Zpráva o stavu DSLR - III. Nikon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Zpráva o stavu DSLR - III. Nikon

24. listopadu 2008, 00.00 | V minulém díle jsme popsali svět digitálních zrcadlovek Canon. Dnes budeme v tomto popisu pokračovat a zaměříme se na vše podstatné u DSLR Nikon. O těch se v poslední době hodně mluví zejména v souvislosti s uvedením modelů D3 a D700.

Třídy fotoaparátů Nikon
Vlajkovou lodí DSLR Nikon je bezpochyby profesionální model D3, který sice nevyniká rozlišením ("jen" 12 MPix), ale zejména rychlostí 9 snímků za vteřinu (fps) při plném rozlišení. Senzor velikosti kinofilmu (full frame, Nikon jej značí FX), vertikální spoušť, integrovaný bateriový grip, absence interního blesku, slot na dvě karty CompactFlash atd. jej řadí jednoznačně do profesionální třídy podobně jako reportážní Canon EOS 1D Mark III.

Model D700 představuje kompaktní verzi profesionálního fotoaparátu vybaveného stejným 12 MPix full frame senzorem jako D3. Zmenšení těla si však vynutilo vynechání bateriového gripu, vertikální spouště, jednoho displeje i zdvojeného slotu na paměťové karty. D700 má ale interní blesk. D700 je tedy v přímé konkurenci ke Canon EOS 5D Mark II. Zatímco však Canon plynule inovuje své DSLR profesionální třídy, tak Nikon zcela novými modely D3 a D700 vstoupil po určité době nově a razantně na tento trh a budí proto oprávněně mnoho rozruchu.


Nikon D700 a D3 - nové DSLR profesionální třídy od Nikonu budí oprávněnou pozornost.

Poloprofesionální třída DSLR Nikon je podobně jako u ostatních výrobců vybavena již menšími senzory 16x24 mm (Nikon je značí DX) a při bližším pohledu se rozpadá na dvě podtřídy. V jedné je vysoce výkonná 12 MPix D300, která vznikla inovacemi z D100 a D200 a v druhé je poněkud levnější ale také 12 MPix D90 se svými předchůdci D70 a D80. Rozdíl těchto "podtříd" je samozřejmě v ceně (rozdíl kolem 10.000,- Kč), rychlosti snímání, systému ostření, elektronice, celkovém provedení a ovládání. Rozdíly jsou ale spíše mírné.

V amatérské třídě jsou potom plynule inovované modely D50->D40->D40x->D60, které se od vyšší třídy liší zejména levnějším provedením, nižší rychlostí, absencí zaostřovacího motoru (viz dále), menším a lehčím tělem a metodou ovládání přes zadní LCD displej. Ta je sice názornější a jednodušší, ale také méně pohotová.


Ovládání přes jediný velký zadní displej a různá "doporučení" na displeji jsou typickým znakem DSLR amatérské třídy. Na snímku Nikon D60.

Stabilizace
Zcela stejně jako Canon, také Nikon programově nedělá stabilizaci na senzoru (nedělá stabilizované tělo DSLR) a tak při požadavku na stabilizovaný obraz budete muset také vždy kupovat stabilizované objektivy (Nikon stabilizátoru říká Vibration Reduction, VR). Zcela stejně však také platí, že stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů lepší než stabilizované tělo, je to ale opět řešení dražší.

Objektivy
Nikon značí své objektivy Nikkor a mechanický bajonet, který používají všechny jeho DSLR, značí jako F-mount. Stejný bajonet F-mount používají i některé DSLR Fuji a Kodak a proto je možné na ně objektivy Nikkor bez problémů nasadit. Objektivů Nikkor anebo neznačkových objektivů s nimi kompatibilních je podobně jako pro Canon na výběr obrovské množství.


Mechanické základy bajonetu F-mount objektivů Nikkor pochází již z roku 1959. Moderní potřeby, zejména autofocus, měření expozice, ovládání clony atd., jej však rozšířily o elektronické kontakty a řadu nových funkcí.

Nikon má ale poněkud složitější kompatibilitu svých objektivů a tak ne všechny objektivy budou dobře pracovat na všech tělech DSLR. Výběru objektivů je proto třeba věnovat zvýšenou péči.

Kompatibilita objektivů
Prvním a reálným komplikujícím faktorem kompatibility objektivů Nikkor je otázka, kde je zaostřovací motor (AF motor). Všechny DSLR střední a profi třídy mají zaostřovací motor ve svém těle a díky tomu je možné na ně nasadit i starší objektivy, které svůj vlastní AF motor nemají. Ostření v objektivu (posun čoček) se potom mechanicky přenáší z těla DSLR pomocí malé ozubené hřídele. Má-li objektiv svůj vlastní a většinou rychlejší AF motor, hřídel se nevyužije.


Na bajonetu DSLR Nikon střední a profi třídy je vidět hřídel zaostřovacího motoru, kterou se mechanicky přenáší ostřící pohyby do objektivu pokud objektiv nemá svůj vlastní AF motor.

DSLR Nikon amatérské třídy (D40, D40x a D60) však tento motor v těle nemají (a tím ani hřídel) a proto budou automaticky ostřit jen s objektivy vybavenými svým vlastním motorem. Tyto objektivy Nikon označuje AF-S nebo AF-I.


Jak je vidět z obrázku, tak D40, D40x ani D60 (vpravo) hřídel nemají. Proto musí mít AF motor objektiv, jinak není možné automaticky ostřit.

Druhou malou komplikací je fakt, zda objektiv má či nemá kroužek pro ruční nastavení clony. Pokud ano, tak je třeba kroužek nastavit do polohy s nejvyšším clonovým číslem (značen oranžově), aby DSLR mohla expozici a tím i clonu ovládat automaticky. Moderní objektivy, které již clonový kroužek nemají, značí Nikon písmenem "G".


Starší objektivy (zejména pevná ohniska) mají mechanický clonový kroužek. Ten je třeba nastavit na maximální clonové číslo (oranžové), aby pracovalo automatické měření a nastavování expozice.

Třetí otázkou je, zda objektiv je vybaven procesorem, který poskytuje tělu DSLR důležité informace pro měření expozice - zejména zaostřenou vzdálenost. V tom případě bude DSLR používat přesnější měření expozice 3D Color matrix, v opačném případě "jen" Color matrix. Objektivy poskytující informaci o zaostřené vzdálenosti jsou označeny písmenem "D", případně jako AF-D. Je-li však objektiv "G", je automaticky i "D".

Podobně jako Canon i Nikon má objektivy určené výhradně pro menší senzory. Značí je DX a na rozdíl od Canonu nijak mechanicky nebrání jejich nasazení i na "nevhodné" a tedy plnoformátové DSLR Nikon D700 a D3. DSLR však tuto "zradu" pozná a automaticky obraz ze senzoru ořízne (simuluje tedy ořezem menší senzor). Automaticky také zvýší možnou maximální rychlost fotografování.

Kompatibilitu shrnuje následující tabulka:

Objektiv Nikkor Automatické
ostření (AF)
Měření expozice při volbě
D40, D40x, D60 Ostatní
DSLR
3D Color matrix Color matrix
AF-S, AF-I ano ano ano -
G nebo D - ano ano -
Jiné
(mimo F3AF)
- ano - ano

Zkratky které používá Nikon u svých současných objektivů Nikkor:

AF Objektivy schopné automatického zaostřování nemající ale svůj AF motor a spoléhající se tedy na motor v těle DSLR.
AF-D
nebo jen D
Objektivy s procesorem (CPU) schopné poskytovat tělu DSLR informaci o zaostřené vzdálenosti pro přesné měření expozice typu 3D Color Matrix.
AF-I Objektivy vybavené svým vlastním zaostřovacím motorem.
AF-S Objektivy vybavené svým vlastním zaostřovacím motorem ale rychlého ultrazvukového typu (Silent Wave).
G Objektivy vybavené procesorem (CPU) a navíc bez mechanického clonového kroužku.
VR Objektivy se stabilizací obrazu (Vibration Reduction).
DX Objektivy vybavené procesorem (CPU) a bez mechanického clonového kroužku (tedy G) určené pro DSLR s menším senzorem velikosti DX (16x24 mm).

 


Na těle objektivů Nikkor je uvedeno z hlediska kompatibility objektivu vše podstatné (zde DX, AF-S, "G" a případně VR).

Senzor
Nikon používá ve svých DSLR jen dvě velikosti senzoru - buď plnoformátový (Full-frame, FX) senzor 24x36 mm (D3, D700) nebo menší o velikosti 16x24 mm (DX formát, crop faktor 1.5x, všechny ostatní DSLR). Většina DSLR je vybavena senzorem typu CCD od Sony, poslední DSLR používají technologii CMOS pravděpodobně také od Sony. Rozdíly CMOS/CCD jsou ale pro praxi nepodstatné, jedná se víceméně jen o rozdíl při výrobě.


Při nasazení objektivu typu DX se D3 i D700 automaticky přepne do DX režimu, kdy provádí potřebný ořez. D3 navíc umí snímat s objektivem typu DX i ve formátu 5:4.

Ostatní příslušenství
Originální externí blesky Nikon použitelné s DSLR Nikon jsou modely Speedlight SB-400, SB-600, SB-800 a SB-900. Všechny podporují metodu měření i-TTL s předbleskem, které DSLR potřebují (obdoba E-TTL u Canonu):

  1. Nikon Speedlight SB-400 - základní amatérský externí blesk, který vzhledem k nemožnosti natáčet bleskovou hlavu umožňuje jen omezené pokročilé fotografování.
  2. Nikon Speedlight SB-600 - poloprofesionální blesk, který mimo některých speciálních funkcí a nemožnosti bezdrátově dálkově řídit další blesky disponuje vším potřebným.
  3. Nikon Speedlight SB-800 - profesionální blesk se směrným číslem 56 při 105 mm umožňující i plné bezdrátové aplikace a řadu speciálních funkcí.
  4. Nikon Speedlight SB-900 - nový profesionální blesk Nikon umožňující mj. upgrade svého firmware z těla DSLR.
  5. Speciální blesky SU-800, SB-R200 atd.



  6. Blesk Nikon Speedlight SB-600 je již vybaven pro běžné fotografování vším potřebným.

Nabídka dalšího příslušenství je stejně jako u Canonu velmi bohatá - od matnic, hledáčků, baterií a gripů, přes dálkové spouště až po bezdrátové aplikace. Nikon stejně jako Canon nabízí zdarma upgrade firmwaru svých DSLR.

Živý náhled (Live view)
U modelů D3, D300 a D90 nabízí Nikon funkci Live view (živý náhled). Vyšší modely D3 a D300 nabízí na výběr z obou metod ostření (pomocí detekce kontrastu na hlavním senzoru i pomocí klasických AF senzorů s krátkým návratem zrcátka), model D90 nabízí jen ostření pomocí hlavního senzoru (detekce kontrastu), zato s možností zapnout funkci Detekce obličejů (Face priority) známou z kompaktních fotoaparátů.

Video
Nikon D90 byla první DSLR Nikon, která nabídla záznam videa a to včetně mono zvuku. A nabídla jej jako první na světě rovnou v HD kvalitě  a tedy v rozlišení 1280x720 (720p, 24 fps). Tím předběhla asi o půl roku Canon EOS 5D Mark II, který ale umí ještě vyšší rozlišení (1080p). Nikon D90, D3, D700 a D300 mají HDMI konektor pro vysoce kvalitní propojení s televizorem včetně zvuku.


Konektory DSLR D90. Za zmínku stojí HDMI konektor a pod samostatným krytem dole konektor pro GPS jednotku.

GPS jednotka pro záznam polohy pořízení snímku
Nikon nabízí zajímavou přídavnou jednotku GP-1 GPS Unit, která umožní zaznamenat do EXIFu každé fotografie GPS souřadnice jejího vzniku. To může být velmi užitečná funkce zejména na cestách. Jednotka GP-1 GPS Unit je kompatibilní s modelem D90 (přes kabel GP1-CA90) a s modely D3, D300, D700 a D200 (přes 10-pinový kabel GP1-CA10).


GPS modul GP-1 GPS Unit nasazený na DSLR D90. Umožní do EXIFu každé fotografie zaznamenat GPS souřadnice místa jejího vzniku.

RAW (respektive NEF)
Nikon označuje svůj RAW formát jako NEF. Nikon zdarma uvolnil své knihovny jen pro zobrazení NEF souborů, avšak bez možnosti nastavení parametrů konverse. Proto pro plnohodnotnou RAW konversi je třeba použít originální Nikon software nebo např. Adobe Photoshop.

Závěr
Nikon je podobně jako Canon sázka na jistotu, zcela stejně jako u Canonu je ale daní mírně vyšší cena a absence stabilizace v těle DSLR. Nikon má ve srovnání s Canonem v průměru mírně nižší rozlišení (max. 12 MPix), to ale v praxi nepředstavuje žádný větší problém. V tabulce vám opět přinášíme odkazy na recenze a zprávy o jednotlivých modelech, které jsem pro vás již dříve připravili.

  Základní třída Střední třída Profi třída
Nikon Nikon D60 [3]
Nikon D50
Nikon D40x [3]
Nikon D40 [3]
Nikon D300
Nikon D200
Nikon D100
Nikon D3 [1][2]
Nikon D700 [1]
Nikon D2Xs
Nikon D2Hs
Nikon D2X
Nikon D2H
Nikon D1X
Nikon D1H
Nikon D1
Nikon D90
Nikon D80
Nikon D70s
Nikon D70

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru (Full-frame, FX).
[2] Fotoaparát není vybaven interním bleskem!
[3] Fotoaparát nemá AF motor v těle a vyžaduje tedy objektivy AF-S a AF-I (viz text).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nikon D50

Autor: Honza Muž

Založeno: 24.11.2008, 08:01
Odpovědí: 2

Prosím, opravte si v článku na několika místech: Nikon D50 má ostřicí motorek v těle, a historie vývoje amatérské třídy DSLR Nikon je D50 -> D40 -> D40x -> D60

Odpovědět na příspěvek

RE: Nikon D50

Autor: bob222 Muž

Založeno: 24.11.2008, 08:19

No neviem, pána Pihana si vážim a jeho stránky mám rád, ale púšťa sa na tenký ľad. O Nikone ešte čo to vie, ale ak bude písať aj o ďalších výrobcoch, bude to asi iba z druhej ruky. Dúfam, že to nebude zaujaté...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nikon D50

Autor: František Tomášek Muž

Založeno: 25.11.2008, 11:25

Má ho v těle. Proto ji mám doma. Pak až D80. :-)

Odpovědět na příspěvek

D50 a AF motorek

Autor: Honza Muž

Založeno: 24.11.2008, 10:09
Odpovědí: 1

Pokud vím, tak D50 ostření v těle má. A vývojová řada amatérských DSLR od Nikonu je D50 -> D40 -> D40x -> D60

Odpovědět na příspěvek

RE: D50 a AF motorek

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 26.11.2008, 08:36

Máte samozřejmě pravdu, již je to opraveno. Díky!

Odpovědět na příspěvek

Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 10:48
Odpovědí: 20

Tvrzení "stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů lepší než stabilizované tělo" je přinejmenším sporné, objektivnější by bylo napsat, že stabilizace v objektivu bývá účinnější jak stabilizace v těle.
Zda je lepší stabilizace v těle, tj. stabilizace VŠECH objektivů za JEDNY peníze nebo stabilizace v objektivech, tj. JEN některých objektivů pokaždé za DALŠÍ a VĚTŠÍ peníze ... na to každý může mít svůj vlastní SUBJEKTIVNÍ názor.
Podle některých testů jsou obě stabilizace rovnocené, podle jiných je stabilizace v objektivu účinnější. Problémem při porovnávání je neexsitující metodika a v podstatě nemožnost standardizace třesu rukou.
I když stabilizaci v objektuji je možné dělat tomuto objektivu "na míru" (tj.+) vyšší počet čoček neznamená jen zdražení objektivu ale i zhoršení chování v protisvětle a z důvodu problematického "seštelování" objektivu ve výrobě mnohdy i zhoršení opických vlastností (tj. velké -).
Mezi těly se stabilizací a bez je pouze zcela zanedbatelný cenový rozdíl, tudíž jako optimální vidím stabilizaci v těle doplněnou o stabilizovanou variantu vybraných objektivů.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 12:38

Myslím, že pokud by pracovaly obě stabilizace, byl by obraz opět rozmazaný. Ale kolem stabilizací už se toho napsalo dost v druhém díle o DSLR Canon. Každému vyhovuje jiný typ stabilizace, takže většinou každý podporuje svou oblíbenou značku. Osobně dávám přednost stabilizaci objektivu, dovedu si totiž představit, že obraz na senzoru se při chvění rukou pohybuje při celých ohniscích o celé milimetry, tak mi přijde efektivnější vynulovat tuto odchylku uprostřed objektivu nepatrným naklápěním plovoucí čočky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 12:39

Myslím, že pokud by pracovaly obě stabilizace, byl by obraz opět rozmazaný. Ale kolem stabilizací už se toho napsalo dost v druhém díle o DSLR Canon. Každému vyhovuje jiný typ stabilizace, takže většinou každý podporuje svou oblíbenou značku. Osobně dávám přednost stabilizaci objektivu, dovedu si totiž představit, že obraz na senzoru se při chvění rukou pohybuje při velkých ohniscích o celé milimetry, tak mi přijde efektivnější vynulovat tuto odchylku uprostřed objektivu nepatrným naklápěním plovoucí čočky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace

Autor: Vlasto Muž

Založeno: 24.11.2008, 12:55

"tak mi přijde efektivnější vynulovat tuto odchylku uprostřed objektivu nepatrným naklápěním plovoucí čočky."
tak je to lepsie, ale cena uz nepatrne vyssia nie je, co je velka skoda.
na stabilizovane telo das nestabilizovany objektiv a vyde to lacnejsie ako opacne. cenove rozdiely su niekedy brutalne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 13:52

Ale ten cenový rozdíl nemusí být jen ve stabilizaci, ale v celkové kvalitě, když srovnám třeba seťáky od Canonu - EF-S18-55 je podle příspěvků v diskuzích hrůza, ale EF-S 18-55IS se už dá používat - samozřejmě mluvím o amatérské kategorii.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 14:22

EF-S 18-55 s IS je skutečně kvalitativně minimálně o třídu výš než EF-S 18-55 bez IS ... ale to bude nejspíš tím, že původní seťák už se pomalu stával etalonem šuntu (slušně řečeno) takže bylo nezbytné s tím něco dělat. A když už ten seťák překonstruovávali, tak přidali stabilizátor.
U jiných objektivů stabilizátor nemá významný vliv na kvalitu kresby (např. Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L s a bez IS nebo EF 70-200mm f/4 USM s a bez IS).
Ale to pořád nic nemění na tom, že bych měl rád stabilizovaný např. objektiv 17-40/4L. A i kdyby stabilizace na čipu nebyla tak účinná jako v objektivu, za horších světelných podmínek by byla 2x-4x lepší, jako teď bez ní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 13:05

Při použití stabilizovaného objektivu na stabilizovaném těle je nutné jednu ze stabilizací vypnout, o takové samozřejnosti mi nepřišlo nutné se vůbec zmiňovat.
Právě proto, že kolem stabilizací už se toho napsalo dost v druhém díle o DSLR Canon, jsem očekával, že v dalších dílech se už nevyskytne podobné kontroverzní a svou nepřesností přinejmenším matoucí tvrzení.
Když osobně dáváte přednost stabilizaci objektivu ... jak stabilizujete objektivy, co se ve stabilizované variantě nedělají? NIJAK ... a právě to je to, oč tu běží! Zabudování stabilizace by tělo zdražilo o pouhých pár stovek a stabilizace by se dala využít u VŠECH objektivů. A pokud by Vám u dlouhých ohnisek přišlo efektivnější vynulovat odchylku nepatrným naklápěním plovoucí čočky v objektivu, tak byste si připlatil pár tisícovek a ten konkrétní objektiv koupil ve stabilizované variantě.
Jenže ti výrobci, co vyvinuli stabilizované objektivy ještě za kinofilmové éry, moc dobře vědí, že kdyby implemetovali do svých těl stabilizované čipy, tak by jejich stabilizované objektivy pak koupil jen málokdo ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 13:47

Nějak moc neuznávám tyto konspirační teorie, jako že nám výrobci dělají něco naschvál, spíš to bude tím, že se dali touto cestou už za éry kinofilmů, kdy jiná stabilizace než objektivu nepřipadala v úvahu a protože už tuto technologii mají vymakanou, budou ji používat do té doby, než se ukáže, že stabilizovat čip je lepší - a to může rozhodnout jediný objektivní ukazatel, a tím je poptávka na trhu. A kdyby si opradu mysleli, že stabilizovat čip je lepší, asi by je použili alespoň v kompaktech a EVF zrcadlovkách.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 14:09

Když neuznáváte tyto konspirační teorie, jako že nám výrobci dělají něco naschvál, tak mi vysvětlete, proč když na Canon nasadíte objektiv bez čipu (např M42 přes redukci) proč tělo neindikuje zaostření ... a když se použije redukce s emulátorem, který tělu "nakecá" že je nasazen objektiv Canon, tak najednou indikace ostrosti začne fungovat. Já si to vysvětluji tak, že Canon chce znepříjemnit použití starých nebo adaptovaných objektivů s cílem přimět ke koupi nového. Pokud máte jiné -"nekonspirační" - vysvětlení, tak sem s ním!
Zda stabilizaci na čipu nebo v objektivu skutečně může rozhodnout poptávka na trhu - a právě proto ani Canon ani Nikon stabilizovaný čip nedělá, protože by pak pro jejich stabilizované objektivy nebyl odbyt. Logičtější vysvětlení mě nenapadá (nepředpokládám, že by tito výrobci stabilizovat čip nezvládli).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 14:47

Myslej jsem to tak, že až bude poptávka po tělech se stabilizovaným čipem a Canonu a Nikonu by hrozil odliv zákazníků, museli by tyto těla začít vyrábět. Stabilizované objektivy si koupí ti, co mají doma nestabilizované těla. Pokud na tělo nasadíte objektiv přes redukci, zaostřování samozřejmě nefunguje, protože výrobce se snaží chránit neznalého spotřebitele před zhotovením nepoužitelných snímků z důvodu špatného zaostření nebo expozice (u kinofilmu je to průšvih). Všem se vyhovět nedá. A stabilizátor v objektivu Lkové řady 17-40 mm se asi nevyrábí, protože pevná ruka profesionála, pro které je tato třída určena by stabilizátor na tak krátkém ohnisku neocenila a stejně ho nevyužila a vypnula.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 15:27

Poptávka po tělech se stabilizovaným čipem sice podle mého názoru je, ale jak Nikon tak Canon na ni budou \"dlabat\" tak dlouho, dokud se nezačnou obávat odlivu zákazníků. Dobře se pamatuji, jak Nikon prohlašoval, že do segmentu čipů 24x36 nepůjde. A jak sebou mrsknul když zjistil, že mu jde o prestiž ... a samozřejmě i o peníze. Anebo \"tanečky\" okolo live-view nebo natáčení videa.
Když jsem četl, jak píšete \"...výrobce se snaží chránit neznalého spotřebitele...\" a pak \"...pevná ruka profesionála...\" tak jsem nevěděl, jestli je to hloupý vtip anebo opravdu děláte u některé z obou jmenovaných firem. \"Neznalý spotřebitel\" rozhodně neexperimentuje s redukcemi a adaptací objektivů. To dělají naopak pokročilí amatéři, kterým se nechce dávat nekdy tisíce, druhdy desetitisíce až statisíce za originální objektivy když se pro jejich účely dají nahradit starými mechanickými objektivy které již mají, anebo které se dají získat někdy doslova \"za babku\". A právě v těchto případech by se indikace zaostření sakra hodila! Jenže když si někdo pořídí např. Pentacon 500/5,6 MC za 6-8 tis, tak pak už těžko bude uvažovat, jestli EF 500mm f/4 L IS USM za 150 tis. nebo jestli bude šetřit a dá přednost kratšímu objektivu + telekonvertoru ...
Vzhledm k tomu, že digi je na roztřesení náchylnější jak film, tak by se dost často hodila stabilizace i krátkého ohniska, aby se nemuselo používat vyšší ISO. Třeba v tomto ročním období (pokud zrovna nesvítí slunce) toho světla fakt moc není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2008, 16:26

Ne, ani pro jednu z firem nedělám, jen vím, že některé firmy se chrání před různými nedorozuměními, které vzniknou použitím neznačkového příslušenství. A když už nějaký problém vznikne, zachovají se korektně. Takové mám zkušenosti s firmou Canon a přesně opačné s Olympem:o).

Odpovědět na příspěvek

8xRE: Stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 24.11.2008, 17:10

Žádná firma samozřejmě nevidí ráda, pokud někdo používá příslušenství jiné značky - jednak tím přichází o peníze a druhak nechce odpovídat za případnou nekompatibilitu. To je zcela pochopitelný postoj, který ale neospravedlňuje různé naschvály, které někdy hraničí až s podrazy. Vypnutí čidel indikujích ostrost se dá obejít, ale třeba kódování některých údajů aby RAWy (NEFy) nešly zpracovat v jiném SW než od Nikonu, to už mi připadá jako pěkná hanebnost. Je zajímavé, že jiný výrobce (konkrétně Pentax) indikuje ostrost bez ohledu na použitý objektiv a jeho RAWy (PEF) jde ukládat i jako DGN. A používání standardizovaného formátu RAWů všmi výrobci fototechniky by pro fotografy mělo stejný význam jako pro alchymisty objevení kamene mudrců :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: 8xRE: Stabilizace

Autor: Š.Evinic Muž

Založeno: 25.01.2009, 18:21

Rád by som oponoval tvrdeniu o RAW-och. Mne pekne funguje vo Photoshope ako Camera RAW plugin a dokonca Nikonovské NEF-y zvláda aj RAw plugin v tak zaznávanom prehliadači, akým je Picasa. Nie je to problém takéto plug-iny stiahnuť aj na ostatné nie až tak drahé obrazové editory, akým nesporne Photoshop je.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 25.11.2008, 14:17

"Pokud na tělo nasadíte objektiv přes redukci, zaostřování samozřejmě nefunguje, protože výrobce se snaží chránit neznalého spotřebitele před zhotovením nepoužitelných snímků " muahaha, někdo takový tu ještě žije? Děkuji moc, Kristiáne:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.11.2008, 09:32

Nemyslím tím samosřejmě, že by firma Canon byla kdovíjak ohleduplná, ale chrání tím hlavně sebe. A myslet si, že když nasadím na foťák Canon bůhvíco že bude fungovat indikace ostření je trošku naivní. A myslím, že ani u Sony, Olympusu a pod. to nebude jiné. Můžem být rádi, že tam fungují starší EF objektivy.
Jinak pan Pihan popisuje výhody a nevýhody stabilizace v objektivu v článku:
http://www.dig
imanie.cz/art_doc-3878699
745DE1ABDC1257486004D89FA
.html

Odpovědět na příspěvek

Opět stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 26.11.2008, 10:56

Jak už jsem psal, Pentax indikuje ostrost bez ohledu na použitý objektiv, naprosto v pohodě můžete používat starší mechanické objektivy nebo třeba M42.
Ten článek pana Pihana znám samozřejmě a (i proto) jsem se naivně domníval, že v diskusi taky něco řekne a uvede na pravou míru. Nestalo se, takže to řeknu na plnu hubu:
Tvrzení "stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů lepší než stabilizované tělo" je bohapustá demagogie. Ve svém článku uvádí p. Pihan 4 důvody - to není mnoho, ale JEN několik. A když se na ty důvody podíváme zblízka, tak většina z nich neobstojí:
- Výsledek stabilizace je vidět v hledáčku (důležité zejména pro DSLR) - obraz v hledáčku není nikdy tak roztřesený, aby to jakkoli vadilo, naopak je dost nepříjemné, když obraz "uletí" protože se dostane mimimo rozsah stabilizace.
- Stabilizovaný obraz je k dispozici i pro zaostřovací systém (AF) - souhlas, ale na kvalitu zaostření to znatelný vliv nemá
- Nejdůležitější část fotoaparátu (senzor) je pevně mechanicky upevněn - jednak nevím, proč by to měla být výhoda a druhak to (u většiny současných modelů DSLR) není pravda. Senzory digitálních zrcadlovek mají vesměs ultrazvukové čištění a tudíž musí být uloženy pružně.
- Senzor „nejezdí“ do krajů obrazového pole objektivu, kde je kresba objektivu již velmi špatná - tak to už je opravdu naprostá blbost, to by senzor musel mít výchylku několik milimetrů a u delších teleobjektivů snad centimetr ... a u stabilizace v objektivu se při výchylce také obraz posouvá a prochází přes okrajové části objektivu - pokud by kresbu zhoršovala výchylka senzoru, tak by ji musela zhoršovat i výchylka stabilizačníc skupiny čoček v objektivu.
Tekže namísto "mnoha důvodů" zůstal jen jeden a to ještě sporný ... naproto tomu má ytabilice v objektivu neváhody v tom, že je mnohem dražší, komplikuje stavbu objektivu, zhoršuje chování v protosvětle a zejména že stabilizuje jen jeden konkrétní objektiv.

Oba způsoby stabilizace mají své výhody a nevýhody a nelze OBECNĚ objektivně rozhodnout, který z nich je lepší. Vzhledem k nízké ceně stabilizovaného čipu považuji za optimální jeho zabudování do všech DSLR a teleobjektivy dělat i ve stabilizované i nestabilizovné variantě ... pak má každý možnost volby, co je jeho srdci bližší :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Opět stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.11.2008, 11:43

- Senzor „nejezdí“ do krajů obrazového pole objektivu, kde je kresba objektivu již velmi špatná - tak to už je opravdu naprostá blbost, to by senzor musel mít výchylku několik milimetrů a u delších teleobjektivů snad centimetr ...
Kolik myslíte, že má FF prostoru kolem plochy čipu (hlavně v rozích), kde by ještě byla kresba přijatelná? Vždycky je tam nějaká vinětace a zhoršená kresba a posunem čipu mimo střed se to ještě zhorší.
A AF ostří mnohem pohotověji, pokud má nerostřesený obraz, to jste si určitě taky všiml.
Neznám dokonale konstrukci zrcadlovek, ale rozhodně bych nesrovnával ultrazvukové čistění čipu se stabilizací, co do velikosti výchylek, taky si myslím, že při čistění se nechvěje celý čip, ale jen poslední jeho část vystavená prachu.
Samozřejmě by bylo výhodné u amatérských zrcadlovek mít i stabilizaci čipu, ale pak by už se nedalo čekat, že si někdo koupí amatérský stabilizovaný objektiv, a tak by s nimi byl asi konec. Tak si aspoň člověk může vybrat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Opět stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 26.11.2008, 13:07

Technické podrobnosti je velmi obtížné zjistit, ale z různých zveřejněných údajů a pak dle výsledků vlastních pokusů soudím, výchylka čipu nebo posun obrazu stabilizovaným objektivem je řádově v desetinách milimetru a v žádném případě nepřekročí milimetr. A ten milimetr rezervy kresby mají všechny objektivy a teleobjektivy obvykle ještě mnohem více. Ostatně - vy používáte fotku přesně tak jak vypadne z foťáku a nikdy neřežete? A všechny rohy máte vždy v pásmu největší ostrosti? A když se vlivem výchylky 0,5 mm v jednom rohu neznatelně zhorší zhorší kresba, tak Vás diváci kamenují? Myslím, že by bylo dobré zůstat u věcných argumentů ....
Možná že AF ostří pohotověji, když má neroztřesený obraz, ale já jsem nic takového nezpozoroval. Fotil jsem za stejných podmínek se stabilizátorem v modu 1, pak 2 a pak bez a objektiv ostřil pořád stejně rychle.
Rozkmit čipu při ultrazvukovém čištění je samozřejmě nesrovnatelně menší jak při stabilizaci, ale to nic nemění na věci, že čip musí být uložen prožně a ne pevně.
Proč by mělo být výhodné mít stabilizaci čipu jen u amatérských zrcadlove? Aha, už vím: "pevná ruka profesionála" ;-(
Právě že si člověk nemůže vybrat způsob stabilizace, ten je daný firemní politikou - a právě vo vo vo tom to je.

Jenak nezaškodí si o stabilizaci přečíst povícero, nejen pana Pihana, a taky si některá tvrzení ověřit praktickou zkouškou a zdravým rozumem. Na internetu je o stabilizaci spousta materiálů, nejen v angličtině, ale i v češtině. Pro začátek doporučuji nechodit daleko a přečíst si: http://www.x-pozice.cz/cl
anky/stabilizatory.html Jen tak mimochodem - paní Radce se opravdu dá věřit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Opět stabilizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.11.2008, 13:52

Ne, nemám všechny rohy v pásmu ostrosti, fotografie je vždy nejlepší u středu a směrem k rohům se zhoršuje. A když dělám výřez, potřebuju někdy použít i roh. Mě to ani tak nevadí, fotky mě neživí, ale profesionálům, kteří zvětšují fotky na plakáty určitě rozmazané a tmavé rohy leží v žaludku, proto aby obstáli v konkurenci kupujou špičkové vybavení. Tam si myslím nemá stabilizovaný čip své místo ne kvůli pevné ruce, ale kvalitě fotek.
Polovina úhlopříčky FF je asi 21 mm, a když se posune čip o milimetr, je to poměrně velký kus.
A znovu Vám opisuji,(protože jste to zřejmě nepochopil), že v amatérské kategorii by byl jistě stabilizovaný čip užitečný, ale vytlačil by z prodeje a výroby stabilizované objektivy v amatérské třídě, a pak by si amatér nemohl vybrat, jestli bude používat stab. čip, nebo objektiv. Teď si vybrat může - chce čip, koupí si DSLR se stabil. čipem - třeba Sony, jestli chce stabil. objektiv, kopí si Canon a nemusí platit za objektiv 130 tisíc, protože je Canon dělá i v amatérské třídě za pár korun, což amatérovi stačí. Doufám, že jsem to napsal dostatečně srozumitelně:o)

Odpovědět na příspěvek

Naposledy stabilizace

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 26.11.2008, 15:08

Mě fotky živí sice jen částečně, nicméně Vaše představy o profesionální fotografii a fotografech mi připadají poněkud zvláštní. A ještě zvláštnější mi připadá názor, že značku DSLR si někdo bude vybírat PŘEDEVŠÍM podle způsobu stabilizace a tudíž má možnost volby.
Vzhledem k tomu, jaké mám zakázky, moc teleobjektivy neužiji, ale dost často fotím širokoúhlými objektivy za špatných světelných podmínek a bohužel ne vždy lze použít stativ. A v jednom případě jsem si dokonce musel půjčit amatérskou zrcadlovku se stabilizací čipu, protože svým (polo)profesionálním vybavením jsem objednaný snímek nebyl schopen pořídit v přijatelné kvalitě.
Doufám, že jsem to napsal dostatečně srozumitelně ;-)

Odpovědět na příspěvek

D700...

Autor: mildred Muž

Založeno: 24.11.2008, 20:29
Odpovědí: 0

...má taky liveview :-)

Odpovědět na příspěvek

Dobrý článek

Autor: asdf Muž

Založeno: 25.11.2008, 13:19
Odpovědí: 2

Článek je dobře (bez emocí a skryté reklamy) napsaný... Jen ta zmínka o stabilizaci je opravdu sporná, je to tvrzení bez důkazů... Mohl k tomu být alespoň odkaz na nějaké porovnání obou systému...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrý článek

Autor: Paja Muž

Založeno: 28.11.2008, 23:25

Autor se o výhodách a nevýhodách stabilizace na chipu fundovaně zmiňuje v mnoha svých publikacích (Za všechny Mistrovství práce s DSLR, kde se mu, krom jiného, podařilo v pravém slova smyslu abstrahovat i od zdánlivě neřešitelného sporu Canon x Nikon). Zde jde, dle mého názoru, pouze o ne úplně šťastnou formulaci - tak, prosím, pozor na miminko ve vaničce;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobrý článek

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 01.12.2008, 10:13

Aniž bych se chtěl jakkoli dotknout fundovanosti autora, to dítě spolu s vaničkou vylévá právě on - tím dítětem je možnost čipem stabilizovat objektivy, které se ve stabilizované variantě nevyrábí.

Odpovědět na příspěvek

Canon & Nikon versus zbytek světa.

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.11.2008, 00:43
Odpovědí: 0

Po přečtení nářků nad nestabilizací těl Canon a Nikon musím říct že je zde naprosto opomíjená další složka potřebná pro pořízení ostrého snímku, správně a spolehlivě fungující autofokus. Z vlastní zkušenosti vím že i na krátkých ohniscích přijde stabilizace chipu vhod, stačí aby hodně foukal vítr, bylo zataženo, na širokáči nasazený přechoďák a jste rázem na 1/10s při F8. Jenže problémem výrobců stabilizovaných těl je že u nich není v nabídce mnoho objektivů s USM ostřením a ty co v nabídce mají jsou dražší a někdy i horší (světelnost, bokeh atd) než stabilizované objektivy s USM třeba od Canonu nebo Nikonu (pro příklad se stačí podívat na kvalitní teleobjektivy a jejich ceny například u Olympusu, Sony atd). A jako na sviňu právě pro zrcadlovky se stabilizovaným chipem ani další výrobci objektivů třeba Sigma, nedělají objektivy s HSM ačkoli pro Nikon od doby kdy přestal u levných těl dělat zaostřovací motorek uvedli s HSM takřka celou výrobní řadu. Takže co je v reálu levnější? Za cenu objektivu Sony 70-200mm F2,8 SSM se dá pořídit tělo Canon Eos 40D s objektivem 70-200 F4L IS USM a bude to fungovat určitě líp. Cena nestabilizovaného a o dost horšího i když "dešího" objektivu Sony 70-300 F4,5-5,6 G SSM je téměř stejná jako u toho stabilizovaného, L-kového, USM, světelnějšího objektivu Canon 70-200 F4L IS USM. Autofokus realizovaný motorem těla je u teleobjektivů ale i u krátkých ohnisek docela trága. U teleobjektivů je zoufale pomalý a u širokáčů je totálně v koncích, vše je totiž tak malinké že pokud není nějaký dominantní objekt do jednoho metru od objektivu tak je autofokus schopen jednou nastavit nekonečno a podruhé 0,5m, ručně ostřit je taky mimo protože v hledáčku je vše titěrné a "daleko" jediný způsob který se mi osvědčil je vyznačit si na ostřícím kroužku značku (hyperfokální vzdálenost pro F8) a autofokus vypnout. Jediný objektiv u kterého funguje autofokus z těla dobře je základní zoom. Ani tam to není žádný drak ale je aspoň přesný a relativně spolehlivý.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Má ho v těle. Proto ji mám doma. Pak až D80. :-)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: