ACADALUS – luxusní stativová hlava, která dokáže automaticky srovnat horizont - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

ACADALUS – luxusní stativová hlava, která dokáže automaticky srovnat horizont

8. června 2010, 00.00 | Pokud nemáte hluboko do kapsy a nebaví vás neustále laborovat s vodováhou na stativu, tak by vás mohla zaujmout nová robotická hlava Acadalus, která se dokáže pomocí sklonoměrů automaticky narovnat do vodorovné polohy. Více informací viz náš článek.

Obtíže se s vodorovným vyvažováním horizontu, to je problém, který si již asi musel zažít asi každý fotograf. Řešení tohoto svízele zajistí buď používání tripodu se zabudovanou vodováhou či dodatečné rovnání snímku pomocí rotace a ořezu v počítači.

Obě jmenované metody mají ovšem své „nevýhody“. Například používání vodováhy na kulové hlavě stativu nemusí být zrovna snadnou záležitostí, poněvadž při každém pohybu plošiny s připevněným fotoaparátem může být prekérní udržet „bublinku“ vodováhy v patřičných mezích (jak v horizontální, tak i vertikální rovině). Při dodatečném rovnání snímku pomocí počítače zase musíme již v době pořízení fotografie počítat s určitým ořezem na okrajích snímku, jenž tento způsob rovnání fotografie vyžaduje.

Co tedy dělat v případě, pokud u vás chybí trpělivost při laborování s vodováhou na stativu, či vás nebaví manuálně „rovnat“ snímky v počítači? No přeci si „pořídit“ například robotickou stativovou hlavu Acadalus, která díky zabudovaným sklonoměrům automaticky řeší problém s udržením vodorovné polohy fotoaparátu.

Robotická hlava Acadalus CPS-H1, mezi jejíž předností patří zejména samočinní srovnávání horizontu při fotografování se stativem

Je zde ovšem jedno gigantické „ALE“. Ne každý asi budeme mít „zbytečných“ 5 000 USD (cca 96 000 Kč), abychom si tuto netypickou novinku mohli dovolit zakoupit.

Přemrštěnou výši ceny stativové hlavy Acadalus, je problematické pochopit i při vědomí, že daná robotická hlava vznikla po 4letém bádání a snažení jejího konstruktéra, kterým je jistý Dr. Carl Coch ze společnosti SINAR AG.

Nápad vytvořit samočinně se vyvažující stativovou hlavu napadl jmenovaného konstruktéra při analyzování zařízení leteckých simulátorů, které v sobě podobnou technologii obsahují. Dr. Coch, inspirován zmíněnými simulátory, tedy sestavil stativovou hlavu, kterou vybavil speciální motůrky, jejíž chod ovládá řídící jednotka. Tato jednotka vyhodnocuje data, která naměřil vestavěný sklonoměr. Uživatel tedy po zmáčknutí příslušného tlačítka spustí automatické vyvážení fotoaparátu upevněného na robotické hlavě, takže odpadají jakékoliv další starosti s vyvažováním horizontu při fotografování.

Robotická hlava Acadalus CPS-H1 stojí cca 5 000 USD, takže by bylo poněkud nemístné na ní používat levné kompakty...

Samozřejmě na stativové hlavě Acadalus můžeme také naleznout další ovladače (klasický čtyřcestný volič), pomocí kterých má uživatel možnost manuálně korigovat náklon upevněného fotoaparátu.

Podle výrobce je robotické zařízení Acadalus určeno hlavně pro studiovou fotografii, kdy je daná jednotka napájena kabelem rovnou z elektrické sítě. Stativovou hlavu Acadalus je ale možné také používat při fotografování v exteriéru, pokud si k ní uživatel přikoupí externí Li-Ion baterii 2800 mAH 18.5 (což ovšem představuje příplatek ve výši cca 500 USD; uvedená baterie poskytne výdrž na cca 2 hodiny intenzivního provozu).

Když si koupíte tuto stativovou hlavu Acadalus cca 5 000 USD, tak bude mít Dr. Coch důvod se hezky usmívat i mimo záběry produktových fotografií...

Hezky se to poslouchá, ale vraťme se zpátky na zem, protože „ruku na srdce“, kdo by si něco takového koupil, pokud cena této stativové hlavy činí přemrštěných 5 000 USD? Z této perspektivy je tedy na místě hledět na uvedenou novinku spíše jako na technickou kuriozitu, která snad v budoucnu inspiruje další výrobce, kteří budou něco podobného prodávat i za cenu, jež bude akceptovatelná také pro obyčejné fotografické „smrtelníky“. Více informací o robotické hlavě Acadalus můžete naleznout například ZDE.

Robotická hlava na stativ Acadalus CPS-H1 – hlavní charakteristika:

  • Maximální náklon: +/- 25°
  • Přesnost náklonového polohování: +/- 0,5°
  • Mechanická stabilizace: X
  • Rozměry: 190 x 125 x 125 mm
  • Váha: 2 500 g
  • Konektory: DC- in, GND od 17 do 24 V
  • Napájení: Li-Ion akumulátor 2800 mAH 18.5 (výdrž cca 2 hod intenzivního provozu); či kabelem z elektrické sítě
  • Cena: od 5 000 USD

Zdroje:
Gizmodo.net
Pdngearguide.net

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vodováhy

Autor: DavesMan Muž

Založeno: 08.06.2010, 07:50
Odpovědí: 0

Jaksi se v článku pozapomnělo na vodováhu ve fotoaparátu. Mně osobně to velmi vyhovuje.

Odpovědět na příspěvek

skvělá pomůcka pro vědeckou fotografii

Autor: kaiman Muž

Založeno: 08.06.2010, 10:42
Odpovědí: 0

Vše jsem vyjádřil v titulku. Tam, kde je z nějakého důvodu vyloučena přítomnost fotografa nebo existují jiná omezení, je to nepostradatelná pomůcka. Za necelých sto tisíc ani ne moc drahá a cena půjde jistě dolů, až se začne hojně prodávat. Konečně využití najde jistě i u filmu, ale hlavně v oblasti tzv. vědecké fotografie.
Rozhodně ji nevnímám jako technickou kuriozitu. I když se přiznám, že v šerém fotografickém dávnověku mi tak připadal např. první pentaxácký autofokus. A vida - kdo dnes ostří ručně? Leda tak pilu... :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: