Zpráva o stavu DSLR - IV. Olympus, Panasonic, Leica a 4/3 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Zpráva o stavu DSLR - IV. Olympus, Panasonic, Leica a 4/3

2. prosince 2008, 00.00 | Po popisu leaderů trhu s DSLR se zaměříme na firmu Olympus a její nový standard Four Thirds (4/3), který používá u svých DSLR i firma Panasonic a Leica.

Systém Four Thirds (4/3)
Většina výrobců konstruuje své digitální zrcadlovky tak, aby v maximální míře mohly využívat všechny objektivy vyvinuté pro starší filmová těla. V mnoha případech se proto ale dostávají do problémů s kompatibilitou, protože nové funkce digitálních zrcadlovek mnohdy vyžadují změny na straně objektivů. Navíc pro menší senzory masově používané v nižších třídách DSLR jsou filmové objektivy mnohdy zbytečně "luxusní", což se projevuje na jejich váze, rozměru i ceně.


Oficiální logo systému Four Thirds.

Firma Olympus se rozhodla jít jinou cestou a vytvořila pro své DSLR zcela nový standard bajonetu pro objektivy - tzv. systém Four Thirds (4/3). Ten je optimalizován právě a pouze pro digitální zrcadlovky a předpokládá menší senzor jedné jediné velikosti a sice 18x13,5 mm (úhlopříčka 22,5 mm). Právě tato velikost senzoru označovaná často jako 4/3" dala systému jméno, ačkoliv označení velikosti senzoru 4/3" (palec, inch) vychází historicky z klasických vakuových obrazovek a je tedy zcela zastaralé a víceméně matoucí.


Senzor a bajonet systému Four Thirds, snímek zrcadlovky Olympus E-3.

Systém Four Thirds není sice otevřený standard, ale umožňuje spolupráci více firem jak na výrobě těl DSLR, tak i při výrobě objektivů. Těla DSLR s tímto standardem tedy vyrábí i Panasonic či Leica a hlásí se k němu i např. Fuji nebo Kodak, byť žádná nová těla DSLR nemají. Na straně objektivů podporuje tento systém vedle Olympusu také Panasonic a Leica a i Sigma začala modifikovat některé své objektivy právě pro 4/3 systém.


Bajonet systému Four Thirds se na první pohled od ostatních nijak moc neliší, je však vyvinut od základů jen pro digitální zrcadlovky.

Senzor systému Four Thirds
Jak již bylo uvedeno, senzor tohoto systému má velikost 18x13,5 mm a efektivní oblast 17,3x13 mm a je tedy nejmenší ze všech senzorů digitálních zrcadlovek. Je asi o 40 % plošně menší než APS-C senzor a asi 4x plošně menší než kinofilm. Stále však je asi 8x větší než senzory běžných kompaktních fotoaparátů. Menší senzor má však velký vliv na konstrukci objektivů a na hloubku ostrosti, jak bude uvedeno dále.

Na rozdíl od ostatních DSLR systém Four Thirds používá poměr stran 4:3, který je běžný pro kompaktní fotoaparáty, VGA monitory a běžné (ne 16:9) televize. Ostatní DSLR používají poměr stran 3:2, který vychází z kinofilmu 24x36 mm.


Velikost senzoru systému Four Thirds ve srovnání s APS-C senzorem a kinofilmem.

Výhody a nevýhody systému Four Thirds
Z ryze praktického fotografického hlediska vzniká otázka, zda je tento systém výhodou či nevýhodou a v čem:

Výhody:

  • Menší senzor umožňuje konstrukci menších a lehčích těl DSLR.
  • Menší senzor umožňuje konstrukci menších, lehčích a levnějších objektivů a snáze se u nich dosahuje dobré světelnosti.
  • Konstrukce objektivů optimalizovaná pro digitální senzor zajišťuje, že světlo dopadá na senzor více kolmo, což vede k omezení tmavnutí rohů (menší vinětaci).
  • Neexistují žádné problémy s kompatibilitou, všechny objektivy určené na systém Four Thirds budou správně pracovat na všech DSLR typu Four Thirds.

Nevýhody:

  • Pro systém Four Thirds je k dispozici zatím jen omezené množství objektivů. V současnosti je na výběr jen asi z 35 modelů a to včetně pevných ohnisek, což ve srovnání se stovkami objektivů na Canon, Nikon, Pentax nebo Sony je velmi málo. Snadno se tak může stát, že vámi vysněný objektiv nebude prostě existovat. Na druhou stranu - na trhu jsou právě nejžádanější a nejpoužívanější objektivy a tak tento problém nemusí být nijak "brutální" zejména pro všeobecné použití. Seznam všech objektivů k systému Four Thirds najdete zde.
  • Menší senzor produkuje větší šum a proto i DSLR Olympus neumožňují nastavit tak vysoké ISO, jako ostatní DSLR.
  • Menší senzor produkuje ve srovnání s APS-C DSLR či dokonce full frame DSLR větší hloubku ostrosti, takže snímky jsou více podobné snímkům z kompaktů (vše je ostré). To ale může být i výhoda, protože to usnadňuje ostření.
  Ekvivalentní
objektiv
Hloubka ostrosti [m]
Od Do
Kinofilm (full frame senzor) 50 mm 2,62 3,50
APC-C senzor 31 mm 2,41 3,98
Four Thirds systém 25 mm 2,33 4,21

Srovnání hloubky ostrosti pro ohnisko ekvivalentní 50 mm na kinofilmu při zaostření na 3 metry a při cloně f/4.

Micro Four Thirds
V srpnu letošního roku uvedly firmy Olympus a Panasonic na trh nový standard pro objektivy a sice  Micro Four Thirds. Ten používá stejnou velikost senzoru (stejný senzor), ale přibližuje objektiv více k senzoru.


Logo a základní odlišnosti systému Micro Four Thirds (druhý obrázek je převzat z webu www.dpreview.com).

V tuto chvíli je jediným modelem fotoaparátu používajícím tento systém Panasonic Lumix G1. Podle reklamy je to "zrcadlovka bez zrcátka", přesnější označení ale je kompaktní fotoaparát s elektronickým hledáčkem a s výměnnými objektivy. Přestože se tedy nejedná o pravou zrcadlovku s optickým hledáčkem, je tato koncepce zajímavá, v mnohém revoluční a uvidíme, jak bude přijata na trhu.


Panasonic Lumix G1 je první kompaktní fotoaparát, na kterém lze měnit objektivy. Je použit právě bajonet Micro Four Thirds.

Třídy fotoaparátů Olympus
Digitální zrcadlovky Olympus se opět dají při hrubém pohledu rozdělit do 3 tříd s tím ale, že třídy jsou posunuty poněkud směrem dolů. Amatérské modely postupně inovované řady E-4xx mají rozlišení 10 MPix a jsou nejmenší, nejlehčí a mnohdy i nejlevnější na trhu. Např. tělo E-420 se dá pořídit za ceny kolem 7.700,- Kč včetně DPH a se základním objektivem v setu za cca 9.300,- Kč, což konkuruje řadě kompaktních fotoaparátů. Malý rozměr, lehké plastové tělo, pouhé tři AF body a absence stabilizace senzoru dělá z  této řady vysloveně amatérské modely avšak široce rozšířené, oblíbené a jednoduché.


Olympus E-420 je v současnosti nejmenší a nejlehčí DSLR na trhu.

Také 10 MPix modely řady E-5xx (starší E500 je jen 8 MPix a také nemá stabilizovaný senzor) jsou jen asi o 2.500,- Kč dražší a liší se zejména stabilizovaným tělem (stabilizace na senzoru) a mírně větším byť stále plastovým tělem. Spíše tedy než do střední třídy patří do kategorie lepší základní třídy.

Do střední třídy patří zcela nový 12 MPix model E-30. Jeho 11 zaostřovacích bodů, rychlost snímání 5 snímků za vteřinu, stabilizovaný senzor, zadní LCD a horní stavový displej jej již předurčují pro vážnější práci. Zvláštností ne zcela typickou pro DSLR je výklopný a otočný zadní displej usnadňující kompozici obrazu v nestandardních polohách.


Výklopný a otočný displej Olympusu E-30.

Do profesionální třídy patří nový model E-3, který po 4 letech nahradil svého předchůdce E-1. Nevyniká sice rozlišením (10 MPix), ale kovové tělo, možnost vertikální spouště, 11 bodový AF systém, kvalitní hledáček s hranolem i rychlost 5 snímků/vteřinu mu šanci na profesionální třídu dávají i když by spíše snesl srovnání s Nikonem D200 či Canonem 50D a tedy se střední třídou. I Olympus E-3 má stabilizovaný senzor a výklopný displej.

Třídy fotoaparátů Panasonic
Panasonic nabízí jen 3 modely, z čehož již zmiňovaný model G1 není de facto DSLR, ale kompakt s výměnnými objektivy systému Micro Four Thirds. Zbývá tak obstarožní model L1 (7 MPix) a novější L10 (10 Mpix) - oba zařazené do střední třídy i když s výhradou. Oba také používají systém Four Thirds.


Panasonic Lumix DMC-L10 má podobně jako některé Olympusy výklopný zadní displej.

Fotoaparáty Leica
Fotoaparáty Leica rozhodně nepatří do kategorie pro široký trh, ale spíše pro fajnšmekry nebo profesionály. Jedině model Leica Digilux 3 (rozlišení 7 MPix) umožňuje používat objektivy systému Four Thirds, ostatní modely používají speciální objektivy Leica. Digilux 3 je vcelku standardní digitální zrcadlovka podobná Panasonicu Lumix L1. Její zvláštností (stejně jako u Panasonicu L1) je do dvou poloh výklopný interní blesk, čímž se dosahuje výrazně lepších snímků s bleskem v interiéru díky odrazu o strop.


Zajímavé řešení interního blesku Leica Digilux 3 (totéž Panasonic L1), který může být vyklopen do dvou poloh. Poloha "vzhůru" (vlevo) výrazně zlepšuje snímky s bleskem v interiéru díky odrazu o strop.

Stabilizace
Systém Four Thirds nepředepisuje způsob stabilizace a tak různí výrobci řeší stabilizaci různě. Olympus zásadně stabilizuje senzor v těle své DSLR, což má přirozeně tu výhodu, že stabilizace se dosáhne pro jakýkoliv objektiv. Stabilizovaný senzor mají všechna těla Olympus vyjma nejlevnějších modelů řady E-4xx a starších modelů E-500, E-1 a řady E-3xx.


Stabilizovaný senzor vyrovnává třes fotoaparátu malými pohyby senzoru ve směru X a Y.

Panasonic a Leica naopak stabilizaci na senzoru  nedělají (podobně jako Canon a Nikon) a spoléhají se na stabilizované objektivy. Toto řešení jak již bylo uvedeno má své výhody, je však dražší. Stabilizovaných objektivů v systému Four Thirds je však velmi málo.

Ostatní příslušenství
Olympus nabízí externí blesky FL-50 (směrné číslo 50, zoom hlava, vysokorychlostní synchronizace, AF lamp) a FL-36 (směrné číslo 36, zoom hlava, vysokorychlostní synchronizace). Oba existují ve variantě "R" (např. FL-50R), které umožňují bezdrátové řízení. FL-20 je potom jen lepší "interní blesk". Olympus dále nabízí makroblesky a zajímavý podvodní blesk UFL-2 schopný práce až do 60 m pod hladinou. Olympus také nabízí unikátní řadu podvodních pouzder a to i na DSLR včetně řady speciálního příslušenství.


Nejvýkonnější blesk Olympus a sice FL-50 se směrným číslem 50 a všemi funkcemi typickými pro profesionální blesky.

Panasonic nabízí podobnou řadu a sice profesionální externí blesk Panasonic DMW-FL500 (směrné číslo 50), dále střední blesk DMW-FL360 (směrné číslo 36) a DMW-FL28 (lepší interní blesk).

Živý náhled (Live view)
Olympus byl přímo průkopníkem živého náhledu na DSLR a podle jeho vzoru realizovali živé náhledy na DSLR i ostatní. První DSLR s živým náhledem a to včetně ostření byl Olympus E-330 a od tohoto modelu dále mají živý náhled včetně ostření a detekce obličejů všechny DSLR Olympus vyjma E-400. Live view mají i obě DSLR Panasonic, Leica Digilux 3 jej však nemá.

Video
DSLR Olympus ani Panasonic ani Leica video nenatáčejí.

RAW
Olympus značí svůj RAW příponou ORF a pro zpracování je třeba použít software Olympus Master, který je dodáván k fotoaparátům nebo například Adobe Photoshop. Podobně je na tom i Panasonic a Leica.

Závěr
Olympus je skvělou volbou zejména pro hobby a nenáročné poloprofesionální aplikace. Je kvalitní, propracovaný, jednoduchý a levný (mnohdy nejlevnější). A omezená nabídka objektivů a případně dalšího příslušenství v těchto aplikacích většinou nijak nelimituje.

Panasonic Lumix G1 je novinka a současně otázka, ale jak již bylo řečeno, není to pravá DSLR. Panasonic má velký tržní podíl v kompaktních fotoaparátech (kam de facto patří i G1), jeho nabídka DSLR je však omezena jen na jeden aktuální model.

Leica je tradiční značka zaměřující se spíše na profesionální fotografy a její DSLR Digilux 3 systému Four Thirds je tak jakousi třešničkou na dortu.

  Základní třída Střední třída Profi třída
Olympus Olympus E-520 [1]
Olympus E-510 [1]
Olympus E-500
Olympus E-30 [1] Olympus E-3 [1]
Olympus E-1
Olympus E-420
Olympus E-410
Olympus E-400
Olympus E-330
Olympus E-300
Panasonic Lumix DMC-G1 [2] Lumix DMC- L10
Lumix DMC-L1
 
Leica   Leica Digilux 3 Leica S2 [3]
Leica M8.2 [4]
Leica M8 [4]

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové a modře označené modely nepoužívají systém Four Thirds.
[1] Stabilizace obrazu na senzoru (stabilizované tělo).
[2] Není to pravá digitální zrcadlovka (DSLR), ale kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy systému Micro Four Thirds.
[3] Nepoužívá systém Four Thirds ale bajonet Leica S a má senzor o velikosti 30x45 mm s rozlišením 37,5 MPix.
[4] Nepoužívá systém Four Thirds ale bajonet Leica M.
 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vyhoda 4/3

Autor: Ganec Muž

Založeno: 02.12.2008, 14:34
Odpovědí: 4

> Konstrukce objektivů optimalizovaná pro digitální senzor zajišťuje, že světlo dopadá na senzor více kolmo, což vede k omezení tmavnutí rohů (menší vinětaci).

Plati to aj pre mikro-4/3?
podla toho obrazku to vyzera, ze tam svetlo dopada pod sikmejsim uhlom...

Odpovědět na příspěvek

RE: vyhoda 4/3

Autor: Gman Muž

Založeno: 02.12.2008, 14:59

Platí to o to víc. Tím že je bajonet výrazně blíže snímači, je snazší konstruovat složitější objektivy kvalitně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vyhoda 4/3

Autor: mk Muž

Založeno: 02.12.2008, 15:56

A jak je to s použitím starších objektivů na přístrojích Micro 4/3? Posunem roviny snímače musí docházet k problémům, třeba se zaostřením na blízko, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vyhoda 4/3

Autor: Gman Muž

Založeno: 02.12.2008, 16:17

Běžný 4/3 objektivy se na to nasazují přes bajonetovou redukci, která prodlouží vzdálenost mezi objektivem a snímačem. Zkoušel jsem na tom nasazenou Leicu 1,4/25 a vypadá to docela nepatřičně - obrovskej objektiv na malinkým těle.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: vyhoda 4/3

Autor: mk Muž

Založeno: 02.12.2008, 16:19

Díky za odpověď. Moc pohodlné to asi nebude, ale budiž.

Odpovědět na příspěvek

Historie

Autor: Radek Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:12
Odpovědí: 5

Mozna mohla byt zminena sirsi historie Olympusu, zejmena fenomen jak s high-endoveho vyrobce spickovych zrcadlovek E-10 se stal pristipkar... Kde se stala chyba.

Odpovědět na příspěvek

RE: Historie

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:19

Historie Olympusu je jiste zajimava a uz jsme o ni clanek psali. Nicmene nikdy nebyl vslovene Hi_Endovym vyrobcem DSLR. E-10 jsem mel, byl to skvely fotoaparat, ale i ve sve dobe mel vyrazne vykonnejsi a drazsi konkurenty. Olympus se vydal na nelehkou cestu visionare se zcela odlisnym pojetim, coz bohuzel ne vzdy znamena masovy uspech ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Historie

Autor: Radek Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:37

Ja ji mel taky i kdyz samozrejme z vyprodeje, high endem jsem myslel tu tridu v ktere je dnes treba Nikon D-3. Mate reklamni studio, uzivite drahy stroj pro atelierovou praci. V te dobe to byla E-10. Jaky jiny digitalni pristroj do 120 000 Kc byl? Jeste myslim nejaky Kodak ale ten nikdo nemel co vim. Sinary s digistenama a Hasselblaty ted davam stranou. Mozna me ale neco uniko. Proste vsichni kdo dnes maji D3 a 1D meli E-10 nebo analog.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Historie

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:58

No pokud me pamet neklame, tak byla E-10ka uvedena v roce 2000. V te dobe byly na trhu vyrazne lepsi Kodaky, ktere se bezne pouzivali. Stejne tak byl na trhu treba Canon D30, ktery take byl mnohem obchodne uspesnejsi. A v roce 2001 prisel na trh Canon EOS 1D :)

Pokud mate radsi Nikon, tak Nikon D1 byl uveden v roce 1999 a nabizel rozhodne vic nez E-10ka ...

Opakuji, ze E-10ka byla super fotak, ale vyslovene Hi-End nebyla ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Historie

Autor: Radek Muž

Založeno: 02.12.2008, 21:55

Mate pravdu, D30 byl uveden o 2 mesice drive nez E-10. Kazdopadne si pamatuji, nevim proc, ze studia skoro ve 100% mela 4 Mpix E-10, Kodak jsem nevidel zadny a D30 az pozdeji 2002 apod. Samozrejme nereprezentativni vzorek, tak 4 pripady.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Historie

Autor: mk Muž

Založeno: 04.12.2008, 09:57

Já teda E-10 ani analog neměl :)

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: kim Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:25
Odpovědí: 10

"Právě tato velikost senzoru označovaná často jako 4/3" dala systému jméno, ačkoliv označení velikosti senzoru 4/3" (palec, inch) vychází historicky z klasických vakuových obrazovek a je tedy zcela zastaralé a víceméně matoucí."

mohl by mi někdo vysvětlit co je zastaralého a matoucího na označení 4/3. Vždyť je v tom obsažena jak velikost čipu tak i poměr stran, podle mě už to jasnější být nemůže.
Připadá mi to mnohem jasnější označení než APS-C z toho opravdu nevyčtu velikost ani poměr stran (nehledě na to že APS-C se označuje jak čip např.v Canonu 450D, kde je crop. 1,6, tak např u Nikonu D40, kde to je zase 1,5)

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: mk Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:32

No a jak vyčteš ze 4/3", což je snad průměr katodové trubice jakési prehistorické elektronky, úhlopříčku snímače? Nevyčteš, stejně jak u APS-C.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: kim Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:40

no s tou úhlopříčkou máš pravdu, to jsem se spletl, ale minimálně poměr stran tam máš, a to nic nemění na to že když máš prostě čip 4/3 tak má určitej rozměr ale když vezmeš APS-C tak je ten pomalu každej jinej

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: mk Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:44

A to tak vadí, že se rozměry o milimetr liší?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ?

Autor: mik Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:50

no mě to nevadí :), to že sem něco poznamenal neznamená že mě to vadí, mě jenom překvapuje že je jedno označení pro různé rozměry to je všechno, jinak mě to je uplně jedno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.12.2008, 19:54

Souhlasim, ze veta pouzita v clanku muze byt vykladana nestastne, ale neni to tak jak rikate:

1) Uhlopricka cipu neni v pripade Olympusu presne 4/3", takze je situace stejna ci mozna horsi nez u konkurence
2) APS-C je vzdy crop faktor 1,6x, toto označení je jasne definovano
3)Crop faktor 1,5x pouzivany Nikonem je znacen jako DX nikoli APS-C

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 02.12.2008, 22:23

Hehe. Všechny APS-C senzory mají crop 1,5, s výjimkou Canonu, vážený.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.12.2008, 22:34

Je to mozna trochu zbytecne slovickareni, ale za svym tvrzenim stojim. APS-C formát sice není jasně definován viz:

Advanced Photo System type-C (APS-C) is an image sensor format approximately equivalent in size to the Advanced Photo System "classic" size negatives. These negatives were 25.1 × 16.7 mm and had an aspect ratio 3:2.

ale kromě Canonu se všichni výrobci tomuto označení většinou v oficiálních specifikacích vyhýbají. Pentax jej pokud vím nepoužívá, Sony jen sporadicky a spíš na webech, Nikon výhradně používá značení DX a tím ti všichni v podstatě konči :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.12.2008, 06:23

OK, takhle to beru. Znamená to ovšem, že většina firem vyrábí zrcadlovky s velikostí čipu, které se nijak neříká.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ?

Autor: mk Muž

Založeno: 03.12.2008, 08:51

Tyhle starosti bych fakt chtěl mít ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ?

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 03.12.2008, 15:23

Abychom byli "crop-faktorově" přesní:
Canon = 1,62x
Nikon, Pentax, Sony (KM), Samsung, Fujifilm = 1,5x
Sigma = 1,7x
Olympus, Panasonic = 1,92x

To že se to zaokrouhluje - ať už v rámci značky nebo všeobecně - na cca 1,5x (vyjma Olympusu a Panasonicu), je celkem logické - resp. jednodušší na přepočet.

A to, že oficiální označení pro menší snímače používá jen Canon (APS-C) a Nikon (DX), je prostě fakt!

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

HO OLY vs. kompakty

Autor: 7BURGEN Muž

Založeno: 03.12.2008, 00:34
Odpovědí: 5

dovoluji polemizovat s tímto odstavcem "….Menší senzor produkuje ve srovnání s APS-C DSLR či dokonce full frame DSLR větší hloubku ostrosti, takže snímky jsou více podobné snímkům z kompaktů (vše je ostré). To ale může být i výhoda, protože to usnadňuje ostření."
Což o to tabulka je naprosto v pořádku.Jen ji doplním o parametry DOF fotoaparátu KonicaMinolta A 2.KM Dimage A2 byla svého času vynikající volba pro kompakt s čipem 2/3″ (8MPx) s objektivem 28-200 mm (EQ 35mm).Fotil jsem s modelem KM A 200,který byl parametrově takřka identický (velikost i rozlišení čipu, opitka), tudíž si mohu dovolit srovnání.Ohnisko 50mm má reálnou hodnotu 12,5mm (zhruba, pokud si dobře pamatuji) .

2/3″senzor KM A 2
ohnisko12,5 mm /od 1,86 do 7,73

Pro porovnání pak přidávám hodnoty HO z článku

FF- 0,88m, APS-C - 1,57m, 4/3“- 1,88m a nakonec kompaktní 2/3“- 5,87m

U celé řady jiných kompaktů i UZ by tato hodnota byla ještě větší, protože použité senzory jsou obvykle menší ( 1/1,7 či např 1/2,33)

Že by se tady až tak HO systému 4/3 blížila ke kompatkům se mi jeví i s ohledem na vlastní praxi jako silně zavádějící .
Mám jak DSLR s APS-C tak 4/3 OLY . A tahle dost zavádějící informace zbytečně kazí fajn článek.

Odpovědět na příspěvek

RE: HO OLY vs. kompakty

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.12.2008, 06:25

Víte, možná by bylo dobré naznačit, že u amatérských DSLR používá Canon taky menší senzor, než Nikon, Sony, Pentax, Samsung - takže se jeho HO taky podobá kompaktům... :-)

Pan Pihan totiž píše o jiných značkách, než je Canon, jen s hodně velkým sebezapřením. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: HO OLY vs. kompakty

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 03.12.2008, 08:09

Proboha, jaké sebezapření? V článku srovnávám hloubku ostrosti u Olympusu s Full frame a APS-C a to i objektivně tabulkou a navíc píšu, že malá hloubka ostrosti u Olympusu může být i výhoda!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: HO OLY vs. kompakty

Autor: Radim Muž

Založeno: 05.12.2008, 00:38

Oni neví, do čeho by rýpali.... Ty články jsou dobré, mně se líbí. p.s. nepřijdou mi stabilizované objektivy drahé, většinou kvalitnější materiály, jiná skla, konstrukce atd...Nikon má snad již většinu objektivů stabilizovaných kromě pevných ohnisek, nebo profesionálních objektivů s výbornou světelností. Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HO OLY vs. kompakty

Autor: 7BURGEN Muž

Založeno: 06.12.2008, 12:42

Věcná připomínka není rýpáni. Ovšem když už jsme u toho pak si tedy rýpnu. Tento konkrétní článek se týká systému 4/3. Nikonu byla věnovaná ta část mezi Canonem a OLY-Panas. Víme?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: HO OLY vs. kompakty

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 08.12.2008, 10:43

Že tento konkrétní článek se týká systému 4/3 pak Radim samozřejmě ví, chtěl jen zalichotit ;-)

Odpovědět na příspěvek

Canon EOS 30

Autor: ANONYM Muž

Založeno: 04.12.2008, 08:50
Odpovědí: 1

Canon EOS 30D je 8,2-megapixelová poloprofesionálna digitálna zrkadlovka, pôvodne ohlásená 20. februára 2006.

Odpovědět na příspěvek

RE: Canon EOS 30

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.12.2008, 08:57

Pokud jde o reakci na muj prispevek, tak rec byla o Canonu D30 nikoli Canonu 30D. Jde o dva zcela odlisne modely....

Odpovědět na příspěvek

Canon EOS 30

Autor: kanonista Muž

Založeno: 04.12.2008, 08:57
Odpovědí: 0

Canon EOS D30 je predchodca Canon EOS 30D.Canon EOS D30 sa vyrábal 2000-2001.

Odpovědět na příspěvek

kompakt?

Autor: LIbb Muž

Založeno: 04.12.2008, 13:08
Odpovědí: 0

Nemůžu si pomoct, ale "kompakt s výměnnými objektivy" je protimluv. Stejně jako "zrcadlovka bez zrcátka". Prostě si přiznejme, že to je nová třída foťáků.

Odpovědět na příspěvek

Vivat Micro 4/3

Autor: Milan Muž

Založeno: 14.12.2008, 12:29
Odpovědí: 0

Zdravím!
Tak, tohle je přesně to, na co jsem čekal! Teď asi zdvihnu ze židle spoustu pravověrných fotografů, ale je to tak. Jsem fotograf hobbista, byť cekem nadšený. V technice atd mám spoustu nedostatků. Ale foťák potřebuju nejen na focení rodinných sešlostí, památek atd ale na outdoorové sporty. Zkuste s sebou tahat v báglu nebo na skialpech, lodi atd tahat kilovou zrcadlovku. Navíc potřebujete zažízení, který i něco snese. Formát micro 3/4 - ideál. A nejlepší fotky navzdory mým fotografickým nedokonalostem se dají pořídit v místech, kde zrcadlovku nikdo nevytahuje. Prostě jedinečnost okamžiku.
Neříkám, že si poběžím koupit G1 za 17litrů. To s čím by měl přijít Oly by mělo být kvalitativně někde mezi E520 a E3. Čili žádný šunt. Pěkně si počkám, až mi Olympus naservíruje menší tělo, ceny klesnou do normálu a přidaj HD video. Ono to tak dlouho trvat nebude....
G1 - to je první kost předhozená davu.... Taky ji vyhodil masovější Panasonic. Hladoví se nažerou a pak třeba koupí ještě jednou \\\\\\\"po upgrade\\\\\\\". Berte to z pohledu výrobců a obchodníků, ne ze svého! Konkurence pro stávající zrcadlovky Olympusu to moc nebude. Stávající zrcadlovky se zrcadlem Oly 3/4 si drží tržní podíl jen díky tlaku na cenu. Časem myslím vymizí, krom toho profi modelu.
Micro 3/4 bude mít navrch v kategorii luxusnějších kompaktů.
A varianta mít Micro 3/4 jako jeden foťák a full frame na libůstky se mi líbí víc než mít doma kompakt a nějakou stávající DSLR.
Milý Olympusi, tímto ti sděluji, co jsem ochoten koupit a za jakých okolností, takže si počkám až mi to nabídneš. A ty mi to v dohledné době nabídneš. Přece jen potřebuješ vyrábět, platit režii, mzdy, sociální a zdravotní a chceš také nějaký zisk.... :-).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: