Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení

DF Praxe rezimy

3. června 2005, 00.00 | Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu, neboli "kde vzít energii". Při cestě na klasickou dovolenou, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme pohodlně nabíjet, ale co dělat když taková možnost není? Víte o solárních panelech?

::Fotografické příslušenství na cesty I
::Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy
::Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní


V předchozím díle seriálu o příslušenství na cesty s digitálním fotoaparátem jsme se věnovali paměťovým kartám, neboli "kam se snímky". Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu, neboli "kde vzít energii". Při cestě na klasickou dovolenou, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme pohodlně nabíjet, ale co dělat, když taková možnost není?

Tužkové AA baterie a akumulátory
Napájení běžné a dostupné v každém druhém obchodě. Problémem však je, že klasické alkalické baterie nevydrží mnoho, a tak jsme nuceni sáhnout po velkokapacitních Ni-MH akumulátorech, které v současnosti běžně dosahují kapacit 2 500 mAh a 4 baterie lze pořídit za cca 500,- Kč. Není tedy problém pořídit více sad a k dostání jsou i kompletní sady baterií i s nabíječkou. Pokud se vybavíme více sadami, je dobré si tyto sady označit a baterie jedné sady společně nabíjet i vybíjet.

Nabíječkám je také nutné věnovat pečlivou pozornost, protože doba nabití se může velmi zásadně lišit z řádů hodin až do řádů desítek minut. Můžeme tak pořídit nabíječky, které doplní energii 4 bateriím za 8 hodin, ale existují i takové, které to zvládnou za 30 minut. Je to díky většímu napětí a tím pádem i většímu proudu, což způsobuje citelné zahřívání nabíjených baterií i akumulátoru. Je proto důležité nabíjet akumulátory na místě,a kde je umožněna volná cirkulace vzduchu a rozhodně nabíječku ničím nezakrývat.

Lithium Iontové akumulátory
V případě, že hodláme cestovat s fotoaparátem, který používá speciální Li-Ion akumulátor doporučujeme zakoupit před cestou minimálně jeden náhradní, protože šance, že na cestách se vám podaří sehnat ten správný je malá. V principu jsou všechny stejné, ale liší se velikostí, počtem konektorů a také výstupním napětím. Z toho důvodu existují desítky různých typů Li-Ion akumulátorů nejen pro různé značky fotoaparátů, ale také pro různé modely jedné značky. S tím souvisí také to, že každý typ akumulátoru musí mít k sobě kompatibilní nabíječku. Ceny akumulátorů se liší dle velikosti, kapacity apod. Na trhu jsou jak značkové přímo od výrobce daného typu fotoaparátu, tak i výrobky jiných firem. Zmínit lze například Hama, GP apod., které lze pořídit za výrazně nižší ceny. Obecně lze říci, že speciální Li-Ion akumulátory vydrží delší dobu a mají kratší nabíjecí dobu. Existují i jednorázové baterie, které umí nahradit speciální akumulátory, ale je relativně obtížné je sehnat.

Battery Packy
Nebo také energy packy apod. Jsou to externí akumulátory, které suplují síťové adaptéry. Dosahují kapacit i 4 000 mAh a mají nastavitelné výstupní napětí, zpravidla mezi 1,5V a 12V. Za tyto schopnosti však musíme zaplatit nejen penězi, ale také prostorem a hmotností. Nejčastějším řešením je uchycení na opasek kalhot. Tyto akumulátory můžeme použít nejen pro digitální fotoaparáty, ale i pro ostatní elektronická zařízení s konektorem pro externí napájení. Cena Li-Ion battery packu Acon s výstupním napětím 3 - 9V, kapacitou 4 000 mAh je cca 3 000,- Kč včetně DPH. Zmíněný akumulátor v ČR prodává například společnost Kobe.

Nabíječky
Jak již bylo řečeno u tužkových baterií, tak u nabíječek je velmi důležitým faktorem doba nabití. Důležité je také zkontrolovat jaké síťové napětí podporují, protože v USA a některých jiných částech světa mají napětí pouze 110V. Doporučujeme zakoupit takovou nabíječku, která má přepěťovou ochranu a výhodou je také možnost dovybíjení baterií.
Nabíječky všech druhů baterií jsou omezeny nutností připojení do sítě. To lze obejít adaptérem (napěťovým konvertorem) do automobilového zapalovače. Ze vstupního napětí 12V umí vytvořit výstupní napětí 220V s výkonem až 140W. Jako výstup je zde klasická kulatá zásuvka, do které lze připojit nabíječky baterií, notebooku apod. Limitováni pak jsme pouze kapacitou automobilové baterie a stavem benzínu v nádrži. Takový adaptér lze pořídit za cca 2 200,- Kč včetně DPH u firmy Kobe. TRIPPLITE PowerVerter u společnosti Alzasoft stojí cca 1 500,- Kč a nabízí výstupní výkon 375W dlouhodobě a špičkově až 500W. Existují samozřejmě i řešení od jiných výrobců.

Do divočiny
Pokud se dostaneme s fotoaparátem do míst, kde nejsou ani automobily, tak se můžeme vybavit solární nabíječkou a doufat v dobré počasí. Můžeme si relativně jednoduše vyrobit vlastní nabíječku, nebo zakoupit hotový produkt. Společnost Solartech nabízí model BACHA 4-S, který nabije 4 AA baterie s kapacitou 600 mAh za 15 hodin s rozměry 82x60x18mm a cenou pouhých 370,- Kč. Podobný panel pak nabízí i FotoŠkoda (ICP BatterySaver AA). Pokud se nám zdá nabíjecí doba příliš dlouhá, můžeme zakoupit model s větší plochou solárního panelu (ICP BatterySaver Pro5W) ovšem je potřeba počítat s nárůstem ceny. Můžeme pak dosáhnout i nabíjecí doby několik hodin pro 4 tužkové baterie s kapacitou přes 1 000 mAh.

 

Závěr
Pokud se tedy vydáme do míst, kde máme jistotu připojení k zásuvce každý večer, tak nám plně postačí dvě a více sad akumulátorů. V případě, že se vydáme na delší výlety, je dobré mít s sebou také battery pack. Autoadaptéry mají tu výhodu, že z nich můžeme napájet nejen digitální fotoaparáty, ale také notebooky, mobilní telefony apod. Nejextravagantnějším řešením pro výlety mimo civilizaci jsou solární nabíječky, které jsou však překvapivě levné a dostupné.
Napájení je dobré nepodcenit, protože pokud nám dojde místo na kartě, je zde stále možnost nějaký snímek smazat, nebo zmenšit rozlišení a zachytit unikátní moment. Pokud nám ale dojde energie, těžko se pak hledají slušná slova pro sebekritiku.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Srovnání

Autor: Jiřík Muž

Založeno: 03.06.2005, 08:58
Odpovědí: 3

O napájení jsem toho četl již cešlkem dost, ale nikde jsem nenarazil na exaktní srovnání kapacity dobíjecích a nedobíjitelných AA článků. Není to divné? Je tak těžké to změřit?

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnání

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.06.2005, 09:36

To je velice zajimavy namet. Pokusime se v blizke dobe nejake takoveto srovnani provest ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání

Autor: Touch Muž

Založeno: 08.06.2005, 12:03

Testu primárních článků se před lety věnovala příloha Test Mladé Fronty, kde byly i údaje typu kapacita v mAh, zátěž (v Ohm), jakou byly články vybíjeny a ke které je kapacita vztažena atp. Test jim tenkrát provedli snad v EZÚ. Byl to solidní test na velmi slušné úrovni, až bylo s podivem, že vyšel v periodiku typu deník. Nějaké testy byly mj. dále zveřejněny i v čas. Stereo a Video, nejčerstvější si pamatuji z loňského PC Magazínu, ale ty se vesměs věnují srovnání "kolik minut na tuhle baterku s tímhle foťákem/walkmanem...", ale to je poněkud zavádějící, protože s jiným přístrojem to může být z různých důvodů jinak.

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnání

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.06.2005, 12:34

On je to krapet problem, dost zalezi na konkretnim fotaku. Nedobijitelne baterky nejsou schopny dat takovy proud, jako akumulatory. Vysledkem je, ze rada fotaku ma s nimi problem - zazil jsem, ze nefungoval ani s novymi. V kazdem pripade fotakem vypotrebovane baterie jeste nejsou zdaleka vybite (tj. je vyuzita jen cast jejich kapacity), jen je potreba je dale dopotrebovat v zarizeni s mensimi naroky

Odpovědět na příspěvek

Něco podstatného tam chybí

Autor: Jim Muž

Založeno: 03.06.2005, 14:52
Odpovědí: 1

Dopadlo to přesně tak, jak jsem psal v reakci na 1. díl. Autor vynechal některé důležité varianty a celkově je ten článek velmi povrchní.
Ano, existují sice adaptéry z palubní sítě 12VDC na 230VAC, ale cenově jsou výrazně výše něž autonabíječky a taky se vám může stát, že při jejich používání vybijete autobaterii. Odebírají často poměrně značný proud a proto je dobré je používat bez motoru jen krátce a nebo pouze za jízdy. Autor článku s tím zřejmě nemá žádnou praxi a píše jen tak narychlo, aby zaplnil prostor.
Vůbec zde není zmínka o tom, že mnoho nabíječek používá napájení 90-230V (stejně jako napáječe pro notebooky), takže i dovezená nabíječka z USA s redukcí se dá snadno používat všude ve světě (zrovna teď na mne jedna bliká pod stolem). To platí pouze pro adaptéry se spínaným zdrojem - ty, které nemají klasický transformátor z kovovým jádrem. I mnohé nabíječky na mobily pracují stejně - tyto spínané jsou výrazně lehčí než klasické.
Dále zde chybí informace o tom, že mnohé klasické nabíječky tužkových akumulátorů mohou být napájeny ze síťového adaptéru a nebo z autozásuvky 12V. Je to neobyčejně praktické na cestách - nemusíte čekat, až dorazíte na hotel nebo domů a nabíjíte i bez sluníčka. Mám tyto nabíječky 4 stále v autě (tužkové články, Li-On článek do 2. DF, svítilna a notebook). Je to mnohem praktičtější než solární nabíjení.
Dále zde autor zmiňuje výhodnost dovybíjení baterií u nabíječek - to je klasický blud na téma paměťový efekt. Zasloužilo by to delší článek, ale je to nepodstatná záležitost stále živá v očích laické veřejnosti.
Poslední poznámka - u mnoha analogových přístrojů se nesmí požívat NiCd články - dávají větší proud než suché a může dojít k poškození elektroniky, hlavně u blesku !!! Zde je použití alkalických článků na místě, na rozdíl od DF, kde dlouho nevydrží.

Odpovědět na příspěvek

RE: Něco podstatného tam chybí

Autor: Touch Muž

Založeno: 08.06.2005, 11:47

No s těmi NiCd to je asi trochu přehnané, ne? Když pominu modeláře, dnes se už spíš používají NiMH, ale i ty koneckonců dodají slušný proud. Ale co je hlavní, čerstvé alkalické články, zvláště "foto" varianty, dodají také bez problémů proud několika ampér, takže minimálně z počátku se NiCD a NiMH vyrovnají. Dotyčné zařízení by se pak porouchalo naprosto stejně...

Odpovědět na příspěvek

Pár poznámek

Autor: Touch Muž

Založeno: 08.06.2005, 12:42
Odpovědí: 0

-k nabíječkám, které to zvládnou za 30 minut a že je to díky většímu napětí a tím pádem i většímu proudu - to je poněkud srandovní představa. Hlavní je rozdíl v nabíjecím obvodu, laicky složitosti zapojení. Čím rychleji nabíjí, tím lépe musí hlídat konec nabíjení. Obyčejná (např. 16-ti hod.) "nabíječka" nemá "nic", "šestihodinová" má např. časovač, "jedno" či "dvouhodinová" má obvod pro hlídání např. -dU nebo +du/dt nebo oboje, "půlhodinová" k tomu navíc hlídání teploty v šachtě pod článkem a tak podobně.


- k měničům z 12 V= na 230 st.- jako výstup jsem viděl mnoho typů zásuvek, jen ne tu "klasickou kulatou", tedy jestli autor myslel tu, kterou má doma na zdi. Foto v článku to dosvědčuje. Nutně si musíte obstarat (vyrobit) redukci, např. ze šňůry od UPS a "klasické kulaté" kabelové zásuvky, pokud je na výstupu "PC" zásuvka.


Solární nabíječky - no když to shrnu tak zmíněná solartech vám je nabije v podstatě za dva dny, a to ještě jen ony šestistovky. Žádný zázrak. Výkonnější panely bych doporučil jen znalým problematiky, neboť panel s krokodýlky (nebo jiným zakončením) na konci dvoulinky je v podstatě jen zdroj s určitými vlastnostmi, od kterého laik nemůže očekávat nějakou péči o nabíjení akumulátoru - to si musí zajistit jinak.


Poslední poznámka. Autor ještě nezmínil ruzné nesmysly na kličku či mačkání, tolik propagované k mobilům... Chci říct, když už někdo jede na expedici s fotoaparátem, notebokem a jinými náročnějšími spotřebiči (radiostanice např.), tak místo množství různých "packů" je lepší vzít s sebou klasickou elektrocentrálu (benzínový motor s generátorem). Jsou dostupné už i malé typy, s výkony začínajícími okolo 500 VA, s cenou začínající na pár tisících korun.

Odpovědět na příspěvek

univerzalni autoadapter

Autor: Jim Muž

Založeno: 08.06.2005, 14:43
Odpovědí: 0

Prijde mi trochu zbytecne prevadet v 12V DC na 230V AC a pak v nabijecce na napr. 6V DC. Existuji univerzalni adaptery pro prevod 12V na 1,5 az 12V s nekolika konektory. Zrovna o vikendu jsem videl jeden typ s 6 koncovkami v Electro Worldu za cca 500 korun nebo v Makru (pry i v Datartu) od Hamy s 8 koncovkami za 250 korun. Viz http://www.hama.cz/cgi-bi
n/c.pl?oc=46517

Odpovědět na příspěvek

Nová energie vždy pokrokem?

Autor: Král Muž

Založeno: 24.04.2006, 18:26
Odpovědí: 1

Má někdo nějakou zkušenost s dobijitelnymi alkalickymi bateriemui? Před pár lety jsem si koupil, v blahé naději, že získám nákupem tohoto revolučního zařízení o hodně víc energie navíc, sadu alkalických akumulátorů plus dobíječku etablované kanadské firmy, ale záhy jsem zjistil, že i kdyý tyto články měly disponovat 1.5 místo 1.2 V, ve foťáku (profi zrcadlovka Nikon) mi vůbec nafungovaly, ať jsem přepnul přepínač na NiCd nebo Alk. Má někdo nějakou zkušenost, jak to chodí v digi technice? Fungují tam nebo také ne? A nemá někdo nějaký tip, kde u nás sehnat původně australský patent, který se jmenuje reZAP battery doctor a který umí nabíjet všechny druhy baterií najednou, včetně standardních tzv, nedobíjecích alkalických atd? Viděl jsem ji v TV i v reálu v cizině, ale u nás se k tomu nikdo z tzv. expertů na elektroniku nehlásí? Poraďte

Odpovědět na příspěvek

RE: Nová energie vždy pokrokem?

Autor: Tomáš Kratochvíl Muž

Založeno: 24.07.2006, 18:22

Vážený pane,
tento problém jsem řešil již před cca 8-10 lety. Měl jsem a dosud mám sestavy Nikon na filmy za hodně peněz. V počátku se mi asi 3x stalo, že jsem svoji techniku na akci rozbalil, všichni zírali, já to všechno sestavil.... a nic. Byl jsem bez proudu. A všichni se smáli... a já akci fotil z půjčených baterií odkudkoli.
Pátral jsem a zjistil následující - tyto informace se však týkají pouze externího blesku (!): blesk potřebuje extrémně rychle získat zpět energii, kterou vydal. Pokud jsem použil baterie alkalické, byla to bída - v té době nejlepší Duracelly nabily prázdný blesk za 16 s, což bylo neúnosné. Objevil jsem NiMH baterie SANYO, které nabily blesk za cca 3-5 s, což byl výrazný pokrok a navíc sama hodnota je již únosná. Zavzpomínal jsem ještě na svá mladá léta, kdy jsem tento problém vyřešil tak, že jsem si koupil 2 \\\"zásobníčky\\\" pro 4 baterie a nechal od kamaráda tyto zásobníčky propojit \\\"vedle sebe\\\" (stejně funguje originál zásobník za 2-3 tisíce). Do blesku jsem tedy nechal přiletovat 2 koncovky pro 9V-baterii, koupil celkem 12 NiMH baterií, 4 dal do blesku, 8 nad něj do zásobníčků a získal nabití plně vybitého blesku za 1,1 s !!! Zásobníčky jsem přepásal širokou černou gumou ze \\\"švadlenky\\\", kterou mi manželka sešila na míru. Guma je široká jako zásobníčky, je černá, takže to na blesku téměř není vidět. Tato sestava ustála pokusný experiment - 100x za sebou co nejrychleji na plný výkon - při 100. záblesku jsem dosáhl hodnoty něco přes 2 s!!! V praxi - pokud jsem zapnul na blesku optimalizaci, tak jsem měl plně nabitý blesk za prakticky neměřitelné hodnoty! Od té doby jsem nevěděl ani při velké svatbě, že jsou třeba nějaké baterie, nikdy jsem se nedíval, zda mám nabito, zkrátka vždy jsem byl připraven.
Baterie, které popisujete, si koupil můj velký kamarád-fotograf. Pyšně to přinesl a málem se rozplakal, když viděl mé výsledky. Svůj nákup chtěl vrátit, ale nešlo to...

Z celého jsem učinil dva závěry:
1) pro fotoaparát jsou třeba baterie alkalické, které dobře snášejí relativně malý odběr po dlouhou dobu, nemusejí se nijak ošetřovat, ....
2) naopak pro blesk jsou potřeba baterie NiMH, které mají malý tzv. vnitřní odpor a které uvolňují maximálně rychle energii.

Člověk, který mně moc dobře poradil je ing. Jiří Kapitán, majitel firmy Omnitron - www.omnitron.cz - věřím, že pomůže i Vám.

Rád bych mimo soutěž poradil fintu na odstranění červených očí - když přilepíte průhlednou izolepou 1-2 vrstvy šustivého igelitu z igelitky Delvita, tak dostanete přímé měkké světlo. Můžete to naprat člověku z 1 m bleskem přímo do obličeje a stejně dostanete příjemně prosvícený záběr bez červených očí. Jen je třeba upozornit, že 2 vrstvy srazí výkon blesku na 1/8 !!! (tj. o 80 %). V normální místnosti můžete fotit bez starostí, pokud ale fotíte nějaký sál (promoce, ...), tak s tím musíte dolů, to by ani silný blesk neutáhl a měl byste obrázky podjeté.

Snad jsem pomohl. Můžete i zavolat na tel. 602 205 727

Přeji dobré a vždy světlo - TK


P.S. Neví náhodou někdo ze čtenářů, proč některé alkalické baterie stojí za kus 20, 40 a 60 korun - prý jsou s vyšší kapacitou. Existuje někde nějaká nezávislá tabulka? Díky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: