Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Fotografické příslušenství na cesty II. - Napájení

DF Praxe rezimy

3. června 2005, 00.00 | Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu, neboli "kde vzít energii". Při cestě na klasickou dovolenou, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme pohodlně nabíjet, ale co dělat když taková možnost není? Víte o solárních panelech?

::Fotografické příslušenství na cesty I
::Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy
::Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní


V předchozím díle seriálu o příslušenství na cesty s digitálním fotoaparátem jsme se věnovali paměťovým kartám, neboli "kam se snímky". Tento díl se pokusí rozebrat problematiku neméně důležitou, a tou je udržení fotoaparátu v aktivním stavu, neboli "kde vzít energii". Při cestě na klasickou dovolenou, kdy každou noc trávíme v hotelu je situace prakticky stejná jako doma. Každou noc můžeme pohodlně nabíjet, ale co dělat, když taková možnost není?

Tužkové AA baterie a akumulátory
Napájení běžné a dostupné v každém druhém obchodě. Problémem však je, že klasické alkalické baterie nevydrží mnoho, a tak jsme nuceni sáhnout po velkokapacitních Ni-MH akumulátorech, které v současnosti běžně dosahují kapacit 2 500 mAh a 4 baterie lze pořídit za cca 500,- Kč. Není tedy problém pořídit více sad a k dostání jsou i kompletní sady baterií i s nabíječkou. Pokud se vybavíme více sadami, je dobré si tyto sady označit a baterie jedné sady společně nabíjet i vybíjet.

Nabíječkám je také nutné věnovat pečlivou pozornost, protože doba nabití se může velmi zásadně lišit z řádů hodin až do řádů desítek minut. Můžeme tak pořídit nabíječky, které doplní energii 4 bateriím za 8 hodin, ale existují i takové, které to zvládnou za 30 minut. Je to díky většímu napětí a tím pádem i většímu proudu, což způsobuje citelné zahřívání nabíjených baterií i akumulátoru. Je proto důležité nabíjet akumulátory na místě,a kde je umožněna volná cirkulace vzduchu a rozhodně nabíječku ničím nezakrývat.

Lithium Iontové akumulátory
V případě, že hodláme cestovat s fotoaparátem, který používá speciální Li-Ion akumulátor doporučujeme zakoupit před cestou minimálně jeden náhradní, protože šance, že na cestách se vám podaří sehnat ten správný je malá. V principu jsou všechny stejné, ale liší se velikostí, počtem konektorů a také výstupním napětím. Z toho důvodu existují desítky různých typů Li-Ion akumulátorů nejen pro různé značky fotoaparátů, ale také pro různé modely jedné značky. S tím souvisí také to, že každý typ akumulátoru musí mít k sobě kompatibilní nabíječku. Ceny akumulátorů se liší dle velikosti, kapacity apod. Na trhu jsou jak značkové přímo od výrobce daného typu fotoaparátu, tak i výrobky jiných firem. Zmínit lze například Hama, GP apod., které lze pořídit za výrazně nižší ceny. Obecně lze říci, že speciální Li-Ion akumulátory vydrží delší dobu a mají kratší nabíjecí dobu. Existují i jednorázové baterie, které umí nahradit speciální akumulátory, ale je relativně obtížné je sehnat.

Battery Packy
Nebo také energy packy apod. Jsou to externí akumulátory, které suplují síťové adaptéry. Dosahují kapacit i 4 000 mAh a mají nastavitelné výstupní napětí, zpravidla mezi 1,5V a 12V. Za tyto schopnosti však musíme zaplatit nejen penězi, ale také prostorem a hmotností. Nejčastějším řešením je uchycení na opasek kalhot. Tyto akumulátory můžeme použít nejen pro digitální fotoaparáty, ale i pro ostatní elektronická zařízení s konektorem pro externí napájení. Cena Li-Ion battery packu Acon s výstupním napětím 3 - 9V, kapacitou 4 000 mAh je cca 3 000,- Kč včetně DPH. Zmíněný akumulátor v ČR prodává například společnost Kobe.

Nabíječky
Jak již bylo řečeno u tužkových baterií, tak u nabíječek je velmi důležitým faktorem doba nabití. Důležité je také zkontrolovat jaké síťové napětí podporují, protože v USA a některých jiných částech světa mají napětí pouze 110V. Doporučujeme zakoupit takovou nabíječku, která má přepěťovou ochranu a výhodou je také možnost dovybíjení baterií.
Nabíječky všech druhů baterií jsou omezeny nutností připojení do sítě. To lze obejít adaptérem (napěťovým konvertorem) do automobilového zapalovače. Ze vstupního napětí 12V umí vytvořit výstupní napětí 220V s výkonem až 140W. Jako výstup je zde klasická kulatá zásuvka, do které lze připojit nabíječky baterií, notebooku apod. Limitováni pak jsme pouze kapacitou automobilové baterie a stavem benzínu v nádrži. Takový adaptér lze pořídit za cca 2 200,- Kč včetně DPH u firmy Kobe. TRIPPLITE PowerVerter u společnosti Alzasoft stojí cca 1 500,- Kč a nabízí výstupní výkon 375W dlouhodobě a špičkově až 500W. Existují samozřejmě i řešení od jiných výrobců.

Do divočiny
Pokud se dostaneme s fotoaparátem do míst, kde nejsou ani automobily, tak se můžeme vybavit solární nabíječkou a doufat v dobré počasí. Můžeme si relativně jednoduše vyrobit vlastní nabíječku, nebo zakoupit hotový produkt. Společnost Solartech nabízí model BACHA 4-S, který nabije 4 AA baterie s kapacitou 600 mAh za 15 hodin s rozměry 82x60x18mm a cenou pouhých 370,- Kč. Podobný panel pak nabízí i FotoŠkoda (ICP BatterySaver AA). Pokud se nám zdá nabíjecí doba příliš dlouhá, můžeme zakoupit model s větší plochou solárního panelu (ICP BatterySaver Pro5W) ovšem je potřeba počítat s nárůstem ceny. Můžeme pak dosáhnout i nabíjecí doby několik hodin pro 4 tužkové baterie s kapacitou přes 1 000 mAh.

 

Závěr
Pokud se tedy vydáme do míst, kde máme jistotu připojení k zásuvce každý večer, tak nám plně postačí dvě a více sad akumulátorů. V případě, že se vydáme na delší výlety, je dobré mít s sebou také battery pack. Autoadaptéry mají tu výhodu, že z nich můžeme napájet nejen digitální fotoaparáty, ale také notebooky, mobilní telefony apod. Nejextravagantnějším řešením pro výlety mimo civilizaci jsou solární nabíječky, které jsou však překvapivě levné a dostupné.
Napájení je dobré nepodcenit, protože pokud nám dojde místo na kartě, je zde stále možnost nějaký snímek smazat, nebo zmenšit rozlišení a zachytit unikátní moment. Pokud nám ale dojde energie, těžko se pak hledají slušná slova pro sebekritiku.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: