Zpráva o stavu DSLR - II. Canon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Zpráva o stavu DSLR - II. Canon

18. listopadu 2008, 00.00 | V dalších dílech naší zprávy se zaměříme na jednotlivé výrobce DSLR podle abecedy a začneme firmou Canon. Ta má společně s Nikonem v ČR největší kus trhu DSLR a tak si první místo zaslouží i z tohoto titulu.

Třídy fotoaparátů Canon
Canon poměrně čitelně odlišuje uvedené tři třídy, DSLR se liší jak provedením těla, tak ovládáním i vybavením. V každé třídě probíhá samostatná inovace (např. 350D -> 400D -> 450D), jsou to ale více či méně jen drobné změny a vylepšení. Určitým mezikrokem je jen EOS 5D, který patří někam mezi střední a profi třídu. Základní třída DSLR Canon je často nazývána jako Digital Rebel a DSLR jsou označovány třímístnými čísly. Nový model EOS 1000D je nejlevnější 10 MPix model řady, je přitom ale vybaven vším potřebným, ušetřilo se na konstrukci a rychlosti.


Canon EOS 1000D je nejlevnější model řady DSLR Canon.

Stabilizace
Canon programově nedělá stabilizaci na senzoru (nedělá stabilizované tělo DSLR) a tak při požadavku na stabilizovaný obraz budete muset u Canonu vždy kupovat stabilizované objektivy (Image Stabilizer, IS). Stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů rozhodně lepší, ale řešení je to dražší - stabilizátor se kupuje v každém objektivu znova a znova. Navíc mnoho objektivů ve stabilizované verzi ani neexistuje. Canon se zatím dušuje, že stabilizované tělo s ohledem na kvalitu výsledku dělat rozhodně nebude, je však otázkou, zda a kdy jej trh ke stabilizovanému tělu dotlačí. Potom by logika mohla být velmi jednoduchá  - nasadí-li se na stabilizované tělo Canon stabilizovaný objektiv, stabilizace v těle DSLR se vypne a použije se stabilizátor v objektivu. V ostatních případech se použije stabilizátor v těle.


Stabilizátor v objektivu se snadno prozradí podle přepínače (jednoho či dvou) na objektivu, které jej aktivují. Mode 2 vypíná stabilizaci v horizontálním směru při panningu. Canon stabilizaci v těle nerealizuje.

Objektivy
U Canonu na vás čeká velmi málo problémů s kompatibilitou objektivů a současně jejich nejširší nabídka a to i v bazarech. V současně době je v nabídce přes 70 značkových objektivů Canon a další desítky od třetích výrobců (Sigma., Tokina, Tamron a další). Díky tomu, že Canon má ostřící motor vždy v objektivu a rozhraní EF se již dlouho nezměnilo, je možné i velmi staré objektivy řady EF nasadit na nejnovější DSLR a vše bude fungovat jak má (s ohledem na reálné možnosti).


Bajonet typu EF objektivů Canon, který je již 21 let starý a díky tomu jsou objektivy velmi dobře navzájem kompatibilní.

Na všechna těla vybavená menším senzorem velikosti cca 15 x 23 mm (APS-C) je možné s výhodou použít objektivy s novým bajonetem EF-S i všechny objektivy řady EF. Řadu objektivů EF-S, která předpokládá menší senzor, však není možné použít na těla řady 1Ds, 1D a 5D, což je zajištěno i mechanicky - objektivy řady EF-S nelze fyzicky nasadit.


Bajonet typu EF-S je určen pro DSLR Canon s menšími senzory typu APS-C. Šedý kruh znemožňuje jeho nasazení na DSLR s větším senzorem (1D,1Ds, 5D).

Canon vyrábí zoom objektivy podobně jako těla DSLR zhruba ve třech třídách. Objektivy základní třídy jsou vybaveny jen obyčejným ostřícím motorem (Canon mu říká Micro Motor MM či DC), nemají stabilizátor a mají jen průměrnou světelnost f/4 až f/5,6 měnící se navíc s ohniskem. Ve střední třídě jsou objektivy vybaveny již ultrazvukovým motorem (USM) a někdy i stabilizátorem (IS), světelnost je však nadále jen průměrná a také se obvykle mění s ohniskem. Navíc ostřící motor typu USM může být jen v levnější variantě MicroUSM na rozdíl od plnohodnotného ostření typu USM Ring. Profesionální objektivy typu L (Luxury) mají obvykle lepší světelnost navíc mnohdy konstantní v celém zoom rozsahu, mají ostření typu USM Ring a často i stabilizátor (IS).


Nabídka objektivů Canon je velmi široká a při hrubém pohledu je možné je roztřídit opět do třech tříd.

Ostatní příslušenství
Co se týče originálních blesků, lze používat všechny typy a to i starší, musí mít ale v názvu EX (např. Speedlite 420EX). Ostatní blesky totiž nepodporují E-TTL systém měření, které všechny DSLR Canon vzhledem ke své konstrukci potřebují. Stejně jako těla DSLR i objektivy lze také blesky rozdělit na tři třídy a jednu speciální:

  1. Canon Speedlite 220EX - základní amatérský externí blesk, který vzhledem k nemožnosti natáčet a sklápět bleskovou hlavu neumožňuje pokročilé fotografování.
  2. Canon Speedlite 430EX - poloprofesionální blesk, který mimo některých speciálních funkcí a nemožnosti bezdrátově dálkově řídit další blesky disponuje vším potřebným.
  3. Canon Speedlite 580EX - nejvýkonnější profesionální blesk umožňující i plné bezdrátové aplikace a řadu speciálních funkcí.
  4. Speciální blesky zejména macro blesky (MR-14EX, MT-24EX).

Canon Speedlite 580EX II je nejvýkonnější externí blesk pro DSLR Canon. Má směrné číslo 58, bezdrátové možnosti práce a řadu dalších funkcí.

Nabídka dalšího příslušenství je podobně jako u objektivů velmi bohatá - od matnic, hledáčků, baterií a gripů, přes dálkové spouště až po bezdrátové aplikace. Na DSLR Canon se také dá najít nejvíce informací na internetu i mimo něj (drtivá většina v angličtině), relevance informací však logicky (jako vše na internetu ) kolísá. Canon také nabízí zdarma upgrade firmwaru svých DSLR.


WFT-E2 - bezdrátový interface pro Canon 1D a 1Ds Mark III je ukázkou rozsahu různých typů příslušenství. Umožňuje dálkově DSLR řídit i dálkově přenášet snímky do PC.

Senzor
Canon používá své senzory typu CMOS a v zásadě používá jen dvě velikosti senzoru - buď velikost blízkou 15 x 23 mm (APS-C) s přepočtem 1,6x nebo plnou velikost senzoru 24 x 36 mm (Full-frame, kinofilm). Výjimkou je jen model z řady 1D, který používá senzor s crop faktorem 1,3x (APS-H).


Canon v zásadě používá jen tři velikosti senzorů. Objektivy s bajonetem EF-S lze použít jen na DSLR s APS-C velikostí senzoru.

Živý náhled (Live view)
Canon poměrně pozdě integroval do svých DSLR Live view (živý náhled). Pomiňme užitečnost této funkce u DSLR, nicméně poslední modely (50D, 5D Mark II) jsou funkcí živý náhled vybaveny včetně dvou metod ostření (pomocí detekce kontrastu na hlavním senzoru i pomocí klasických AF senzorů s krátkým návratem zrcátka). Starší modely (např. 40D, 1Ds Mark III) sice živý náhled také poskytují avšak s nutností ostřit vždy jen ručně.

Video
Canon EOS 5D Mark II je první DSLR Canon (ne však první na trhu), která umí natáčet video včetně mono zvuku. A natáčí ho rovnou v HD kvalitě a tedy s rozlišením 1920x1080 (1080p, 30 fps). Pokud k připojení použijete nový konektor standardu HDMI, obraz bude opravdu vysoce kvalitní. Na 4 GB kartu lze natočit v HD kvalitě asi 12 minut videa (MOV soubor).


HDMI konektor a standard je na nejlepší cestě stát se novým rozšířeným standardem pro přenos videa a zvuku. Canon EOS 5D Mark II již natáčí video a konektor má.

RAW
Canon otevřel třetím stranám svůj RAW formát a dává zdarma knihovny na RAW konverzi. RAW konvertor pro Canon je tak součástí např. editoru Zoner.

Závěr
Canon je sázka na jistotu, daní je mírně vyšší cena a absence stabilizace v těle DSLR. V tabulce vám současně přinášíme odkazy na recenze a zprávy o jednotlivých modelech, které jsem pro vás již dříve připravili.

  Základní třída Střední třída Profi třída [2]
Canon EOS 450D
EOS 1000D
EOS 400D
EOS 350D
EOS 300D
EOS 50D
EOS 40D
EOS 30D
EOS 20Da
EOS 20D
EOS 10D
EOS D60
EOS D30
EOS 1Ds Mk III [1]
EOS 1Ds Mk II [1]
EOS 1Ds Mk I [1]

EOS 1D Mk III
EOS 1D Mk II N
EOS 1D Mk II
EOS 1D Mk I

EOS 5D Mk II [1]
EOS 5D [1]

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru (Full-frame).
[2] Fotoaparáty Canon profi třídy nejsou vybaveny interním bleskem!

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

"Stabilizovaný objektiv

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.11.2008, 06:22
Odpovědí: 18

je z mnoha důvodů rozhodně lepší" - pane Pihane, doteď jsem si vás vážil. Teď žvaníte. Funkčně jsou obě řešení prakticky rovnocenná, účinek stabilizace závisí na tom, jaký stupeň volnosti dostane pohyblivý člen, navíc stabilizace na čipu nerozostřuje obraz tak jako ta v objektivu. Měl byste z toho zahledění do Canonů tročku probrat. Ano, Canon programově nedělá stabilizovaná těla. Donutí tak kupce platit za stabilizaci několikrát. Stejně tak k většině svých objektivů nedodává sluneční clonu v ceně, přikupte si ji za dvě stě...

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Profic Muž

Založeno: 18.11.2008, 07:44

Je mnohem lepší. :)
Už jenom protože není problém komponovat s dlouhým sklem. Stabilizuje totiž objektiv, nikoli nějakej chip přes kterej já nekoukám.
Ale je to dražší.
Tak to vidím já.
Mimochodem jsem zahleděnej do Canonu. :p

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Bobyzboby Muž

Založeno: 18.11.2008, 08:56

Zdánlivě relevantní argument, ale nechce se mi věřit (vyzkoušeno ale nemám, zkuste to vyzkoušet zapnout/vypnout stabilizaci), že v hledáčku (sebeskvělejším) rozpoznáte rozdíl, nemluvě o displeji (kde je obraz z čipu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: beny Muž

Založeno: 18.11.2008, 09:10

zajimavy postreh - nemam vyzkouseno, tak neverim:) ... Mam 70-200 2.8L IS a docela me zarazil ten viditelny rozdil. Kdyz vyfotim fotky s a bez IS, tak rozdil takrka nepoznam - nejsem ten typ, co by se snazil najit ten rozdil. Pro me dulezitejsi co je na fotce, standartne fotim se zapnutym IS. Tisknul jsem velkoformatove fotografie a uplne v klidecku. Jedina otazka zustava, zda se ten znacny cenovy rozdil vyplati, coz ma souvislost s tim co fotim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE:

Autor: Bobyzboby Muž

Založeno: 18.11.2008, 09:23

Není přece pochyb o tom, že stabilizace snímku je účinná, dokonce už i víc než 2ev, účinná je nepochybně jak ta optická, tak ta v těle. Vypadá to ale, že výhodou té optické je jen stabilizace už pohledu přes hledáček a to se mi nezdá v praxi zjistitelné/využitelné
.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: mk Muž

Založeno: 24.11.2008, 20:59

Naopak, je to vidět naprosto krásně a čím delší ohnisko, tím lépe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.11.2008, 12:36

Vsechna tri dnes dostupna reseni stabilizace (fyzicky v optice, fyzicky na cipu i elektronicka) maji sve vyhody a nevyhody - proto take existuji vsechna najednou. Nicmene je opravdu obrovsky rozdil, jestli se pres 500mm objektiv divate stabilizovane nebo nestabilizovane - mam prakticky vyzkoseno. Je to situace, kterou nezaziva kazdy, proto je logicke ze to neni argument pro vsechny, ale tato vyhoda reseni v optice opravdu je v nekterych situacich znatelna az nenahraditelna...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE:

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.11.2008, 08:14

Jistě. Kdo si vyzkoušel plavání a utrhávání stabilizovaného obrazu v hledáčku, už nechce jinak... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: MD Muž

Založeno: 19.11.2008, 10:58

Neni to tak, ze v jedne rovine jde IS vypnout?

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizovaný objektiv nebo snímač

Autor: Ivo Heřmánek Muž

Založeno: 18.11.2008, 10:27

Nevím, ale myslím si, že snínací čip nevydrží věčně (stárnutí, ztráta citlivosti apod), takže budeme digitální těla po cca 10 letech obměňovat. A tak se mi nezdá jako katastrofa mít stabilizované objektivy na věčnost, a k nim dokupovat lacinější, nestabilizovaná těla. U analogu to bylo jiné, tam se snímací prvek vyměňoval s každým založením filmu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizovaný objektiv nebo snímač

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.11.2008, 12:46

Argument jak noha. Je snad problém koupit další stabilizované tělo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizovaný objektiv nebo snímač

Autor: Ganec Muž

Založeno: 18.11.2008, 15:15

Tak .. a este predpokladam, ze nove telo bude mat stabilizaciu este vylepsenu v porovnani s tym starym, kedze aj stabilizacia sa vyvija.

Z tohto pohladu je teda lepsie stabilizovane telo ako objektivy ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizovaný objektiv nebo snímač

Autor: Ivo Heřmánek Muž

Založeno: 19.11.2008, 12:47

potom nerozumím, když ti nedělá problém každých 10 let si kupovat nové stabilizované tělo, proč ti dělá problém si koupit jeden dva stabilizované objektivy na celý život

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: HabanR Muž

Založeno: 18.11.2008, 11:04

Stabilizace objektivem je lepší z následujícíh důvodů:
- není jednoduché stabilizovat docela těžký fullframe chip, aby byla stabilizace vyžaduje to v těle spoustu prostoru a vynaložené energie
- stabilizovaný obraz jde už i na AF senzory, které jsou většinou mimo vlastní snímač
- stabilizátor v objektivu může být umístěn do optimální pozice, tak aby jeho minimální výchylka s minimem vynaložené energie měla maximální vliv na obraz v rovině snímače.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: FandaŠ Muž

Založeno: 02.01.2009, 00:07

Plně s tím souhlasím a doufám že Canon zůstane u stabilizovaných objektivů.

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: mildred Muž

Založeno: 18.11.2008, 15:26

Stabilizace v objektivu má ještě jednu výhodu: můžu ji používat na mnoha jiných, i hodně starých, foťácích, které takovou vymožeností ještě nedisponují...;-)
Čili stabík v těle mi stabilizuje všechna skla, ale stabík ve skle mi stabilizuje všechna těla a to taky není marná věc :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 18.11.2008, 15:51

Ano, presne tak. Az zase zacne byt in fotit na cb film, treba me chytne nostalgie po zrnu tak staci koupit v bazaru jakekoli telo podporujici EF objektivy a mam ho stabylizovany. :-) Treba i proto doufam, ze Canon u stabylizovane opziky zustane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Honza Muž

Založeno: 19.11.2008, 17:15

Já nevim, ale jako výhodu vidim nestabilizovaný objektivy. Sony má jeden bajonet na všechny snímače, ty se dají použít i na stará digi i analogová těla Minolty, dají se přes redukci použít i objektivy s M42 a všechno je stabilizovaný. A900 (FF) si umí poradit i s objektivem na snímač APS-C. Nakoupíte tedy kvalitní objektivy a máte vystaráno i na nová těla. Stačí jen bajonet Minolta AF.
Jediným faktem je to, že když použijete ohnisko 500 a nebo více, tak bez stativu to asi nejde. Ale ruku na srdce komu by to z ruky šlo i se stabilizací?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Hirogen Muž

Založeno: 14.12.2008, 23:54

Přestaň plácat (nejen ty, ale i ostatní) takový blbosti o nutnosti kupovat si stabilizátor pokaždé s objektivem. Klidně si ho koipím třeba 5x, když jsou Canoňácký stabilizovaný objektivy mnohdy levnější, než nestabilizovaný od Sony. Canon se prostě drží stabilizace v objektivu proto, že ji jako provní vymyslel a proto, že ji má ochráněnou patentem. Sony zase tuto technologii koupila po Minoltě, tak si taky hlídá svoje. Nic víc v tom není.

Odpovědět na příspěvek

Dotaz na stabilizaci

Autor: Bobyzboby Muž

Založeno: 18.11.2008, 09:01
Odpovědí: 5

Pane Pihane, jaké má optická stabilizace výhody (a nevýhody, proti stabilizátoru na čipu)?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na stabilizaci

Autor: Honza Muž

Založeno: 18.11.2008, 10:34

Z technického hlediska by mě odpověď odborníka také zajímala -- docela rád bych věděl, čím přesně to je.

Z obecného hlediska ovšem stačí podívat se na recenze stabilizovaných těl:
http://www.dprevie
w.com/reviews/pentaxk20d/
page16.asp
http://www.dp
review.com/reviews/sonyds
lra900/page18.asp
http:/
/www.dpreview.com/reviews
/olympuse520/page15.asp


a nejnovějšího objektivu Canonu:
http://www.dprev
iew.com/lensreviews/canon
_18-200_3p5-5p6_is_c16/pa
ge3.asp

Zdá se, že ať už to je, čím to je, pohybem čipu zatím nikdo neustabilizoval více než 2 eV, zatímco stabilizátorem v objektivu se Canon dostal ke čtyřem.

Také http://www.optyczne.pl/91
.3-Test_obiektywu-Leica_D
_Vario-Elmarit_14-50_mm_f
_2.8-3.5_Asph._Mega_O.I.S
._Budowa__jako%C5%9B%C4%8
7_wykonania_i_stabilizacj
a.html ukazuje, dokonce velmi názorně, že stabilizace v objektivu opravdu funguje lépe než v těle.

Na skutečnosti, že stabilizace v těle, kterou lze při nasazení stabilizovaného objektivu vypnout, je dobrá věc, to samozřejmě nic nemění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na stabilizaci

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.11.2008, 12:45

Sony čipem stabilizuje až 4 EV. Takže zase kecy na podporu určitých značek, nic jiného.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na stabilizaci

Autor: Libb Muž

Založeno: 18.11.2008, 14:08

Odpovím s dovolením já :-)
Lepší je minimáně proto, že už v hledáčku vidíte stabilizovaný obraz. Dále senzory ve foťáku (ostření) dostávají stabilizovaný obraz a líp se jim bude pracovat.
Co si budeme nalhávat, lepší je stabilizopvaný čip, než nic a nevěřím, že důvodem, proč Canon nedělá stabilizované tělo, je jen kvalita, ale co jsem měl možnost porovnat stabilizaci objektivu a čipu, tak s objektivem se mně fotilo líp.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na stabilizaci

Autor: TomB Muž

Založeno: 24.11.2008, 20:57

Stabilizací na chipu by bylo možné eliminovat i otáčení aparátu kolem osy objektivu. Není mi známo, že by to někdo už dělal, ale technicky by to šlo. Stablilizací v objektivu to nebude možné nikdy (to by tam museli dát soustavu zrcadel :-)
Na některých chipem stabilizovaných snímcích jsem si všiml, že střed je ostrý a k okraji se ostrost snižuje (pro rejpaly: není to vlivem hloubky ostrosti nebo vadou objektivu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na stabilizaci

Autor: Jan Vaclík Muž

Založeno: 05.01.2009, 16:18

Pentax K20D stabilizuje čipem výkyvy ve třech osách, tedy i rotací. Dosahuje tím stabilizace v závislosti na objektivu a ohniskové vzdálenosti o 2,5 až 4 EV. Cena objektivů bez stabilizace bude vždy nižší a navíc pentax tělem lze při manuálním zadání ohniskové vzdálenosti stabilizovat i staré klasické objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností (a s trpělivostí i staré zoomy), které koupíte velmi levně v bazarech. Smekám před tou kompatibilitou.

Odpovědět na příspěvek

Knihovny pro RAW od Canonu

Autor: Vojtech Muž

Založeno: 18.11.2008, 09:16
Odpovědí: 0

"Canon otevřel třetím stranám svůj RAW formát a dává zdarma knihovny na RAW konverzi. RAW konvertor pro Canon je tak součástí např. editoru Zoner."
No, s tím RAW formátem to není tak jednoduché. Přestože obecná struktura CR2 je víceméně všeobecně známá, s velkým množstvím specializovaných údajů (defakto ekvivalent makernote v jpeg) je to horší. A nejsem si vědom toho, že by byla k dispozici oficiální dokumentace.
Co se týká knihoven Canonu, které umožňují doplnění podpory RAW formátů do jiných SW produktů, tak ty jsou k dispozici už několik let (po zaregistrování na webu Canonu), bohužel jich je několik, každá knihovna podporuje trochu jiné modely, každá má jiný interface a jako třešnička na dortu je nyní podporované už pouze EDSDK, které slouží ke zpracování CR2 ze zrcadlovek EOS. Bohužel dvě předposlední verze měly problém se stabilitou, až nejnovější verze 2.5 je po dlouhé době opět použitelná.
Zajímavou alternativou pro prohlížení CR2 souborů je WIC kodek, neumožňuje ale řiditelnou konverzi (ale existuje perspektiva, že by v budoucnu mohl).
Takže k podpoře v Zoner Photo Studiu bych dodal toto - verze 10 podporuje tímto způsobem starší fotoaparáty, verze 11 knihovny Canonu pro zpracování již nevyužívá.

Odpovědět na příspěvek

Stabilizace na čipu nebo v objektivu?

Autor: Petr Mrázek Muž

Založeno: 18.11.2008, 16:41
Odpovědí: 3

Co je lepší to nevím, ale jedno plus pro stabilizaci na čipu bych věděl. Stabilizátor v objektivu je optický člen navíc, a to určitě obrazovou kvalitu nezlepší. Má-li výrobce ozkoušené kvalitní konstrukce objektivů, tak jejich rozšíření o stabilizátor rozhodně není nejlepší nápad. Ale to se týká asi spíš pevných ohnisek.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace na čipu nebo v objektivu?

Autor: Radek Muž

Založeno: 18.11.2008, 18:00

Jenže v objektivu s IS žádný optický člen navíc není! Pohybuje se pouze jedna z čoček, která by tam byla fixně ve variantě bez IS

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace na čipu nebo v objektivu?

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 13:44

Váš příspěvek je naprostý blábol! Například:

Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L: 18 čoček ve 14 skupinách
Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L IS: 23 čoček v 18 skupinách

Canon EF 70-200mm f/4 USM L: 16 čoček ve 13 skupinách
Canon EF 70-200mm f/4 USM L IS: 20 čoček v 15 skupinách

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace na čipu nebo v objektivu?

Autor: Ferry Muž

Založeno: 01.12.2008, 17:28

Stabilizácia v objektíve je určite lepšia a čítal som jej + a - iba si už nepamätám kde to bolo tak nemôžem poslať odkaz. Stabilizáciu v objektíve má conon a nikon a tým je dané že ide o profi značky. Každá iná značka sa tak iba snaží zaujať cenou. A prečo tomu tak je že je to v objektíve lepšie? A to je určite pravda! Lebo účinky stabilizátora vidíte v optickom hľadáčiku. Výhod je ešte oveľa viac ale ja fotím z dlhými ohniskami a keď to držím v ruke tak sakra poznám či je stabilizátor zapnutý alebo nie.

Odpovědět na příspěvek

HDMI

Autor: bahara Muž

Založeno: 18.11.2008, 16:47
Odpovědí: 0

HDMI jako konektor je patentovany a licencovany. Lepe by bylo, ,kdyby byla podpora PortDispley, ktery je zdarma a tedy jeho vyrobni naklady by byli nizsi

Odpovědět na příspěvek

velikost čipu - výhled

Autor: oneli Muž

Založeno: 18.11.2008, 17:35
Odpovědí: 2

Jaký je Váš názor na vývoj vellikosti čipu? Bude i nadále používán APS-C a nebo se full frame dostane i do amatérské třídy?

Odpovědět na příspěvek

RE: velikost čipu - výhled

Autor: Ivo Heřmánek Muž

Založeno: 19.11.2008, 10:48

Zajímavá otázka. Když si vemu, které objektivy v současnosti Canon vyrábí, tak je to zhruba 60ks pro FF a 6ks pro APS. Podle mě Canon časem nechá formát APS umřít. Není o technických možnostech formátu APS-C, je to o marketingu. Nikon to samé, ještě před rokem vyhlašoval, že FF vyrábět nebude, a teď má už 2 těla.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: velikost čipu - výhled

Autor: oneli Muž

Založeno: 19.11.2008, 16:24

Takhle jsem bohužel taky uvažoval. Otázka je jen jak to dlouho může trvat. Nerad bych pak svoje objektivy hodil do koše.

Odpovědět na příspěvek

Chybi Vam?

Autor: Eye Control Muž

Založeno: 26.11.2008, 09:48
Odpovědí: 0

Mne tedy ano! A hodne!
Naposledy jsem ho mel v EOS 3 - super vec.
Tusi nekdo z jakych duvodu (technickych, obchodnich) jim uz aparaty Canon nejsou vybaveny?
A tusi nekdo, zda treba nebude znovu nasazen ve FullFrame kamerach?

Odpovědět na příspěvek

Stabilizácia v objektíve

Autor: Ferry Muž

Založeno: 01.12.2008, 17:42
Odpovědí: 0

Dobre som sa pobavil na tých kecoch okolo stabilizacie...(ked nevyskúšam nepíšem) dal som už jeden príspevok a ak chcete prečítajte si. Stabilizator v objektíve je jediná správna voľba.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: