Jak velký snímač (ne)potřebujete? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Jak velký snímač (ne)potřebujete?

Polemika zaruka

23. září 2005, 00.00 | Tímto článkem bychom rádi navázali na polemiku o budoucnosti EVF fotoaparátů a pokusili se co nejobjektivněji rozebrat problematiku velikosti snímače digitálního fotoaparátu. Jaká velikost CCD či CMOS čipu je ideální?

Když jsem psal článek o budoucnosti EVF elektronických zrcadlovek ve srovnání s DSLR technologií, věděl jsem, že vyvolá bouřlivou diskuzi. Je to pochopitelné, protože do jisté míry byl spekulativní a snažil se hledat budoucí trendy. Nejčastěji vytýkanou a diskutovanou otázkou byla právě menší velikost čipů dnešních EVF fotoaparátů ve srovnání s DSLR. Podívejme se objektivně na vliv velikosti čipu na výslednou fotografii i celý fotoaparát. Zároveň se pokusme oprostit od ostatních vlastností dnešních EVF a DSLR fotoaparátů.

Velmi malá trocha teorie
Pokud si otevřete recenzi digitálního fotoaparátu na Internetu či v odborném časopise, dozvíte se toho o snímači mnohem více, než jen fyzické rozlišení. V první řadě všichni výrobci uvádějí i velikost snímače. U menších snímačů je většinou uváděna jako poloměr zobrazovacího pole, které vykresluje optika, což je jen o trošičku více než je reálná úhlopříčka aktivní plochy snímače. Poloměr je bohužel většinou uváděn v palcích a to jako zlomek. Například 1/3.2", což je necelých 8 mm! U velkých snímačů se většinou udává o kolik je menší než klasické 35mm kinofilmové políčko, například 1,5x u APS-C.
Dále se v recenzích můžete dočíst, jaký rozsah citlivostí je možné na fotoaparátu nastavit, což nemusí zcela přesně souviset s citlivostí samotného snímače. Citlivost snímače je fixní a je dána jeho konstrukcí, počtem buněk a zároveň velikostí. Změna citlivosti je prováděna úpravou získaného signálu až mimo samotný snímač. Zejména maximální citlivost záleží nejen na vlastnostech snímače, ale i na tom, co považuje výrobce za ještě přijatelnou kvalitu fotografie.
A samozřejmě nesmíme zapomenout na samotnou konstrukci snímače. Dnes se nejčastěji můžeme setkat se snímači CCD, SuperCCD a CMOS. Nicméně s trochou zjednodušení lze konstatovat, že samotná konstrukce má na kvalitu záznamu a chování snímače výrazně menší vliv, než ostatní faktory. Samozřejmě v porovnatelné cenové kategorii.

Co přináší malý snímač dobrého?

  • Pro výrobu menšího snímače se spotřebuje výrazně menší množství křemíku, je možné při výrobě lépe využít křemíkové wafery a díky tomu jsou tyto čipy značně levnější.
  • Menší úhlopříčka umožňuje konstruovat menší objektivy, využívat čočky s menším průměrem nebo při stejném průměru zlepšit světelnost.
  • Menší čip umožňuje i zmenšit velikost těla fotoaparátu.
  • Menší čipy je možné uložit horizontálně a použít tak zapouzdřenou konstrukci zoom objektivu, který se nevysunuje z fotoaparátu.
  • Menší úhlopříčka snímače výrazně zvyšuje hloubku ostrosti, což začínajícím fotografům zjednodušuje pořízení ostré fotografie.
  • Menší čip znamená kratší vedení náboje, což snižuje citlivost na vnější rušení, snižuje zahřívání vedením proudu a umožňuje snížit spotřebu energie.
  • U menšího snímače je snazší zajistit kolmost dopadajícího světla a lépe se vypořádat s vinětací objektivu.
  • Díky menšímu zobrazovacímu poli je snazší vyrobit teleobjektiv, který může být navíc výrazně menší a lehčí.

Co za to zaplatíte?

  • Čím menší je plocha jedné snímací buňky, tím menší je její citlivost. To znamená, že čím menší je plocha celého snímače či čím větší je počet buněk na jeho ploše, tím menší je jeho citlivost. V praxi se to okamžitě projeví nárůstem šumu zejména při zvýšení citlivosti.
  • Velmi malé buňky snímače jsou výrazně citlivější na spektrální rozlomení světla, což znamená větší citlivost na chyby objektivů a znemožňuje to například i silné zaclonění.
  • Velmi malé buňky snímače vyžadují velmi dobrou kresbu objektivu.
  • U malého čipu je velmi těžké dosáhnout nízké hloubky ostrosti.
  • Malé zobrazovací pole výrazně prodražuje a komplikuje výrobu širokoúhlých objektivů.

Závěr
Při dnešních výrobních a konstrukčních limitech je smutným faktem, že malé snímače trpí nedostatečnou citlivostí, která komplikuje fotografování v interiérech či za špatných světelných podmínek. To znamená, že pokud potřebujete vyšší citlivost, pak je velký čip jedinou rozumnou volbou. Výrobci navíc situaci komplikují tím, že neustále zvyšují rozlišení a přitom velikost snímače zvětšují jen velmi neradi. Na druhou stranu pro běžného amatérského fotografa má malý snímač tolik výhod, že kvalitativní kompromis může být velmi dobrou volbou.

Bohužel něco jako ideální úhlopříčka snímače neexistuje. Pro každého uživatele je lepší něco jiného a navíc dramaticky záleží na rozlišení a kvalitě snímače. Je trochu škoda, že výrobci tak rychle zvyšují rozlišení snímačů. Tím malým čipům velice komplikují záznam. Na druhou stranu lákadlo vyšší kresebnosti za dobrých světelných podmínek je zřejmě neodolatelné jak pro ně, tak pro potenciální zákazníky.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vyrobci hlavne

Autor: bob222 Muž

Založeno: 23.09.2005, 08:26
Odpovědí: 1

plne kopiruju poziadavky trhu, kedy laik (a tych je vacsina) pri kupe fotaku ma dve otazky :
1. Kolko to ma pixelov
2. kolkonasobny to ma zoom
Bohuzial ziadny vyrobca nie je ochotny vyrobit nejaky vacsi 4-5 mpx snimac s nizkym sumov pre "mydlove krabicky". Trochu viac som cakal od Fuji po tej F-10, ale nova 9500 nepresvedcila... :-((

Odpovědět na příspěvek

RE: vyrobci hlavne

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.09.2005, 11:12

Maloktery vyrobce ma prostredky a zejmena odvahu na to, aby se snazil trh nejak zasadne formovat proti jeho aktualni vuli. Na druhou stranu toto cini media (aspon ta odborna) a situace se postupne zlepsuje. Nezoufejte, produkty jako Sony R1 ukazuji, ze vyrobcum uz pro odliseni od konkurence nestaci jen MPix, zoom a design

Odpovědět na příspěvek

Tak nějak jsem nepochopil -

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 23.09.2005, 21:09
Odpovědí: 3

o čem se polemizuje? Mně to jako polemika nepřipadá - spíš jako stručné pojednání pro nepříliš pokročilé.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak nějak jsem nepochopil -

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.09.2005, 11:10

No polemizovat muzeme spolecne pod clankem, tak jak tomu bylo napriklad u clanku o budoucnosti EVF.

Jinak strucnost pro neprilis pokrocile byla cilem, protoze pokrocily uzivatel dobre vi, ze polemizovat o velikosti snimace prilis smysl nema, protoze nam vyrobci prilis na vyber nedavaji. A to se snazil i tento clanek rici tem mene pokrocilym, ze bud voly maly snimac (s jeho plusy i minusy, ktere v clanku najdou) nebo priplaci na velky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak nějak jsem nepochopil -

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 26.09.2005, 18:20

Jenže tady není s čím polemizovat - snad leda o tom, je-li či není-li to polemika... Víte, článek o EVF bylo krásné slovo do pranice a nádherný námět na flamewar. Tady jste prostě napsal fakta, která těžko může někdo popřít.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak nějak jsem nepochopil -

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.09.2005, 19:32

Muzete samozrejme polemizovat o tom zda je o cem polemizovat, pokud to povazujete za rozumne. Nebo se muzeme pustit do seriozni diskuze ci chceteli pomeliky nad zaverem clanku a tim, kde je hranice dostatecne kvality a co je otazkou technologickych a co obchodnich limitu atd.

Odpovědět na příspěvek

Ze by co zakaznik to naivka ?

Autor: Pavel_J Muž

Založeno: 25.09.2005, 22:08
Odpovědí: 1

Myslim, ze ti potencialni zakaznici se na to divaji ponekud jinak.
Kolaps trhu s digitaly popisovany na
http://www.photorevue
.cz/
se bude asi tykat prave fotaku v kategorii mrnavy sumici + 3 nasobny zoom, kterych je na trhu uz zrejme vice nez naivnich zakazniku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ze by co zakaznik to naivka ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.09.2005, 11:17

Aniz bych se chtel jakkoli pana Karbusickeho dotknout, jeho nazory na DF jsou trochu z jineho sveta uz peknou radku let a jeho pesimismus bych rozhodne nesdilel. Trh s DF ani s kompaktnimi DF nekolabuje, on se prirozene vyviji a to pomerne logickym smerem. Fotomobily nekonkuruji kompaktum zdaleka tolik kolik se cekalo a uzivatele jsou narocnejsi - jeste aby nebyli. To je preci v poradku a jen ku prospechu vsech.

A co se tyce naivity - kazdy zakaznik s nedostatkem informaci je manipulovatelny a je jedno jestli kupuje bio jogurt, volvo nebo digitalni fotoaparat.

Odpovědět na příspěvek

asi se jim to vyplati

Autor: naugri Muž

Založeno: 28.09.2005, 14:40
Odpovědí: 1

Bohužel evf jsou vyvíjeny pro pokročilejší amatéry a mnozí z nich jdou opravdu naivně pouze po co možném největším množsví pixelů a obrovském zoomu, takže je logické že výrobci vyhoví většině.
Nadruhou stranu kdyby někdo vyvinul ultrazoom s velkým čipem a přiměřeným rozlišením, určitě by dost lidí nekupovala levné dslr, které nenabízejí zdaleka takové možnosti co se týká funkcí nebo a rozsahu ohniska v 1 objektivu.

Např. fz30 (vlastním fz20) řeší všechny nedostatky fz20, supr funkce, výklopný displej..., bohužel na větší čip (než u fz20) nacapli 8MPix, takže to bude stejný "šumák" jako dvacítka.

Nezbívá mi tedy nic jiného než šetřit na dslr. (i když po shlédnutí nočních snímků z Canonu 350D jsem taky nadšený nebyl)

Odpovědět na příspěvek

RE: asi se jim to vyplati

Autor: Syky01 Muž

Založeno: 29.09.2005, 16:20

Myslim, ze cast by k EVF presla, ale z vlastni zkusenosti vim, ze i kdyby mela EVF srovnatelne parametry s DSLR tak bych si stejne koupil DSLR, protoze sice budu muset setrit na objektivy, ale zato mam opticky hledacek. A nemuzu si pomoci, ale kdyz se divam do hledacku na EVF tak to vypada proti DSLR divne. A uz jen kvuli optickemu hledacku u DSLR zustanu

Odpovědět na příspěvek

marketingova strategie

Autor: high-speed Muž

Založeno: 29.09.2005, 19:35
Odpovědí: 0

ano je to tak, posledni dobou se vyrobci snazi nam furt vnutit fakt, vic MPX = lepsi fotka, lepsi zoom = lepsi fotka...
Docela me tento trend stve u MOB. telefonu, sem majitelem SE k750i s 2 MPX snimacem...Nevim proc se snazi furt vyrobci poctem MPX dohant kompakt fotaky, dit podle me ucel fotomobilu je porizeni momentky, a na to staci v pohode 1,3 mpx, a ty 2 MPX vidim jako maxiumum, technologie proste neni ejste na takovy urovni, zvlast u mob telefonu s miniaturni optikou, vysledkem je jenom velka hnsusna zasumetal fotka, u SE k750i probel ze sumem je, i kdyz jeste se to da jakztak prezit, ale fotit v mistosti kde neni moc svetla, je hruza, fotkxy jsou nepouzitelny
A abych rekl, fotky jsou za dostatku svetla pekny, i opticky vadi jsou docela dobre korigavany, ale nejvetsi problem je ze sumem, proste ten snimac je strasne malej, a kdyz si predstavim ze za chvilu prijde SE urcite s jeste vic MPX fotakem tak nevim k cemu to bude...dale mylsim ze integrace do mob fotaku zommu je taky zbytecna, vysledkem bude akorat to ze bude min mista pro optiku a bude se muset pouzit mozna jeste mensi cip a akorat by to umoznilo optc vady objektivu, dit oni ty plast. cocky jsou už ted na hvono ... ale jink si msslim ze SonyEricsson k750i je velmi povedeny fotomobil...

Odpovědět na příspěvek

DSLR

Autor: Taffey Lewis Muž

Založeno: 04.11.2005, 20:41
Odpovědí: 0

Někdo tady napsal, že už pohled do optického hledáčku stojí za to, zůstat u DSLR. Naprosto s tím souhlasím, navíc možnost sledovat DOF v hledáčku namáčknutím patřičného čudlíku je k nezaplacení, stejně jako její naprostá kontrola. No, naprostá snad ne, to snad jen u středoformátu a větších, ale přece jen. Když vidím dnes tisíce "fotografujících"-zám
rně nepíšu fotografů, jak jim kolem krku vedle mobilu na šňůrce visí ještě mýdlová krabička s 8 mega čipem, musím se vždy usmát. Zkrátka a dobře-nelze srovnávat digitální kompakty s DSLR, je to úplně jiná kategorie práce. Ovšem i s kompaktíkem lze udělat hezké fotky a práce s nimi je velmi omezující. Mám oba, tak vím, o čem mluvím.

Odpovědět na příspěvek

Nový koncept kompaktu?

Autor: JT Muž

Založeno: 24.11.2005, 08:50
Odpovědí: 0

Mám na srdci dosť vecí, neviem, či sa to zmestí do diskusného príspevku, ale aj tak...
Predovšetkým ma trápi, že producenti snímačov sa doteraz nenaučili, ako urobiť čip s dostatočným dynamickým rozsahom, porovnateľným (aspoň) s klasickým filmom. Dosť veľké nádeje som vkladal do Super CCD od Fujifilmu, ale doteraz nepresvedčil. Foveon to zobral od základu, ale - čo ja viem - možno narazil na technologickú bariéru, či čo?! Proste vývoj v tomto smere nenapreduje tak, ako by sme si to my - radoví užívatelia - predstavovali. Ďalším veľkým problémom digitálnej technológie je šum, čo súvisí, ako bolo popísané v článku, s veľkosťou buniek snímača, ako aj ďalšie neduhy, odrážajúce vzťah medzi snímačom a optikou. Akosi potajomky dúfam, že snáď niektorý výrobca (v snahe odlíšiť sa od konkurencie) namontuje na (pomerne) malý snímač kvalitnú optiku, mám na mysli hlavne svetelnosť, ktorá by nemala byť menšia ako F/2, v prípade zoomu na dlhom konci aspoň F/2,8. Toto by som bral ako pozitívny krok smerom k nám (potenciálnam) zákazníkom.

Odpovědět na příspěvek

Srozumitelny parametr

Autor: Frantisek Muž

Založeno: 27.12.2008, 23:10
Odpovědí: 0

A jaky srozumitelny parametr by nam, laikum, pomohl se v tom vyznat. Velikost pixelu? Pomer velikosti snimace a poctu Mp? Ja se velmi priklanim pro zavedeni neceho takoveho. Mne ti pidi mega chipy lezou na nervy.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

No polemizovat muzeme spolecne pod clankem, tak jak tomu bylo napriklad u clanku o budoucnosti EVF.

Jinak strucnost pro neprilis pokrocile byla cilem, protoze pokrocily uzivatel dobre vi, ze polemizovat o velikosti snimace prilis smysl nema, protoze nam vyrobci prilis na vyber nedavaji. A to se snazil i tento clanek rici tem mene pokrocilym, ze bud voly maly snimac (s jeho plusy i minusy, ktere v clanku najdou) nebo priplaci na velky.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: