DataTresorDisc: A data máte pod kontrolou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

DataTresorDisc: A data máte pod kontrolou

7. března 2011, 00.00 | Většina z nás důvěrně zná situaci, kdy vyndáme z poličky DVD oblíbeného filmu, který jsme již dlouho neviděli, a nebo ještě lépe zálohu důležitých dat, která nyní nutně potřebujeme. Ale ejhle! Po vložení disku do mechaniky nám na čele vyraší studený pot a zmocní se nás panika, neboť DVD se tváří jako prázdné! Zachovejte klid - způsob, jak tomu předejít, je na dosah!

Výrobci disků běžně uvádějí, že vypálená data vám na CD/DVD vydrží po dobu 10 let. To je však teorie platící v ideálních podmínkách. Jelikož však nežijeme v dokonalém světě, realita je o poznání horší a data uložená na DVD/CD uváděných životností v žádném případě nedosahují. Doba, po kterou vám současná CD/DVD „udrží“ vypálená data, je normálně cca 2-5 let. Samozřejmě to značně ovlivňuje spousta vnějších faktorů, jako: uskladnění disků, frekvence přehrávání, použité mechaniky a SW, rychlost vypalování a v neposlední řadě též kvalita samotného DVD/CD. V případě originálních CD/DVD disků je situace o poznání lepší, nicméně oněch 10 let bývá ve spoustě případů strop (mnohokrát potvrzeno vlastní zkušeností), kdy disk sice ještě lze načíst, ale většinou již s problémy. Kdo si myslí, že v případě flash pamětí či externích disků má vyhráno, ten se plete. Výrobci před obdobnou situací nyní varují již i v případě ostatních digitálních paměťových médií (viz flash paměti, ext. HDD). Že jde o situaci značně alarmující je nasnadě, naštěstí nám nyní svítá jiskra naděje v podobě české společnosti Northern Star a její revoluční technologie DataTresorDisc, jejímž výsledkem je zcela nový typ disků s garantovanou „data-stálostí“ 100 let!DataTresorDisc
Mnoho z nás bohužel již dobře zná situaci (a ti ostatní ji dříve či později poznají), kdy vyndáte ze skříně (šuplíku, poličky) box s DVD vašeho oblíbeného filmu, na který jste po letech opět dostali chuť... A nebo ještě lépe: zálohu důležitých dat, která nyní nutně potřebujete. Ale ejhle! Po vložení disku do mechaniky vám na čele vyraší studený pot a zmocní se vás panika, neboť DVD se „tváří prázdně“! Jedním z efektivních řešení daného problému by v blízké budoucnosti mohla být technologie DataTresorDisc (zkráceně „DTD“). Její produkty se od běžně vyráběných CD-R, DVD-R/+R odlišují hlavně svým složením – konkrétně záznamové vrstvy. Původně organická vrstva je u typu „DTD“ nahrazena anorganickými materiály – keramicko/kovovými, které jednoduše lépe chrání data před nežádoucími vlivy okolního prostředí, jako je světlo, prach, teplotní změny, elektromagnetická pole (běžných domácích spotřebičů) atd. Právě díky složení na keramicko-kovové bázi nedochází k přirozenému stárnutí záznamové vrstvy jako u konvenčních CD/DVD, složených mimo jiné i z organických materiálů.Záznam na běžné disky
CD/DVD, která známe, běžně používají (pro záznamovou vrstvu) organické látky ze skupin „cyanine“ a „phtalocyanine“. Jejich hlavní nevýhodou je jak typicky krystalická struktura pohlcující vlhkost, tak změna vlastností způsobená denním světlem. Vypálený záznam na CD-R i na DVD-R/+R je ve formě „pitů“. Jde o vypálené značky o různých délkách, které jsou například u CD-R v 9 různých velikostech (jedná se o délky od 3T až po 11T), stejně tak mají i mezery mezi jednotlivými „pity“ 9 různých délek (u DVD-R/+R je navíc ještě délka 14T). Po vypálení dat do organické záznamové vrstvy dochází časem (působením vlhkosti) ke změně velikosti krystalů záznamové vrstvy a tím ke změnám velikosti vypálených pitů. Čtecí mechanika pak logicky přestává být schopna rozlišovat velikosti jednotlivých pitů a takový disk vám po nějaké době již zkrátka nedokáže „přečíst“. Dalším problémem je stoupající rychlost vypalování, což je přímo úměrné zvýšení citlivosti na světlo a tím i nestability dat v čase. K tomu se nám dále přičítá vliv vlhkosti vzduchu (oxidace, koroze) na vrstvy „reflektoru“. Ten se však na druhou stranu dá odstranit použitím odolných materiálů (drahých kovů). Kvalitnější (dražší) CD-R/DVD-R/+R „pro archivaci dat“ používají na materiál reflektoru zlato (vedle běžně používaného stříbra).Svítá nám na lepší časy?
Všechny výše uvedené neduhy běžných CD/DVD inspirovaly výrobce k vývoji zcela nové technologie „DTD“, jejíž nosiče jsou založeny na úplně jiné bázi. DVD+R „recordable“ DATA TRESOR DISC disponuje záznamovou vrstvou na bázi kovů a polokovů. Vlastnosti použitých anorganických materiálů spolu s technologií vícepozičního plasmového naprašování zajišťují neměnnou velikost pitů vypáleného záznamu v čase za současného odstranění problému koroze reflektoru. Vypálené „pity“ digitálního záznamu tvoří permanentní záznam, který není možné vymazat ani přepsat, jako je tomu například u technologií optických disků RW (re-writable). Oproti standardnímu DVD+R žádný z použitých materiálů záznamové vrstvy nepodléhá přirozenému stárnutí. Pečlivým výběrem prvků pro jednotlivé vrstvy je zajištěna stálost zaznamenaných dat. Disky s technologií DTD jsou odolné vůči světlu, UV záření, vlhku, zvýšeným teplotám, magnetismu i radiaci. Tato technologie se vývojem může aplikovat na optická média o vyšší kapacitě, při zachování kvality a životnosti. A jen tak pro zajímavost, keramicko-kovová vrstva má podobné vlastnosti jako keramické desky s klínovým písmem ještě z dob dávné Mezopotámie, které jsou i dnes (po několika tisíciletích) stále zachovány.Technologie DataTresorDisc „pod lupou“.
A jak vlastně celý proces výroby „DTD“ nosičů vypadá?

Na dvou vstřikovacích lisech jsou z opticky čistého polykarbonátu (plastu) současně vyrobeny obě poloviny disku o průměru 120 mm a síle 0,6 mm. První část (Layer0) obsahuje vylisovanou „U“ drážku (groove) ve spirále od středu k vnějšímu okraji pomocí lisovacího nástroje – matrice (stamper). Druhá část (Layer1 - dummy) má funkci krycí a ochrannou proti mechanickému poškození záznamové vrstvy finálního výrobku. Tvar a velikost „U“ drážky jsou dlouhodobým vývojem přesně stanoveny a v průběhu výroby jsou měřeny s přesností na 0,1 nm přístrojem AFM (Atomic Force Microscope). Do této drážky je oproti standardnímu rotačně odstředivému nanášení organické světlocitlivé vrstvy, známé z výroby DVD+R, nanášena ve speciálním zařízení skupina vrstev z přesně vybraných prvků, splňující ta nejpřísnější kritéria odolnosti a imunity vůči světlu, UV záření, radiaci, vlhku, magnetismu a dalším vlivům okolního prostředí. Tyto vrstvy (ochranné, zápisové a reflexní) jsou nanášeny celkem v devíti vakuových komorách technologií plazmového naprašování v plynné ochranné atmosféře, čímž je zaručena absolutní homogenita (vyrovnanost) vrstev. Proces nanášení je pravidelně kontrolován přesným optickým měřením na zařízení Elipsometer s přesností na 0,01 nm. Po metalizačním procesu jsou obě poloviny „DTD“ slepeny speciálním lepidlem s maximální odolností vůči výše uvedeným vlivům a finální výrobek prochází nakonec přísnou optickou kontrolou...Závěrem
K běžným DVD/CD nosičům je již delší dobu spousta uživatelů (mezi které patřím též) značně skeptická, neboť doba uchování dat (ani teoreticky nijak závratná), kterou výrobci vždy hrdě hlásali, se s realitou diametrálně rozcházela (to je zkrátka léty ověřený fakt)! Existují samozřejmě alternativy jako externí HDD, virtuální datová úložiště, pravidelné „znovu-přepalování“ dat, nicméně nic z toho není všespasitelné a tou nejlepší možností dosud zůstávala kombinace alespoň dvou variant (např. záloha na DVD + na pevném disku). Nyní však zdá se konečně přichází jedno z možných reálných řešení. DataTresorDisc řeší ty největší neduhy běžných disků a nepotřebuje provádění periodické kontroly stavu záznamu vypálených dat. Na straně jedné zde sice máme počáteční vyšší náklady na pořízení disku (cena za jeden nosič je 99 Kč vč. DPH) způsobené nákladnou výrobní technologií vícepozičního plasmového naprašování, na straně druhé je ovšem dlouhá doba uchování dat, kterou výrobce uvádí na minimálně 100 let (dle laboratorních testů "životnosti" dokonce 160 let!). Díky tomu není nutné záznamy časem přepalovat na nové disky, takže investice se z dlouhodobějšího pohledu vrátí. Ano, podobné sliby jsme již párkrát slyšeli, takže si počkejme, jak prověří pravdivost daných tvrzení čas.
O to zajímavější (a úctyhodnější) na celé věci je fakt, že výrobcem není žádný japonský či americký moloch, ale česká firma z pražských Holešovic! Výrobce na svých stránkách zároveň uvádí i doporučené mechaniky pro nové DTD nosiče. Více ZDE.

:: Zdroj: http://www.datatresordisc.cz/cz_home.php?l=cz_
:: Oficiální web: http://www.datatresordisc.eu
:: Stránky výrobce: http://www.northernstar.cz/

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: