Elektronická vs. digitální zrcadlovka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Elektronická vs. digitální zrcadlovka

DF DSLR polemika

5. ledna 2004, 00.00 | Zrcadlovka, sen mnoha amatérských fotografů, může v digitálním světě vypadat doslova všelijak. Jaký je rozdíl mezi elektronickou a digitální zrcadlovkou a pro koho je která lepší?

V klasické fotografii to bylo s rozdělením fotoaparátů poměrně snadné. Kompakt byl záležitostí začátečníků a nenáročných amatérů. Zrcadlovka byla známkou pokročilosti pro amatéry nebo nástrojem reportážních fotografů apod. No a symbolem fajnšmekrů byl středoformát apod. V digitální fotografii je však situace trochu komplikovanější. Některé kompakty jsou výrobci deklarovány jako profesionální, zrcadlovky jsou elektronické a digitální a zadní stěny pro středoformátové kamery u nás skoro nikdo nezná, přestože existují.

Pojďme se podrobně podívat na kategorii zrcadlovek. V zahraničí se pro ně používají dva poměrně zavedené pojmy - "DSLR" a "SLR-like či EVF". U nás je situace trochu komplikovanější, protože důslednost dodržování jednotného názvosloví je spíš teoretická. Přesto oba dva pojmy existují. Digitální zrcadlovka je ekvivalentem anglického DSLR a elektronická zrcadlovka je českým pojmem pro SLR-like a EVF.


Canon EOS 300D - typická digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy

Digitální zrcadlovka - DSLR
Je kombinací klasické SLR konstrukce s digitálním záznamem. Mezi snímačem a objektivem je umístěn buď mechanismus se sklopným zrcadlem nebo polopropustný optický hranol. Obraz z objektivu je tedy odrážen přímo do hledáčku a fotograf tak vidí přesně to, co bude při expozici promítnuto na snímač. Před samotnou expozicí se zrcadlo mechanicky sklopí a světlo tak může být "puštěno" na snímač.

Výhodou digitálních zrcadlovek je, že obraz v hledáčku vzniká výhradně a zcela optickou cestou a neobsahuje takřka žádný elektronický prvek. To mimo jiné znamená, že nespotřebovává takřka žádnou energii. Jedinou výjimkou je většinou stavový řádek, který má však minimální spotřebu. Co je velmi důležité, optický hledáček zrcadlovky umožňuje manuální ostření s pomocí matnice, což je velkou výhodou SLR konstrukce. Žádná jiná varianta digitálního fotoaparátu dnes neumožňuje manuální ostření bez kompromisů. Navíc obraz není nijak geometricky zkreslený a fotograf tak může velmi přesně zkontrolovat kompozici. Proto digitální zrcadlovka nabízí výrazně přesnější obraz v hledáčku, než kompakty.

Nevýhodou SLR konstrukce je paradoxně to, že vzniká čistě opticky, protože v hledáčku nikdy neuvidíte to, co ovlivňuje elektronika. To znamená, že hledáček neumí zobrazit nastavení snímače, digitálního zoomu, barevného podání, doostření apod. Světlo pro hledáček je bráno před snímačem, takže nemůže být modifikováno podle jeho nastavení.

Druhou relativní nevýhodou je omezená možnost doplnit samotný obraz o informace. Kolik toho bude v hledáčku vidět o nastavení a stavu fotoaparátu je pevně dáno konstrukcí stavové řádky či sloupce v hledáčku. Takže funkce jako živý histogram nepřicházejí v úvahu.

Třetí nevýhodou u řešení se sklopným zrcadlem je nemožnost používání zadního LCD jako náhrady hledáčku. Je to sice pouze věc nastavení fotoaparátu, ale pokud je mi známo, tak žádný fotoaparát se zrcadlem tuto funkci dnes nemá.

A poslední nevýhodou je poměrně vysoká cena digitálních zrcadlovek. Ta je samozřejmě dána řadou dalších faktorů, nejen konstrukcí hledáčku, ale přesto je neoddiskutovatelnou.


Sony F828 - elektronická zrcadlovka s otočným kloubem

Elektronická zrcadlovka - EVF
Elektronická zrcadlovka trochu paradoxně neobsahuje žádné zrcadlo a konstrukčně s DSLR nemá nic společného. Přesto elektronická zrcadlovka se nejmenuje "zrcadlovka" zbytečně - chová se velmi podobně jako SLR fotoaparáty. Za vším stojí takzvaný elektronický hledáček, neboli EVF.

Elektronický hledáček je postaven na mikroLCD displeji, který je umístěn v hledáčku. Obraz tedy nevzniká čistě opticky, ale vzniká elektronickou cestou. Na mikrodispleji je zobrazován obraz, který průběžně zaznamenává snímač fotoaparátu ještě před expozicí. Jde o stejný princip, který se používá u videokamer a podobně se i chová.

Výhodou řešení s EVF hledáčkem je v první řadě variabilita. Hledáček může být umístěn kdekoli na těle bez ohledu na pozici a náklon objektivu, což pěkně demonstruje například Sony F828. Navíc na mikroLCD může být obraz doplněn o libovolnou grafickou informaci, stejně tak jak se to dělá na zadním velkém displeji. Informace mohou být měněny podle aktuálního přání fotografa či zcela vypnuty.

Další výhodou je maximální vypovídací hodnota obrazu v hledáčku. Ten nejen zcela přesně geometricky opisuje scénu - EVF se používá u všech ultrazoom fotoaparátů, ale protože obraz prochází kompletním elektronickým zpracováním, může být upraven přesně podle všech nastavení. To znamená, že elektronická zrcadlovka - EVF - jednoznačně nejvěrněji dokáže informovat nejen o scéně, ale zejména o nastavení fotoaparátu.

Nicméně EVF konstrukce má i své nevýhody. Displej v hledáčku přeci jen spotřebovává energii, i když výrazně méně než velký displej, což se projevuje na výdrži baterií. Navíc například při extrémních teplotách může displej znemožnit fotografování.

Druhou nevýhodou je nízká rozlišovací schopnost displejů a specifické barevné podání. Obraz je prostě jiný, než na jaký jsme zvyklý od SLR fotoaparátů a nejen že prakticky neumožňuje manuální zaostření podle hledáčku, ale je i barevně specifický. Je samozřejmě otázkou individuálního zvyku a preferencí zda vám bude tento typ zobrazení vyhovovat.

Poslední nevýhodou EVF je paradoxně slabší adaptabilita snímače ve srovnání s lidským okem. Při extrémních světelných podmínkách (nedostatek i přebytek světla) snímač rozliší méně kresby, než by zvládlo lidské oko a tudíž EVF vás omezí v rozpoznávání scény.

Komu který?
Z popisu konstrukce, výhod a nevýhod by zdánlivě neměl být problém vybrat si nejvhodnější fotoaparát. Každá konstrukce má své pro a proti. Nicméně je důležité zmínit ještě jeden fakt, který nesouvisí s konstrukcí samotnou, ale spíš s prodejní strategií výrobců. DSLR fotoaparáty jsou brány jako vyzrálejší řešení a jsou tudíž vybavovány rychlejší a sofistikovanější elektronikou z profesionální oblasti. To znamená, že jsou rychlejší, trpí menším počtem neduhů a jsou tudíž i dražší. Elektronické zrcadlovky zejména v kombinaci s ultrazoom objektivem mohou být výrazně levnější a přitom nabízet velmi vysokou kvalitu obrazu. Pouze uživatelský komfort je o třídu nižší, což souvisí s celkovým vyladěním fotoaparátu.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: