GPS alternativa pro DSLR Nikon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

GPS alternativa pro DSLR Nikon

10. srpna 2010, 00.00 | Společnost GiSTEO před nedávnem představila GPS set PhotoTrackr Plus, který představuje alternativu ke stávající GPS jednotce GP-1 od Nikonu. Cenově sice vyjdou dané produkty celkem na stejno, nicméně jeden zásadní rozdíl mezi těmito produkty přeci jen panuje. Více viz náš článek.

Společnost GiSTEO před nedávnem představila GPS set PhotoTrackr Plus, který představuje alternativu ke stávající GPS jednotce GP-1 od Nikonu. Cenově sice vyjdou dané produkty zhruba na stejno, nicméně několik zásadních rozdílů mezi těmito produkty přeci jen panuje.

GPS set PhotoTrackr Plus

Standardní GPS jednotka Nikon GP-1, pomocí které může fotograf vkládat do EXIFu snímku údaje o zeměpisných souřadnicích, se upevňuje do sáněk určených pro zasunutí externího blesku (či radiového odpalování). Uvedený aspekt pak vážně komplikuje život těm fotografům, kteří by při fotografování s GPS jednotkou chtěli také používat záblesková zařízení.

V tomto kontextu se může jevit jako slibná alternativa GPS jednotka PhotoTrackr Plus, která se na Nikon zrcadlovkách zasouvá do standardního konektoru pro připojení dálkové spouště. Dané zařízení tedy neblokuje hot-shoe sáňky, a tak může fotograf směle fotografovat s bleskem a zároveň přitom taggovat EXIF informace pořízených snímků GPS souřadnicemi.

Mezi další výhody uvedeného produktu může zahrnout například nižší energetickou spotřebu (40mW namísto 180mW u GP-1); nezávislost GPS jednotky na vypnutí či zapnutí fotoaparátu (jedná se o externí zařízení, a proto může GPS jednotka být ve spojení se satelity i při vypnutí fotoaparátu, což šetří čas při vyhledávání satelitů).

Určitou výhodou daného zařízení je i možnost vkládat GPS informace i když není zrovna dostupný satelit (do snímků se zaznamenávají souřadnice z posledního kontaktu GPS jednotky se satelitem; Nikon GP-1 jednotka tuto operaci neumožňuje). Zařízení je kompatibilní s digitálními zrcadlovkami Nikon D200, D300, D300s, D700, D2X, D2Xs, D2Hs, D3, D3X a Fujifilm S5 Pro.

Uvedený set tvoří GPS adaptér a GPS přijímač, přičemž tyto jednotky spolu bezdrátově komunikují přes Bluetooth rozhraní. GPS jednotka disponuje 44 kanály pro vyhledávání (Nikon GP-1 jednotka operuje s 18 kanály). Balení rovněž doplňuje plátěné pouzdro a 2 nabíječky (standardní AC síťový zdroj plus nabíječka do auta).

Vizuální srovnání nasazených GPS jednotek PhotoTrackr Plus (snímek nahoře) a Nikon GP-1 (snímek dole)

Cena celého GPS setu pro Nikon a Fujifilm DSLR činí cca 179 USD (cca 3 900 Kč bez DPH) což je o něco méně, než tomu je u Nikon GP-1 jednotky (zahraniční cena je cca 200 USD; v tuzemsku se cena této jednotky pohybuje okolo 7 200 Kč včetně DPH). Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že Nikon GPS jednotka sice stojí o něco více, ale uživatel získá 2letou záruku, značkový výrobek a dostupnější servis. Zmiňovaný aspekt by tedy měl uživatel při rozhodování o koupi GPS jednotky zvážit. Ale i tak se GPS produkt od společnosti GiSTEO jeví jako slibná alternativa.

Více informací o GPS jednotce GiSTEO PhotoTrackr Plus můžete naleznout ZDE včetně údajů o technické specifikaci.

Zdroje: Ubergizmo.com a Gisteq.com

GPS set PhotoTrackr Plus

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: