Jak vybrat digitální fotoaparát z pohledu uživatele - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Jak vybrat

Jak vybrat digitální fotoaparát z pohledu uživatele

DF 10 rad

1. března 2005, 00.00 | Nabízíme Vám příběh jednoho z dlouholetých uživatelů digitálních fotoaparátů popisující to, jakým způsobem si vybíral svou foto techniku a jaké měl následně zkušenosti s několika různými modely.

Dnešní článek není ani tak tutoriálem jako spíše pomůckou při výběru digitálního fotoaparátu. Focením se zabývám delší dobu a spousta mých kolegů, kamarádů a známých se mě často ptá, jaký že typ (digitálního) fotoaparátu si mají pořídit, od jakého výrobce, kolik má mít těch "mega" atd. atd. ... Rada není jednoduchá a zvláště mezi kompaktními fotoaparáty najdete nepřeberné množství těch, které jsou téměř všechny stejné, mají podobné parametry, podobné funkce... Takže, který si vybrat? Na nekonečný vodopád těchto otázek není jednoznačná odpověď a závisí na spoustě "vstupních parametrů". Výběr kamery nezávisí jen na "hmatatelných" parametrech jako je počet megapixelů nebo rozsah zoomu (správně transfokátoru). Existuje totiž i spousta jiných důležitých vlastností digitálu, které mohou výrazně ovlivnit vaši volbu. Pokusím se zde dnes nastínit podle čeho byste mohli vybírat nový digiťák a nabídnout vám pár svých osobních zkušeností.
Čtení dnešního článku vám zabere pár minut, ale doufám, že jeho přínos, zvláště pro začátečníky, bude velký. V dnešním článku se pokusím shrnout své (dlouholeté) zkušenosti s několika třídami i typy digitálních fotoaparátů. Budu zde hodnotit šest typů digiťáků z pohledu uživatele, nikoli však výčtem technických parametrů, které mají, nýbrž tím, čím mě nadchly nebo zklamaly. Totiž - technické parametry si můžete stáhnout z kdejaké internetové stránky, ale "genius loci" ten bohužel poznáte až teprve, pokud výrobek začnete používat (a netýká se to jen fotoaparátů).

Co od nového fotoaparátu očekáváte

Dříve než vejdete do fotoprodejny a utratíte tam nehoráznou sumu peněz za vašeho nového miláčka, uvědomte si, co od foťáku očekáváte. Myslet si, že po nákupu nového digitálu budou vaše fotky vypadat jako ty na titulních stránkách magazínů je stejná hloupost jako si myslet, že dáte vyvolat film do minilabu a za pět minut budete mít stejné výsledky jako profesionál s drahou výbavičkou.
Velkou výhodou digitálů je možnost prohlédnout si okamžitě výsledek své práce na displeji a poučit se z chyb. Nic vás to nestojí a můžete své pokusy opakovat znovu a znovu. Abyste dělali skutečně dobré digitální fotky, bude potřeba abyste věděli něco o rozlišení, vyvážení bílé, křivkách, histogramu, úrovních, ořezu, doostřování... Najděte si tyto informace na internetu nebo v knížkách.
Další výhodou digitálů je, že nemusíte utrácet za filmy. Nechte si vyvolat jen ty fotky, které se vám skutečně líbí, zbytek smažte nebo je prostě jen uložte do archivu.
Mnoho lidí touží po tzv. digitální zrcadlovce. I přesto, že ceny jdou rychle dolů, jsou tyto kamery stále poměrně drahé a lidé po jejich nákupu mohou být zklamáni, protože foťák je velký a ovládání složité.

Olympus Camedia C-990 aneb "megapixely nejsou všechno"
První osobní setkání s digitální fotografií na vlastní kůži.
Snímač2 Mpx
Objektiv 3x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 40 mm
Třída kompaktní fotoaparát
Rok uvedení na trh 2000
Rok nákupu 2000
KLADY kompaktnost, malé rozměry, dá se schovat do náprsní kapsy
skvělý systém zapínání pomocí krytky, která ve vypnutém stavu zakrývá objektiv (poprvé použito u kinofilmových kompaktů řady MJU), tzv. systém "otevřu - fotím, zavřu - nefotím"
vyklápěcí blesk - na první pohled je vidět zda je blesk zapnutý či nikoli, po zasunutí do těla je stoprocentní jistota že blesk se neodpálí
zkušenosti ukázaly, že i ze snímače 2 Mpx jde udělat pěkná fotka 20x30 takže megapixely skutečně nejsou tím jediným a rozhodujícím faktorem pro kvalitu fotografie
možnost snímání až deseti obrázků za sebou v sérii
napájení prakticky jakýmikoli tužkovými bateriemi
diody v hledáčku signalizující zaostření a nabití blesku
ZÁPORY jednoznačně barva fotoaparátu, podle mého názoru by měla být více konzervativní
podpora pouze jednoho druhu karet (SmartMedia) pouze do kapacity 128 MB
poměrně velké zpoždění expozice snímku za domáčknutím spouště (asi nemoc všech kompaktů té doby)
není možné připojit externí blesk a to ani pomocí sáněk ani pomocí synchronizačního konektoru
i přes použití plastů poměrně velká hmotnost (díky napájení čtyřmi tužkovými bateriemi)
nepříliš kvalitní hledáček (dá se kompenzovat použitím LCD displeje)

Megapixely

Běžte se podívat do prodejny s fotoaparáty. V drtivé většině případů jsou tam foťáky vyrovnány podle počtu megapixelů. A zkuste si položit otázku "Kolik jich potřebuji?". Uznávám, že čím více tím lípe, ale pro někoho je prostě osmimegová zrcadlovka zbytečná, když si fotky bude prohlížet jen na monitoru počítače nebo si nechá občas udělat fotku 10x15 cm. Je to hned z několika důvodů. Jednak taková fotka při kvalitní kompresi zabere na kartě kolem 3-4MB a druhak na monitor nebo fotku 10x15 nepotřebujete rozměry obrázku 3500 x 2300 pixelů, ale bohatě vám postačí 1600 x 1200.
Pronásobte si 1600 krát 1200 a vyjdou vám necelé dva milióny (pixelů). Takový foťák vám na monitor bude bohatě stačit a navíc ušetříte spoustu peněz, za které si můžete koupit karty a tak podobně.

Olympus Camedia C-2500L aneb "i zrcadlovka bez výměnných objektivů je zrcadlovka"
První zrcadlovka i když zatím bez výměnných objektivů (tzv. All-in-One).
Snímač2,5 Mpx
Objektiv 3x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 35 mm
Třída zrcadlovka bez výměnných objektivů
Rok uvedení na trh 2000
Rok nákupu 2001
KLADY progresivní snímač a s ním spojená vysoká kvalita obrazu
výborný průhledový hledáček - co vidím, to fotím, žádná paralaxní chyba a pod.
možnost focení objektů ze vzdálenosti pouhých 2 cm!
design a ergonomie, vypadá jako klasická zrcadlovka
gumová úchytka na řemínku, do které se nasadila krytka sejmutá z objektivu, což zabránilo její strátě
krytka na objektiv použitelná zároveň i jako krytka hledáčku při focení se stativu nebo na samospoušť
podpora dvou druhů karet (SmartMedia a CompactFlash I)
možnost montáže filtrů přímo na závit objektivu
možnost připojení (systémového) blesku pomocí sáněk i pomocí konektoru
funkce REC-VIEW (na krátký okamžik po expozici zobrazí vyfocený snímek pro rychlou kontrolu)
poměrně nízká hmotnost
napájení tužkovými bateriemi + druhá záložní malá baterie zásobující paměť při vyjmutí hlavních baterií
ZÁPORY ne vše lze stoprocentně nastavit (např. clona pouze na min, nebo max hodnotu...)
nemožnost použití displeje jako hledáčku (podle výrobce je to u zrcadlovky zbytečné)
displej neukazuje při kontrole snímku celých sto procent ale menší část
pouze 5 snímků v sérii za sebou
po čase so ošoupaly značky a piktogramy z těla fotoaparátu
plastové tělo nevzbuzuje příliš velkou důvěru
i když se jedná o zrcadlovku, nemá USB rozhraní, z toho plyne nutnost použití čtečky (pro rozumnou práci) a tím vyšší pořizovací náklady

Objektiv

Objektiv je z hlediska neznalých uživatelů naprosto opomíjená věc. Neprávem! Každý se zajímá o všelijaká "mega" a vůbec si neuvědomuje, že ta skleněná věcička, která kouká z těla fotoaparátu je jedním z klíčových faktorů pro kvalitu snímku. Dobrou fotku vytvoří jen to světlo, které projde objektivem a žádné jiné. A čím lepší objektiv, tím lepší světlo a tím lepší fotky.
Další hodně diskutovanou věcí je transfokátor (dnes se spíše vžil anglický ekvivalent ZOOM). Netvrdím, že bych si podle toho vybíral foťák, ale zeptal bych se sám sebe, zda zoom ano či ne. Můj názor je takový, že fotograf má nohy a když chce něco vyfotit tak může popojít. Neplatí to ve všech případech a občas je nutné transfokátor použít, nemluvě o tom že s použitím transfokátoru (zoomu) se mění kromě ohniskové vzdálenosti i zorný úhel (mnohdy se nesprávně mluví o změně perspektivy) a změnou zorného úhlu je možno na fotografii hodně vyjádřit.
Je třeba si však uvědomit dvě základní věci:
Za prvé - snímače v běžných digitálech mají ještě stále rozměry menší než kinofilmové políčko, takže ohnisková vzdálenost digitálů je poměrně menší než u kinofilmu z čehož plyne velký problém - nemožnost udělat skutečně širokoúhlý objektiv pro digitál.
Za druhé - s malým rozměrem snímače je spojená velká hloubka ostrosti. Pokud chci hloubku ostrosti zmenšit, zmenším clonu. A mám-li u digitálu řekněme clonu f2.0 je to úplně stejné jako kdybych měl u kinofilmu třeba clonu f4.0 což je propastný rozdíl.
Vybírejte tedy kvalitní, hodně světelné objektivy s co nejširším ohniskem. Nedejte se zmást marketingovými tahy typu "10x zoom" a poohlédněte se raději po více širokoúhlém objektivu. Vaše případné zklamání z malého rozsahu zoomu směrem k delším ohniskovým vzdálenostem bude ve finále jistě menší než zklamání z toho, že v malé místnosti prostě nebudete moci udělat pořádnou fotku jenom proto že máte příliš velkou "nejkratší" ohniskovou vzdálenost a tím pádem i "malý" zorný úhel objektivu.

Olympus mju 400 digital aneb "žijící legenda v digitální podobě"
Návrat k oblíbenému trendu v digitálním kabátku, určený pro maminku.
Snímač4 Mpx
Objektiv 3x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 35 mm
Třída stylový fotoaparát
Rok uvedení na trh 2003
Rok nákupu 2003
KLADY ultrakompaktní, malé rozměry, porovnání s klasickým "mju" žádný rozdíl v hmotnosti nebo rozměrech
velmi dobrý poměr velikost / výkon
praktické poutko na ruku, snižuje se pravděpodobnost upuštění fotoaparátu
tradiční zapínání a vypínání krytkou
pevné, kovové tělo
spolehlivý, jednoduché ovládání, vyhovující pro amatérskou "rodinnou" fotografii
USB storage class (chová se po připojení k počítači jako další disk), odpadá nutnost čtečky, práce je pohodlná
ZÁPORY téměř nic nelze nastavit, fotoaparát vše dělá automaticky
pro mužskou ruku až příliš malé rozměry
sada při nákupu neobsahovala pouzdro a řemínek na krk
napájení speciální baterie z toho vyplývající nutnost speciální nabíječky nebo druhé záložní baterie
při nabíjení je nutno vyjmout baterii, fotoaparát "zapomene" datum a čas a po nabití a vložení baterie je nutno jej znovu nastavit
netuším jestli to někde nejde nastavit, ale po zapnutí se vždy rozsvítí displej jako hledáček a musí se vypnout

Paměťová média

Počet druhů, typů, výrobců a kapacit paměťových médií neustále roste, ceny naopak klesají. Paměťové karty se dnes vkládají do kdejakého "walkmana", diktafonu, mobilu... Popíšeme si pár základních:
SmartMedia: Paradoxně ta nejjednodušší karta má ve svém názvu slůvko "Smart - chytrý". Možná to souvisí s její cenou, která je v dnešní době skutečně lidová. Kapacity nejsou nijak závratné, přenosové rychlosti také ne. Hodí se tak pro dvoumegové foťáčky.
CompactFlash: Opět paradox a slůvko "Compact" - nepoznal jsem větší a hlavně tlustší kartu. Ale vzhledem k tomu, že se jedná snad o nejstarší paměťovou kartu vůbec, možná je to na místě. Existují v typech I a II přičemž typ II je ještě malinko silnější než typ I. CF karty je možno považovat za standard pro profesionální fotografii. Karty jsou levné, můžete však narazit na problémy s jejich přenosovou rychlostí.
Memorystick: Značková karta od Sony, má spoustu dobrých vlastností, ovšem za cenu toho, že jí nestrčíte do žádného jiného zařízení než Sony.
MultiMedia a SecureDigital: Nejmenší karty, navenek se liší jen počtem konektorů. SD se liší od MMC vnitřně ve správě dat. MMC karty lze použít v SD zařízeních, opačně však nikoli.
xD Picture: Karta vyvíjená ve spolupráci Fuji a Sony. xD znamená "eXtreme Digital", karty jsou skutečně maličké a na rozdíl od MMC nebo SD podporují větší kapacity (až 8 GB). Dokonce se objevily i zprávy, že bude existovat jakýsi adaptér, který umožní použít xD kartu ve slotu pro CF, ovšem nevím, jestli to je tah správným směrem, když cena CF karet je tak nízká.
Jak velkou kartu si mám koupit? Výpočet potřebné velikosti karty je poměrně jednoduchý. U 2Mpx kamery je velikost souboru cca 0,5 MB, u 3Mpx zhruba 0,75 MB, u 4 Mpx cca 1 MB, u 5 Mpx zhruba 1-2 MB a u 8 Mpx cca 3 MB. Podle toho si spočtěte, kolik snímků asi tak budete chtít dostat na jednu kartu a jak velkou kartu potřebujete. Moje praktická zkušenost je taková: vydělte počet Mpx vašeho foťáku dvěma, vynásobte stem a vyjde vám velice zhruba přiměřená velikost karty. Např.: 2Mpx kamera, 2/2 = 1 * 100 = 100 MB, čili koupím kartu s nejbližší vyšší nebo nižší kapacitou což je 128MB nebo 64MB. Stejně tak 5Mpx / 2 = 2,5 * 100 = 250MB čili koupím si 256MB kartu. U většího počtu Mpx volte spíše vyšší hodnoty (klidně i dvojnásobné), u kamer s 2-3MPx postačí hodnoty nižší.

Olympus E-20P aneb "konečně fotoaparát, který mi do ničeho nemluví"
Poloprofesionální zrcadlovka, bez výměnných objektivů, plně manuálně nastavitelná.
Snímač5 Mpx
Objektiv 4x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 35 mm
Třída zrcadlovka
Rok uvedení na trh 2001
Rok nákupu 2004
KLADY velký kvalitní objektiv, průhledový hledáček
možnost nastavení v podstatě čehokoli
napájení čtyřmi tužkovými bateriemi
neznatelné zpoždění expozice za stiskem spouště
ZÁPORY nelze měnit objektivy
nedostačující nejširší ohnisko 35 mm, pokud nejdou měnit objektivy, mělo být ohnisko ještě kratší, alespoň 28-30 mm
pomalé ukládání snímků na kartu
poměrně vysoká hmotnost a velké rozměry (i když pro mě osobně to není nevýhoda)
chybí mi makro (nejmenší zaostřitelná vzdálenost je cca 20 cm)
pouze čtyři snímky za sebou v sérii, všimněte si, že od dob C-990 tento počet stále klesá!

Napájení

Podle druhu napájení lze fotoaparáty rozdělit do dvou skupin - první skupina používá jako zdroj energie tužkové akumulátory, buďto dva nebo čtyři. Druhá skupina používá speciální články určené přímo pro ten který typ fotoaparátu. Obě skupiny mají své výhody. Můžete si buď zakoupit sadu výkonných a levných nabíjecích akumulátorů nebo mít ve fotoaparátu baterii navrženou přesně podle potřeb přístroje. Výhoda tužkových akumulátorů je ta, že nepotřebujete žádnou speciální nabíječku, jsou levné takže není problém mít třeba i čtyři sady náhradních akumulátorů a v krajním případě kdy je veškerá energie pryč, stačí zajít do nejbližší trafiky a koupit si čtyři obyčejné tužkové baterie a třeba si alespoň zasunout objektiv do těla fotoaparátu, abyste jej mohli uložit do brašny...
Výhoda speciálních battery packů je ta, že jsou speciálně navrženy pro foťák. Jak co se týče elektrických parametrů tak co se týče rozměrů. Věřte mi, že si nedovedu představit mju400 digital jak do něj strkám čtyři tužkovky! Pokud se rozhodnete pro foťák se speciální baterií, neváhejte a kupte si hned ještě jednu na střídání. Není nic horšího než když na jeden den zapomenete strčit baterii s nabíječkou do zásuvky, pak nemůžete fotit a snímky jsou prostě pryč...

Olympus E-1 aneb "sen v pravém slova smyslu"
Profesionální pravá digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy a se vším co systém zrcadlovek nabízí.
Snímač5 Mpx
Objektiv 4x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 28 mm
Třída pravá zrcadlovka
Rok uvedení na trh 2004
Rok nákupu 2004
KLADY výměnné objektivy
plně manuální
rychlý po všech stránkách
intuitivní ovládání, dá se na něj rychle zvyknout
FFT CCD Kodak, velmi vysoká kvalita obrazu odpovídající požadavkům profesionálů
konečně možnost sériového snímání s více než 10 snímky za sebou (sice jen 12 ale přece...)
i přes to, že výrobce uvádí minimální zaostřitelnou vzdálenost u zákldního objektivu cca 20 cm, podařilo se nám vyfotit postavičku ze vzdálenosti cca 4 cm tak, že vyplňovala celé obrazové pole
ZÁPORY nemá interní blesk
snímač pouze 5 Mpx
poměrně vysoká hmotnost (odpovídající zrcadlovce)
napájení speciální baterií

Propojení s počítačem

Pryč jsou časy fotoaparátů se sériovým rozhraním, stahování jedné karty zabralo třeba i hodinu, foťák buď musel mít zcela nabité baterie, aby se během stahování nevypnul a nebo být napojen na externí zdroj. V dnešní době si nemusíte moc lámat hlavu s tím, jak je fotoaparát připojen k počítači. Většina modelů používá tzv. USB storage class, což znamená, že se foťák prostě připojí kablíkem k PC a tváří se jako další disková jednotka. Některé modely dokonce používají FireWire rozhraní, které je rychlé.
Z pohledu uživatele je rozdíl mezi USB1.1 a USB2.0 v podstatě jen v přenosové rychlosti, u USB1.1 je to 11 Mbit/sec to znamená že 128 MB kartu dostanete do počítače za asi dvě minuty, u USB2.0 je to pak 480 Mbit/sec, což znamená, že pokud máte takto rychlou i kartu, její obsah se zkopíruje do počítače asi za 3 sekundy.
FireWire (také známé jako IEEE 1394) rozhraní je technicky starší než USB, nicméně nijak nezaostává. Přenosová rychlost 400 Mbit/sec je srovnatelná s USB2.0, ovšem pro stolní PC je potřeba zakoupit speciální kartu s FireWire konektorem.

Olympus C-8080WZ aneb "A4 téměř 1:1"
Používám jej jako druhý fotoaparát, vyplňující nedostatky E-20.
Snímač8 Mpx
Objektiv 5x zoom, nejširší ohnisko (přepočet) cca 28 mm
Třída všestranný fotoaparát
Rok uvedení na trh 2004
Rok nákupu 2005
KLADY pětinásobný rozsah transfokátoru řadící jej do třídy ULTRA-ZOOM, širokoúhlý 28mm
snímač 8 Mpx
možnost snímání ze vzdálenosti cca 5 cm
vynikající kvalita obrazu
výborný displej na zadní straně fotoaparátu
rychlé ukládání snímků na kartu (v porovnání s E-20 je to fantazie)
rychlý start
dobře padne do ruky, je takový akorát, ani malý, ani velký
možnost využití scénických programů
ZÁPORY LCD (EVF) hledáček - naprostý propadák, pro mě po zkušenostech se zrcadlovkami téměř nepoužitelný
elektrické ovládání transfokátoru, plýtvá bateriemi, není příliš přesné
napájení speciální baterií
na můj vkus příliš mnoho "uživatelských" tlačítek a funkcí typu "MyMode", "MyButton", skoro bych řekl, že to člověk ani neužije

Shrnutí

Tímto bych ukončil hodnocení fotoaparátů, se kterými jsem měl možnost se setkat a shrnul bych rady k výběru nového fotoaparátu asi takto:
Vyberte si výhody, které jsem právě vyzdvihl, právě ty, o kterých si myslíte, že by vám mohly vyhovovat a pátrejte, zda ten Váš vysněný fotoaparát právě tyto vlastnosti má.
Zamyslete se nad nevýhodami uvedenými v hodnoceních a dejte pozor, aby jich nový fotoaparát měl co nejméně.
Preferujte samozřejmě to, co byste od svého foťáku čekali... Toužíte-li po červeném, futuristicky vyhlížejícím modelu, kupte si jej, ale dejte si třeba pozor na to, aby nezapomínal svoje nastavení po vyjmutí baterie. Na druhou stranu, chcete-li zrcadlovku, jistě jí odpustíte, že je velká a těžká. Hodně často se setkávám s názorem, že napájení speciální baterií není příliš vhodné, že lepší jsou tužkové baterie nebo akumulátory. Proto jsem tuto skutečnost uváděl i v hodnocení. Další radou je nešetřit penězi. Nemyslím tím nějaké snobské hýření, ale chcete-li zakoupit třímegový přístroj řekněme za 80 00,- a čtyřmegový za 9 500,- zamyslete se nad tím, zda za čas nebudete toužit po něčem "lepším" a jestli nebude výhodnější si teď připlatit patnáct stovek než pak vyměňovat celý foťák za dalších 7-8 tisíc. Zastavte se v honbě za megapixely! Jak již bylo uvedeno v samém začátku článku - megapixely nejsou všechno a kvalita výsledné fotografie závisí na spoustě dalších okolností, pátrejte po objektivu, po jeho vlastnostech, světelnosti, zkreslení, použitém materiálu, po možnosti expozičních korekcí, vyvážení bílé, podívejte se v jakém formátu aparát ukládá obrázky na kartu atd. atd. atd. ... A poslední rada - spoléhejte se na prověřenou kvalitu. Kupujte "značkové" zboží, zboží, o kterém máte dobré reference od známých, z internetu a podobně. Oželte pár "speciálních" funkcí navíc u neznačkového aparátu za pár korun a kupte si raději dražší, značkový model stejné kategorie. Věřte mi, že vím o čem mluvím, zklamání z takového levného přístroje, z jeho ovládání, nastavování, nebo ve finále ze špatných fotografií vám nemůže nikdy vykompenzovat pár ušetřených stokorun.
Dokonalý přístroj neexistuje a je jen na vás, jaký zvolíte kompromis.

Doufám, že Vám dnešní článek něco přinesl. Děkuji za pozornost a těším se u dalších článků.

Karel Schwarz
člen fotoklubu F99

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nicneříkající

Autor: Vlasta Muž

Založeno: 01.03.2005, 01:08
Odpovědí: 24

Slovy pana Klause: Absolutně prázdný, nic neříkající článek stvořený asi za finanční příspěvěk fi. OLYMPUS.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:07

Mě se strašně líbí jak jsou si všichni jistí tím, že mě platí Olympus :o)))
Ne, skutečně to není zaplacené. Věřte mi! Mohu to nějakým způsobem dokázat? Chcete se přijet podívat k nám domů??? Zvu Vás, všech šest fotoaparátů před Vás vyrovnám na stůl a vytáhnu z archivu CDčka s fotkama... Přijeďte :o)))
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nicneříkající

Autor: Bitovod Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:17

Coz ovsem neznamena, ze Olympus nemohl vsech sest fotoaparatu prubezne dodavat :o))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:33

Jasně, zapomněl jsem na účtenky a faktury za foťáky a záznamy v peněžním deníku. Fakt to chcete vidět?
Pravda je taková že po přečtení těchto příspěvků mě napadlo kontaktovat Olympus s tím jestli by fakt nechtěli pár korun poslat :o)))
Pánové, těší mě, že se článek čte a díky za reakce, jsou inspirující :o)))
K.
p.s. opravdu si všichni myslíte že nemůže existovat člověk, který si za tři roky koupí šest různých digi foťáků od jednoho výrobce kvůli tomu aby mohla digitálně fotit celá jeho rodina?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:22

No jestli Vas za to neplati Olympus, tak Vas taky lituji, napsat takovou slataninu jen tak pro radost, vyzaduje znacnou odvahu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:39

Vědět, že Vás ten článek tak pobouří, fotil bych foťákem od jiného výrobce.
K.
p.s. jak byste si tu slátaninu představoval abyste mě nemusel litovat? Předem děkuji za připomínky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 12:28

Predne je to vyber predstavenych DF, ctenare moc nezajimaji nejake historicke kousky, ktere dnes stejne nikde nekoupi, a uz vubec jich nezajima to jestli Vam se libila jejich barva. Chce to predstavit nekolik DF ruznych kategorii (miniaturnich kompaktu, beznych kompaktu, UZ, EVF, DSLR, ...) a od ruznych znacek. A popsani jejich zakladnich vlasnosti, vyhod, nevyhod a zkusenisti. Dale vysvetleni nekterych zakladnich parametru a jejich vyuzitelnost (obecne, nikoliv ke konkretnim DF), napr. rozsah zoomu, svetelnost, rychlost, velikost ccd (a jeho vliv na citlivost), rozliseni snimace, manualni funkce, expozicni rezimy, opticky stabilizator, zpusoby napajeni, ... Tolik obecne. Ke konkretnim Vasim bludum se snad ani vyjadrovat nebudu (jejich tam az moc, jen napr.: prapodivny vypocet velikosti pametove karty, nesmysli ohledne xD karet a karet obecne a tez jejich rychlosti, nesmyl o tom ze 10x opticky zoom je marketingovy trik, totalni nemysl ze zoom lze nahradit tim ze se projdeme, to ze i dnes nam stale staci 2Mpx DF, velmi me pobavila tez hlaska "nemožnost použití displeje jako hledáčku (podle výrobce je to u zrcadlovky zbytečné)", ...).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:43

Ach jo... tak to vezmeme z kraje...
- ad historické kousky: ty jistě nezajímají nikoho, a věřte že ani mne ne... ovšem ty jejich nedostatky se u ostatních novějších modelů (i jiných výrobců) mohou opakovat jeko evergreen. Ne vždy novější model znamená také "lepší model"
- ad barva: někoho to možná nezajímá, mě to doopravdy vadí... čtenář klidně může tento fakt přeskočit nebo jej při zvém výběru nebrat v úvahu.
- ad Několik kategorií... UZ, EVF, DSRL: a co je podle vás C-8080 nebo E-1 nebo mju 400? podle mě je to UZ, EVF, DSLR a kompakt :o))) od různých značek to popíšu těžko když s nimi nemám každodenní zkušenost. Můžete se rozepsat o jiných značkách třeba Vy, grafika je otevřený server :o)))
- ad popsání základních výhod a nevýhod: to si najděte kdekoliv jinde na internetu (jak je poznamenáno v úvodu článku) tentoi článek je zaměřen práve na to, co v těch "základních" vlastnostech, kterých jsou všude tuny, nikde nenajdete. Například to, že když Vám u C-8080 dojde baterka jste, jak se říká v pytli, protože není síla na světě která by donutila tento foťák s vybitou baterkou zastrčit objektiv... (zkoušel jsem to, opravdu to nejde)
- ad vysvětlení základních parametrů: fakt to tam nikde nevidíte??
- ad bludy: prapodivný výpočet velikosti karty opět vychází jen a jen z mých zkušeností a možná byste se divil kolik lidí se právě na tento fakt ptá a bláhově si myslí že ke čtyřmegové kameře jim bude stačit 16MB karata která je součástí dodávky... proto ten "prapodivný" výpočet.
- ad Xd karty: uvedl jsem již na pravou míru v jiné části diskuze, tak to je skutečně napsáno špatně.
- ad CF - rychlosti: opět mě můžete přesvědčovat jak chcete, mám doma mimo jiné dvě CF karty od dvou výrobců a každá je jinak rychlá
- ad ZOOM: zoom samozřejmě nelze nahradit tím že někam popojdu, ovšem spousta lidí si myslí, že 10xzoom je spasí a to prostě není pravda
- ad displej: pokud máte doma Camedii C2500L u které jde použít displej jako hledáček, přijedu se na ní podívat a pokud byste mi jí prodal rád jí koupím, protože je to technický unikát. U té mojí to prostě nejde a skutečně jsem se ptal v diskuzi na Olympusu, kde mi bylo od zástupce této firmy sděleno přesně to co je v článku. A úplně stejně nelze (už z principu) použít displej jako hledáček např u E-1 protože světlo jde objektivem přes zrcadlo do hledáčku a nikoli na snímač odkud by se elekrticky mohla přenášet obrazová informace na displej...
- ad 2Mpx: řekněte mi jeden jediný rozumný důvod proč by si měl amatér, který bude dělat fotky 9x13 + si je prohlížet na monitoru foťák s 8Mpx za 20000,- když si může pořídit 3Mpx (nebo třeba jen 2Mpx) za 3000,- a za zbytek jet na dovolenou?
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:40

nemam nic proti Vasim zkusenostem, preferenci barev a znacek DF, nic proti zverejnovani tohoto na tomto serveru. Vadi mi to ze Vas clanek, se snazite prodat v obalu "Jak vybrat digitální fotoaparát ...", tento ucel clanek v zadnem pripade nesplnuje, a pise naopak uzivatele vice zmate (myslim napr Vase ztrestene hlasky o 10x zoomu).
To co jsem uvedl je spise obecne (neco jsou z toho splnil neco ne), a vim ze to tez najdete ve spouste konkurencnich clanku, pokud se ovsem nechcete opakovat a chcete napsat neco originalnejsiho, nazvete to tez originalneji a tak aby alespon castecne vystihlo podstatu clanku (napr. Me dolohodobe zkusenosti s proflaklou znackou Olympus).
-ad vypocet velikosti, jednak je jasne ze dodavana velikost karty nestaci, a pro rozhodnuti jak tedy velkou koupit, je vetsinou rozhodujici cena, spolecne s informaci kolik se u daneho DF ta takovou kartu vleze fotografii (a to si kazdy musi zvazit sam). Jakekoliv vypocty jsou matouci.
-ad CF, nestezoval jsem na spatne uvedeni rychlosti u CF, mel jsem na mysly to mateni okolo rychlosti ve spojeni s USB2, kdy bezny ctenar nemohl pochopit co vlastne tim myslite.
-ad ZOOM, jiste 10x zoom neni vsespasny, ale vkazdem pripade je nesrovnatelne mnohem vhodnejsi nez DF bez zoomu - obzvlaste pro zacinajiciho uzivatele.
-ad display u 2500L, nelze pouzit prto ze to neni technicky mozne - ne proto (jak jste uvedl) je to je u zrcadlovky zbytecne. Navic nechapu proc to vlastne vubec uvadite jako nevyhodu, je to naprosto standardni vlasnot vsech DSLR, nikoliv modelu 2500L.
-ad rozliseni, nerikam ze je potreba rozliseni 8Mpx, ale 2Mpx je dnes malo. Jako optimum (dnes) lze asi povazovat 4Mpx. Proc? ono 2Mpx staci mozna na fotografie 9*13, ovsem kde berete tu jistotu ze uzivatel nikdy nebude chtit udelat vetsi fotografii??? Dale je docela pravdepodobne ze uzivatel bude chtit sve fotografie kompozicne upravit, a tedy udelat nejake ty vyrezy (to ze Vy jste se k takovym upravam jeste nedostal, jeste neznamena ze o ne ma byt ochuzen i bezny uzivatel), a zde je 2Mpx ukrutne malo. Dale si sam nejak odporujete, na jednom miste rikate ze je lepsi investovat do kvalitnejsiho znackoveho DF (ty se uz nejakou dobu v 2Mpx nedelaji), a zde naopak radite koupit 2Mpx (tedy noname DF).

Odpovědět na příspěvek

RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:06

Víte co je problém spousty lidí? Umět se vžít do situace druhého... Váš názor zní, mimo jiné, že všechny výpočty ohledně velikosti karty jsou zbytečné... To je sice velmi správný názor, ale mojí kamarádku z banky zajímá jak velkou kartu si má koupit a Vaše odpověď (by´t správná) by jí v žádném případě neuspokojila. Kdežto můj výpočet jí alespoň nasměruje a pomůže se jí rozhodnout zda si vybrat třeba 256MB kartu nebo třeba 128MB kartu. Ať je můj nástin jakkoli nepřesný, teď už ví že si nemá kupovat ani 16Mb nebo 32MB protože je to málo a a ni 1GB nebo 2GB protože je to pro ní zbytečně moc. Nemluvě už o tom, že si chce koupit Mju mini a možná dospěje k závěru že lepší bude mju 400 digital který je o 2000,- levnější a za zbytek nakoupit karty, třeba 512MB. A hned má představu...
Z Vaší rezolutní odpovědi o jakémkoli matoucím výpočtu moc moudrá nebude.
Z mého výpočtu možná taky ne, ale narozdíl od Vaší odpovědi, u té mojí už bude mít alespoň představu.

Co se týče těch Mpx, je jasné že dnes shánět 2Mpx kameru je bláznovství... ale vysvětlujte to mému kamarádovi, soukromému zemědělci, který nepotřebuje nic jiného než si vyfotit telátko, které se právě narodilo a zaarchivovat si jeho fotku do počítače. Myslíte že potřebuje to Vámi uváděné optimum 4Mpx?? Nepotřebuje... On potřebuje slyšet že ty 2Mpx mu bohatě stačí, a i přes to že neoplývá příliš prudkou inteligencí, dovede si uvědomit že pokud mu stačí 2Mpx, budou mu asi stačit i tři, popřípadě uzná že čtyři už jsou pro něj zbytečně moc nejen kvůli penězům.

... a co se týče výřezů, já v sobě žádnou jistotu neberu... věřte mi že tuhle jistotu v sobě mají sami uživatelé s tím že "jim to stačí"

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:08

Víte co je problém spousty lidí? Umět se vžít do situace druhého... Váš názor zní, mimo jiné, že všechny výpočty ohledně velikosti karty jsou zbytečné... To je sice velmi správný názor, ale mojí kamarádku z banky zajímá jak velkou kartu si má koupit a Vaše odpověď (by´t správná) by jí v žádném případě neuspokojila. Kdežto můj výpočet jí alespoň nasměruje a pomůže se jí rozhodnout zda si vybrat třeba 256MB kartu nebo třeba 128MB kartu. Ať je můj nástin jakkoli nepřesný, teď už ví že si nemá kupovat ani 16Mb nebo 32MB protože je to málo a a ni 1GB nebo 2GB protože je to pro ní zbytečně moc. Nemluvě už o tom, že si chce koupit Mju mini a možná dospěje k závěru že lepší bude mju 400 digital který je o 2000,- levnější a za zbytek nakoupit karty, třeba 512MB. A hned má představu...
Z Vaší rezolutní odpovědi o jakémkoli matoucím výpočtu moc moudrá nebude.
Z mého výpočtu možná taky ne, ale narozdíl od Vaší odpovědi, u té mojí už bude mít alespoň představu.

Co se týče těch Mpx, je jasné že dnes shánět 2Mpx kameru je bláznovství... ale vysvětlujte to mému kamarádovi, soukromému zemědělci, který nepotřebuje nic jiného než si vyfotit telátko, které se právě narodilo a zaarchivovat si jeho fotku do počítače. Myslíte že potřebuje to Vámi uváděné optimum 4Mpx?? Nepotřebuje... On potřebuje slyšet že ty 2Mpx mu bohatě stačí, a i přes to že neoplývá příliš prudkou inteligencí, dovede si uvědomit že pokud mu stačí 2Mpx, budou mu asi stačit i tři, popřípadě uzná že čtyři už jsou pro něj zbytečně moc nejen kvůli penězům.

... a co se týče výřezů, já v sobě žádnou jistotu neberu... věřte mi že tuhle jistotu v sobě mají sami uživatelé s tím že "jim to stačí"

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 18:23

no o jednoduchosti a vhodnosti vyberu velikosti pametove karty sveci delka vaseho textu tento vypocet popisujici, a to ze jste si ho sam zpochybnil (tim ze kamaradka si mozna koupi kartu ktera vubec nezapada do vaseho vypoctu), a uz vubec se podle neho neda vybrat nejvhodnejsi a nejvyhodnejsi karta.

Pokud ma uzivatel 4MP fotak (na SD), tak mu myslim vice nez dostatecne dostaci nasledujici infprmace: 128MB (priblizne 120 fotek) cca 900Kc, 256MB (priblizne 250 fotek) cca 1200Kc, 512MB (priblizne 500 fotek) cca 1700Kc.
Myslim ze kazdy uzivatel ma dostatek inteligence aby sam zvazil ktera volba je pro nej nejvyhodnejsi (tedy dostatecna kapacita a primerena cena).

Co se tyce 2Mpx, o tom ze toto rozliseni dostacuje ci nikoliv, sveci to ze se takoveho DF prakticky neprodavaji, a nejprovanejsi jsou prave ty 4Mpx. Tedy tech Vasich 2Mpx staci nejspise jen Vam a vasemu kamaradovi s teletem. ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Luboš Muž

Založeno: 02.03.2005, 10:24

Přestřelka Ivana a Karla je docela zábavná. Přesto si myslím, že kdybyste se Vy dva domluvili (a věřím, ža byste se nakonec domluvili i když pro Ivana by to bylo těžší) na společném pokračování a vylepšení Karlova příspěvku, jistě by to bylo více k užitku. Přeji Vám mnoho zdaru.

Jinak Ivane, když pro názornost k výběru karty sáhnu po DF se 4 Mpx, nemusím opravdu moc počítat, tam to hezky vychází. To se moc nepovedlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 02.03.2005, 10:45

Ve spolupraci nevidim zadny problem (resp. takto jsem uz par clanku napsal).

No kdyz koupim 4Mpx fotak na SD karty, dostanu podle sloziteho Karlova vypoctu (ktery si navic nepamatuji), nejakych 200MB, tedy rozhodovat se mezi 128MB a 256MB kartou, ja bych spise zvazoval (na zaklade jejich cena kapacit) mezi 256MB a 512MB (a spise bych zvolil 512MB).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 02.03.2005, 10:53

Tady nemá cenu něco řešit, ať člověk udělá co chce, prostě je to špatně a hotovo.
Máš Olympus? Špatně! Máš jich doma šest? No jak si to vůbec představuješ! Dovolil sis něco napsat? Jaká drzost! Šéfredaktor grafiky? Odspoudit za skrytou reklamu! Počítáš velikost karty? Co si to vůbec dovoluješ!

Mě to spíš připadá schizofrenní než zábavný... :o(((

Já bych rád viděl odkazy na ty Ivanovy články, abych si je alespoň mohl přečíst... ať jsem včera hledal na cdr.cz jak jsem hledal, nic s jeho signou ohledně DVD-RAM jsem nenašel :o(((

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: ivan Muž

Založeno: 02.03.2005, 11:26

Prominte, ale kde presne tu nekdo napsal: "Máš Olympus? Špatně! Máš jich doma šest? No jak si to vůbec představuješ! Dovolil sis něco napsat? Jaká drzost! Šéfredaktor grafiky? Odspoudit za skrytou reklamu! Počítáš velikost karty? Co si to vůbec dovoluješ!" ?????

Vadi mi ze v clanku "Jak vybrat DF ..." prezentujete na DF jedine znacky, a navic historickych a nepovedenych modelech. Vadi mi ze jako vyber nejvhodnejsi velikosti karty prezentujete jakysi slozity vypocet. Vadi spoustu nepresnosti a zcestnych nazoru v tomto clanku. Jsou to me nazory, a mam na ne pravo, a mam je pravo zde uvest. To jake znacky mate doma DF, a kolik jich mate, ci to jak si doma prepocitavate velikosti karet, nebo ceho jste sefredaktorem, ... je mi uplne u pr?ele.

PS zkuste napsat do redakce cdr.cz, taky tan clanek nemuzu najit (pripadne ho snad jeste vyhrabu doma), dale slo o par spolupraci na clanacich pro tlp (stere video), cisla zkusim zjistit).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:41

Musím souhlasit s Ivanem. Nevadí mi ilustrační tabulky historických aparátů, to se mi dokonce líbí (i když by pak článek měl mít jiný název a zaměření).
Osobně jsem též svým okolím bombardován dotazy na výběr foťáku a mohl jsem si vypracovat základ "metodiky", jak odpovídat.
1. Základem je typ (a) miniaturní foťák, (b)vybavený kompakt, (c) ultrazoom, (d) cokoliv většího. Nesouhlasím s tím, že 10x zoom je marketingový blafák, jen to není pro každého. Zrovna pro začátečníka je to podle mě ideální: UZ jsou často dost kompaktní, levné, mají manuální funkce, na které lze časem přejít a hlavně je to velká zábava s nimi fotit. Marketingový blafák jsou minimální vdálenost zaostření, intrapolované rozlišení a digitální zoom - to mělo být zmíněno.
2. Cena. Je-li zvolen typ, jednoznačně primární kritérium. Ty další jsou:
3. Rozlišení (je zábavný požadavek 8Mpix u některých lidí, kteří v životě neudělali větší fotku než 9x13), napájení, display, blesk, karta, světelnost objektivu, AF lampa, dálkové ovládání apod.

Abych to shrnul: v podstatě nelze s článkem nesouhlasit, ale v předloženém uspořádání se mi jeví jako spíše matoucí a nepřehledný.

PS. Do podzimu jsem byl taky velmi loajální Olympusu. Pak jsem si pořídil Minoltu A1 a loajalita je ta tam (stále však mám v portfoliu C-2100UZ a C-220;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:47

Panové, (Ivane a Martine)
díky za připomínky - ale víte jaký je mezi námi třemi rozdíl?
Že já jsem ten článek napsal a vy dva ne...
Přesvědčte mě o svých kvalitách a napište něco mnohem lepšího. Výsledkem mé práce je (podprůměrný) článek. Výsledkem vaší práce není vůbec nic.

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.03.2005, 14:02

Karle, jde o motivaci. Já jsem článek psát nechtěl. Když už jsem si ale přečetl ten Váš, musel jsem reagovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 14:21

Pokud se na to díváte takto tak nezbývá než Vás pochválit, že jste to nenechal jen tak :o)))

Pravdou je, že v tom článku jsou faktické chyby (zejména u těch CF a xD karet)
To mi prostě uteklo.

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Nicneříkající

Autor: Pavel Muž

Založeno: 01.03.2005, 19:07

Tak ja se taky pridam. To ze jste ten clanek napsal (takhle) byla chyba. Takze Ivan a Martin se odlisuji v tom, ze tu chybu neudelali. Navic, kdyby ho napsali, je uz z jejich poznamek zrejme, ze by byl lepsi, neb o tematu vedi mnohem vic. A to ze ho nenapsali muze byt i proto, ze prestoze vedi vic nez vy, nepovazuji se za takove znalce, aby se do toho vrhly. Vy bohuzel tuto skromnost postradate.
Pokud vysledkem prace NENI podprumerny clanek je to lepsi nez kdyby byl!

Odpovědět na příspěvek

RE: Nicneříkající

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 19:17

Chlapi, já jsem tak happy že se v diskuzi stále objevují příspěvky, že ten článek žije :o))) Není nic horšího než napsat něco, co si nikdo nepřečte....

Předst
avte si, že bych to nanapsal... Nikdo by se nedověděl že xD není dítě Sony ale Olympusu (nebo já už ani nevim koho)
Že CF II nemusí být nutně Microdrive :o))
A tak dále a tak dále...

K.

p.s. Pavle, já jen nerozumím poslední větě. jak si to mám vykládat? Dík.

Odpovědět na příspěvek

trapna hadka

Autor: all risk Muž

Založeno: 01.03.2005, 22:49

Precet jsem si vasi ohnivou diskusi ocima nezaujateho cloveka a musel jsem se smat. Ivane, myslim, ze vase utoky a soudy jsou zbytecne prikre. Ja jsem nahodou clanek docela ocenil. Osobni vzpominky a subjektivni hodnoceni jsou mi vzdycky milejsi nez nejaka sucha, odlidstena, byt i treba fakticky presna blbina. Svet digitalnich kompaktu i Olympusu je mi trochu cizi, takze jsem se rad s timto odlisnym stylem uvazovani seznamil. (Sam jsem zrcadlovkovej, momentalne pouzivam hl. Canon 20D a posilhavam po jednickove rade.) Leckterym autorovym nazorum docela rozumim, i kdyz asi jinak nez vy. Treba ty 10nasobne zoomy - budete se divit, ale pro me je to taky jen marketingova kravina. Ciste proto, ze vim, ze z principu nemohou prinaset prijatelnou kvalitu. Na profi urovni je takova predstava proste smesna. OK, mam jeden dobry zoom, c 70-200 IS L, ale i ten ma zaplatpambu jen 3x rozsah, jinak by totiz nemohl byt tak dokonaly. Takze ja Karla docela chapu. Veci nejsou tak cernobile, jak to vidite vy, Ivane.

Odpovědět na příspěvek

RE: trapna hadka

Autor: ivan Muž

Založeno: 02.03.2005, 11:01

Ja na nikoho neutocim, jen kritizuju (doufam ku prospechu vsech stran).
Osobni vzpominky jsou mozna milejsi i me, ale nechapu jak maji pomoc neznalemu uzivateli ktery vybira svuj prvni DF, a netusi jaky rozdil mezi kompaktem a UZ, a nevi co je vlastne pro neho vhodne. Prosim vzijte se trochu do situace toho, pro koho je tento clanek urcen (alepson podle nadpisu).

ad 10x zoom, pokud by se clanek jmenoval "Jak vybrat profesionalni DSLR" jiste bych s Vami souhlasil, a naopak prosazoval ze nejlepsi objektivy jsou bez jakehokoliv zoomu. Ovsem tam tento clanek smerovan neni, a tedy stale tvrdim ze oznacit 10x zoom za marketingovy trik, je nehorazny zvast, ktery uzivatele navede na spatnou cestu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: trapna hadka

Autor: qb Muž

Založeno: 31.07.2005, 18:48

Toto mi ako kritika velmi neprislo. Skor to boli take vykriky, ze vsetci ste idioti, len ja to viem najlepsie. A taky styl kritiky mi teda vobec nepomohol. Som v pozicii zacinajuceho fotografa, clanok som si precital prave s tym umyslom, ze sa dozviem akym sposobom a podla akych kriterii si vybrat fotoaparat, precital som si aj diskusiu s umyslom, ze mi obohati obzor a upresni smerovanie, ale prave kvoli takejto kritike som tam kde som bol aj predtym - viem, co chcem fotit a co s tymi fotkami robit, viem kolko chcem do toho investovat a tym to asi konci...

Odpovědět na příspěvek

Stara dobra E 20

Autor: Albert Salicky Muž

Založeno: 01.03.2005, 09:05
Odpovědí: 1

Potesil jste me, jsem se svou E 20 velmi spokojen, az na ukladani dat. To neni pomale, to je DESNE POMALE. A prekvapilo me, ze hodnotite kvalitu obrazu E 1 tak vysoko. Nemam zkusenosti, ale v testech to nebylo tak slavne...

Odpovědět na příspěvek

RE: Stara dobra E 20

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 10:05

Z mých vlastních zkušeností Vám mohu potvrdit, že E-1 je skutečně povedená kamera
K.

Odpovědět na příspěvek

věrnost značce

Autor: jirka Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:06
Odpovědí: 1

Nedá mi to, abych nereagoval. Nejsem vůbec zkušený fotograf, ale mám skoro 20 let kompaktní Canon z r.1986. A dělá pořád spolehlivě hezké fotky. Při výběru digitálu mě to samozřejmě táhne opět ke canonu. Tak jako si někdo kupuje auta škodovky, i když existují jistě lepší.

Odpovědět na příspěvek

RE: věrnost značce

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:16

Sám za sebe mohu napsat že jsem patriot co se týče vztahu k Olympusu, na druhou stranu jsem měl možnost na vlastní kůži vyzkoušet i jiné značky ale neoslovily mě.
Zvyk je železná košile. Ovšem myslím že kdyby kdokoli napsal podobný článek a shrnul by v něm své zkušenosti třeba s fotoaparáty značky Canon, došel by k podobným závěrům.
K.

Odpovědět na příspěvek

Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:19
Odpovědí: 10

Zase jeden reklamni clanek znacky Olympus, tenhle navic je tezce zastaraly a nic nerikajici.
Uprimne lituji uzivatele kteri si podle tohoto clanku neco koupi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:36

Ivane,
upřímně - ruku na srdce, nezdá se Vám, že pokud by toto byl tendenční reklamní článek Olympusu (už jste dnes asi desátý, který mě obviňujete), že by to bylo až příliš okaté?
A za další - myslíte si, že Olympus by si pro takový článek vybral modely z nichž tři už se nevyrábí a čekal by čtyrři roky než o nich nějaký pisálek něco napíše???
Zkuste si odmyslet od článku ty barevné tabuličky a přečtěte si jen to co je černě mezi nimi? Ani tak Vám článek nic nedá?

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 12:32

myslim ze jde o dost jednostrane zamereny clanek na znaku Olympus, nemylim tim zrovna ze by byl psan na jako zakazku jako PR (takovym clankem by si Oly spise ublizil). Jinak ty barevne tabulky jsem necetl vubec, problem nejvetsiho poctu nesmyslu je prave v tom cernem mezi tabuky ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Olympus

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:18

prosím, kde konkrétně jsou ty nesmysly?
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:23

viz prispevek nize, nicmene vyjmenovat ty nemysly je ponekud slozite, jednodussi by bylo rici kde jste se zrovna trefil ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Olympus

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:51

Viz příspěvek výše a níže, nicméně chápu že je jednodušší jen upozorňovat na cizí chyby a kritizovat, než něco sám napsat...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:01

no lze to rici i takto, je lepsi upozornovat na chyby a kritizovat, nez psat nemyslne a matouci clanky ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Olympus

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:26

Ano, tohle je takový typický český alibismus. Proč bych cokoli dělal já a vystavoval se nějakému nebezpečí, když si v klidu můžu sedět doma za kamnama a rejpat a rejpat. Kam tohle povede...?
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:45

mozna k tomu, ze Vas pristi clanek bude uz lepsi .... ???? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:48

Nemohu se ubránit dotazu, zda by nebyl nějaký Váš článek :o)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Olympus

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 18:28

no neco jsem napsal, ale mimo tema DF. (slo o veci kolem stolnich DVD rekorderu a formatu DVD-RAM (pro cdr.cz a TLP))

Odpovědět na příspěvek

xD :-)))))

Autor: Jose Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:02
Odpovědí: 11

Vcelku kladne by som hodnotil zamer autora z vlastnej skusenosti podat ako by sa mohli vyvijat naroky na techniku u zacinajuceho fotografa. Mozno to bolo trocha jednostranne len preto ze autor je Olympusak i ked podla titulu by sa dalo cakat nieco ine. Jedna vecna poznamka k xD kartam. Kapacita karty na trhu je max 512MB. 1GB je s velkou slavou ohlasovana ale este najmenej dva mesiace ju nezozeniete. Bud sa este nevyrobil ani kus alebo obchodnici potrebuju vypredat mensie kapacity, lebo potom pojdu ceny razantne dolu. A adapter na CF je pekne stara vec...

Odpovědět na příspěvek

RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:13

V sekci XD karet je jedna závažná chyba (můj "překlep")
za prvé XD karty nevyvíjí Fuji a Sony ale Fuji, Olympus a Toshiba...
A za druhé - XD karty se dnes prodávají sice jen gigové, ale do budoucna se počítá s velikostí až 8 GB (ovšem teď ještě nejsou na trhu) XD technoligie je na tuto velikost pouze připravena.
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:20

xD (pokud se nepletu) Toshiba nevyvijela (i kdyz je dnes vyrabi, podobne jako SanDisk). Toshiba spolu s Matsushitou a SanDiskem vyvinula SD karty.
S 8GB (a vice) se pocita i s SD karty, ty jsou ale teto kapacite realne mnohem blize (dnes existuji 2GB SD karty). SD karty (i kdyz jsou starsi) jsou technologicke mnohem dale (predevsim vetsi rychlost, moznost SDIO, moznost vetsi kapacity, zabezpeceni, DRM, ...) nez nepovedene a uzavrene xD karty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:49

Vaše znalosti mě ohromují... být blondýna, tak se do Vás zamiluji :o)))
Opět musím poznamenat že to co píšete se pravdě blíží mnohem víc než to co jsem v článku napsal já...
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:44

mozna to bude tim, ze az prilis duverujete PR letackum z Olympusu. xD karty nejsou ty nejlepsi, ale spise patri k tem nejhorsim, podobne to lze rici i o samotnych DF teto znacky ....

Odpovědět na příspěvek

RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 16:50

Zeptám se na dvě konkrétní věci a rád bych slyšel dvě konkrétní odpovědi:

1) Co je to PR letáček?
2) Kde v článku je napsáno že xD jsou nejlepší?

Díky
K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:02

1) To co dostavate od Olympusu do schranky.
2) tak nekde uprostred, i kdyz to tam neni napsano doslovne, nezkuseny uzivatel tento dojem nejspise ziska (nejak jste nam zamlcel dalsi vyhody konkurencnich karet (zejmena SD a CF) a nevyhody karet xD).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:11

1) jste vedle... pokud vůbec někdy něco dostávám od olympusu do schránky a vypadá to jako reklama tak to okamžitě letí do koše... řídím se při výběru podle úplně něčeho jiného než jsou PR (stále nevím co to je)
2) pokud to tam není napsáno doslovně (jak jste mi právě potvrdil) nemá cenu polemizovat o tom co kdo získá anebo nezíská a tím pádem ani nemá cenu o tom diskutovat...

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:22

PR = Public Relations. Odělení, pečující o dobrý obraz firmy v očích veřejnosti. Reklamní kecy, u nás často nazývané PR, spadají spíš do oblasti činnosti oddělení marketingu nebo reklamního (pokud ve firmě existuje odděleně od marketingového).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: Karel Schwarz Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:28

Díky! Konečně někdo kdo příjde s něčím jasným a konkrétním...
Pokud se to co chodí do schránek skutečně nazývá PR, přikláním se spíše k tomu aby se to nazvalo slovem KECY :o)))

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: xD :-))))) - uvedení věcí na pravou míru

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 18:26

ano, vetsinou jde o KECY. Jen jsem chtel rici aby jste temto KECUM, zvlaste pokud jsou od OLYMPUSU (a obzvlaste pokud jde o xD), prilis neduveroval.

Odpovědět na příspěvek

RE: xD :-)))))

Autor: Tomas Muž

Založeno: 01.03.2005, 21:31

problem je tiez, ze XD karta nema radic na karte ale vo fotaku a kedze su momentalne odskusane len kapacity do 512MB tak sa nevie, ako bude fotoaparat pracovat s vecsimi kartami...
preco asi vsade momentalne najdete ze max. velkost podporovanych pameti je do 512MB??? vsimnite si to napr. pri Fuji (sam mam jeden z nich...)

Odpovědět na příspěvek

proč ty války?

Autor: Radek Muž

Založeno: 01.03.2005, 18:54
Odpovědí: 8

Překvapuje mne, že vždy při takových článcích, které jsou trochu obecného charakteru se rozproudí taková flamewar. Fotím už cca 20let, nyní jsem digitální, mám zkušenost jak s Canonem tak i Olympusem a nechápu pořád pár věcí:
1-snaha dokazovat autorům podobných článků, že jsou blbci (pokud mám faktickou připomínku k chybě je to něco jiného)
2-zhodnocení obecného článku zaměřeného pro neznalé uživatele jako totálně zbytečného, nic neříkajícícího (pokud jsem na té úrovni, že mi článek nic neřekne, tak mávnu rukou a jdu dál - on si své čtenáře najde)
3-agrese vůči značce Olympus, kterou jsem zaznamenal i na fórech v době když jsem Olypusem fotil (obvykle se tam přihlásil někdo, kdo Oly neměl a jen provokoval a nadával) Proč se tím lidi zabýváte- nelíbí se mi jejich výrobky, jejich marketing, mávnu rukou a jdu dál
4-většinou fotografická a publikační impotence přispěvatelů. Znají technické finesy, vědí jak to napsat, ale kvalitní fotografii nebo hodnotný článek nikdo neuvidí. To je problém všech fór a podobných diskuzí.
Takže vzkaz pro autora - nenech se otrávit, nenabyl jsem žádné nové vědomosti, ale vím o spoustě lidí, kteří o digitálech vědí jen to že si jej chtějí koupit a těm je takový článek přece jen trochu ku pomoci.

Odpovědět na příspěvek

RE: proč ty války?

Autor: ivan Muž

Založeno: 01.03.2005, 19:13

mozna to bude tim, ze nekteri nejsou toho charakteru "mavnu rukou a jdu dal", zvlaste pokud jde o hloupe rady nezkusenym uzivatelum.
Jinak nevim v cem konkretne vidis prinos tohoto clanku???? Zkusenejsim byl spise k smichu, a ten nezkusenym jeste vice zamotal hlavu (slozitymi vypocty nepodstatneho, vynechanim podstatneho, a nekterymi kolosalnimi hovadinami (jako ze 10x zoom je marketingovy trik, ale barva DF je dulezita)). Myslim ze pro zacinajiciho uzivatele byl mnohem vystiznejsi a uzitecnejsi kratky prispevek Martina (01. 03. 2005 13:41).
Clanek ze ktereho si uzivatel odnese, ze jeho novemu DF bude dostacovat 2Mpx, ale mel by to byt Olympus, pricemz nemusi mit opticky zoom (mame prece nohy), ale mel by si davat pozor na jeho barvu (zda je dostatecne konzervativni), a mel by jsme si k nemu koupit xD kartu nejlepe o velikosti 64 nebo 128MB. Mi neprijde nijak uzitecny, ale spise naopak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč ty války?

Autor: Karel Muž

Založeno: 01.03.2005, 19:31

No jo, jenže ten Martinův příspěvek bohužel svým rozsahem nestačí na to, aby se mohl opublikovat jako článek. i když uznávám, že jeho přínos by byl bezesporu obrovský.
Za další Martin, i přes to že shrnul požadavky na DF do třech bodů neřekl nic konkrétního. Myslíte že začátečník ví jaký je rozdíl mezi vybaveným kompaktem a ultrazoomem? Nebo proč je cena primárním kritériem? Vím o lidech pro které je primární kritérium vzhled bez ohledu na cenu... A jsme zase u toho profilu... Pro mě je určující barva a vadí mi champagne, pro Martina je důležitá cena, dokonce tak že jí dá "primární" místo.
Já jsem možná více konzervativní, on ne, ale to není ani moje ani jeho mínus. Prostě to tak je. Co člověk, to názor...

A na závěr - pokud Vy jste si odnesl z článku to, že čtenáři bude dostačovat 2Mpx, nebude muset mít zoom a měl by si dávat pozor na barvu, neznamená to, že se s tímto názorem ztotožní každý...

Btw, proč se furt motáme okolo té xD karty?!?

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proč ty války?

Autor: ivan Muž

Založeno: 02.03.2005, 11:38

nikdo nerika ze rozsah prispevek Martina je dostacujici na clanek, nicmene tech par slov uzivateli pomuze vice nez cely Vas clanek (to je muj nazor).
Z platu sefredaktora mozna pro Vas neni dulezita cena (a muzete se tedy DF vybirat podle barvy), ovsem to nebude bezna situace Vaseho ctenare, tam je cena prakticky vzdy az na prvnim miste.

Jiste s nazorem vyplivajici z tohoto clanku se asi ztotozni malokdo (snad jen kdo preblematice nerozumi, a koupi si podle vasich rad spatny DF - o to je to smutnejsi), pak mi ovsem nejak unika smysl tohto clanku.

Proc xD?, proto ze jste ji (nevim zda z neznalosti ci umyslne) nepravem vyzdvyhl nad ostatni (pricemz patri naopak k tem horsim).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč ty války?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 01.03.2005, 21:38

mozno by ste mohli clanok v ktorom by bolo vsetko do detailu spravne tiez napisat miesto len kritiky a ziadneho vyplodu... ja som si clanok precital, nic mi sice nedal, je mi jedno kto vyraba xD karty (chleba lacnejsi nebude)... cize aj ked ma clanok nenadchol, v podstate sa nad nim ani nepohorsujem, PRETOZE SOM SAM ESTE NIC CO BY OBOHATILO KOMUNITU NENAPISAL , tak by som Vas rad poprosil, co keby ste sa chopili klavesnice a daco vyprodukoval nech si mozeme aj my vsetci urobit nazor na uroven a kvalitu Vasich vedomosti. Spravil by ste nieco nielen pre nas ale zaroven by ste tak vecnymi argumentami mohol napisat ako by podla Vas mal vyzerat vyber fotoaparatu... a mozem Vam dopredu povedat ze sa asi pobavime, kazdy totiz vybera na zaklade cohosi ineho a urcite sa najde dakto co s Vami nebude suhlasit... a zacne len dalsi flamewar

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proč ty války?

Autor: Karel Muž

Založeno: 02.03.2005, 09:01

Zdravím, Tomáši,
díky za Váš příspěvek, bohužel tato diskuze cosi napovídá o tom, jací my, češi, jsme...
A jsem rád, že se do diskuze zapojí i zahraniční přispěvatel, který na rozdíl od domácích napíše něco rozumného... Škoda... Naše... Asi začnu psát slovensky :o)))

Mějte se, dobré světlo

K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: proč ty války?

Autor: ivan Muž

Založeno: 02.03.2005, 11:43

to ze jsi z clanku nic neodnesl (nastesti jako vetsina), muzes byt rad. Trochu smulu maji ti nezkuseni uzivatele, co si neco odnesly, a sli do kramu koupit 2Mpx 1xZoom Olympus s 64MB xD kartou ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč ty války?

Autor: sykorka Muž

Založeno: 09.09.2005, 18:49

Mám takový pocit že jsi prof.hádač a rád se posloucháš,nečti to a neotravuj jiné anebo se jdi hádat do hospody pahe chytrý.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč ty války?

Autor: Michal Muž

Založeno: 09.09.2005, 18:50

Mám takový pocit že jsi prof.hádač a rád se posloucháš,nečti to a neotravuj jiné anebo se jdi hádat do hospody pahe chytrý.

Odpovědět na příspěvek

TY KOXO

Autor: kuko Muž

Založeno: 02.03.2005, 09:13
Odpovědí: 1

ONO SOM SI CHCEL TAK NEJAK YVACSIT OBZOR VEDOMOSTI NO SA NA TU S PRISPEVKAMI VRECE ROZTRHLO... CHLAPCI TO SA TAK NUDIME YE NEMAME LEPSIU A KONKRETNEJSIU DISKUSIU? Fakt je ye som cital medzi obraykami Olympusov ktore ma mierne znervoznili...preco? Nadpis prispevku znle vseobecne a tak som cakal autorov vseobecny prehlad... spravny nadpis mal byt: Jak vybrat digitální fotoaparát OLYMPUS z pohledu uživatele..vtedy by tu bol klud...ale napriek vyhradam, snaha autora sa ceni!

Odpovědět na příspěvek

RE: TY KOXO

Autor: kuko Muž

Založeno: 02.03.2005, 09:14

sorac za tie z a y, nejak som sa ponahlal...

Odpovědět na příspěvek

TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE "Jak vybrat yl digitální fotoaparát z pohledu uživatele" , a NIKOLI JAK VYBRAT OLYYMPUS......!!!

Autor: Jirka Muž

Založeno: 07.03.2005, 13:56
Odpovědí: 10

2admin: Mám poznámečku mnohem více na adresu redakce, admina a velení serveru, nežli na autora, který se ostatně jmenuje Schwarz a asi mu zatím nedošlo, že svět ani trh DF není Schwarzweiss:)

TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE "Jak vybrat yl digitální fotoaparát z pohledu uživatele" , a NIKOLI JAK VYBRAT OLYYMPUS......!!!

--> Jak je možné, že nebyl název redakčně upraven podle toho, o čem pojednává, nebo naopak?
To stojí celý server fotografovani.cz za tezí, že DF=Olympus?
Já, ani celý zbytek světa si ale nic takového nemyslíme a rádi bychm viděli nějakou nápravu!

Jakkoli fandím značce Olympus a mám pro ni i z mnoha důvodů slabost, zdá se mi tohle jako opravdu TRAPNÝ žert, na který by si autoři ale hlavně REDAKCE měla dát setsakra POZOR.

Ani přesto, co pravdy je na ne vždy kalé propagační aktivitě a PR Olympusu, nad níž se občas člověk podiví, co všechno JE v naší malé zemi možné, bych si NEDOVOLIL tvrdit nebo myslet, že v něčem tak okatém by měl prsty Olympus: jistá kultura tam stále určitě existuje a zdejší zastoupení nemůže přece pro nekonečný individuální prospěch svého managementu poškodit své chlebodárce (zde berte slovo kultura jen ve velmi odlehčeném významu:)

2 autor:
Diskutující Vás za to, Karle, už doufám dostatečně zpucovali a já nemám čas číst celou tu diskusi, nicméně tuším, že Vás jistě zpucovali i za to, co bylo v článku dobré. Tak zatím hodně zdaru a bacha na titulky! BTW: v rámci kompaktů, které jsou od Olympusu často trochu nad /nejen/ cenovým průměrem oproti konkurenci bych asi jinou značku ani nezkoušel...ta značka je vlajkovou lodí světových kompaktářů, ne? Ale od EVF výše už má Olympus myslím mnohem méně k nabídnutí, navíc v cenově zcela neporovnatelných dimenzích. O tom by se ale dalo povídat dlouze, nicméně takový článek by mohl spíš ukázat(na snímcích), jaké neduhy který kompakt které značky mívá a naco se naopak hodí, resp. kdy je už třeba vzhlížet k jiným typům konstrukce... Jirka

Odpovědět na příspěvek

RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.03.2005, 15:58

Pokud by jste si precetl titulek a perex clanku, pak by jste si jiste povsiml, ze slibuji pohled konkretniho uzivatele na jeho vyber techniky. To ze pan Schwarz sahl vzdy po Olympusech samozrejme neznamena, ze na trhu nejsou jine fotoaparaty, ale na druhou stranu to vzhledem k postaveni teto znacky na trhu v poslednich letech delala vetsina uzivatelu. Az rok 2004 tento trend trochu zmirnil.

A pokud hledate obecny serial o vyberu DF, tak samozrejme take muzeme slouzit viz: http://www.fotografovani.
cz/vybirame/jak_na/index.
html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 12:13

Prominte, ale pokud si prectete titulek clanku, tak ten je o necem uplne jinem nez obsah clanku. Pokud si prectete i perex (ktery, pokud ho nekdo cte, tak ho bere jak druhotnou doplnujici informaci), tak mozna nekdo zacne tusit ze se jedna o podfuk, ale praveho prekvapeni se docka az shledne samotny obsah clanku ;).
Clanek IMHO pojednava o zkusenostech konkretniho uzivatele - skalniho zastance znacky Olympus, ktery (jak se v clanku ukaze) vlastne moc zkusenosti s DF nema, a v zadnem pripade nedokaze poradit s vyberem noveho DF. Toto rozhodne neodpovida tomu co je v nadpise. Navic nechapu jak redakce mohla vubec pripustit zverejneni takoveho clanku, ktery je zjevne hluboce pod urovni jinach clanku na tomto serveru.
BTW vysoka prodejnost DF znacky olympus sveci predevsim o dobrem marketingu, nikoliv o kvalite DF samotnych (ale predpokladam ze vite).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 12:40

Vim ze moc rad polemizujete a vim, ze Olympus podobne jako rada jinych znacek nepatri mezi vase oblibene. Nicmene tento clanek neni zadny podvod, nabizi ctenari alternativu a to tu, kterou slibuje. V nadpisu je jasne receno "z pohledu uživatele
", aby bylo kazdemu jasne, ze nejde o text obecny, nybrz jeden konkretni pohled.

V perexu je napsano "Nabízíme Vám příběh jednoho z dlouholetých uživatelů digitálních fotoaparátů popisující to, jakým způsobem si vybíral svou foto techniku a jaké měl následně zkušenosti s několika různými modely.", abychom jasne definovali co ma ctenar ocekavat.

A proc jsme clanek zverejnili? Protoze Fotografovani.cz ma dnes pres 70.000ctenaru s nejruznejsimi zajmy, potrebami a pohledy na problematiku. Proto se snazime nase "standardni redakcni clanky" od internich autoru a stalych prispivatelu doplnovat i pohledy od jinud. Pana Schwarze osobne znam a vim, ze je to clovek se zkusenosti, ktera muze byt uzitecna. Proto jsem se s nim dohodl, ze ji sepise a bude publikovana.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 13:46

ano, moc rad polemizuju a kritizuji (pokud je co), a beru to jako oboustranne prospesnou vec (a vetsinou se u toho docela bavim). Ano, nektere znacky (at uz se jedna o DF ci neco jineho) mam v oblibe vice a jine mene (ale se snazim preferovat podle skutecne kvality, nikoliv kvantity). Mam zkusenosti s vice znackami DF (vcetne Olympusu), a i kdybych se mezi nimi pokusil najit tu neoblibenejsi (coz asi napric celym spektren DF by nebylo mozne), rozhodne bych se neodvazil napsat clanek vyzdvihujici pouze jednu znacku.
V nadpisu je jasne napsano "Jak vybrat digitální fotoaparát" (to jestli z pohledu uzivatele, sefredaktora, skalniho zastance Olympusu, ... uz neni podstatne, protoze to clanek tak ci tak nesplnuje).

Nedulezity perex, jak jiz sem rekl mnohe upresnuje, nicemne pod "několika různými modely" si asi ne kazdy predstavi "nekolik podobnych modelu jedine znacky - Olympus".

Neznam interni cile redakce, ale predpokladam ze to bude o necem jako rozsireni okruhu ctenaru, a pak by me zajimal profil ctenare pro ktereho tento clanek byl prinosem ci ho zaujal (snad par skalnich priznivcu Olympusu, kteri spolecne s p.Schwarzem nostalgicky zavzpominaly). Spise lituju ty zacinajici uzivatele, kterym nekterym radam p. Schwarze uverili a podle toho opravdu nakoupili.
BTW to ze jste se s nekym (at uz ho znate sebelip) dopredu dohodl ze neco napise a to bude publikovano, bez toho aby jste videl vysledek, je alespon pro mne tez zarazejici.

Omlouvam se za jakoukoliv polemiku a kritiku, ktera by komukoliv pridala na ramec cehokoliv ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 14:04

Dobra vzdavam se. Logicke argumenty nefunguji a utlouct vas uhozy do klavesnice opakujicimi totez mi prijde zbytecne pracne. Verte, ze patrite k minoritni skupine ctenaru "znalcu", ktere si vazime, ale musime myslet i na ty ostatni.

Jen bych reagoval na zaver vaseho prispevku, neboli na to jak funguje takova redakce. Nevim jak si to predstavujete vy, ale bezna praxe (nejen u nas) je nasledujici:

1) Nejak najdete externiho autora
2) Dohodnete se s nim co by mel napsat, aby to zapadalo do redakcniho planu, melo to smysl a atraktivitu pro ctenare.
3) Autor samostatne vypracuje clanek.
4) Clanek zacne putovat mezi autorem a editorem nebo sefredaktorem, dokud se nedostane do stavu, se kterym jsou obe strany spokojene.
5) Nasleduje jazykova korektura, ktera je vetsinou oddelena od editorske prace.
6) Clanek je vydan a autor je rovnez vydan na milost a nemilost ctenaru.

PS: Prestoze me Vas pristup k diskuzim nekdy trochu zarazi, fakt ze s Vami diskutuji svedci o tom, ze to povazuji za smysluplne a prinosne. Jiz nekolikrat jsme se tak dostali k jadru veci a vysledek byl prinosny pro ostatni ctenare. U tohoto clanku se ale obavam, ze se nam to nepodari.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: světluška Muž

Založeno: 10.03.2005, 14:40

Celkem elegantně jste se vyhnul podstatné otázce - Jaký je profil čtenáře, kterému měl článek něco dát? Já nad tím také marně dumám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 15:16

Clanek je zacilen na zacinajici digitalni fotografy, pro ktere je casto tezke se orientovat v technologiich, parametrech a promotion jednotlivych modelu. Tem nabizi konkretni zkusenost jednoho z nich ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: světluška Muž

Založeno: 10.03.2005, 15:23

V tom případě mám doplňující otázku: V čem začínajícímu fotografovi prospěje rozbor přístrojů, které se buď už dávno nevyrábějí, nebo nejsou určeny začátečníkům (případně oboje)? Uznávám, že kritérium "jednoznačně nevhodná barva fotoaparátu" je nadčasové, ale nějak mi připadá, že to není úplně to pravé ořechové ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 16:07

To hodnotne vidime prave v mapovani vyvoje, v popisu toho jak pan Schwarz postupne obmenoval techniku a co mu zmena prinesla. Stale jsou na trhu jednoduche kompakty, stylove kompakty, EVFka, DSLR ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: TITULEK ČLÁNKU JE PŘECE

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 16:28

Logicke argumenty jiste funguji, ovsem za logicky argumnet lze asi stezi povazovat to, kdyz vytahnete a obhajujete samotnou druhou pulku nadpisu. Ostatne ja jsem na vase argumenty zareagoval.

Vim ze patrim k minoritni skupine ctenaru, ovsem sve prispevky pisi prave s ohledem na vetsinu ctenaru (v tomto pripade tem mene zkusenym, ktery clanek s nadpisem "Jak vybrat ..." jiste prectou). Me osobne clanek nevadi, ja nepotrebuji pro vyber DF nejaky clanek, vadime to ze clanek je nevhodny pro ctenare pro ktere je urcen.

Vim jak funguje takova redakce (uz jsem tim prosel), a prave proto me zarazi to, ze jste nekomu slibil publikovani neceho co jste jeste nevidel.

Vim ze se muj pristup k diskuzi mnohym nelibi (predevsim clenum redakce), presto - to ze snazim oponovat - vidim jako pozitivni.

Dostat se k jadru veci, u tohoto clanku vidim opradu nerealne, ... ale muzem aspon chotit kolem horke kase ... ne ? ;)))

Odpovědět na příspěvek

nicneříkající-trapné

Autor: vlasta Muž

Založeno: 10.03.2005, 00:33
Odpovědí: 8

Z hrůzou jsem se dozvěděl, že pan pisatel a stvořitel článku je pracovníkem redakce. To je jeho príspevek jeste trapnější.
Jeho sebeodůvodňování je zcela mimo soudnost a pravdu.
Trapné je jeho pseudovysvětlování co chtěl, zvaní do bytu aby předložil faktury_? a lhaní o o tom, že chtěl vysvětlit lidem, kteří si chtějí koupit fotoaparát, na co mají dávat pozor? no to snad ne, to i z nás chce dělat hlupáky?

Odpovědět na příspěvek

RE: nicneříkající-trapné

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 11:19

Muzete mi prosim, klidne i soukrome, sdelit, kde jste prisel na to, ze autor clanku je "pracvnikem redakce". Pokud myslite nasi redakci, tak pan Schwarz u nas neni zamestnan, cimz samozrejme nechci nijak snizovat hodnotu jeho nazoru. Naopak, clanek je prezentovan a napsan jako "pohled jednoho konkretniho uzivatele z praxe" a to presne plni. Obavam se, ze jediny kdo z vas dela hlupaka jste vy sam ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 11:55

p. Schwarz se nejak dne 02. 03. 2005 10:53 vyslovil, ze je "Šéfredaktor grafiky". To zda mysel "Grafika Publishing" ci "Grafika Online", ci zda si to vymyslel, pripadne myslel jinou "grafiku" netusim. V kazdem pripade to ze Vy nazivate nekoho "hlupakem", a sam nevite o cem je tu rec, jen vypovida o Vas samotnem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 12:25

Ve zminenem prispevku pan Schrarz netvrdi, ze je "sefredaktorem grafiky", pouze si povzdechl, ze ani argumenty sefredaktora grafiky nejsou nic platne.

A zdovolenim bych si o tom dovolil neco malo vedet, neb tim zminenym sefredaktorem grafiky.cz a fotografovani.cz jsem ja. Grafika Publishing jakozto pravni subjekt sefredaktora neme, sefredaktora maji pouze jednotliva media.

S pranim krasneho dne

Jan Brezina

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 13:52

wow, zmizel mi tu prispevek ..... ze by cenzura, nebo nejaka chyba serveru ???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.03.2005, 14:08

Ale pane Ivane, tohle asi nemyslite vazne! Nikdo vase prispevky necenzuruje, pokud by se tak delo, nevim proc bychom nechavali v diskuzi casto nesmyslne osobni utoky, ktere jste zde prezentoval. Chapu, ze vas to slovo "cenzura" pritahuje - sam po ni o kousek nize volate, ale pokud nebudou vase prispevky vulgarni ci protipravni, nikdo Vam je mazat nebude. Stejne tak server je ve 100% stavu ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 15:12

no jo tak asi nejaka nevysvetlitelna zahada ... ;)
zkracene, chtel jsem jen rici, ze p. Schwarz se ve svem prispevku za "sefredaktora grafiky" oznacil, a at uz to myslel jakkoliv blize to sam nevysvetlil.
A dale to ze "vy to sam vite nejlepe" je samozrejme pravda (uz jen proto ze to je vase prace), jenze ne kazdy Vas ctenar ma prehled o tom kdo je a kdo neni sefredaktor kde ceho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: Karel Schwarz Muž

Založeno: 10.03.2005, 12:34

Ivane,
už byste toho měl nechat, myslím že svými příspěvky zacházíte za společensky přijatelné meze.

Děkuji
Karel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nicneříkající-trapné

Autor: ivan Muž

Založeno: 10.03.2005, 13:05

jiste, chtelo by to cenzuru!!! ;)))

Odpovědět na příspěvek

cesta k dslr

Autor: peter Muž

Založeno: 12.03.2005, 07:48
Odpovědí: 0

v clanku je krasne vidno kam vsetci spejeme :-)
karel si to preskakal cez 6 kusov.
ja mam uz 3 kusky. ale dslr zatial ee :-(

Odpovědět na příspěvek

to by snad už stačilo, ne?

Autor: Petr Muž

Založeno: 08.04.2005, 14:03
Odpovědí: 0

Přátelé já se nestačím divit co špíny jsou někteří přispěvatelé schopni vyprodukovat. Za sebe musím říci, že článek se mně
jednak vcelku líbil
druhak mě až do přečtení příspěvků ani v nejdivčejším snu nenapadlo, že si jej někdo může vyložit jako reklamu na Olympus (stejné postřehy by autor popsal i kdyby byl třebas příznivcem canonu...)
třeťak článek byl přeci o řekněme určitých subjektivních momentech výběru a tady jsem byl úplně nadšený - autor vystihnul a popsal přesně ta úskalí, která jsem také překonával při výběru DF, a o kterých se v žádných technických specifikacích nedočtete (co je vám například platná nějaká bezva finesa, když je skrytá někde dole v menu, což Vám otráví jinak kvalitní foťák) - mám pocit, že právě o tomhle článek byl, nic víc - nic míň, ale mně to stačilo. A pevně věřím, že na jeho základě dojde mnoha čteřámů mnoho jiných souvislostí (které budou teprve sami dále analyzovat), než je rozlišení a velikost digitálního zoomu...

Odpovědět na příspěvek

sice neskoro...

Autor: cvok Muž

Založeno: 13.05.2005, 11:28
Odpovědí: 0

sice neskoro,ale rad by som prispel mojim postrehov.to,ze tam su vlozene prave fotaky olympus...neviem, me to nejak nevadilo...asi preto,ze ma skor zaujimal text.chcel som si pozriet, kolko mpix je lepsich a podobne a na to som nepotreboval tie obrazky fotakov.myslim si, ze v clanku boli vsetky dolezite veci z pohladu uplneho zaciatocnika.profici vedia svoje,oni taketo necitaju...a v konecnom dosledku, via info sa da ziskat priamo u predavajuceho.myslim,ze tento clanok je v pohode a nevidim z pohladu laika (ktoremu je v konecnom dosledku tento clanok urceny) nejake vazne nedostatky.asi tak...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: