Kompakt nebo zrcadlovku? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Kompakt nebo zrcadlovku?

DF hledáček polemika

6. ledna 2004, 00.00 | Uvažujete nad nákupem digitálního fotoaparátu a vůbec se nemůžete zorientovat v nabídce? Než se dostanete ke konkrétním modelům, měli byste si udělat jasno, jaký typ fotoaparátu je pro vás nejlepší.

Protože článek o rozdílech mezi digitálními a elektronickými zrcadlovkami se setkal s velkým ohlasem a zároveň ukázal, že řada čtenářů si plně neuvědomuje rozdíl mezi kompakty a zrcadlovkami, máme zde pokračování. Podívejme se na rozdíly mezi kompakty a zrcadlovkami obecně a pak si řekněme, co je pro koho lepší.


Typický kompakt střední třídy

Digitální kompakt
Podle názvu by se dalo očekávat, že tou charakteristickou vlastností těchto fotoaparátů bude "kompaktnost" a tak tomu i kdysi bývalo. Nicméně v době digitální fotografie může být i elektronická zrcadlovka velmi malá, dokonce stejně malá jako kompaktní fotoaparát. Nicméně ten zásadní rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem zůstává - je to konstrukce hledáčku.

U kompaktu se používá takzvaný optický průhledový hledáček. Pokud toto označení rozebereme, tak slůvko optický nám říká, že obraz nevzniká za pomoci nějakého displeje nebo obrazovky, ale je výsledkem pohledu skrz nějakou jednoduchou optickou soustavu. Slůvko průhledový pak říká, že pokud se podíváte do tohoto hledáčku, díváte se skrz celý fotoaparát na scénu mimo osu objektivu. Proto kompakt bezpečně poznáte podle toho, že na čelní stěně má okénko hledáčku, kterým se díváte na scénu.

Pokud je kompakt vybaven zoom objektivem, je i v hledáčku umístěna jednoduchá optická soustava, která napodobuje chování objektivu tak, aby hledáček zobrazoval ze scény zhruba to, co bude na snímku. A zde se dostáváme k zásadní nevýhodě kompaktů. Protože hledáček pouze napodobuje chování objektivu a vůbec nic neví o zbývajícím nastavení fotoaparátu, je to, co v něm vidíme, poměrně nepřesné. A to v několika ohledech:

  1. Protože průzor hledáčku je umístěn mimo osu objektivu, hraje v zobrazení roli vzdálenost scény. Pokud se díváme na dostatečně vzdálenou scénu, je průhledový hledáček poměrně přesný. Čím blíže je však scéna, tím méně přesný je. Při makro snímcích dokonce obraz v hledáčku vůbec neodpovídá tomu, co je na výsledné fotografii.
  2. Hledáček je schopen zohlednit pouze standardní rozsah zoomu a to navíc v omezeném rozsahu. Například pro 10x optický zoom je již takřka nereálné zkonstruovat průhledový hledáček. Nemluvě o tom, že jakmile nasadíme na objektiv předsádku nebo konvertor, přestane obraz v hledáčku odpovídat výsledku.
  3. Optický průhledový hledáček nemůže zohlednit žádné nastavení snímače, elektroniky a například ani stav zaostření. To znamená, že podává pouze základní informaci o kompozici fotografie

Nicméně průhledový hledáček má i své výhody. V první řadě nemá žádné zpoždění, nespotřebovává žádnou energii a nijak nezkresluje světelné podmínky ve scéně. Navíc jde o řešení velmi levné, výrobně nenáročné a tudíž snadno použitelné. Proto se používá u všech levných fotoaparátů, kde umožňuje dosáhnout minimální ceny.


Nicméně kompakty se najdou i v nejvyšší amatérské třídě

Ve střední kategorii jej lze v kombinaci s LCD displejem na zadní stěně chápat také jako poměrně dobré řešení. Průhledový hledáček je vhodný pro rychlou práci a je nenáročný. Jeho nevýhody ve většině případů kompenzuje displej.


Poměrně drobné elektronická zrcadlovka

Zrcadlovky
Přesně jsme si fungování digitálních i elektronických zrcadlovek popsali v samostatném článku. Proto se zaměřme pouze na rozdíly vůči kompaktům. Ten zásadní rozdíl je v tom, že u všech zrcadlovek je obraz do hledáčku brán přímo z objektivu fotoaparátu, takže pro něj platí následující:

  1. V hledáčku vidíme takřka přesně to, co bude na fotografii (kompozice) bez ohledu jak vzdálený je fotografovaný objekt.
  2. Hledáček zohledňuje nejen polohu zoomu, ale i použití předsádek, konvertorů, filtrů a všeho ostatního příslušenství.
  3. Hledáček zohledňuje zaostření. To platí zejména pro DSLR, se kterými se dá přesně ručně zaostřit. Elektronické zrcadlovky také většinou nabízejí manuální ostření, ale je omezeno hrubozrnností hledáčku. Přesto je to něco, co kompakt nabídnout v hledáčku nemůže.
  4. Všechny zrcadlovky zobrazují v hledáčku minimálně základní informace o expozici a stavu fotoaparátu. Elektronické zrcadlovky jsou schopné do obrazu v hledáčku přidat veškeré informace.


A opravdu robustní DSLR

Na druhou stranu konstrukce zrcadlovek má i své nevýhody. Tou základní je vyšší výrobní cena ve srovnání s jednoduchým kompaktním řešením. V praxi sice cena zrcadlovek stále klesá, ale při stejných ostatních parametrech jsou zrcadlovky stále dražší. Druhou relativní nevýhodou je určité zpoždění zobrazení a expozice. To je však tak malé, že jej většina uživatelů nepocítí. Zrcadlovka je prostě konstrukčně výhodnější řešení.

Komu stačí kompakt?
Z popsaného by se mohlo zdát, že digitální kompakt je v podstatě nedůstojné a nepoužitelné řešení. Nicméně pro většinu amatérů to neplatí. V 75% případů běžné amatérské fotografie si vystačíte i s nepřesným průhledovým hledáčkem. Ve zbývajících případech můžete použít displej na zadní stěně fotoaparátu, který vám poskytne podobnou službu jako elektronický hledáček. Jsou samozřejmě situace, kdy toto řešení nefunguje, nebo nefunguje tak dobře jak zrcadlovka, ale rozhodně se nedá říct, že by zrcadlovka byla nezbytná pro každého.

Kdy volit zrcadlovku?
A kdy se tedy rozhodně vyplatí zrcadlovka? V první řadě pokud chcete používat často ruční ostření, předsádky, konvertory apod. To znamená vždy, kdy se nechceme spokojit s používáním fotoaparátu stylem "zaměř a stiskni spoušť". Navíc vzhledem k vyšší ceně je většina zrcadlovek vybavována i lepší elektronikou a logikou, což však nemusí platit vždy!

Závěr
Pokud jste nenáročným fotoamatérem nebo potřebujete za co nejméně peněz co nejvíc muziky, nebojte se pořídit si digitální kompakt. Pokud jste náročnější fotografové, chystáte se dělat něco speciálního nebo si můžete dovolit připlatit za komfort zrcadlovky, neváhejte a zvolte raději zrcadlovku. Investice zejména do DSLR se rozhodně vyplatí a vrátí se ve výrazně ve větším komfortu.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: