Blesk - 8. Dálkové řízení - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Blesk - 8. Dálkové řízení

25. října 2007, 00.00 | Čelní světlo blesku a vzhled fotografií, které toto čelní světlo vytváří, je limitem práce s bleskem připevněným na fotoaparátu. Odraz situaci výrazně zlepší, lepší plasticitu snímku však také nezajistí. Řešení je oddělit blesk od fotoaparátu, a získat tak svobodu ve směru svícení.

::Blesk - 1. Základní charakteristika
::Blesk - 2. Technické parametry a funkce
::Blesk - 3. Stanovení expozice bleskem
::Blesk - 4. Použití v exteriéru a ve tmě
::Blesk - 5. Vykrývací blesk v exteriéru
::Blesk - 6. Použití v interiéru
::Blesk - 7. Příslušenství a makro blesky
::Blesk - 8. Dálkové řízení


Oddělením blesku od fotoaparátu získá fotograf svobodu ve směrování světla, a tím v řízení směru stínů a odlesků. Např. boční světlo vytvoří díky stranovým stínům mnohem plastičtěji vypadající předmět. Oddělením blesku od fotoaparátu také vznikne možnost umístit na blesk i poměrně rozměrné příslušenství, například fotografický deštník, a tím dramaticky zlepšit kvalitu světla blesku. Fotograf tak dostane pod kontrolu nejenom směr stínů a odlesků, ale i jejich kontrast a difúzi. Více o kvalitě světla najdete v článku zde.


Velkou výhodou dálkového spouštění blesků je, že jimi můžete rychle vytvořit improvizované studio i bez 230 V.

Jak blesk dálkově ovládat
Při dálkovém odpálení blesku je třeba si položit zásadní otázku, zda chcete nebo nechcete, aby pracovalo automatické TTL měření expozice bleskem. Pokud pracovat nebude a dálkové odpálení se bude redukovat na pouhé TEĎ při stisku spouště, bude logicky nutné nastavovat sílu záblesku každého použitého blesku (nemusí být na scéně nutně jen jeden) zcela ručně. To vylučuje reportážní styl snímání a každý snímek vyžaduje expoziční přípravu. Propojení blesků s fotoaparátem však bude jednoduché. Pokud ovšem TTL měření expozice bleskem automaticky pracovat má, je nutné zabezpečit čilou a sofistikovanou komunikaci fotoaparát - blesk, což obvykle vyžaduje použít drahé značkové příslušenství.

  Bez TTL měření S TTL měřením
Kabelem Jednoduchý dvoužilový kabel Speciální kabel, omezená délka
Opticky Lze, spouštění ale komplikuje předblesk Není obvyklé
Infračerveně Není obvyklé Značkové příslušenství
Radiově Typické pro studiové blesky Speciální příslušenství

Možnosti, jak dálkově odpalovat blesky v závislosti na TTL měření.

Kabelem
Spustit dálkově blesk kabelem bez TTL měření není velký problém. Drtivá většina blesků se odpálí při zkratování určených kontaktů na své patici. Pomocí jednoduchého příslušenství (kostičky) je tak možné vyvést tyto kontakty do kabelu, a tak je snadno propojit s fotoaparátem.


Kostička převede správné kontakty externího blesku na konektor a dále do kabelu, a tak je možné jej dálkově spustit. Kostička by měla odpovídat typu blesku, řada blesků je však v tomto ohledu standardní a ctí prostý středový kontakt. Kostička má zespodu závit na stativ.

Na straně fotoaparátu je potom možné použít přímo PC sync konektor, je-li jím fotoaparát vybaven, nebo opět pomocí jednoduchého příslušenství si PC sync konektor "vyrobit" z patice pro blesk. Dojde tak vlastně k dálkovému kabelovému propojení středového kontaktu fotoaparátu se středovým kontaktem blesku, a tím k dálkovému spouštění blesku. Opět pomocí jednoduchého příslušenství je možné rozbočit kabel na více stran, a tak ovládat i více blesků. Signál je přitom propojen zcela jednoduše paralelně. Středový kontakt však při stisku spouště sděluje pouze signál TEĎ, a tak je jakékoliv jiné řízení vyloučeno. Výkon na blesku (či více blescích) je proto nutné nastavit ručně. Někteří výrobci (např. Konica Minolta nebo Sony) používají patici bez středového kontaktu, lze však pořídit adaptéry i pro ně.


Řada fotoaparátů má přímo PC sync konektor  na svém těle. Ten spustí blesky, avšak bez TTL měření.
 

U těch, co PC sync konektor nemají, není problém ho vyrobit z hot shoe patice. Potom již stačí jen PC sync prodlužovačka /rozbočovačka o téměř libovolné délce.

Protože je TTL měření zcela vyřazeno, je možné použít blesky jakýchkoliv značek, typů i stáří. Jediné, co u blesku potřebujete, je jeho blesknutí na povel z kabelu. Je však třeba dát si pozor na spouštěcí napětí. Staré blesky mohou totiž mít na svém středovém kontaktu i poměrně vysoké napětí, které moderní fotoaparáty nemusí na své patici pro blesk vydržet. Tento problém však hrozí jen u velmi starých blesků. Jak je na tom váš blesk, můžete najít např. zde.

Odpálíte-li bez TTL měření kabelem další blesky a současně použijete blesk na fotoaparátu, tak TTL měření při předblesku změří potřebný výkon blesku na fotoaparátu, jako kdyby další blesky neexistovaly! Jejich světlo se potom do ostré scény jednoduše přidá, a tak může snímek snadno skončit přeexponován. V tomto režimu je tedy typické, že se blesk na fotoaparátu nepoužívá.

Dálkové odpálení blesku kabelem se zachovaným TTL měřením vyžaduje použít kabel, který k blesku přivede všechny kontakty z hot shoe patice. Díky tomu TTL měření zůstane zachováno, délka kabelu je však omezena na několik málo metrů. Například Canon nabízí podobný kabel o maximální délce 60 cm, na trhu lze však najít delší neznačkové kabely.


Pro zachování TTL měření je nutný vícežilový kabel a kvůli čilé datové komunikaci je jeho délka omezena. Na trhu jsou i kabely schopné řídit 2 a více blesků.

Opticky
Optické spouštění podřízených blesků bylo dříve velmi oblíbené. Pracuje na jednoduchém principu, a sice že světlo řídícího blesku umístěného na fotoaparátu způsobí prudký impulsní nárůst světla na scéně, na který čekají čidla podřízených blesků. Jakmile čidlo podřízeného blesku identifikuje tento nárůst světla, blesk se odpálí. Některé blesky mají tuto funkci přímo vestavěnu, ty ostatní ji snadno získají pomocí jednoduché kostičky, která má výše zmíněné čidlo a spustí blesk pomocí běžného středového kontaktu. Světlo podřízeného blesku nebo i více podřízených blesků se potom přidá do scény ke světlu běžného blesku. Je proto praktické výkon spouštěcího běžného blesku silně stáhnout, aby jeho čelní světlo příliš nezasahovalo do scény.


Optické spouštěče blesků pracují na jednoduchém principu, kdy čidlo hlídá prudký nárůst světla na scéně, a tím spustí svůj blesk. Zespoda kostičky je závit na stativ.

V poslední době se však masově používá TTL měření s předbleskem, a tím je použití této jednoduché metody vyloučeno či přinejmenším zkomplikováno. Podřízené blesky totiž spouští již měřící předblesk a ty potom chybí při hlavním záblesku. Kostičky a jejich čidla by totiž musely reagovat až na druhý záblesk, což jejich konstrukci velmi komplikuje. Tuto metodu lze tedy použít jen v případě, že spouštěcí blesk na fotoaparátu je možné přepnout do manuálního režimu, tím zcela vypnout jeho TTL měření a tím vypnout i předblesk. To není problém u profesionálních systémových blesků, u interních blesků to ale obvykle možné není.

Infračerveně
Renomovaní výrobci nabídli profesionální systém pro dálkové odpalování blesků, v kterém jsou schopni zachovat plné TTL měření, a to i pro více podřízených blesků. Z důvodu problematického schvalování provozu radiových zařízení v různých zemích je oblíben zejména infračervený systém. Ten pro kompletní odpalování podřízených blesků včetně TTL řízení expozice s předbleskem používá infračervené světlo, které je možné používat bez schvalování kdekoliv na světě.


Typické uspořádání dálkového systému více blesků. Na fotoaparátu je řídící jednotka, která infračerveně komunikuje se všemi blesky na scéně.

Na fotoaparátu musí být umístěna řídící jednotka, která se vkládá do patice pro blesk, a blesky rozmístěné po scéně musí být blesky stejného výrobce schopné s řídící jednotkou komunikovat. V blescích nejvyšší třídy přitom může být řídící jednotka přímo integrována. Infračerveným kanálem spolu blesky i tělo fotoaparátu čile komunikují, a tak je zachováno plné automatické TTL měření expozice pro všechny blesky, přičemž intenzita záblesku podřízených blesků může být rozdělena i nerovnoměrně. Nevýhodou tohoto řešení je jeho vyšší cena a omezený dosah infračerveného signálu (podobně jako dálkové ovládání televize).


Řídící jednotka ST-E2 pro dálkové ovládání blesků fy Canon. Zasouvá se jako blesk do hot shoe patice a dokáže řídit 2 skupiny blesků. Řídící jednotka je přímo integrována i v blescích Speedlite 550EX a 580EX a v makroblescích MR-14EX a MR-24EX.

Radiově
Radiové odpalování blesků je nekomfortnější způsob, jak blesky dálkově odpálit. Neplete se vám pod nohama žádný kabel a na rozdíl od infračerveného odpalování má větší dosah a nevyžaduje přímou viditelnost. Je to tedy obvyklý způsob, který se používá ve studiu. Obvykle se ale redukuje pouze na přenos signálu TEĎ, a tedy neumožňuje žádné TTL měření.


Radiový odpalovač (vpravo), který se zasouvá do hot shoe patice na fotoaparátu. Do přijímače (vlevo) se vkládá blesk a zespoda má závit pro upevnění na stativ. Nepřenáší ale žádné TTL měření, pouze signál TEĎ.

Na trhu lze však nalézt i systémy, které radiově přenáší plné TTL řízení. Příkladem může být například americká firma Quantum a její FreeXwire systém.

Závěr
Zisk pramenící z možnosti oddělit blesk od fotoaparátu je poměrně velký. Fotograf totiž získá svobodu při modelování scény světlem a svobodu v použití příslušenství na zlepšení kvality světla blesku. Bohužel řešení realizované externími blesky se zachovaným TTL měřením není triviální. Pokud se však rozhodnete oželet TTL měření a výkon na všech blescích počítat a nastavovat ručně, tak se dálkové spouštění velmi usnadňuje. Je potom dokonce možné použít i různé typy blesků a klidně i blesky starší.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

RadioPopper.com

Autor: Inty Muž

Založeno: 25.10.2007, 10:28
Odpovědí: 2

Novinka: vcera bol na strobist uverejneny clanok, kedy sa nalepi vysielac na blesk a dalsie primace na blesky a simuluje ETTL komunikaciu na 100metrov (kopiruje komunikaciu ,ktora je po IR) , pozrite sami RadioPopper.com

Odpovědět na příspěvek

RE: RadioPopper.com

Autor: Martin Muž

Založeno: 25.10.2007, 16:22

Podle specifikace RadioPopper pracuje na frekvencích GSM telefonů, takže ho v evropě nelze používat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RadioPopper.com

Autor: che Muž

Založeno: 25.10.2007, 16:58

Podle RadioPopper.com udělají model přizpůsobený pro Evropu někdy začátkem příštího roku.

Odpovědět na příspěvek

Řídíci jednotka

Autor: V. Kubák Muž

Založeno: 25.10.2007, 11:00
Odpovědí: 4

Jen bych doplnil, že ne vždycky je nutné mít na fotoaparátu nasazenou řídící jednotku. Některé zvládnou ovládat podřízené blesky s pomocí interního blesku. Nevím jak jiné značky, ale u Nikonu to funguje od modelu D70.

Odpovědět na příspěvek

RE: Řídíci jednotka

Autor: mildred Muž

Založeno: 06.11.2007, 23:17

Přesně tak, bylo by rozhodně namístě zmínit se o systému CLS od Nikonu, protože to je unikátní funkce, kterou ostatní výrobci nenabízejí... škoda, snad příště...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Řídíci jednotka

Autor: zdenek Muž

Založeno: 25.12.2007, 11:40

zahledl jsem to i u kolegy s Canonem

Odpovědět na příspěvek

RE: Řídíci jednotka

Autor: radiso Muž

Založeno: 08.11.2007, 22:41

a taky by bylo vhodne zminit, ze se nejedna o "řídící" jednotku, ale o "řídicí" jednotku. ma jit o pridavne jmeno, nikoli o prubehove sloveso.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Řídíci jednotka

Autor: mildred Muž

Založeno: 09.11.2007, 23:55

Od člověka, který neumí psát s interpunkcí a na začátku s velkým písmenem, to vskutku sedí... :-))

Odpovědět na příspěvek

Kde koupit tu Vaši knížku?

Autor: lzap Muž

Založeno: 28.10.2007, 20:47
Odpovědí: 1

Dobrý den,

tak a dost, chci tu knihu. Než ji ale objednám, tak bych si chtěl jednu věc ověřit -- mám ten pocit, že jsem někde četl, že snad připravujete aktualizované vydání. Nemám tedy raději počkat na toto nové vydání?

Případně mě vyveďte z omylu, takže budu moci v klidu objednat...

A ještě dotaz - najdu tam také informace o blesku z tohoto seriálu?

Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde koupit tu Vaši knížku?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.10.2007, 13:54

Kniha bude aktualizovana nekdy v prubehu roku 2008, ale nemyslim si, ze je to duvod pul roku ci dele cekat. V knize nejsou zadne fakticke chyby a krome toho co je v tomto serialu prinasi opravdu hodne nadherne podanych informaci.

Odpovědět na příspěvek

Informace k odpalování blesku opticky.

Autor: IVIK Muž

Založeno: 20.04.2008, 22:27
Odpovědí: 0

cituji:
"V poslední době se však masově používá TTL měření s předbleskem, a tím je použití této jednoduché metody vyloučeno či přinejmenším zkomplikováno."
ono to až tak divoký není...ja sem narazil na tento problém hned jak sem si tu kostičku koupil, nefungovalo to ale náhoda mě pomohla jak to ošálit a jěště ktomu funguje ttl meření blesku.mám canona 350d a není problém: nastavím blesk s odpalovačem kam potřebuju nakomponuju scénu v hledáčku jak to mábýt zmáčknu na těle tlačítko"blokování FE"(tlačítko hvězdička)tím se mě odpálí všechny blesky, změří scéna a uloží do paměti a pak do 16 sec.(to bohatě stačí na znovu nabití i starých blesků) musím exponovat snímek ovšem ten už je bez měřícího záblesku.není to sice na akční fotky, ale měto stačí zatím.Nebavím se ovšem o sladění intenzity jednotlivých blesků to už je na každém.

Odpovědět na příspěvek

liwe 450d + studiové blesky

Autor: xsem Muž

Založeno: 30.06.2008, 01:05
Odpovědí: 1

Dobrý den, bude tato spoušť pracovat s canonem 450d na odpálení studiových blesků i v tom případě, že budu chtít fotit přes displej Liwe. Jakmile nepoužiji systémový blesk, displej se nerozsvítí jelikož fotím přes manuál, krátký čas a velká clona.
Děkuji za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: liwe 450d + studiové blesky

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 02.07.2008, 07:35

Máte-li na mysli ST-E2, tak ano (nezkoušeli jsem to ale). Máte-li na mysli drát, tak určitě. Pozor, při live wiew nepracují jiné než Canon blesky.

Odpovědět na příspěvek

odpalování více blesků

Autor: WOODOO Muž

Založeno: 01.10.2011, 16:49
Odpovědí: 0

Dobrý den,
mám v plánu si doma zařídit takový improvizovaný atelier.Mám foťák Nikon D90 a blesky Nikon SB 600 a Olympus FL36R rád bych je odpaloval současně dálkově připevněné na stativech s deštníky.Nerad bych používal propojení kabelem a tak bych se chtěl zeptat jaká možnost by pro mě byla nejlepší.Jsem schopen oželet TTL a fotit na manuál.Co všechno k tomu budu potřebovat a na kolik by mě to tak vyšlo?Děkuji mockrát za radu

s pozdravem
Milan Bukovský

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Kniha bude aktualizovana nekdy v prubehu roku 2008, ale nemyslim si, ze je to duvod pul roku ci dele cekat. V knize nejsou zadne fakticke chyby a krome toho co je v tomto serialu prinasi opravdu hodne nadherne podanych informaci.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: