Zpráva o stavu DSLR - III. Nikon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Zpráva o stavu DSLR - III. Nikon

24. listopadu 2008, 00.00 | V minulém díle jsme popsali svět digitálních zrcadlovek Canon. Dnes budeme v tomto popisu pokračovat a zaměříme se na vše podstatné u DSLR Nikon. O těch se v poslední době hodně mluví zejména v souvislosti s uvedením modelů D3 a D700.

Třídy fotoaparátů Nikon
Vlajkovou lodí DSLR Nikon je bezpochyby profesionální model D3, který sice nevyniká rozlišením ("jen" 12 MPix), ale zejména rychlostí 9 snímků za vteřinu (fps) při plném rozlišení. Senzor velikosti kinofilmu (full frame, Nikon jej značí FX), vertikální spoušť, integrovaný bateriový grip, absence interního blesku, slot na dvě karty CompactFlash atd. jej řadí jednoznačně do profesionální třídy podobně jako reportážní Canon EOS 1D Mark III.

Model D700 představuje kompaktní verzi profesionálního fotoaparátu vybaveného stejným 12 MPix full frame senzorem jako D3. Zmenšení těla si však vynutilo vynechání bateriového gripu, vertikální spouště, jednoho displeje i zdvojeného slotu na paměťové karty. D700 má ale interní blesk. D700 je tedy v přímé konkurenci ke Canon EOS 5D Mark II. Zatímco však Canon plynule inovuje své DSLR profesionální třídy, tak Nikon zcela novými modely D3 a D700 vstoupil po určité době nově a razantně na tento trh a budí proto oprávněně mnoho rozruchu.


Nikon D700 a D3 - nové DSLR profesionální třídy od Nikonu budí oprávněnou pozornost.

Poloprofesionální třída DSLR Nikon je podobně jako u ostatních výrobců vybavena již menšími senzory 16x24 mm (Nikon je značí DX) a při bližším pohledu se rozpadá na dvě podtřídy. V jedné je vysoce výkonná 12 MPix D300, která vznikla inovacemi z D100 a D200 a v druhé je poněkud levnější ale také 12 MPix D90 se svými předchůdci D70 a D80. Rozdíl těchto "podtříd" je samozřejmě v ceně (rozdíl kolem 10.000,- Kč), rychlosti snímání, systému ostření, elektronice, celkovém provedení a ovládání. Rozdíly jsou ale spíše mírné.

V amatérské třídě jsou potom plynule inovované modely D50->D40->D40x->D60, které se od vyšší třídy liší zejména levnějším provedením, nižší rychlostí, absencí zaostřovacího motoru (viz dále), menším a lehčím tělem a metodou ovládání přes zadní LCD displej. Ta je sice názornější a jednodušší, ale také méně pohotová.


Ovládání přes jediný velký zadní displej a různá "doporučení" na displeji jsou typickým znakem DSLR amatérské třídy. Na snímku Nikon D60.

Stabilizace
Zcela stejně jako Canon, také Nikon programově nedělá stabilizaci na senzoru (nedělá stabilizované tělo DSLR) a tak při požadavku na stabilizovaný obraz budete muset také vždy kupovat stabilizované objektivy (Nikon stabilizátoru říká Vibration Reduction, VR). Zcela stejně však také platí, že stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů lepší než stabilizované tělo, je to ale opět řešení dražší.

Objektivy
Nikon značí své objektivy Nikkor a mechanický bajonet, který používají všechny jeho DSLR, značí jako F-mount. Stejný bajonet F-mount používají i některé DSLR Fuji a Kodak a proto je možné na ně objektivy Nikkor bez problémů nasadit. Objektivů Nikkor anebo neznačkových objektivů s nimi kompatibilních je podobně jako pro Canon na výběr obrovské množství.


Mechanické základy bajonetu F-mount objektivů Nikkor pochází již z roku 1959. Moderní potřeby, zejména autofocus, měření expozice, ovládání clony atd., jej však rozšířily o elektronické kontakty a řadu nových funkcí.

Nikon má ale poněkud složitější kompatibilitu svých objektivů a tak ne všechny objektivy budou dobře pracovat na všech tělech DSLR. Výběru objektivů je proto třeba věnovat zvýšenou péči.

Kompatibilita objektivů
Prvním a reálným komplikujícím faktorem kompatibility objektivů Nikkor je otázka, kde je zaostřovací motor (AF motor). Všechny DSLR střední a profi třídy mají zaostřovací motor ve svém těle a díky tomu je možné na ně nasadit i starší objektivy, které svůj vlastní AF motor nemají. Ostření v objektivu (posun čoček) se potom mechanicky přenáší z těla DSLR pomocí malé ozubené hřídele. Má-li objektiv svůj vlastní a většinou rychlejší AF motor, hřídel se nevyužije.


Na bajonetu DSLR Nikon střední a profi třídy je vidět hřídel zaostřovacího motoru, kterou se mechanicky přenáší ostřící pohyby do objektivu pokud objektiv nemá svůj vlastní AF motor.

DSLR Nikon amatérské třídy (D40, D40x a D60) však tento motor v těle nemají (a tím ani hřídel) a proto budou automaticky ostřit jen s objektivy vybavenými svým vlastním motorem. Tyto objektivy Nikon označuje AF-S nebo AF-I.


Jak je vidět z obrázku, tak D40, D40x ani D60 (vpravo) hřídel nemají. Proto musí mít AF motor objektiv, jinak není možné automaticky ostřit.

Druhou malou komplikací je fakt, zda objektiv má či nemá kroužek pro ruční nastavení clony. Pokud ano, tak je třeba kroužek nastavit do polohy s nejvyšším clonovým číslem (značen oranžově), aby DSLR mohla expozici a tím i clonu ovládat automaticky. Moderní objektivy, které již clonový kroužek nemají, značí Nikon písmenem "G".


Starší objektivy (zejména pevná ohniska) mají mechanický clonový kroužek. Ten je třeba nastavit na maximální clonové číslo (oranžové), aby pracovalo automatické měření a nastavování expozice.

Třetí otázkou je, zda objektiv je vybaven procesorem, který poskytuje tělu DSLR důležité informace pro měření expozice - zejména zaostřenou vzdálenost. V tom případě bude DSLR používat přesnější měření expozice 3D Color matrix, v opačném případě "jen" Color matrix. Objektivy poskytující informaci o zaostřené vzdálenosti jsou označeny písmenem "D", případně jako AF-D. Je-li však objektiv "G", je automaticky i "D".

Podobně jako Canon i Nikon má objektivy určené výhradně pro menší senzory. Značí je DX a na rozdíl od Canonu nijak mechanicky nebrání jejich nasazení i na "nevhodné" a tedy plnoformátové DSLR Nikon D700 a D3. DSLR však tuto "zradu" pozná a automaticky obraz ze senzoru ořízne (simuluje tedy ořezem menší senzor). Automaticky také zvýší možnou maximální rychlost fotografování.

Kompatibilitu shrnuje následující tabulka:

Objektiv Nikkor Automatické
ostření (AF)
Měření expozice při volbě
D40, D40x, D60 Ostatní
DSLR
3D Color matrix Color matrix
AF-S, AF-I ano ano ano -
G nebo D - ano ano -
Jiné
(mimo F3AF)
- ano - ano

Zkratky které používá Nikon u svých současných objektivů Nikkor:

AF Objektivy schopné automatického zaostřování nemající ale svůj AF motor a spoléhající se tedy na motor v těle DSLR.
AF-D
nebo jen D
Objektivy s procesorem (CPU) schopné poskytovat tělu DSLR informaci o zaostřené vzdálenosti pro přesné měření expozice typu 3D Color Matrix.
AF-I Objektivy vybavené svým vlastním zaostřovacím motorem.
AF-S Objektivy vybavené svým vlastním zaostřovacím motorem ale rychlého ultrazvukového typu (Silent Wave).
G Objektivy vybavené procesorem (CPU) a navíc bez mechanického clonového kroužku.
VR Objektivy se stabilizací obrazu (Vibration Reduction).
DX Objektivy vybavené procesorem (CPU) a bez mechanického clonového kroužku (tedy G) určené pro DSLR s menším senzorem velikosti DX (16x24 mm).

 


Na těle objektivů Nikkor je uvedeno z hlediska kompatibility objektivu vše podstatné (zde DX, AF-S, "G" a případně VR).

Senzor
Nikon používá ve svých DSLR jen dvě velikosti senzoru - buď plnoformátový (Full-frame, FX) senzor 24x36 mm (D3, D700) nebo menší o velikosti 16x24 mm (DX formát, crop faktor 1.5x, všechny ostatní DSLR). Většina DSLR je vybavena senzorem typu CCD od Sony, poslední DSLR používají technologii CMOS pravděpodobně také od Sony. Rozdíly CMOS/CCD jsou ale pro praxi nepodstatné, jedná se víceméně jen o rozdíl při výrobě.


Při nasazení objektivu typu DX se D3 i D700 automaticky přepne do DX režimu, kdy provádí potřebný ořez. D3 navíc umí snímat s objektivem typu DX i ve formátu 5:4.

Ostatní příslušenství
Originální externí blesky Nikon použitelné s DSLR Nikon jsou modely Speedlight SB-400, SB-600, SB-800 a SB-900. Všechny podporují metodu měření i-TTL s předbleskem, které DSLR potřebují (obdoba E-TTL u Canonu):

  1. Nikon Speedlight SB-400 - základní amatérský externí blesk, který vzhledem k nemožnosti natáčet bleskovou hlavu umožňuje jen omezené pokročilé fotografování.
  2. Nikon Speedlight SB-600 - poloprofesionální blesk, který mimo některých speciálních funkcí a nemožnosti bezdrátově dálkově řídit další blesky disponuje vším potřebným.
  3. Nikon Speedlight SB-800 - profesionální blesk se směrným číslem 56 při 105 mm umožňující i plné bezdrátové aplikace a řadu speciálních funkcí.
  4. Nikon Speedlight SB-900 - nový profesionální blesk Nikon umožňující mj. upgrade svého firmware z těla DSLR.
  5. Speciální blesky SU-800, SB-R200 atd.  6. Blesk Nikon Speedlight SB-600 je již vybaven pro běžné fotografování vším potřebným.

Nabídka dalšího příslušenství je stejně jako u Canonu velmi bohatá - od matnic, hledáčků, baterií a gripů, přes dálkové spouště až po bezdrátové aplikace. Nikon stejně jako Canon nabízí zdarma upgrade firmwaru svých DSLR.

Živý náhled (Live view)
U modelů D3, D300 a D90 nabízí Nikon funkci Live view (živý náhled). Vyšší modely D3 a D300 nabízí na výběr z obou metod ostření (pomocí detekce kontrastu na hlavním senzoru i pomocí klasických AF senzorů s krátkým návratem zrcátka), model D90 nabízí jen ostření pomocí hlavního senzoru (detekce kontrastu), zato s možností zapnout funkci Detekce obličejů (Face priority) známou z kompaktních fotoaparátů.

Video
Nikon D90 byla první DSLR Nikon, která nabídla záznam videa a to včetně mono zvuku. A nabídla jej jako první na světě rovnou v HD kvalitě  a tedy v rozlišení 1280x720 (720p, 24 fps). Tím předběhla asi o půl roku Canon EOS 5D Mark II, který ale umí ještě vyšší rozlišení (1080p). Nikon D90, D3, D700 a D300 mají HDMI konektor pro vysoce kvalitní propojení s televizorem včetně zvuku.


Konektory DSLR D90. Za zmínku stojí HDMI konektor a pod samostatným krytem dole konektor pro GPS jednotku.

GPS jednotka pro záznam polohy pořízení snímku
Nikon nabízí zajímavou přídavnou jednotku GP-1 GPS Unit, která umožní zaznamenat do EXIFu každé fotografie GPS souřadnice jejího vzniku. To může být velmi užitečná funkce zejména na cestách. Jednotka GP-1 GPS Unit je kompatibilní s modelem D90 (přes kabel GP1-CA90) a s modely D3, D300, D700 a D200 (přes 10-pinový kabel GP1-CA10).


GPS modul GP-1 GPS Unit nasazený na DSLR D90. Umožní do EXIFu každé fotografie zaznamenat GPS souřadnice místa jejího vzniku.

RAW (respektive NEF)
Nikon označuje svůj RAW formát jako NEF. Nikon zdarma uvolnil své knihovny jen pro zobrazení NEF souborů, avšak bez možnosti nastavení parametrů konverse. Proto pro plnohodnotnou RAW konversi je třeba použít originální Nikon software nebo např. Adobe Photoshop.

Závěr
Nikon je podobně jako Canon sázka na jistotu, zcela stejně jako u Canonu je ale daní mírně vyšší cena a absence stabilizace v těle DSLR. Nikon má ve srovnání s Canonem v průměru mírně nižší rozlišení (max. 12 MPix), to ale v praxi nepředstavuje žádný větší problém. V tabulce vám opět přinášíme odkazy na recenze a zprávy o jednotlivých modelech, které jsem pro vás již dříve připravili.

  Základní třída Střední třída Profi třída
Nikon Nikon D60 [3]
Nikon D50
Nikon D40x [3]
Nikon D40 [3]
Nikon D300
Nikon D200
Nikon D100
Nikon D3 [1][2]
Nikon D700 [1]
Nikon D2Xs
Nikon D2Hs
Nikon D2X
Nikon D2H
Nikon D1X
Nikon D1H
Nikon D1
Nikon D90
Nikon D80
Nikon D70s
Nikon D70

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru (Full-frame, FX).
[2] Fotoaparát není vybaven interním bleskem!
[3] Fotoaparát nemá AF motor v těle a vyžaduje tedy objektivy AF-S a AF-I (viz text).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: