Historická fototechnika - Flexaret - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Historická fototechnika - Flexaret

15. srpna 2007, 00.00 | Flexarety patří mezi nejzajímavější fotografické přístroje, které kdy vznikly na našem území. Ačkoli od ukončení jejich výroby uplynulo více než 37 let, pořád má jejich jméno dobrý zvuk nejen mezi sběrateli.

Flexarety patří mezi nejzajímavější fotografické přístroje, které kdy vznikly na našem území. Ačkoli od ukončení jejich výroby uplynulo více než 37 let, pořád má jejich jméno dobrý zvuk nejen mezi sběrateli.

Flexaret (nikoli Flexareta) je čistě mechanická dvouoká zrcadlovka (TLR - Twin Lens Reflex Camera) konstruovaná na svitkový film 120, navinutý na cívce B2. Jeho celokovové robusní tělo je vyrobeno převážně z hliníku a opatřeno mosaznými a ocelovými doplňky. Hmotnost všech modelů se pohybuje v rozmezí 735 - 1015 gramů, přičemž platí, že novější a lépe vybavené modely jsou těžší než starší a jednodušší. Na rozdíl od hmotnosti jsou vnější rozměry jednotlivých modelů téměř stejné. Například model II měl rozměry 145x97x100, závěrečný model VII měřil dle údajů výrobce 145x98x106 mm. Vzhledem ke koncepci nepřekvapí nevýměnné objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, centrální závěrka a zaostřování realizované na matnici se světlíkem. Flexarety byly v průběhu výroby osazovány různými typy závěrek. U starších modelů I, II, III a IV se setkáváme se jmény Prontor, Compur Rapid a Metax (B, 1' - 1/400 s), u novějších V a VI pak opět s Metaxem z Chronotechny Šternberk a u závěrečného modelu VII s východoněmeckým Prestorem (B, 1' - 1/500 s) a západoněmeckým Prontorem. Flexarety byly vybavovány pouze dvěma typy snímacích objektivů. Starší Mirary jsou tříčočkové triplety "Taylorova typu", novější a kvalitnější Belary jsou čtyřčočkové tmelené triplety, konstrukčně shodné se známým Tessarem (Zeiss). Žádný ze sériových modelů neobsahoval expozimetr ani přímohledný hranol. Flexaret byl ve své době koncipován spíše jako přístroj pro "širokou veřejnost". Přesto oslovil i mnohé profesionály. Pracovali s ním například Taras Kuščinskij a Erich Einhorn a pokud vím, Jan Saudek ho používá dodnes.

Flexaret Standard
Flexaret Standard Flexaret Standard zezadu

Historie a je základní typy Flexaretů
Následkem Mnichovské dohody, podepsané 29.9.1938 přišla nejen Československá republika o Sudety, ale také Optikotechna Přerov o své armádní zakázky. Na vývoj nových výrobků nebylo dost času a proto Optikotechna v lednu 1939 koupila firmu Bratří Bradáčů a pokračovala v jejím výrobním programu - výrobě fotografických přístrojů. Ještě v témže roce spatřil světlo světa první Flexaret, dnes nazývaný v zahraniční literatuře jménem Flexaret Original. Je prakticky totožný původním výrobkem bratří Bradáčů, přístrojem Flexette. Od ostatních Flexaretů je možné jej snadno rozpoznat podle frontálního zaostřování (zaostřování pohybem předních čoček objektivů). Objektiv Mirar s ohniskovou vzdáleností 75 mm, závěrka Prontor II s časy 1s – 1/150s nebo Compur 1s - 1/250s, nemožnost použití filtrů a předsádkových čoček tento model předurčují prakticky výhradně do vitrín sběratelů.

Flexaret IIa a III
Flexaret IIa Flexaret III

Konstruktéři Optikotechny nelenili a v průběhu 2. sv. války vyvinuli dva prakticky zcela nové modely Flexaretů - model II a III. Optikotechna, přejmenovaná na Meoptu, začala zavádět nové modely Flexaretu do sériové výroby hned po ukončení války (některé zdroje uvádí, že už v průběhu války). Při poválečném nedostatku prakticky všeho je pochopitelné, že oficiální zdroje uvádí spuštění výroby u Flexaretu II a III až na rok 1948. Technicky přelomovým byl už Flexaret II, ze kterého konstrukčně vychází všechny následující modely. Nově je především řešen způsob zaostřování. Je relalizován pohybem celých objektivů, pevně namontovaných v pohyblivém nosiči ve tvaru osmičky. První Flexarety II byly opatřeny osvědčeným objektivem Mirar, ovšem s ohniskovou vzdáleností prodlouženou na 80mm, pozdější obdržely nový objektiv Mirar II 1:3,5 / 80mm, který nebyl ničím jiným než objektivem Belar se kterým se setkáváme u všech pozdějších modelů. Název Mirar II ovšem nesl čistě z obchodních důvodů. Přístroje Flexaret II a III byly v té době úspěšně vyváženy do USA a tamější propagační kampaň vyzdvihovala právě kvalitu původních Mirarů. Model III je možné snadno rozpoznat pomocí kliky pro přetáčení filmu. Mechanické počitadlo snímků bylo použito u některých (velmi vzácných) Flexaretů II a u všech Flexaretů III. Většina "dvojek" ovšem byla vybaveny pouze nastavováním filmu pomocí průhledových červených okénech na zadní straně přístroje. Vylepšený Flexaret IIa se ve výrobě udržel až do roku 1965, do příchodu Flexaretu Standard.

Flexaret IV a Va
Flexaret IV Flexaret Va

V roce 1956 přišel na trh výrazně inovovaný Flexaret IV. Jeho světlík byl dvoudílný, a v roli snímacího objektivu se u některých sérií poprvé oficiálně objevuje oblíbený čtyřčočkový Belar 1:3,5 / 80. Postupné zdokonalování modelu IV přineslo modifikace IVa a IVb. Model IVa jako první z Flexaretů dokázal za pomocí kinofilmového adaptéru pracovat také s kinofilmem. Logicky následují modely V (1958), Va, VI (1961) a VII, které na sobě nesou další "evoluční vylepšování". Model V přinesl svým uživatelům natahování závěrky spřažené s přetáčením filmu a jeho varianta Va pohodlnější práci s kinofilmem. Model VI má jako první z Flexaretů bajonetové uchycení filtrů a předsádkových čoček na obou objektivech. V roce 1965 je pod názvem Flexaret Standard uvedena zjednodušená levnější verze modelu VI, která měla vypuštěné mechanické počitadlo. Z modelu VI byl taktéž odvozen zcela "očesaný" specializovaný model Astro (pouze čas B, objektiv pevně zaostřený na nekonečno). O rok později byl na trh uveden model VII, který umožňoval pohodlnou práci s obdélníkovým formátem 6x4,5 a byl dovybaven přídavným natahováním spouště pro možnost tvorby vícenásobných expozic.

Flexaret VI a VII
Flexaret VI Flexaret VII se sluneční clonou

U závěrečného modelu VIIa bylo trikové natahování spouště vypuštěno a přístroj byl vybaven západoněmeckými závěrkami Prontor. A právě nedostatek těchto závěrek byl oficiálním důvodem ukončení výroby Flexaretů v roce 1970. Pravděpodobněji Meopta potřebovala uvolnit více kapacit pro speciální (vojenskou) výrobu. Politika byla u vzniku Flexaretů, politika způsobila jejich konec. Bylo by jistě zajímavé spekulovat o dalším "životě" Flexaretů, kdyby se tak nestalo. Dožily by se digitální doby stejně jako například Rolleiflex nebo by se staly "obětí" kvalitních kinofilmových přístrojů Praktica, které na náš trh přišly právě na počátku 70. let? Kdo ví?

Flexaret prakticky
Přijmeme-li omezení daná koncepcí přístroje – pevný "základní" objektiv, absenci hranolu a expozimetru, může Flexaret posloužit i dnes. Z praktických důvodů bych doporučil, orientovat se na modely V, VI a VII. Hovoří pro ně natahování závěrky spřažené s přetáčením filmu, lepší antireflexní vrstvy na objektivech a také menší okousání zubem času. Chcete-li Flexaret opravdu používat, nechte ho prohlédnout a vyčistit odborníkem. Především závěrky se rády zasekávají nebo alespoň "nedodržují" časy. Špinavé zamaštěné čočky objektivů upraví kvalitu obrazu směrem k horšímu a špinavé nebo osleplé zrcadlo znesnadní pozorování obrazu na matnici. Ano, oprava stojí peníze, ale pokažené filmy také.

Flexaret VII se sluneční clonou a VI s kinofilmovým hledáčkem
Flexaret VII se sluneční clonou Flexaret VI s kinofilmovým hledáčkem

Pro začátečníka přivyklého moderním přístrojům je práce s Flexaretem zpočátku velice svízelná. Už při zakládání filmu může dojít k nepříjemné chybě, způsobující pokažení všech snímků. Například se mi stalo, že mi při zakládání filmu vyklouzl konec papírového krycího pásu z drážky v navíjecí cívce. Tolik víceexpozic jsem do té doby neviděl. Před stiskem spouště vyžaduje přístroj několik úkonů. Přetočit film, nastavit clonu páčkou na objektivu, nastavit čas závěrky případně u starších modelů natáhnout závěrku. Bez zkušeností s podobnou technikou nebo bez čtení manuálu se neobejdete. Elektronickou verzi manuálů k většině modelů je možné nalézt zde. Stranově převrácený obraz na matnici způsobuje, že pouhé "udržení" horizontu vyžaduje trochu cviku a sledování pohyblivých objektů chce opravdu delší praxi. Zapomeňme na stovky snímků na paměťové kartě. Na svitku jich máme k dispozici jen 12, v případě práce na na obdélníkový formát 6x4,5 s modelem Standard nebo VII o čtyři více. Mírný tréning s přístrojem bez založeného filmu se vyplatí. Antireflexní vrstvy na objektivech odpovídají době vzniku přístroje a proto se neobejdete bez sluneční clony. V roli expozimetru lze využít digitální fotoaparát, umožňující odečtení změřené clony a času. V tomto případě je dobré vědět, že současné digitální přístroje jsou většinou velice "opatrné" na přepálení kresby ve jasech a proto je dobré k jejich měření 1/2 EV přidat.

Na závěr by bylo dobré, pokusit se odpovědět na otázku "Má práce s Flexaretem ještě smysl?" Jsem toho názoru, že na straně jedné je používání Flexaretu anachronismem. Na straně druhé se však těm, kteří jsou s ním ochotni pracovat, dokáže odměnit snímky s překvapujícím množstvím detailů a polotónů. Někomu může vyhovovat čtvercový formát negativu, jiné může oslovit pohodová práce se starým jednoduchým přístrojem. Použitelnost Flexaretu v různých oborech fotografie je poměrně široká. Lze s ním zdařile nafotit portrét, akt a může být uplatněn v krajinářské fotografii. Může také posloužit pro "street foto". Nevěříte? Ve své době (50. a 60. léta minulého století) byly dvouoké zrcadlovky poměrně oblíbeným nástrojem reportérů. Posledním uskalím práce s Flexaretem je zpracování negativů a fotografií. Při něm je přáno především majitelům skenerů, schopných zvládnout kvalitní snímání středoformátového negativu a také "černokomorníkům", tedy všem, kteří svůj zvětšovák a nádoby s chemikáliemi dosud nevyměnili za počítač.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

TLR

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 15.08.2007, 08:44
Odpovědí: 1

není twin reflex camera, ale twin-lens reflex camera. Tedy dva objektivy, nikoli dvě zrcátka... Ale to je detail. Jinak díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: TLR

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 15.08.2007, 11:03

Opraveno, diky.

Odpovědět na příspěvek

Štemberk?

Autor: zdena Muž

Založeno: 15.08.2007, 11:56
Odpovědí: 1

Já myslel, že se to město jmenuje Šternberk ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Štemberk?

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 15.08.2007, 13:08

Máte pravdu, díky za upozornění.

Odpovědět na příspěvek

Flexarety a ine

Autor: pepo Muž

Založeno: 15.08.2007, 13:21
Odpovědí: 0

K flexaretu mozem povedat len dobre slova, mali sme ho doma, bol som ovsem maly ale fotky boli fantasticke. Koncepcne je to Rolei-flex (Flex-aret), ktory sa mi podarilo kupit az nedavno. Je z roku 1954 ale je fantasticky. Plne mechanicky, vsetko vyriesene spravne (" vie , kedy konci a zacina film na papieri, skvele ostrenie, skoro ho vobec nepocut, obraz na matnici je skvely). Zozaciatku som sa bal, "ze stvorcovy format", ale nakoniec sa ukzazalo, ze to nie je az taka veda, teraz prakticky fotim len stvorcovy format (druhy je s Rollei 6008i), je krasne vidiet oboma ocami obraz pred fotenim, v porovnani, ked ho vidite "ako v tuneli" cez hladacik...

Odpovědět na příspěvek

Flexa

Autor: Jirkous Muž

Založeno: 15.08.2007, 14:06
Odpovědí: 0

Zdravím Vás, mám doma dvě flexrety (II a VII) a nafotil jsem s nimi hodně fotek. Pravda je, že bez externího expozimetru to nejde, ale výsledky stojí za to. Pokud má někdy na takové experimenty čas, doporučuji sehnat si starý zvětšovák a expozimetr (lidé se toho zbavují zadarmo) a zkusit fotit. Myslím, že fšichni odkojení digitály budou překvaponí množstvím detailů a prokresleností fotek. Taky ten omezený počet snímků je spíš přínosem. Prostě se neplácá, ale každý záběr je promyšlený. Vřele doporučuji i stativ.
Jirka

Odpovědět na příspěvek

ruska verze

Autor: idaho Muž

Založeno: 15.08.2007, 16:35
Odpovědí: 2

Zdravim, dostal se mi do rukou tento kousek:
http://idaho.mst
.cz/DSC00259.JPG
jenze o nem nic nevim, azbuku neovladam. Vite o nem neco blizsiho?

Odpovědět na příspěvek

RE: ruska verze

Autor: goha Muž

Založeno: 15.08.2007, 17:38

Ljubitěl 2. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: ruska verze

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 15.08.2007, 18:49

Nejde o ruskou verzi Flexaretu. Jde o mnohem "lidovější" bakelitový přístroj Lubitel 2. Rozhodně nejde kopii Flexaretu. První Lubitely byly poměrně přesnými kopiemi německého přístroje Voigtländer Brillant. Ale to je trochu jiná historie.

Odpovědět na příspěvek

Flexaret

Autor: Albert Muž

Založeno: 16.08.2007, 09:19
Odpovědí: 0

Tak isto som fotografoval dvojokou zrkadlovkou. Dokonca mám doma funkčný Flexaret VI. Fotografoval som hlavne na film 6x6 120 a 220 (12 a 24 obrázkov). Vyfotil som aj zopár kinofilmov. Negatívy aj pozitívy som si sám spracovával. Bol som s ním maximálne spokojný. Mám pomerne veľa negatívov rozmeru 6x6 a teraz rozmýšľam o vhodnom scaneri.

Odpovědět na příspěvek

Oprava

Autor: Martin Muž

Založeno: 16.08.2007, 18:54
Odpovědí: 2

Dobrý den, potřeboval bych poradit, zda někdo nevíte o místě ve Východních Čechách, kde by byl někdo, kdo tyto fotoaparáty opravuje... Mám Flexaret IVa a VII a u VII je zaseknutá clona, a byl bych rád je mít obě v provozu ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Oprava

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 16.08.2007, 20:48

Ve východních Čechách? To opravdu nevím. Některé z mých Flexaretů mi opravoval pan Ulman z Náchoda viz. http://kulman.wz.cz/.

Odpovědět na příspěvek

RE: Oprava

Autor: Kajmos Muž

Založeno: 20.08.2007, 16:03

Zkus Excellfoto v HK, Gočárova třída. Pán tam opravuje kde co.

Odpovědět na příspěvek

PŮVABNÁ NOSTALGIE

Autor: FOTOLÍN MATLÁK JR: Muž

Založeno: 17.08.2007, 13:05
Odpovědí: 2

Článek je moc pěknej. Sám mám šestku, i když s ní už nefotím, zlobí v ní počitadlo a tak, ale byl to skvělej stroj. Vydržel i boční náraz náklaďáku. To je ale jiná historie. Připomenul bych nejen Ericha Einhorna, ale i jeho Flexaret v praxi, či knížku Do Moskvy, (tuším taky focenou flexaretou - omlouvám se za ženský rod a malé písmenko, ale češtináři říkaj, že se to takhle může... - viz autíčko škodovka). Jinak, podobně, jako se správně mužně říká FLEXARET, tak se také správně natvrdo píše KUŠČYNSKYJ. To jen na okraj. Jo, a taky jsem viděl u Škody takovou monografii o tomhle foťáku - vy jste její autor? Nebo jste z ní čerpal?

Odpovědět na příspěvek

RE: PŮVABNÁ NOSTALGIE

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 17.08.2007, 14:12

Jsem rád, že se Vám článek líbil. Knížku od E. Einhorna "Flexaret v praxi" znám, byla jedním z podkladů, ze kterých jsem vycházel. Totéž mohu říci o brožurce České fotoaparáty - Flexaret z nakladatelství Jakoubě. S jejím vydáním nemám nic společného, ale zájemcům o další informace o Flexaretech ji jistě doporučuji.

Se jménem Tarase Kuščinského je trochu problém. Některé zdroje píší jeho příjmení počeštěně Kuščinskij, jiné (např. Wikipedia) dávají přednost tvrdému přepisu Kuščynskyj. Je pravdou, že Vámi uvedený je asi správnější.

Odpovědět na příspěvek

KUŠČYNSKYJ

Autor: FOTOLÍN MATLÁK JR. Muž

Založeno: 17.08.2007, 15:21

Správné psaní příjmeního KUŠČYNSKYJ opírám o heslo z Encyklopedie českých a slovenských fotografů (ASCO Praha, 1993, určitě ji také máte). Co vím, tak ti hoši, co to psali, všechny údaje dost poctivě ověřovali a autorizovali přímo u fotografů a jiných prvotních zdrojů. Konečně, Vasilij Šukšin se nepíše Šukšyn. Ale nejsem rusista, ani zakarpatskoukrajinista či podkarpatskorusista. Odkud Taras tuším po rodičích pocházel. Jinak díky za Vaši odpověď!

Odpovědět na příspěvek

odolný flexaret

Autor: letnak Muž

Založeno: 18.08.2007, 08:51
Odpovědí: 0

Asi v roce 1956 můj flexaret zažil pád cca ze šesti metrů v kaňonu v "Jánošíkových dírách"
ve Fatře na Slovensku, odrazil se od skály a skončil v mělké tůni potoka. Byl v koženkovém (vzpomínám že v hnědém) pouzdře. A věřte nebo ne nic se mu nestalo a byl dál funkční. V tomto stavu ho vlastnim dodnes.

Odpovědět na příspěvek

*

Autor: LosLosos Muž

Založeno: 18.08.2007, 15:07
Odpovědí: 0

pěkně napsáno a s kvalitním grafickým doprovodem.. chválím_ jen tak dál

Odpovědět na příspěvek

Zakládání svitkového filmu

Autor: Petr Muž

Založeno: 18.08.2007, 20:49
Odpovědí: 2

Dobrý den,
díky za pěkný článek. Mám doma přístroj Lubitel 166B, ale pořádně si nevím rady, jak správně založit svitkový film. Poradíte mi někdo prosím svoji osvědčenou metodu? Díky moc za radu, těším se, až tento fotoaparát vyzkouším!

Odpovědět na příspěvek

RE: Zakládání svitkového filmu

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 18.08.2007, 22:07

Zde je stručný návod. Otevřete zadní stěnu přístroje nadzvednutím západky na její horní straně. Vyjměte prázdnou cívku ze spodní části přístroje pomocí povytažení levého a pravého knoflíku. Prázdnou cívku vložte do horní části přístroje, přičemž si vypomozte uvolněním přetáčecího klíče vpravo a knoflíku vlevo. Jakmile máte prázdnou cívku bezpečně upevněnu v horní části přístroje, vložte cívku s filmem do jeho spodní části, do místa kde byla původně prázdná cívka. Konec papírového krycího pásu přehněte a zaklesněte do zářezu v prázdné cívce. Poté otáčejte 2 - 3 otáčk převíjecím knoflíkem. Kontrolujte správné navíjení a napnutí filmu. Na závěr zavřete zadní stěnu přístroje a přetočte film na první snímek. Pak už stačí nastavit expoziční parametry, natáhnout závěrku a můžete exponovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zakládání svitkového filmu

Autor: Petr Muž

Založeno: 19.08.2007, 09:42

Děkuji moc za návod, úspěšně se mi podařilo založit svůl první svitkový film! Těším se na první fotografie:)

Odpovědět na příspěvek

pětka

Autor: ivy Muž

Založeno: 21.08.2007, 22:12
Odpovědí: 2

Dobrý den,či odpoledne,nebo i noc.
Pane Čevelo jsem rád za vámi vytvořené stránky.Jsem příznivcem Zenitu12XP a PRAKTICy se kterými jsem se ovážil i vystavit nějaké fotky,leč okolnosti mne přinutily pořídit si Ol.E400 a nejsem zcela spokojený.Tak jsem si koupil od známého Fl.V..Je pěkná,ale při natažení nelze stisknout spoušť.Je to tím že není založen film,nebo je zádrhel jinde?Děkuji a přeji hezký nejen tento den.I.Žďárský

Odpovědět na příspěvek

RE: pětka

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 22.08.2007, 08:57

Zkuste se podívat na blokování spouště nad tlačítkem spouště. Mělo by být v poloze "nahoře" a dole pod ním by měla být viditelná červená tečka. Není? Přesuňte ho nahoru. Zkusil jste přístroj spustit bez filmu? Spouť se uvolní po otevření zadní stěny přístroje. Co Vám vadí na Oly. 400?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pětka

Autor: Tomas Muž

Založeno: 17.11.2010, 12:06

je super ze tu vdzdy vsetci napisu to iste, ale ignoruju otazky, kedy spust je zablokovana aj vtedy, ked je v aparate film a zadny kryt je zatvoreny. ja mam tento problem stale, aj napriek tomu ze mam originalny manual na moj flexaret VI, nedokazem pochopit, co myslia tym \"podrzte páčku lavou rukou\" atd atd. ta kovova suciastka sa proste VZDY zacvakne pri zatvoreni krytu, premyslam nad tym, ze ju proste useknem pilkou na zelezo...

Odpovědět na příspěvek

Flexaret k dispozicii

Autor: Tomas Muž

Založeno: 27.08.2007, 18:12
Odpovědí: 0

Ahoj,

mam doma original Flexaret po otcovi. Kedze ja nie som velky fanusik fotografovania s toutou masinkou a nemam k tomu vyvinuty ani zvlastny citovy vztah, ak mate o nieco take zaujem, napiste mi na Tomas(bodka)Tkac(zavinac)
Gmail(bodka)com. Verim, ze to niekoho potesi, kto by to rad vlastnil.

Odpovědět na příspěvek

Rolleiflex

Autor: saku11 Muž

Založeno: 30.08.2007, 16:07
Odpovědí: 2

Mám doma podobnou mašinku po dědovi, akorát se jmenuje Rolleiflex, nevíte co to je za přístroj? Ještě je na něm napsáno Franke and Heidecke braunschweig.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rolleiflex

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 31.08.2007, 09:24

Společnost Franke and Heidecke Braunschweig vyráběla už od roku 1928 dvouoké zrcadlovky, které jsou dnes považovány za jakýsi vzor moderních dvouokých zrcadlovek. Její nesporně kvalitní přístroje, určené spíše do rukou profesionálům, byly pravděpodobně inspirací také konstruktérům Flexaretů. Přímá vazba ale mezi nimi není. Rolleiflex dodnes patří mezi legendy německého fotografického průmyslu. Pro určení typu Vašeho přístroje doporučuji stránku http://foto.no/rolleiflex
/.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rolleiflex

Autor: saku11 Muž

Založeno: 31.08.2007, 20:39

Děkuji za odpověď, podle obrázků by to měl být Automat 1 1937 - 1939.

Odpovědět na příspěvek

Lacine objektivy, tehdy a nyni.

Autor: Josef Muž

Založeno: 09.09.2007, 21:02
Odpovědí: 2

Nedavno se mi dostaly do rukou fotky z odhazovaciho aparatu na jedno pouziti. Nemohl jsem verit, jak slusne kvality lze dosahnout s lacinou plastickou cockou. Zvlaste kdyz si prohlizim fotky, ktere jsem porizoval jako chlapec, takovymi bakelitaky jako byvaly Pionyr, Fokaflex atd. To byla opravdu bida! Ljubitel, to uz byl velky kvalitativni skok. Ten uz se priblizoval Flexaretu automatu, ktery jsem mel jednou pujceny z podniku. I tak ale vsechny tyto fotaky bledly pred kvalitnimi objektivy 35mm, jako na pr Zorki 4. Mohli by jste mi nekdo vysvetlit proc tenkrat byvaly tak velke rozdily v kvalite a proc ani format 6x6 nedosahoval potrebne ostrosti? Dnes mame formaty 6x4mm(digi) a kvalita je uzasna! Skoda, ze v tomto clanku nebyly nikterak zhodnoceny ojektivy, ktere byvaly na Flexaretu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Lacine objektivy, tehdy a nyni.

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 09.09.2007, 23:29

Měl jsem podobně nic moc fotky z ruského přístroje Vilia. Pionýr ani Fokaflex jsem dosud nepoužíval. Dle mého mínění za současnou kvalitu fotek vděčí dnešní přístroje vývoji antireflexních vrstev a moderním filmům. Dalším zcela jiným důvodem je softwarové doostřování u digitálních přístrojů (především u těch kompaktních).

Zorki 4 byl poměrně zdařilou kopií německé Leicy a byl vybaven základním objektivem Industar nebo Jupiter. První byl stejné konstrukce jako Zeiss Tessar (stejné konstrukce je také Belar Flexaretu), druhý byl okopírovaným objektivem Zeiss Sonar. Oba tyto objektivy(originály od Zeisse) jsou dodnes považovány za mimořádně ostré.

Odpovědět na příspěvek

RE: Lacine objektivy, tehdy a nyni.

Autor: nii Muž

Založeno: 24.03.2011, 21:55

Mam Flexaret II s Mirarem a když jsem porovnával sken (25 Mpix) s výstupem z digitální zrcadlovky, tak mi poklesla čelist, ten historický aparát jasně vedl.

Odpovědět na příspěvek

"Flexaret (nikoli Flexareta)"

Autor: rwuzjžřýzjuýžu Muž

Založeno: 24.09.2007, 23:41
Odpovědí: 1

"Flexaret (nikoli Flexareta)" - tak s tímhle "odborným" názorem nesouhlasím. Správně je to "Flexaret (neboli Flexareta)" - jedna věc jak tomu říká oficiálně výrobce a druhá jak tomu říkaj lidi. Při určitém stupni rozšíření se stává neoficiální název stejně platným jako ten z prospektu. Co takhle "Škoda, nikoliv Škodovka"?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 25.09.2007, 09:22

Máme ještě další možnosti Flexaret (lidově Flexareta), Flexaret (nesprávně Flexareta). Název "Flexareta" nebo dokonce "Flexaretka" patří mezi vžité zlidovělé formy názvu Flexaret. Tak vžité, až většina neví, že se přístroj jmenuje Flexaret. A právě na to jsem chtěl čtenáře upozornit. Jestli to je možné chápat nejednoznačně - mea culpa.

Odpovědět na příspěvek

"Školní přístroj?"

Autor: J. Roučka Muž

Založeno: 27.09.2007, 11:29
Odpovědí: 3

Dobrý den.
Mám Flexaret IV s dvojitou zaostřovací pákou, tabulkou filtrů na zadní stěně, výrobní číslo je BEZ předčíslí ale nápis "Školní přístroj" nemá. Je to "Školní...," nebo ne?

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 27.09.2007, 12:23

Zdravím Vás,
podle Vašeho popisu odhaduji, že nejde o školní přístroje, ale o model IVb viz. http://lcevela.jinak.cz/t
ech/flexaret4.html. Přesně bych vám to řekl až na základě jeho fotografie.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: J. Roučka Muž

Založeno: 27.09.2007, 13:23

IV.b to nebude, nemá Eichhornovu spoušť!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 27.09.2007, 17:24

Podívejte se prosím na horní díl světlíku, měl by být opatřen samostatně výklopným dílem stříbrné barvy. Stejný světlík najdete také např. u Flexaretu V. Pokud je to tak, máte bezpochyby poměrně vzácný model IVa s dvojitou zaostřovací pákou. Na stránce http://lcevela.jinak.cz/t
ech/flexaret4.html se o něm zmiňuju. Můžu poprosit o jeho fotografii pro doplnění stránek věnovaných Flexaretům?

Odpovědět na příspěvek

problém - flexaret IV

Autor: Karel B. Muž

Založeno: 18.11.2007, 13:21
Odpovědí: 1

zdravím. našel jsem doma Flexaret IV a chtěl jsem ho vyzkoušet. koupil jsem svitkovej film a našel si návod, film dal dovnitř, ale nevěděl jsem kam až zatočit, protože na filmu nebyly žádné značky jako na filmu, co byl na obrázku v návodu z padesátých let. V návodu dál stálo, že bych měl zavřít přístroj a několikrát zatočit posuvníkem horní cívky, až se film sám zablokuje. Jenže se nezablokoval a já mám teď půlku svitku přetočenou nahoře. Co s tím - nevíte? - když ve tmě vyndám obě cívky a pokusím se tu spodní znova namotat, a pak to obojí dám zase do přístroje, jak mám poznat, kam až mám film přetočit?

Odpovědět na příspěvek

RE: problém - flexaret IV

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 18.11.2007, 18:27

Jak reagovalo počitadlo přístroje - došlo k jeho přepínání (přecvakávání) nebo ne? Pokud ne, je možné, že jste nepřetočil půl filmu, jak si myslíte, ale pouze jste odtočil krycí pás na počátku. Zkuste přetáčet film tak dlouho, dokud nedojde buď k jeho úplnému převinutí na druhou cívku nebo k přecvaknutí počítadla na první snímek. Pokud převinete celý film na druhou cívku, můžete přístroj bez obav otevřít a film vyjmout. Jenom si poznačte, že nebyl exponován. Poté zaneste přístroj známému opraváři - máte pokažené počitadlo snímků. Film raději v úplné tmě převiňte na prázdnou cívku a počkejte až se Vám přístroj vrátí z opravy. Pokud počítadlo cvakne a zobrazí číslici 1, je vše v pořádku. Natáhněte závěrku a po nastavení času, clony a zaostření můžete exponovat. Poznamenávám, že prohlídka přístroje opravářem se vyplatí - ušetříte si peníze za pokažené filmy.

Odpovědět na příspěvek

flexaret

Autor: jiří Muž

Založeno: 19.11.2007, 07:58
Odpovědí: 1

má někdo zájem o flexaret a jiné?

Odpovědět na příspěvek

RE: flexaret

Autor: Jirka Muž

Založeno: 21.11.2007, 13:08

Možná bzch zájel měl, ale musí bát v dobrém stavu. Kdo vlasní tento aparát a chce ho prodat, tak se rád pobavím a případně koupím.

Odpovědět na příspěvek

Jak se pozná typ?

Autor: Zuzana Piekutowská Muž

Založeno: 01.12.2007, 16:59
Odpovědí: 1

Našli jsme u babičky fotoaparát značky Flexaret, ale nikde na něm není napsané, o jaký typ se jedná...jen na obalu je IVa, ale když jsem si našla obrázky tohoto typu, ten náš tak nevypadá, ale vypadá jako typ IV. Navíc jsme našla, že ukončení výroby typu IV bylo v roce 1957, babička si ale pamatuje, že ho nekupovali před rokem 64/65...je možné, že by se tento typ prodával i téměř 10 let po ukončení výroby? Děkuju za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak se pozná typ?

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 02.12.2007, 21:05

Netroufám si určit přesný typ přístroje bez jeho fotografie. Zkuste si proklikat odkazy na stránce http://lcevela.jinak.cz/t
ech/flexaret4.html.

Lz
e předpokládat, že se výroba modelů IV a V se po jistou dobu překrývala. To znamená, že nástupem modelu V v roce 1958 nebyla výroba předchozího modelu ostře ukončena. A jak dlouho mohl Flexaret ležet ve skladu, než se dostal na pult prodejny? V tehdejší plánované ekonomice to mohlo být i několik let.

Odpovědět na příspěvek

jak do něj?

Autor: marty Muž

Založeno: 05.12.2007, 23:56
Odpovědí: 0

Věděl by tu někdo jak rozdělat flexaret?přesněji typ VII se závěrkou prestor. Jde mi o vyčištění oběktivů vyfoukání prachu z okolí závěrky. a zadalší se chci zeptat jestli je možné provést záměnu oběktivu hledáčkového a snímacího...snímací mám poškrábaný a hladáčkový je ok...jestli je reálné je vyměnit. P.S. rady typu "dej to do opravny" prosím ne..jsem si vědom případných rizik. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

pro pana Čevelu

Autor: Ivana Kubičková Muž

Založeno: 30.01.2008, 14:29
Odpovědí: 1

Dobrý den pane Čevelo,
Váš článek jsem našla při přípravě výstavy vývojové řady fotoaparátů Flexaret, které nám zapůjčilo NTM. Hledala jsem text, který by srozumitelně a fundovaně popsal Flexaret, jeho fungování a vývoj, a Váš článek je v tomto ohledu bezkonkurenční. Chtěla bych Vás proto požádat, zda bychom mohli na naší malé výstavě Flexaretu v Národním muzeu fotografie nabízet zájemcům o bližší informace vytištěný text Vašeho článku?
Děkuji za odpověď, Ivana Kubičková

Odpovědět na příspěvek

RE: pro pana Čevelu

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 31.01.2008, 08:12

Dobrý den paní Kubíčková, děkuji za uznání, odpověď jsem Vám napsal na Váš email na NMF.

Odpovědět na příspěvek

oprava flexaretov v Brne

Autor: Eva Muž

Založeno: 05.05.2008, 12:48
Odpovědí: 4

Dobry den, chcela by som sa spytat ci je nejaka opravovna flexaretov v Brne. Chcela by som ho dat vycistit a zasekla sa mi clonova packa. Dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: oprava flexaretov v Brne

Autor: Mečoun Muž

Založeno: 08.05.2008, 07:13

Tak v Brně nevím, ale bydlím v Blansku a svoje Flexarety si nechávám opravovat v Jičíně (Rumcajs), kam občas jezdím. Pokud se Vám nepodaří sehnad nic blíž, může to být řešení... Cena za generální opravu je do cca 350Kč..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: oprava flexaretov v Brne

Autor: Marcel Svitalský Muž

Založeno: 06.11.2009, 01:43

Kde přesně v Jičíně, prosím? Našel jsem jeden Flexaret (patrně VI), který nutně potřebuje vyčistit a celkově prohlédnout.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: oprava flexaretov v Brne

Autor: Alice Muž

Založeno: 04.10.2010, 17:06

už je asi pozdě, ale v brně na mendlově náměstí je malej obchudko bazarek, tam se zeptej, prodávají je tam a sami si čistí, asi by se s něma dalo domluvit a levně

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: oprava flexaretov v Brne

Autor: J.Bremert Muž

Založeno: 24.10.2010, 21:34

mohl by jste mi poslat adresu na tu opravnu?

Odpovědět na příspěvek

film a vyvolání

Autor: Veronika Hasenöhrlová Muž

Založeno: 13.09.2008, 22:37
Odpovědí: 4

Chtěla bych se zeptat,kde se dají sehnat filmy do flexaret a poté případně vyvolat,pokud to ještě někde dělají.Děkuji Hasenöhrlová

Odpovědět na příspěvek

RE: film a vyvolání

Autor: Japan Muž

Založeno: 16.09.2008, 22:39

hoj, svitkový filmy ve fotoskoda v praze a online nebo v prodejnach FotoStar, tam to i vyvolavaji (ale za tyden - posila se to do Teplic) nebo opet ve FotoSkoda - svitkovy film 120 - nejcastejsi Fomapan BW (cca 65 CZK) ale momentalne sem si koupil do Flexarety aj Fuji barevnou

Odpovědět na příspěvek

RE: film a vyvolání

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 17.09.2008, 08:02

Docela široký výběr filmů mají tady http://www.photolifeshop.
cz/inshop/scripts/set.asp
?Level=69 . Co se týče vyvolání, zkuste se zeptat v minilabech ve vašem okolí.

Odpovědět na příspěvek

flexaret - manuál

Autor: Syrový Muž

Založeno: 27.03.2009, 14:32

dobrý den. jelikož se mi nepodařilo otevřít odkaz ve Vašem článku, prosím o nějakou adresu, kde bych našel návod k použití proflexaret VII. děkuji a zdravím. Syrovy

Odpovědět na příspěvek

RE: flexaret - manuál

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 27.03.2009, 14:42

Moje stránky věnované flexaretům jsou k dispozici na nové adrese http://cevela.eu/static/t
ech/flexaret.html, přímý odkaz na stránku s návody je zde http://cevela.eu/static/t
ech/flex_manuals.html.

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: Jakub Kačírek Muž

Založeno: 22.07.2010, 09:03
Odpovědí: 1

Dobrý den, rád bych se zeptal na pořizovací cenu v dnešních dobách, kdybych na flexaret narazil, rád bych jej ve vlastnictví, děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: cena

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 22.07.2010, 10:16

Hodnota historických přístrojů bývá obecně velice proměnlivá. Závisí nejen na značce a konkrétním typu přístroje, ale také na jeho technickém stavu. V případě Flexaretů zkuste vyjít z rozmezí 600 - 2 000 Kč. Ovšem za neobvyklé modely (např. zelený Flexaret) si v aukcích žádají i více než dvojnásobek.

Odpovědět na příspěvek

Flexaret

Autor: Adéla Klasová Muž

Založeno: 11.08.2010, 10:09
Odpovědí: 3

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když už se flexarety nevyrábějí, dají se někde sehnat za rozumnou (ne sběratelskou) cenu a k tomu plně funkční?
Jsem nadšený fotograf a můj děda na něm stále fotil...

Odpovědět na příspěvek

RE: Flexaret

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.08.2010, 10:22

Dobrý den,
pokud jste z Prahy, tak zkuste navštívit bazary fotografické techniky ve FotoŠkoda či FotoPazdera.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: Flexaret

Autor: Kasparova Muž

Založeno: 13.10.2010, 15:46

Dobry den. Ja mam doma plnne funkcni Flexaret VI vcetne sitoveho blesku. Cena by byla 750 KC. Jsem z Brna. Pokud byste mela zajem, ozvete se mi. Dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Flexaret

Autor: Wajtr Muž

Založeno: 18.10.2010, 23:07

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je ještě stále v nabídce prodej vašeho přístroje Flexare VI?

Odpovědět na příspěvek

Vyvolání

Autor: Aneta Muž

Založeno: 23.09.2010, 19:32
Odpovědí: 2

Dobrý den, chtěla bych s zeptat kolik tak orientačně stojí vyvolání filmu z Flexaretu?Je to podobná cena jako u běžných fotoaparátů?Děkuji za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyvolání

Autor: Alice Muž

Založeno: 04.10.2010, 17:00

15kč fotka 10x10 cm
20kč fotka 15x15 cm

kdyz budes chtit, najdes i drazsi, levnejsi ale nevim...

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyvolání

Autor: prema Muž

Založeno: 25.10.2010, 18:58

Cca kolem 100kc

Odpovědět na příspěvek

správné založení filmu

Autor: Tomáš Bárta Muž

Založeno: 17.10.2010, 18:59
Odpovědí: 0

Dobrý den,
mám po dědovi Flexaret (typ neznam). Založil jsem do něj film FujiFilm Neopan 400. Co je ale zvláštní, že po otáčení kolečkem se nezobrazují v okenku žádná čísla jen občas různě velké tečkované kroužky. Vhledem k tomu, že jsem s kolečkem už otočil asi tak 10x, nechci točit dále, abych nepřišel o políčka na filmu. Máte s tímto filmem někdo zkušenost? Diky moc

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: El. Muž

Založeno: 03.11.2010, 18:45
Odpovědí: 7

Dobrý den,
asi týden vlastním flexaret VI. Mám ho z rodinných zdrojů. Po vložení filmu dovnitř jsem vyrazila fotit, ale když jsem připravila k focení mi nešla a nejde stisknout komorová spoušť. Zajištěnou jí nemám. Poradíte mi prsím.
Přeji krásný den :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: Tomas Muž

Založeno: 17.11.2010, 12:08

presne taky isty problem mam aj ja, ale zatial nikde na internete som nevedel najst vysvetlenie. v opravarni mi povedali ze "ked sa navinie film, spust uz bude fungovat aj po zatvoreni krytu", avsak to bohuzial nieje pravda. ta mala kovova suciastka (v manuale jej hovoria "packa") ja proste vzdy zacvakne a tym blokuje spust. nechapem a zda sa mi to maximalne nelogicke..

Odpovědět na příspěvek

Flexaret

Autor: EMILIO Muž

Založeno: 17.11.2010, 13:02

Zdravim,

co se tyka flexaretu tak pokud neni zalozen film spoust opravdu necvakne.I presto ze je "natazeno".
Pokud se vsak dvirka otevrou tak se centralni zaverka spusti.
Ono obcas je dobre cvaknout parkrat jen tak zbuhdarma aby se mechanismus troska probudil pokud je to po delsi dobe... :-)

Jinak blokovani spouste jde primo na tlacitku spouste, to proti neumyslnemu zmacknuti..

No to ted vse rikam z hlavy, mam ji tu musel bych si to vse opet proverit.. dlouho jsem ji nemel v ruce tak kdyby bylo potreba opet ji pekne odzkousim... :-)

PETR alias EMILIO

Odpovědět na příspěvek

RE: Flexaret

Autor: Tomas Muž

Založeno: 17.11.2010, 13:41

som rad ze aspon niekto zareagoval, uz som to ani necakal :) dakujem. nuz ale, problem stale pretrvava. totiz, z logickeho a mechanickeho hladiska si absolutne neviem predstavit, aky je rozdiel medzi tym, ked v aparate film je a nieje - ta kovova suciastka, ktora ma suvislost s blokovanim spuste sa filmu ani len nedotyka a jednoducho je stale v pozicii, kedy sa nutne musi stretnut so zadnym krytom a pri jeho zatvoreni sa pricvakne. - jedina moznost, ktora ma napada je skutocne destruktivna - proste tu suciastku o cca 2-3 milimetre OPILOVAT pripadne obrusit, aby sa jej kryt nemal ako dotknut. spust som s otvorenym fotoaparatom skusal najmenej 50krat, vsetko krasne funguje, casovac funguje tiez, clona, proste vsetko... takze fakt fakt neviem a som maximalne zufaly.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Flexaret

Autor: EMILIO Muž

Založeno: 17.11.2010, 17:16

Tak premyslim to je ponekud zvlastni. Ono je tedy pravdou ze pokud jsou dvirka zavrena centralni zaverka se nespusti protoze je blokovana spoust. ale jakmile je film uvnitr, tedy ve smyslu ze je opravdu jiz pripraven k pouziti, tedy nekolikrat otocit na novou rulicku, tocit tak dlouho dokud necvakne (a to muze byt opravdu nekolikrat, ten prazdny film je treba nevim pul metru dlouhy - tedy kus prazdneho papiru ktery se musi previnout) tak pak cvakne, v okenku skoci tusim jednicka nebo nula a teprve se povoli spoust. Z jakeho duvodu to tak kluci vyvojari kdysi vymysleli netusim kazdopadne az je film pripraven a korektne natocen na onu druhou civku tak teprve potom uz se muze rovnou zmacknout spoust. Je vlastne natazena uz zaverka protoze otacime otacime a soucasne natahneme zaverku :-) takze pokud byla spoust stale blokovana prestoze film byl jiz uvnitr pravdepodobne jde jeste tim velkym koleckem v pravo otacet.. tim se musi opravdu tocit tak dlouho dokud necvakne a dal nepujde... jinak bude spoust stale blokovana...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Flexaret

Autor: Tomas Muž

Založeno: 17.11.2010, 17:46

opat dakujem za odpisanie.
teda, uprimne, s tymto flexaretom som este nefotil a tak nejak som si nie isty niektorymi vecami. budem teraz asi riadne laicky, ale asi sa to neda inak: je teda natacanie filmu po kazdom urobenom snimku robene tym vacsim koleckom VPRAVO hore? alebo sa na tu vrchnu cievku hore najprv musi navinut cely film a ten nasledne na to zase spatne previjat na spodnu cievku pomocou toho kolecka dole vlavo? pretoze, prva vec: ta moja suciastka dole vlavo (ktora sa musi najprv povytiahnut na to aby sa tam film mohol nasunut) ma iba bodovy koniec - teda ked s nou tocim, film sa nenavija naspat, pretoze sa to jednoducho pretaca na mieste. druha vec: film som schvalne skusal tym natacacim koleckom vpravo navijat niekolko krat za sebou, jedine co som pocul bolo kazdych par chvil male zaseknutie - avsak spust bola nadalej blokovana a jednotka mi na pocitadle proste nenaskocila. obaval som sa ze pridem o polovicu filmu, tak som radsej po tme pekne prstami navinul film spat na tu spodnu cievku a premyslam a premyslam co s tym...
kazdopadne, ok, ja to teda skusim este raz - a tentokrat skusim tocit tym natacacim koleckom vpravo tak dlho, pokial sa nezasekne. obavam sa ale, ze jedine co dosiahnem bude, ze cely film natocim na rolicku hore a tym padom uz nebudem mat ako natocit ho naspat, okrem moznosti rukou ho natocit po tme.. pretoze jednoducho nechapem, ako ten film pripadne tie umelohmotne cievky mozu akokolvek ovplyvnit mechaniku alebo poziciu tej kovovej suciastky, ktora ide tazko zatlacit uz len prstom....
kazdopadne, dakujem za trpezlivost a ak Vas este cokolvek napadne, potesim sa vsetkym radam!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Flexaret

Autor: Tomas Muž

Založeno: 17.11.2010, 18:03

DODATOK:

:) ano ano, uz mi to funguje tak ako ma. jednoducho som bol iba prilis netrpezlivy a mal som pocit, ze tak vela krat s tym previjacom filmu vpravo hore jednoducho nemam tocit. ale ono to proste funguje - toho "slepeho" miesta na filme je tam asi o dost viac ako som si myslel, uz mi tam naskocila jednotka a vsetko funguje :)

obrovske DAKUJEM :) bez Vas by sa mi to zrejme nepodarilo a mozno by som este stratil nervy a tu packu fakt odpiloval :)....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz

Autor: EMILIO Muž

Založeno: 17.11.2010, 18:59

Tak to je skvele a jak malo stacilo a uz je vse vporadku...

Jinak pokud otevrete flexaret tak vetsinou potkate jednu prazdnou rulicku.. tu je treba vytahnout prave tim koleckem v levo dole ktere povytahnete, jak ma jen takovy ten bodec... no a civku vytahnete.. presunete ji nahoru k tomu velkemu kolecku v pravo nahore ktere pouzivate na toceni filmu a natazeni zaverky. Opet velke kolecko popotahnete uvolni se prostor a prazdnou civku zalozite..
Pak vezmete rulicku s filmem.
Ta patri dolu.
Opet popotahnete to male kolecko v levo dole (ze pohledu zezadu flexaret) a zalozite rulicku s filmem. Drive nez ji zalozite tak jeste ten konec filmu uvolnete, vetsinou je zajisten papirkem... je legrace ze staci aby se vam rozmotal a muzete ho vyhodit :-))) vicemene byste naraz exponoval cely film :-))) neni to klasicka civka jako u kinofilmu kde je proti svetlu chranena. Tady je chranena jen tim ze je zamotana a mezi filmem je pouze papir ktery vlastne dela podlozku a je to zamotane do rulicky.. zadne pouzdro :-)
No a jakmile mate film dole vlozen, je tedy uz na civce jen staci vlozit pak konec filmu popotahnete... jeste jenom spravne zalozeni... film nesmi jit jako ze zespoda ale s hora ale to jde asi poznat ze film leze pres tu rulicku ne pod ni.. ale to technicky asi poznate...
a ten konec toho filmu vlozite do sterbiny v te nove prazdne rulicce co jste dal nahoru k tomu velkemu kolecku.. trosku pootocite... alespon jednou kolem soy aby bylo videt ze film se opravdu na civku navinul a otaci se...
pak se kryt zavre..
muzete ho jeste koleckem kterym zadni kryt otevirate.. tocit ve smeru hodinovych rucicek.. je to normalni zavit a kdyz jim budete tocit sroubek jakoby zasroubujete a zadni dvirka nebudou otevrit.. napriklad nechtene kdybyste nahodou cmacknul.. ono to ted totiz ani nepujde zmacknout.. je to zamek zadni steny :-)
a uz staci jen otacet a otacet dokud necvakne... pak je film prpraven k exponovani prnviho snimku.. pozor zaverka je jiz natazena tak pokud uz ted zmacknete spoust bude exponovano!
a na zaver.. primo nad spousti ktera je vpravo nahore je takove male posouvatko... staci kdyz jej posunete dolu a zablokujete spoust aby se vam omylem treba v batohu nezmackla :-)
jak vysunete tento pousuvnik nahoru spoust je opet volna...
:-)

Odpovědět na příspěvek

Fokaflex

Autor: Vera Muž

Založeno: 04.01.2011, 22:32
Odpovědí: 0

Prodám Fokaflex aparát

Odpovědět na příspěvek

manuál

Autor: dvořák Muž

Založeno: 24.02.2011, 16:16
Odpovědí: 6

dobrý den. U nás doma se již dlouho flexaret válel a chytal prach ve skříni. nedávno mě ale posedla myšlenka začít s ním fotit. sháním manuál na svůj typ,jenže jsem ani z těch fotek tady nezjistil, jaký typ flexaretu mám. mohli by jste mi někdo, prosím Vás, zaslat na mail jakýkoli manuál pro flexaret, popřípadě stránku, kde bych nějaké našel? zatím jsem žádné nenašel. díky moc

Odpovědět na příspěvek

RE: manuál

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 24.02.2011, 18:01

Stránky s manuály ke většině modelům najdete zde: http://cevela.eu/static/t
ech/flex_manuals.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manuál

Autor: myrkur Muž

Založeno: 05.03.2011, 17:55

dobrý den, Vaše stránka byla perfektní, ale přestala fungovat a já nestihl stáhnout ty manuály...můžete mi nějak poradit?

nebo provádíte údržbu stránek, že nefungují, děkuji...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: manuál

Autor: myrkur Muž

Založeno: 05.03.2011, 18:28

nevím čím to je, ale mě ty stránky nefungují ani na Mozille a ani na Google Chrome a kamarád mi píše, že mu stránky normálně fungují...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: manuál

Autor: myrkur Muž

Založeno: 09.03.2011, 15:48

už vše funguje, děkuji mnohokrát za perfektní stránky o Flexaretech...hodně mi pomohl i návod :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: manuál

Autor: Tereza Muž

Založeno: 01.04.2011, 12:32

Dobrý den, čím to bylo, že se www stránky nezobrazovaly? Mě totiž stále nefungují a ráda bych se něco víc o Flexaretech dověděla.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: manuál

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 01.04.2011, 12:53

Technický problém už by měl být vyřešen. Mám z několika zdrojů potvrzeno, že stránky jsou plně funkční. K Flexaretům se dostanate pomocí následujícího odkazu http://cevela.eu/static/t
ech/flexaret.html .

Odpovědět na příspěvek

Focení

Autor: Karolína Muž

Založeno: 16.04.2012, 14:01
Odpovědí: 0

Dobrý den, ráda bych se naučila fotit s Flexaretem Va, je nekde mozne se to naucit, nebo si to budu muset studovat doma? Diky

Odpovědět na příspěvek

Prodám velmi zachovalou Flexaretu VII

Autor: Soňa Muž

Založeno: 23.04.2012, 20:17
Odpovědí: 2

včetně koženého pouzdra, přídavného objektivu a včetně expozimentru a blesku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prodám velmi zachovalou Flexaretu VII

Autor: ZonerK Muž

Založeno: 08.05.2012, 13:26

Dobrý den, rád bych flexaret koupil. Prosím kontaktujte mne na uvedený e-mail a domuvíme se. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

Re: Prodám velmi zachovalou Flexaretu VII

Autor: bnalim Muž

Založeno: 30.09.2012, 19:38

Zdravím,

jestli je nabídka ješte aktuální, prosím foto a cenu na mail,

Dekuji.

T.

Odpovědět na příspěvek

Flexaret VI nebo VII

Autor: Dita Žena

Založeno: 27.04.2015, 14:45
Odpovědí: 0

Dobrý den,
mám možnost koupít buď FLEXARET VI METAX AUTOMAT nebo FLEXARET VII . Poraďte který? díky D.

Odpovědět na příspěvek

Flexaret VI nefotí

Autor: Sam Muž

Založeno: 01.04.2016, 17:35
Odpovědí: 0

Zdravím,
mám doma Flexaret VI po starých rodičoch, vložil som do vnútra film Fomapan100, natočil a išiel som fotiť. Ale so zavretými zadnými dvierkami mi nejde stlačiť spúšť. Skontroloval som poistku spúšte a ta bola odblokovaná, potom som potme skúsil fotiť s otvorenými dvierkami aj s filmom, vtedy všetko fungovalo ako má, ale po zatvorení dvierok to jednoducho nefotí

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: