Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 3. díl - EVF fotoaparáty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 3. díl - EVF fotoaparáty

DF Praxe rezimy

3. prosince 2007, 00.00 | Předchozí díl se věnoval kompaktům, dnes si nastíníme, jaké důležité parametry bychom měli sledovat u EVF elektronický zrcadlovek. Je nutně důležitý stabilizátor, nebo se obejdeme i bez něj? Proč hledat přístroj s manuálním zoomováním? To se dozvíte v dnešním článku.

::Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 1. díl
::Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 2. díl - Kompakty
::Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 3. díl - EVF fotoaparáty
::Jak správně vybrat digitální fotoaparát? - 4. díl - DSLR zrcadlovky

Předchozí díl se věnoval kompaktům, dnes si nastíníme, jaké důležité parametry bychom měli sledovat u EVF kompaktů ("elektronický zrcadlovek"). Je nutně důležitý stabilizátor, nebo se obejdeme i bez něj? Proč hledat přístroj s manuálním zoomováním? To se dozvíte v dnešním článku.

Funkční výbava
U kompaktů bereme manuální režim jako bonus, u EVF přístrojů je to samozřejmost. A to nejen manuální řízení expozice, ale také ostatních parametrů, jako je například zaostřování a vyvážení bílé barvy. I když manuální zaostřování některé méně pokročilé nemají, zpravidla nabízejí alespoň pokročilejší režimy automatického ostření. I když nemusíme stále fotografovat na "manuál", tak nám to v mnoha situacích umožňuje pořídit výrazně lepší snímky a mimo jiné máme i větší kontrolu nad celkovým výsledkem.
S tím souvisí i zpracování obrazu, které je i u EVF přístrojů stále nastaveno poměrně silné (podobně jako u kompaktů), ale máme lepší nástroje pro jeho kontrolu. Tím pádem by neměla u EVF chybět ani možnost fotografování do formátu RAW, což nás opět posunuje k větší samostatnosti a zlepšení kvality výstupu. Formát RAW ukládá surová data a umožňuje velké množství parametrů nastavit až při konverzi v počítači.
Na druhou stranu EVF přístroje zůstávají i na straně amatéra a automatické měření expozice se snaží pořídit co nejsvětlejší snímky, na rozdíl od DSLR zrcadlovek, kde automatika raději lehce podexponuje snímek, aby zachovala kresbu ve světlých oblastech. Práci nám také ulehčují histogramy, což je velká výhoda oproti pravým jednookým DSLR zrcadlovkám, které živý histogram zobrazit (při fotografování) většinou neumožňují. Dříve to bylo nemyslitelné, dnes již díky stále častěji využívanému režimu "Live View" můžeme živé histogramy vidět i na některých DSLR.
Individuální záležitostí je sériové snímání a rozsah časů závěrky. Zde musíme sami uvážit, co budeme fotografovat a zda-li tyto funkce využijeme. U sériového snímání je důležitá nejen rychlost, ale také maximální počet snímků, které touto rychlostí zachytíme, a rozlišení, v jakém se fotografie uloží. Rychlosti nad 3 sn./s dosahují spíše ojediněle, zejména díky rostoucímu rozlišení, které musí fotoaparát zpracovávat. Naopak pokud zvolíme menší rozlišení, můžeme se u některých modelů dočkat výrazně větších rychlostí. Takové fotoaparáty je však nutno hledat. Nejkratší čas závěrky bývá zpravidla 1/2 000 s, což je pro většinu situací dostačující. Maximálním časem expozice je však dobré se zabývat, pokud budeme chtít tvořit působivé noční snímky se stopami světel automobilů, případně extrémně tmavých scén. Zde přijde vhod několik sekund, např. 15 nebo 30.
Videosekvence jsou stejně jako u kompaktů velmi sledovanou záležitostí, protože velké množství uživatelů se snaží digitálním fotoaparátem nahradit kameru, což se u nenáročných krátkých scén může velmi dobře podařit. Pak bychom měli mít rozlišení alespoň 640 x 480 bodů a frekvenci snímkování alespoň 20 sn./s, nejlépe pak 30 sn./s.
Poslední námi probíraná funkce je velmi diskutovaná a mnoho uživatelů si myslí, že i zcela nepostradatelná. Řeč je o optické stabilizaci, která může být u vybraných modelů řešena pomocí pohyblivých čoček v objektivu, nebo posuvem snímače. Výkony stabilizací u jednotlivých výrobců se hodnotí velmi složitě, ovšem obecně lze říci, že nám umožňují několikrát delší časy expozice bez rizika rozmazání snímků. To využijeme při fotografování ve špatných světelných podmínkách, kdy zejména na delších ohniscích hrozí rozmazané snímky. Technologie má však své limity, a tak nemůžeme počítat s tím, že udržíme několikasekundovou expozici na dlouhém ohnisku. Kvůli tomu je efektivní použitelnost stabilizátoru omezena pouze na určité situace. Ale nedá se říci, že by se jednalo o nepostradatelnou funkci, bez které je fotoaparát nanic.


manuální zoomování je rychlejší než pomocí tlačítek

Kvalita obrazu
V závislosti na konkrétních modelech se u EVF přístrojů setkáme s nejrůznějšími snímači s rozlišením od 6 MPix do 10 MPix a nejrůznější velikostí. Nejmenší snímače u EVF jsou ty samé jako u kompaktů, tzn. 1/2,5" (nejmenší). S rostoucí plochou snímače při stejném rozlišení klesá míra digitálního šumu a zvětšuje se citlivost buněk. EVF kompakty však nemají snímač větší než 2/3", výjimkou byl například Sony R1, kde byl použit snímač o stejné velikosti jako u DSLR zrcadlovek. R1 se ale již neprodává. Tím pádem většina EVF přístrojů trpí šumem na vysokých citlivostech. Novým trendem je zvyšování maximální citlivosti, takže často nekončí u ISO 400, ale lze pokračovat na ISO 800, nebo 1600. To samozřejmě situaci se šumem ještě zhoršuje. Obraz je pak výrazně neostrý kvůli silným softwarovým úpravám apod.
Objektivy nalezneme na EVFkách nejrůznější, ale zpravidla se bude jednat o tzv. "ultrazoomy", které disponují širokým rozsahem ohniskové vzdálenosti. Stejně jak bylo řečeno u kompaktů, nezáleží pouze na velikosti zoomu (10-18x), ale i na počátečním ohnisku. U kompaktů spíše zanedbávaný parametr světelnosti objektivu je u EVF přístrojů o něco důležitější. Konstantní světelnost F2,8 po celém rozsahu zoomu je takřka ideální, ale v praxi se setkáme s horšími čísly. Světelnost na počátku velmi často opravdu je F2,8, ale na nejdelším konci zoomu může skončit i až na F4,5. Jedním z důležitých parametrů je u objektivu i minimální zaostřovací vzdálenost, která ovlivňuje schopnost pořizovat makro snímky. Zde platí pravidlo – čím méně, tím lépe. Na druhou stranu extrémně krátké vzdálenosti (například 2 cm) také nejsou ideální. Objektiv pak samotný objekt zastíní a špatně se fotografuje.


klasický design menších EVF

Ovladatelnost
Mezi EVF kompakty existují velké rozdíly v ovládání. Zatímco nejjednodušší modely mají pouze minimum tlačítek, tak ty pokročilejší se velmi blíží ovládání zrcadlovek. Tlačítky pak můžeme nastavit ty nejdůležitější parametry, jako například čas, clonu, citlivost, vyvážení bílé, rozlišení snímků, režim zaostřování atd. K dispozici je již také dioptrická korekce u hledáčku.
Tím se dostáváme k "jádru pudla". Proč vlastně koupit "elektronickou zrcadlovku"? Zatímco slovo "zrcadlovka" nemá reálné opodstatnění, protože žádné zrcadlo nemají, tak EVF (electronic viewfinder) označuje přístroje s elektronickým hledáčkem (scénu sledujeme pomocí displeje v hledáčku). Mezi výhody patří to, že sledujeme scénu tak, jak ji vidí objektiv, nebo si můžeme na displeji zobrazit živý histogram. Mezi nevýhody patří velmi často nedostatečné rozlišení a zpoždění. Větší komfort při fotografování nám nabídne výklopný, případně i otočný displej, díky kterémuž můžeme pohodlně snímat "od podlahy" nebo "nad hlavou".
Poslední dobou se na trhu objevuje stále více přístrojů, které nabízejí manuální ovládání zoomu, tzn. že zoomujeme ručně pomocí prstence na objektivu. To nám dovoluje změnit ohnisko z nejkratšího na nejdelší během okamžiku. S ovládáním pomocí tlačítek se tato doba pohybuje i v jednotkách sekund.


výklopný a otočný displej je praktická pomůcka

Možnosti použití příslušenství
Jednou z velkých výhod EVF zrcadlovek je také širší nabídka nejrůznějšího příslušenství. Od širokoúhlých a tele předsádek přes filtry až po podvodní pouzdra. Výjimkou není ani přítomnost patice pro systémový blesk. Prakticky všechny fotoaparáty mají patici typu Hot-shoe, kam lze použít i obyčejný manuální blesk. Pokud budeme fotografovat v ateliéru, tak jistě oceníme synchronizační kontakt pro odpalování zábleskových zařízení pomocí drátu.
Mezi příslušenství také můžeme počítat softwarovou podporu, z čehož nejdůležitější je editační program pro RAW soubory. Ty jsou zpravidla nabízeny v jednoduchých verzích, kde můžeme nastavit základní parametry zpracování a konvertovat soubory do formátu JPEG.

Shrnutí
Kategorie EVF přístrojů nabízí více funkcí směřujících k větší kontrole nad kvalitou výstupu. Poskytují nám lepší ovladatelnost než kompakty, ale obrazová kvalita stále nedosahuje úrovně DSLR zrcadlovek. Na druhou stranu představují kompletní řešení. U DSLR zrcadlovek musíme vybírat tělo a objektiv zvlášť, kdežto u EVF přístrojů máme "all.in-one". V určitých situacích lze používat EVFka i k profesionálnější práci, pokud ovšem nebudeme exponovat s příliš velkou citlivostí. Svou roli hrají také menší rozměry EVF oproti DSLR.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

povzdych :)

Autor: Marek Muž

Založeno: 03.12.2007, 08:00
Odpovědí: 16

Ach jaj, vela nechybalo a EVF mohli byt ozaj paradne fotaky. Ked vybehla Sony s R1, tak som si naivne myslel ze sa tejto koncepcie chytia aj dalsie firmy ... stacilo este trochu zapracovat na par detailov ... proste som sa tesil, ze sa lady pohli a skor ci neskor niekto pride s EVF ktora sa od DSLR bude lisit akurat v tom, ze nebudem mat moznost vymeny objektivu a nebudem hladiet cez optiku ale na kvalitny a rychly displej v hladaciku s velkym rozlisenim.
Stal sa presny opak, firmy ukoncuju vyvoj svojich vlajkovych lodi v EVF a ponukaju bud zrkadlo, alebo priemerny ultrazoom.
Z mojho pohladu je to skoda ... EVF je podla mna vyborne vymysleny koncept fotoaparatu a velmi nerad sa zmierujem s tym, ze sa nalinkovala ( vyrobcami ) umela ciara medzi EVF a DSLR v kvalite vystupu a v kvalite prace s nimi.
Proste nemame na vyber, chces kvalitu? kup si DSLR :(

Odpovědět na příspěvek

RE: povzdych :)

Autor: DavesMan Muž

Založeno: 03.12.2007, 08:26

Vzhledem k cenám současných amatérských DSLR nevidím problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: povzdych :)

Autor: karel Muž

Založeno: 03.12.2007, 09:13

A co treba to, ze se mi nechce tahat pulkilovy objektiv (v horsim pripade dva) jen proto, abych mel vetsi ohniskovy rozsah? Kolik stoji objektiv na zrcadlovku z rozsahem cca 28-200 mm? Nemluvte mi zde o kvalite, ja se spokojim s kompromisem, o tom EVF preci je. A skladnost takto vybavene zrcadlovky je take nekde jinde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Radek Muž

Založeno: 03.12.2007, 09:31

To je velka pravda. Mam v dSLR + vybaveni dveste tisic, presto skoro pulku veci odfotim Panasonicem FX-8. Je to jako radit ze nekupovat Multikaru, protoze Fabie ma lepsi jizdni vlastnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: mmi Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:11

Problem je, ze koncept EVF je zalozen na tom, ze diky malemu snimaci lze pouzit fyzicky maly a lehky objektiv. Bohuzel, pocet megapixelu na techto snimacich je na hranicich pouzitelnosti, proto se od EVF tak, jak je zname, ustupuje a prednost se dava zrcadlovkam, ktere maji jeste rezervu v poctu megapixelu na snimaci. Takze megapixelove zavody mohou jeste chvili pokracovat... :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:28

Jak dlouho ještě budou mít DSLR tuto rezervu? Rok? Dva?

Proč si výrobci nedají pokoj a nezůstanou u rozumných rozlišení? Na kompaktu/EVF 5-6 MPx, na DSLR APS-C 8-10 MPx, na DSLR fullsize 15-20 MPx? Kdo se o ty šílené šumáky s vymandlovaným obrazem prosí, sakra?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: puk Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:40

Také se mně nelíbí hon za pixely, ale je jedna oblast, kde se mu nelze vyhnout - výřezy. Někdy to bez nich prostě nejde. A při, řekněme ještě nedávno převládajících čipech 5 MPx to už problém byl (moje zkušenost s prastarým Kodakem DX 6490). U EVF bych ale nad 6-7 MPx nešel. Pokud ovšem nedojde k významnému technologickému zlomu. Možná, že by už bylo načase :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: karel Muž

Založeno: 03.12.2007, 15:27

Ono pak je na povazenou, zda o ty vyrezy ze zasumnenych fotek opravdu stojim. Respektive zda mi ta horsi kvalita naprosto vsech fotek stoji za to, moci si vyriznou osklivy detail.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.12.2007, 17:25

Přesně tak. Jak kompakty bez hledáčku, tak EVF umí bez problému zobrazovat 100% záběru. Na co výřezy? Leda na jemné poopravení něčeho foceného ve spěchu. A kvůli tomu, abych si mohl jednou za padesát fotek udělat výřez, musí foťák zku.vit všechny snímky? Dělal jsem z 2 MPx Nikona výřez na výšku a na 10x15 laik nepozná nic - fotka je parádní! Já to samozřejmě poznám, ale ze 6 MPx už by to muselo být úúúplně jedno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Öem Muž

Založeno: 04.12.2007, 09:48

Jestli si ten výřez ze 2 Mpx tiskl na levné inkoustové tiskárně a to, že je "fotka parádní" prohlásila tvá babička, když neměla nasazené brýle, tak tomu jedinému uvěřím. :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 04.12.2007, 18:37

Ne, šlo to do digilabu. A říkám, že laikům to připadalo pěkné a já že to poznám. No a co kdybyste si to někdy jednoduše zkusil?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: puk Muž

Založeno: 04.12.2007, 09:49

Nestrašte, prosím, laiky tolik s tím šumem. EVF je aparát spotřebilelský a většina jejich fotografií vzniká za slušného počasí nebo doma s bleskem. Ořezávat se musí a často hodně, nevěřili byste, o kolik tihle fotografové umí naklonit horizont, skácet budovu nebo o kolik (pokud to není záměr), je třeba napravit perspektivu. Nebudete asi souhlasit, ale i tihle "spotřebitelé" si zasluží mít v albu pěkné fotografie. Pro ně to nejsou umělecké fotografie nebo experimenty, ale jejich vzpomínky. Nestrašte je tedy zbytečně.
Když odpovím ve Vašem duchu. Jim opravdu kvůli jedné jediné fotografii, pořízené v extrémních světelných podmínkách stojí zato koupit si DSLR s objektivy, odpovídajícími (rozsahem) EVF?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: karel Muž

Založeno: 04.12.2007, 15:26

Vetsina fotografii mozna vznika za slusneho pocasi. Ale snad jen proto, ze majitele fotoaparatu uz zkusenost naucila, ze za horsich svetelnych podminek se o fotografii ani nema smysl pokouset. Sam podobny fotak mam, tak vim, o cem mluvim.

Ja ale nebranim lidem, aby si kupovali fotoaparat s 12 megapixely. Ja bych si jen pral, abych mel moznost si koupit "nabusenou" EVF s 5 ci 6 Mpx. A jiste nejsem sam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: puk Muž

Založeno: 04.12.2007, 19:21

Karel: Poprosil bych, abyste četl všechny příspěvky i se jmény autorů. Doporučoval jsem pro EVF 6-7 MPx. Nepřipisujte mně, prosím, propagaci 12ti MPx. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: karel Muž

Založeno: 05.12.2007, 10:19

Ja reaguji na prispevky v tomto vlaknu. Toto vlakno se cele toci kolem toho, ze bychom si prali slusnou EVF s cca. 6 Mpx maximalne. Vy jste prisel se strasenim sumem a je jsem jen odpovedel, ze at si lide (lide, kteri to chteji, nemusite to byt konkretne vy) kupuji fotoaparaty treba s 12 Mpx, ale ze ja bych chtel mene. Poprosil bych, abyste v tom textu nehledal neco, co tam neni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: petr Muž

Založeno: 12.12.2007, 14:55

tak si kup fujifil s6500 fd a mas to ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: povzdych :)

Autor: Pantani Muž

Založeno: 20.12.2007, 16:39

Mám na Vás prosbu: můžete mi prosím poslat stejný snímek pořízený zrcadlovkou a EVF kompaktem abych tam viděl ty rozdíly v šumu a mandlování?

Odpovědět na příspěvek

EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:08
Odpovědí: 10

Souhlasím. EVF je, bráno technicky, (skoro) geniální systém. Kdyby se zapracovalo na kvalitě hledáčku a (rozumně) se zvětšil čip byl by to dokonalý fotoaparát pro, zdůrazňuji, širokou obec fotografických spotřebitelů (nikoliv samozřejmě profeinální nebo špičkovou amatérskou potřebu). Hesla "DSLR na každý pupek" neslouží ke zvýšení úrovně fotografování, ale výhradně ke zvýšené fInančních žní výrobců a prodejců za nové a nové objektivy a příslušenství a pro zvýšení sebevědomí fotografického začátečníka před ostatními začátečníky. Při 98% snímků, které zůstanou v PC nebo v lepším případě na fotografii 10x15, je jedinám problémem DOF a šum v krajních situacích. Nikoliv kvalita objektivu.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF

Autor: mmi Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:18

Ze zvetseni cipu plyne zvetseni hmotnosti, rozmeru a ceny objektivu, takze je otazka, jestli by takto nabobtnaly EVF byl prodejny dosavadnim EVF kupujicim, u kterych jak cena tak rozmery jsou docela zasadni.

No a co se predposledni vety tyce - velky DOF vychazi prave z konceptu EVF a klasickych kompaktnich digitalu vubec - na maly snimac se nasadi objektiv o fyzicky mnohem mensim ohnisku, nez jaky by bylo potreba pro kinofilm. Zmenseni DOF by znamenalo fyzicky,cenove a hmotnostne zvetsit objektiv, coz se opet dostavame k tomu, co by bylo pro EVF uzivatele zrejme neprijatelne. Jejich masinky by mely velikost stejnou jako entry DSLR... Takova Fuji S9600 nebo Panasonic FZ-30 velikosti tela (nikoliv objektivu) dosahuji stejnych rozmeru, jako treba Canon 350D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:28

To je pravda, ale já jsem psal o \"rozumném\" zvětšení čipu a DOF jsem vlastně oželel (odepsal). Kdybych se postavil do prodejny fotoaparátů, stejně by mně většina kupujících termín hloubka ostrosti neuměla vysvětlit. Já DOF (zatím) řeším užitím Prakticy s 50/1,8 a filmem, jakkoli nejsem filmový fundamentalista. Otázka financí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: EVF

Autor: revell Muž

Založeno: 03.12.2007, 13:47

na druhou stranu, kdyz se clovek podiva zpatky, tak na filmove policko se pouzivaly taky normalni objektivy(kompakty), ale problem byl v tom, ze nikdo nezkoumal na monitoru, jestli tam ta aberace, je ci neni.

Po prechodu na digital zjistuji nekteri majitele, ze o objektivech, o kterych si mysleli, ze jsou dokonale, je videt najednou spousta chyb, pri zvetseni 1:1 na monitoru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: EVF

Autor: Marek Muž

Založeno: 03.12.2007, 22:09

Podla mna je velke percento zakaznikov ktory si kupia DSLR s jednym setovym objektivom a viac nepotrebuju, tento krok urobili len kvoli tomu, ze v EVF proste nic podobneho v kvalite vystupu nieje a nie kvoli tomu, zeby nutne potrebovali menit kazdy treti zaber objektiv, alebo preto, ze sa im paci zvuk zrkadla :)
Zaujima ma jedna vec, co sa da lacnejsie vyrobit? Zrkadlovka + objektiv, alebo EVF s presne rovnakymi parametrami vystupu? (samozrejme rovnaky snimac, rovnaka optika)...
pripadne za rovnake vyrobne naklady, co z toho by islo vyrobit kvalitnejsie?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 04.12.2007, 08:52

Vše má být vyváženo. Já si DSLR do Turecka nebo Tunisu nekoupím. Já tam jedu na dovolenou. Nejedu tam na fotografickou safari. Chci si vyfotografovat věžičku minaretu a nechci si přitom nechat zaprášit čip a tahat se s několika kilogramy výbavy. K čemu mně bude dokonalá fotografie ze zaprášeného čipu. Podívejte se, prosím, např. na ukázky fotografií u hodnocení Fuji FinePix S8000fd na Dpreview, jet tam plno "věžiček". Vám to opravdu nestačí? Mluvím pořád o spotřební fotografii, ne o profi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: EVF

Autor: mmi Muž

Založeno: 04.12.2007, 09:55

Fenomen zapraseneho snimace kompaktiste dost precenuji. Ti pak kteri koupi zrcadlovku zjisti, ze to vlastne neni tak hrozne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 04.12.2007, 13:54

"Že to není tak hrozné". Co to je za termín. Je nebo není to hrozné. Kolik váží to "tak"? A proč se výrobci předhánějí v účinnosti antiprachů? A vy byste se odvážil na Sahaře čistit čip?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: EVF

Autor: Bedrich Muž

Založeno: 05.12.2007, 13:49

Kolik vazi to "tak"? V mem konkretnim pripade po temer 3 letech pouzivani DSLR se 7 objektivy, ktere menim kdekoli podle sve potreby (ne podle podminek okoli) je vaha toho "tak" rovna ofouknuti senzoru balonkem cca jednou za 2 mesice. Mokre cisteni jsem zatim pouzit nemusel.

Pro ferovost uvadim, ze clonu vyssi jako f/18 pouzivam velmi zridka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 06.12.2007, 14:05

Tak to opravdu není tak hrozný. Podle diskuzí "jak čistit snímač" jsem to čekal horší. Děkuju.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF - dokonalá (téměř) EVF už existuje!!!!

Autor: romano Muž

Založeno: 04.01.2008, 23:58

A je to Sony DSC-R1, která už se neprodává. Má elektronický hledáček, CMOS jako zrcadlovka - 2/3, perfektní objektiv od Zeisse 24-120/ 2.8-4.8. Sony jej vyrábělo něco přes rok, pak bylo šlus. Přístroj to je skutečně perfektní, který fotil jako zrcadlovka, ale stál někde okolo 16-18 000. Po ukončení výroby Sony uvedle na trh první zrcadlovku, za zcela jinou cenu.......
Tady je:
http://www.sony.cz/v
iew/ShowProduct.action?pr
oduct=DSC-R1&site=odw_cs_
CZ&pageType=Overview&imag
eType=Main&category=DCC+D
igital+Still+Cameras

Odpovědět na příspěvek

EVF

Autor: puk Muž

Založeno: 03.12.2007, 10:17
Odpovědí: 2

Ještě jinak řečeno. Kdyby byl vyroben opravdu kvalitní elektronický hledáček a použit v těle s výměnnými objektivy, tak proč potom "třískací" zrcadlo?

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF

Autor: Marek Muž

Založeno: 03.12.2007, 21:29

Ano, presne o tom pisem ... proste mi na trhu chybaju kompakty a EVF ktore by sa kvalitou vystupu dali porovnavat s DSLR ... po technologickej stranke to nieje ziadna utopia. Trh, marketing, korporacie ( nazvite si to ako chcete, ale zakaznik to rozhodne nieje ) urcuju, ze podla coho si vacsinovy zakaznik bude vyberat fotoaparat a v tychto dnoch frci zooooom, cize zvacsovanie plochy snimacov v nezrkadlovkach je nateraz mimo hru :(
Ale ako som uz inde pisal, mozno motyka vystreli a dockame sa prvej lastovicky v podobe kvalitneho kompaktu :)
http://www.sigma-phot
o.co.jp/english/news/DP1_
UpdateMessage_071130.htm



este jednu poznamku, casto sa spomina ze s velkostou snimaca rastie aj velkost objektivov a tym aj cena ... ale uz sa zabuda dodat, ze so zmensovanim snimacov a otpiky radikalne stupaju poziadavky na presnost takej optiky a to tiez nieje lacna zalezitost ... :)

Odpovědět na příspěvek

Proč třískací zrcadlo

Autor: Honza Muž

Založeno: 05.12.2007, 10:04

Kvůli focení za šera a v noci -- podobně jako optický hledáček u kompaktů.

Tuším, že zatím žádný čip nezvládá to co lidské oko, a i když si můžu svůj Fuji S9500 postavit na stativ a exponovat pěkné noční snímky až půl minuty, automatika za tmy moc neostří a ručním ostřením si přes elektronický hledáček taky moc nepomůžu (zvlášť když firmware Fuji tají, na jakou vzdálenost mám zaostřeno). Elektronický hledáček nemůže za tmy udělat nic lepšího než vyhnat vysoko ISO a zobrazit mi šum, zatímco v optickém hledáčku by se přes zrcadlo ručně ostřit dalo.

Chtělo by to Live View, jak teď udělal Nikon, plus ještě vnitřní displej, který by sklopené zrcadlo odráželo do hledáčku, takže po sklopení by ze zrcadlovky byl EVF. Ultrazoomové objektivy pro toho, kdo chce nasadit jedno dělo a dál neměnit, už jsou, a tak bychom my, věční nespokojenci, mohli dál toužit už leda po výměnných čipech (nasadím na den dvanáct megapixelů pro výřezy, na noc vyměním za šest, a když budu mít výhrady vůči CCD, přikoupím CMOS nebo SuperCCD SR), open source firmwaru nebo chlazení pro čip ;-)

Odpovědět na příspěvek

A jaký

Autor: kikina Muž

Založeno: 03.12.2007, 14:55
Odpovědí: 7

si mám tedy pořídit, to nikdo nenapíšete???

Odpovědět na příspěvek

RE: A jaký

Autor: Julie Muž

Založeno: 03.12.2007, 14:58

No je to prece jasne - Canon S5 IS!!! :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A jaký

Autor: kromec Muž

Založeno: 03.12.2007, 15:16

Porid si takovej fotak ktery vyhovuje nejlepe tvym pozadavkum(velikost, cena, co budes fotit atd...) :) Kdyz to neuvedes tak ti nikdo rozumne neporadi ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: A jaký

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.12.2007, 17:35

Milá kikinko, poradil jsem ti hned u prvního dílu. Protože se pořád dokola stejně nejapně ptáš i u dílu druhého a třetího, nezbývá mi, než konstatovat, že jsi trapný provokatér. Kup si zrcadlo - na zeď.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A jaký

Autor: Kikina Muž

Založeno: 06.12.2007, 09:16

Pane Kahovče, vulgarita a neomalenost mě nechává naprosto klidnou, jen svědčí o argumentační úrovni pisatele.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A jaký

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 08.12.2007, 20:09

Vidíte, to mne lidská blbost klidným nenechává.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A jaký

Autor: Kikina Muž

Založeno: 10.12.2007, 09:44

To je chvályhodné, tak s tím něco dělejte.

Odpovědět na příspěvek

Pan Kahovec

Autor: ms Muž

Založeno: 09.01.2008, 19:49

už s tím něco dělá! Pokusil se společně s "Öem" seriozně poradit na naprosto špatně položenou a stále se opakující otázku.
"Odměnou" jim bylo právě neomalenost až sprostota přesahující i sociální pracovnice z E55!
Tato série článků je velmi dobře podaná a nápomocná pro kohokoliv se neorientujícího s průměrnou inteligencí.
Vám zbývá pouze si opravdu nechat zavěsit ono zrcadlo. Už obyčejný digitální kompakt s automatikou bude nad vaše síly. Jako kterýkoliv elektrický spotřebič potřebuje zdroj energie a já značně pochybuji, že budete schopná použít zdroj energie (většinou sekundární chemický) a jeho příslušenství. Nehledě na další složitou manipulaci se získanými daty a dalším složitým zařízením - HW & SW...

Odpovědět na příspěvek

Ořez

Autor: puk Muž

Založeno: 04.12.2007, 08:41
Odpovědí: 0

No a já zase ořezávám často. Musím ale vědět, kdy ořezávat a co. Samozřejmě, že nebudu ořezávat při ISO 400. Každý máme nějaký přístup. Univerzální není. Ale také nevěřím, že z 2MPx výřez není poznat. Leda se zamaštěnými brýlemi.

Odpovědět na příspěvek

Bolek Polivka

Autor: Bolek Polivka Muž

Založeno: 10.12.2007, 20:57
Odpovědí: 1

Nebolo by možné pridať do DSLR funkciu nahrávania videa? To je jediný dôvod prečo DSLR nechcem.
P.S.: Kameru nechcem, lebo na 95% fotím a tých 5% patrí z času načas tak 30 sek. videam

Odpovědět na příspěvek

RE: Bolek Polivka

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 10.12.2007, 21:46

Technicky to mozne je, ale zatim to zadna DSLR nenabizi.

Odpovědět na příspěvek

Co vybrat

Autor: Peetrson Muž

Založeno: 19.12.2007, 15:24
Odpovědí: 0

Možná to tu již několikrát zaznělo, ale přesto bych se chtěl zeptat: pokud by jste si chtěli vybrat mezi Panasonic DMC-FZ18, FujiFilm S8000fd a Canon PowerShot S5 IS, jakou EVF by jste si vybrali?? Podotýkám, jedná se mi o zcela amatérské fotografování krajiny, portrétů, psa, malého dítěte a nahodilých událostí, příp. sportu. Díky za rady a doporučení.

Odpovědět na příspěvek

Co vybrat! Doporučíte?

Autor: Peetrson Muž

Založeno: 19.12.2007, 15:24
Odpovědí: 1

Možná to tu již několikrát zaznělo, ale přesto bych se chtěl zeptat: pokud by jste si chtěli vybrat mezi Panasonic DMC-FZ18, FujiFilm S8000fd a Canon PowerShot S5 IS, jakou EVF by jste si vybrali?? Podotýkám, jedná se mi o zcela amatérské fotografování krajiny, portrétů, psa, malého dítěte a nahodilých událostí, příp. sportu. Díky za rady a doporučení.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co vybrat! Doporučíte?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 19.12.2007, 18:27

Pokud nebudete podrobne zkoumat detaily snimku, hledat jak velka je chromaticka aberace, nebo porovnavat sum na nejvyssich citlivostech a jde vam opravdu o ciste uzivatelskou fotografii, tak to vyjde vicemene nastejno. Rozdily jsou pomerne male. Pro prohlizeni fotografii na monitoru, nebo tisku na 10x15 budou fotografie vypadat velmi podobne.

Odpovědět na příspěvek

kde koupit

Autor: eva Žena

Založeno: 07.04.2014, 09:47
Odpovědí: 0

Široký výběr fotoaparátů jsem našla tady: http://foto-audio-video.h
yperzbozi.cz/. Vždy za nejlepší ceny na trhu!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Možná to tu již několikrát zaznělo, ale přesto bych se chtěl zeptat: pokud by jste si chtěli vybrat mezi Panasonic DMC-FZ18, FujiFilm S8000fd a Canon PowerShot S5 IS, jakou EVF by jste si vybrali?? Podotýkám, jedná se mi o zcela amatérské fotografování krajiny, portrétů, psa, malého dítěte a nahodilých událostí, příp. sportu. Díky za rady a doporučení.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: