Fotografické příslušenství na cesty I - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Fotografické příslušenství na cesty I

DF Praxe rezimy

30. května 2005, 00.00 | Léto se nezadržitelně blíží a s ním i hlavní fotografická sezóna. Kdo by se dnes vydal na dovolenou či výlet do exotických zemí bez fotoaparátu? V našem seriálu se dozvíte, co všechno se vám může na cestách hodit.

::Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení
::Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy
::Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní


Cestování s fotoaparátem samozřejmě není doménou pouze léta, ale zejména do vzdálených a exotických destinací cestujeme prakticky celoročně. Přesto je nezpochybnitelným faktem, že v průběhu léta většina z nás na týden či dva vyrazí na dovolenou. Jen málokdy se nám poštěstí a dokážeme si dovolenou proměnit vysloveně ve fotografický výlet, na kterém je fotografie hlavním cílem, přesto i z klasické dovolené se můžeme vracet s řadou krásných snímků. Podmínkou je však nepodcenit fotografickou výbavu a přípravu. A právě proto je zde náš seriál.

Jaké je základní vybavení?
Ať už cestujeme s kompaktem či digitální zrcadlovkou, základní příslušenství je vždy stejné. Minimálně se musíme postarat o dostatečnou kapacitu paměti a energie. V prvním případě můžeme vsadit buď přímo na paměťové karty nebo využít kombinace tradiční paměti s datovou peněženkou, přenosnou CD/DVD vypalovačkou či notebookem. V druhém případě jde pochopitelně o akumulátory, nabíječky či případně energo-packy. Dnes se však zaměříme výhradně na prostor, do kterého budeme snímky ukládat.






Novinka - SD karta s integrovaným USB rozhraním

Jaký typ paměťové karty?
To, jaký typ paměťové karty používáme, je dáno zvoleným fotoaparátem. Jen málo který fotoaparát je vybaven dvojicí paměťových slotu tak, abychom byli nuceni přemýšlet o tom, zda například CF či SD karta je lepší řešení. Navíc praktické rozdíly mezi jednotlivými formáty jsou v podstatě dnes již minimální. Snad jen u fotoaparátů podporujících karty Compact Flash můžeme váhat mezi nákupem CF I a CF II karty. Pokud jde o paměť typu flash, je zcela jedno, zda bude formátu CF I či II. V rychlosti, praktičnosti či odolnosti jsou na tom oba typy stejně, liší se pouze svým rozměrem. Odlišný je pouze Microdrive (nejčastěji Hitachi či IBM), který obsahuje miniaturní hard disk. U toho hrozí přeci jen o trochu větší poškození na cestách otřesy či nárazem, přesto řada uživatelů hlásí zcela bezproblémové cestováni i s tímto typem paměti. Za redakci v tomto případě přeci jen doporučujeme opatrnost a raději volbu flash paměti.

Jakou kapacitu?
Zásadní otázkou je, jakou kapacitu paměťových karet budete potřebovat a zda cestovat s jednou či více kartami. Na první část otázky je snadná odpověď. V dnešní době není v podstatě paměti nikdy dost a jen málokterý digitální fotograf fotografuje tak promyšleně a střídmě, aby nezaplnil své paměťové karty. Jako minimum na dovolenou považujeme u amatérů 512 MB až 1 GB, což jsou dnes již zcela běžně dostupné kapacity. A jsou amatéři, kteří sebou dnes na dovolenou vozí i paměťové peněženky či notebooky s kapacitou několika desítek až stovek GB, aby nebyli limitováni prostorem. S ohledem na cenu paměti se nevyplatí nakoupit na cesty karty s kapacitou převyšující 10GB, to je již opravdu výhodnější snímky průběžně odkládat.
A nyní k samotné struktuře používaných paměťových karet. Praxe říká, že je vždy výhodnější cestovat minimálně s dvojicí karet nikoli s jednou jedinou velkokapacitní kartou. Předejdete tak neřešitelným situacím se ztrátou, fyzickým poškozením či selháním karty. Bohužel na ztrátu fotografií uložených na jediné kartě stačí to, aby při zápisu došla fotoaparátu energie, aby jste se pokusili kartu vložit do nějakého nekompatibilního zařízení a zapomínat nelze ani selhání uživatele a náhodné smazání části či všech snímků. Bohužel ani krádeži se nedá vždy předejít. Z těchto všech důvodů je praktičtější cestovat s více jak jednou kartou, protože tak výrazně snížíte riziko toho, že se budete z dovolené vracet doslova s prázdnýma rukama. Na druhou stranu ani deset karet nedává 100% záruku bezpečnosti snímků a navíc manipulace s tak velkým počtem karet je velmi nepraktická. Proto ideální je pořídit 2-3 karty a pokud kapacitně nedostačují, odkládat z nich snímky do peněženky či notebooku.


Luxusní datová peněženka

Datové peněženky a přenosné vypalovačky
Jsou malé, jsou skladné, většinou dokáží pracovat na baterie a hlavně mají velkou kapacitu v relativně rozumné pořizovací ceně. Jednoduchou datovou peněženku s 20 až 120 GB interním hard diskem lze dnes pořídit od pěti do cca dvanácti tisíc. Cena luxusního modelu s velkým barevným LCD a řadou doplňkových funkcí se pohybuje většinou kolem 20 000,- Kč. Nicméně základní funkce zůstává stejná. Kartu vložíme přímo do datové peněženky a přeneseme fotografie na její velkokapacitní hard disk. Kartu smažeme a dál používáme ve fotoaparátu. Výsledkem je nižší pořizovací cena při stejné kapacitě a o něco vyšší bezpečí fotografií, protože můžeme například datovou peněženku nechat v hotelu a snímky přesypávat pouze 1x denně. Nicméně i datová peněženka může potenciálně technicky selhat a ztratit všechny či část uložených snímků. Proto zcela nejbezpečnější alternativa je přenosná CD či DVD vypalovačka, kterou lze stejně použít ale jednou zapsaný stříbrný disk je bezesporu nejodolnější a nejméně rizikovou možností uložení snímků na cestách.


Cestovní vypalovačka

Cestování s notebookem
Pokud máte k dispozici přenosný počítač, tak samozřejmě můžete podlehnout lákadlu neomezeného komfortu. Snímky můžete do notebooku nejen odkládat, ale okamžitě na cestě plnohodnotně třídit, prezentovat či případně i upravovat. Ušetříte si hodně práce po návratu. Na druhou stranu notebook je přeci jen již poměrně neskladný a nákladný společník na cestách a ne každý jej sebou poveze. Pokud již tedy notebook na cesty vezmete, využijte tu možnost a kontrolujte si snímky v plném rozlišení například vždy večer. Možná se vám podaří vrátit na některá místa a znovu přefotografovat nepovedené snímky, které byste na zadním displeji fotoaparátu jen těžko identifikovali jako špatné.

I čtečka se může hodit
Může to znít paradoxně, ale i čtečka paměťových karet či USB kabel se mohou hodit. V dnešní době narazíte na internet v hotelu či internetovou kavárnu zřejmě na všech kontinentech, ale se čtečkou miniSD karet to bývá trochu horší. Čtečka je praktičtější, protože nevyžaduje většinou žádné ovladače ani instalaci. Navíc když budete přenášet fotografie přes USB kabel přímo z fotoaparátu, budete si vybíjet akumulátory. Ideální je proto mít s sebou čtečku pro vámi používaný typ paměťových karet s konektorem USB.

Malý tip na závěr
Pokud cestujete na rodinnou dovolenou a snažíte se minimalizovat množství příslušenství, které s sebou vezete, ideální je dvojice řekněme 1 GB karet a video kabel. Ano, není to překlep, řeč není o USB, ale o video kabelu. Rodinná dovolená totiž znamená pro většinu z nás ubytování v hotelu, kde je televizor na pokoji či minimálně v nějakých společenských prostorách takřka povinnou samozřejmostí. A pokud budete mít s sebou video kabel, můžete večery zpestřit prezentací již pořízených snímků či pro pohodlné protřídění nepovedených fotografií a zvětšení dostupné kapacity. Jeden video kabel se vejde do každého zavazadla a je v drtivé většině bezplatně dodávaným příslušenstvím.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: