Jaká budoucnost čeká rozhraní USB? Bude 10x rychlejší - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Jaká budoucnost čeká rozhraní USB? Bude 10x rychlejší

3. července 2009, 08.00 | Ať se to zdá, nebo ne, USB rozhraní je pro digitálního fotografa stále ještě důležitým prostředkem pro transport fotografií z paměťové karty do počítače. Současné rozhraní USB 2.0 je schopno dosáhnout přenosové rychlosti cca 0,5 Gbit/sit/s (teoreticky). V budoucnu by ovšem jeho nástupce USB 3.0 mohl dovolit rychlost až 10x vyšší. Přečtěte si náš článek.

Ať se to zdá, nebo ne, USB rozhraní je pro digitálního fotografa stále ještě důležitým prostředkem pro transport fotografií například z paměťové karty do počítače. Rozhraní USB (alias Universal Serial Bus) je vlastně univerzální sériová sběrnice a představuje dnes velmi vyhledávaný způsob připojení externích zařízení (například čteček paměťových karet) k počítači. Drtivá většina amatérských fotografů využívá USB rozhraní pro import pořízených fotografií na harddisky počítačů, či úložiště nejrůznějších fotobank. Dodejme, že rozhraní USB se dočkalo postupem času masového rozšíření, neboť se odhaduje, že se celkem objevilo na cca 3 miliardách kusů různých elektronických zařízení.

 

Loga značící rozhraní USB 1.1 a USB 2.0

Připomeňme si, že současné rozhraní USB 2.0 je schopno teoreticky dosáhnout přenosové rychlosti cca 0,5 Gbit/s.. V budoucnu by ovšem jeho nástupce SuperSpeed USB 3.0 mohl umožnit rychlost toku dat až 10x vyšší.


Logo nadcházejícího rozhraní SuperSpeed USB 3.0, které by mělo v blízké budoucnosti začít vytlačovat starší typy USB

Koncept rozhraní sběrnice USB 3.0, která je také známa pod označením „SuperSpeed USB“, byl oficiálně představen již na konci listopadu loňského roku (2008) na konferenci „SuperSpeed USB Developers“ v San Jose (U.S.A.). Na trhu by se mělo USB 3.0 začít ve větší míře objevovat až v roce 2010. Nutno říci, že už je na čase, neboť rozhraní USB 2.0 začíná být zastaralé a jeho teoretická rychlost přenosu dat cca 0,5 Gbit/s přestává být optimální pro přenos stále většího objemu dat, který se například v oblasti digitální fotografie rok od roku výrazně stupňuje (faktory zvyšování rozlišení, nárůst dat u RAW souborů apod.).


Schéma USB 3.0 konektoru

Možná proto dnes profesionální fotografové upřednostňují pro přenos fotografických dat rozhraní FireWire (používá se také pro přenos dat z videokamer), který v nejnovějším standardu IEEE 1394c podporuje teoretickou rychlost přenosu dat až 3,2 Gbit/s, což je v porovnání s technickými možnostmi sběrnice USB 2.0 výrazně více.


USB 3.0 kabel

Potřeba zvýšit konkurenceschopnost USB rozhraní přivedla klíčové konsorcium IT firem Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, NEC, ST-NXP Wireless a Texas Instruments k tomu, aby se konečně rozhodlo nahradit v blízké budoucnosti dnes již zastaralé rozhraní USB 2.0 (poprvé bylo představeno v roce 2000) novou technologií Superspeed USB 3.0.


Schéma řezu USB 3.0 kabelem

Datová sběrnice SuperSpeed USB 3.0 přináší oproti starší verzi vyšší přenosovou rychlost, která je až 10x rychlejší, tedy asi cca 5 Gbit/s.. Například tak bude možné v praxi zkopírovat plný Blu-ray disk (jednovrstvý s kapacitou cca 25 Gb) fotografií do počítače za dobu něco málo přes 1 minutu, přičemž při stávajícím rozhraním USB 2.0 by nám to zabralo téměř 14 minut.


Konektor a socket USB 3.0

Zároveň by nové USB rozhraní mělo přinést nové technologie pro úsporu energie. Podobně jako tomu bylo mezi dřívější sběrnicí USB 1.1 a USB 2.0, bude zajištěna zpětná kompatibilita (ovšem za použití jiných kabelů) mezi stávajícími sběrnicemi USB 1.1- 2.0 a nadcházejícím novým rozhraním USB 3.0. Sběrnice SuperSpeed USB by také měla podporovat tzv. full-duplex přenos dat, v rámci něhož je možné data zasílat oběma směry. Díky tomu by bylo možné se alespoň přiblížit k teoretické rychlosti přenosu dat, která byla u USB 3.0 avizována (cca 5 Gbit/s.).


Obsluhující procesor (neboli řadič) nového rozhraní USB 3.0

První „vlaštovky“ v podobě zařízení s integrovaným rozhraním „SuperSpeed USB 3.0“ by se měly začít na trhu ve větší míře objevovat až v roce 2010. Obecně se očekává, že v roce 2013 bude novou sběrnicí USB 3.0 vybaveno asi 25% zařízení. Určitým faktorem, který může brzdit přechod uživatelů ze starší verze USB na tu novější USB 3.0 bude jistě i jeho větší počáteční cena, kterou lze očekávat. Přesto, pokud se nové rozhraní USB 3.0 na trhu řádně uchytí, lze očekávat, že speciálně v oblasti digitální fotografie to bude vítanou změnou k lepšímu.

Srovnání vybraných technických parametrů u sběrnic typu USB 3.0 a USB 2.0

Parametr USB 3.0
USB 2.0
Přenosová rychlost 5 Gbit/s 480 Mbit/s
Rozhraní dual-simplex, čtyři datové vodiče oddělené od USB 2.0 half-duplex, dva datové vodiče
Vodiče 4 pro SuperSpeed, 2 pro ostatní (+ 2 napájení, celkem 8)
2 pro low, full-speed i high speed (+ 2 napájení, celkem 4)
Transakční protokol sběrnice řízený hostitelem (řadičem)
asynchronní
packetový tok je směrován
řízený hostitelem (řadičem)
dotazovací
packetový tok se vysílá na všechna zařízení

Power management
víceúrovňový (idle, sleep, suspend)
PM pro připojení, zařízení i funkce
na úrovni odpojení a připojení portu
PM pro zařízení
Napájení jako USB 2.0 s možností 50% zvýšení pro nekonfigurovaná zařízení a 80% pro konfigurovaná podpora low/high power (100 resp. 500 mA) zařízení
Detekce připojení
hardwarová detekce s přechodem do provozního stavu pro datovou komunikaci hardwarové detekce připojení portu, softwarový ovladač přepne zařízení do stavu zapnuto (může začít datový přenos)
Typy dat. přenosu jako USB 2.0 se SuperSpeed omezením čtyři typy: control, bulk, interrupt a isochronous

Srovnání některých paramerů USB 3.0 se starší USB 2.0; Zdroj: HW.cz

Další zajímavé zdroje:
Digitimes.com
Fotografovani.cz
HW.cz
Cs.wikipedia.org
Cdr.cz
Cdr.cz
Usb.org
Wikipedia.org
Technet.idnes.cz

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

FireWire

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.07.2009, 08:23
Odpovědí: 3

Ja tedy FireWire pouzivam radeji nez USB i kvuli jinym vlastnostem, nez je rychlost. I kdyz i to je duvod - papirove je sice FW400 pomalejsi nez USB, v praxi je ale rychlejsi. USB zkratka nema prilis optimalni provoz. Vyznamnym duvodem je napajeni, ktere je pres USB velmi male a radu pristroju neutahne (nariklad starsi 2,5" disky maji problem). Dalsi je, ze USB nepodporuje urcite typy prenosu, konkretne datovy stream, coz je NUTNE pro prenos videa z kamery. No a v neposledni rade jsou zde takove drobnosti, jako zbytecne velke naroky na procesor atp.
Je to zkratka ne prilis povedene rozhrani. Bohuzel to funguje stejne jako jiz v minulosti mnohokrat. Staci si vzpomenout na VHS a BetaCam

Odpovědět na příspěvek

RE: FireWire

Autor: zzzzz Muž

Založeno: 03.07.2009, 13:12

Oznact USB jako za "ne prilis povedene rozhrani" vyvolava usmev na tvari (hlavne v spojeni s danymi argumenty)

Clanek me spis zaujal tim ze resi jako hlavni nedostatek rychlost rozhrani. (pochopitelne vztazeno k oboru) Kdyz se podivam na SD karty jako jednoho z hlavnich zastupcu karet na trhu, treba Sundisk SD Extreme III ma cteni nekde kolem 20MB/s tzn 160Mb/s. Nejspis budou rychlejsi karty, ale hlavne drtive prevazuji karty pomalejsi. Zaver si udela kazdy sam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FireWire

Autor: RUM Muž

Založeno: 04.07.2009, 18:57

Taky nepovazuju USB (Universal Serial Bus) za neco extra... je to ostatne dan za to "Universal", misto ktereho by tam melo byt spise Cheap. Je to navrzeno tak, ze o rizeni toku se stara procesor, pro ktery je to pomerne velka zatez, vzhledem k jednoduchosti takovehoto rizeni a nutnosti zvladat tyto vypocty pomoci univerzalnich operaci. Maly sofistikovany cip by takovouto praci zvladl mnohem lepe za vyrobni cenu mozna par korun.

Jasne muzete namitnout, ze dnesni procesory nemaji vlastne zadny problem, ale je potreba si uvedomit, ze stejne rizeni musi zvladat i koncove zarizeni a napriklad mobilni telefony pripojene pres USB podavaji otresne prenosove rychlosti prave kvuli pomalemu CPU. Navic pokud mate vice zarizeni je potreba urcity vykon venovat kazdemu zvlast.

Dalsi duvod je ten, ze se v USB posilaji veskera data soucasne a to vcetne ridicich dat, ktere overuji celistvost a spravnost prenesenych dat a prikazuji dalsi prenos dat. V tomto smeru ma Fire Wire vyrazne navrch, protoze prenasi ridici data jinym kanalem a nezastavuje tak hlavni datovy tok pri kazdem kontrolnim souctu. Vysledkem je prakticky nizssi vykon USB oproti FireWire obzvlaste pri prenosu malych datovych celku. A pokud pracuju s fotkama na svem externim disku (Pomoci Adobe Lightroom), tak je docela poznat, jestli jsem pripojeny pres to ci ono rozhrani.

Je potreba si uvedomit, ze vyvoj karet jde neustale dopredu a da se ocekavat, ze rychlost muze rust na takove rychlosti, jako maji soucasne SSD disky a tady uz to proste stacit nebude. Pokud chcete namitnout, ze fotka ma pouze nejakych 20MB (muj 14,6Mpx cip), tak je potreba zduraznit, ze pokud se bude zvysovat dynamicky rozsah cipu, tak bude nasledovat i rozsirovani barevne hloubky a tim i vyssi objemy. Nehlede na jiz soucasne nasazeni FullHD videa u nekterych zrcadlovek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FireWire

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 12.07.2009, 23:57

Ja tedy nevim, ale argumenty typu maleho napajeciho vykonu a tim padem nemoznost pouzivat nektere disky (na coz clovek prijde vetsinou v momente, kdy je nutne potrebuje pripojit) mi prijde docela zasadni. Takove kraviny opravdu s FW resit nemusim.
Stejne tak mi prijde docela zasadni nemoznost pripojit klasickou kameru, nebot USB zkratka nedokaze stahovat video - a vse je to jen spatnym navrhem, nebot tyto nedostatky jsou zname jiz od dob USB 1.

P.S.: To, ze vy neco nepouzivate jeste neznamena, ze to nepotrebuji pouzivajat miliony jinych lidi. Zkuste se porozhlednout po internetu na diskuze FW vs USB, pripadne eSATA - vsude vychazi USB jako nejhorsi. Bohuzel pochazi od Intelu a ten ho svou silou dokazal prosadit...

Odpovědět na příspěvek

JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 03.07.2009, 08:26
Odpovědí: 7

Jo, někdy není vo čem psát. Tak se něco odněkud přetiskne. To by nevadilo. Ale USB 3.0 je ještě v plenkách a dnes je hudbou daleké budoucnosti.
A tenhle text je zase pro kočku - která ovšem studovala nejmíň na ČVUT. Autor by měl psát tak, aby i on sám tomu rozuměl. Tentokrát slepě opisoval jako středověkej mnich. K čemu je to dobré...? Navíc - téma je to i pro digitální fotografy druhotné - tedy co se superdetailního technického popisu problému týká. No hlavně že tu něco je a přibejvaj řádky a příspěvky.
Ještě, že jsme se včera v tom horku osvěžili bazénovou fotografií. Zajímavý fotky. Díky!

Odpovědět na příspěvek

RE: JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 03.07.2009, 10:36

Dobrý den,
děkujeme, že čtěte naše články, i když se Vám, jak se zdá z Vašich příspěvků,zřejmě bytostně nelíbí. Ceníme si zpětné vazby čtenářů, ale ve Vašem případě je už dlouhodobě znát naprosto zjevná snaha za každou cenu něco kritizovat a znevažovat. Inu zviditelňovat se programově negativní kritikou a ironií cizí práce je tak snadné...

Zkuste prosím nás i ostatní čtenáře o svých kvalitách třeba přesvědčit odkazem na nějaké Vaše úžasné práce, ať víme co ve Vás jiného, kromě schopnosti kritizovat, dříme.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 03.07.2009, 11:02

Milý pane Poláčku, měl byste mi věnovat méně pozornosti a víc byste se pak mohl zabývat mými připomínkami (a nejen mými...). Buďte uvážlivější, nepleťte si bity s byty a skobu s karabinkou, čtěte před zveřejněním svoje texty a zamyslete se nad tím, co nás, čtenáře, vlastně zajímá. Z ohlasu - množství i typu reakcí - na Vaše články bych řekl: nic moc. Přeji Vám hodně štěstí a pokory. FM
PS: Zároveň Vám k nadcházejícím státním svátkům daruji malý prezent - už nebudu na tenhle server chodit, natož sem něco psát. Souhlasím s těmi, co píšou a říkají "je to tu fakt bída". Přiznávám, že je mi to ale líto, protože máte slušné zázemí, bohužel ho využíváte jen chabě. Velmi chabě. Sám na to časem přijdete... Přeji Vám brzké prozření. A ještě něco - až Vám jednou někdo napíše, že jste věrná kopie partajních kádrováků a cenzorů, neuražte se - a přemýšlejte o tom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: Lubos Muž

Založeno: 03.07.2009, 11:40

Pane Matlak (jak prihodna prezdivka!),
je zajimave ze se ohrazujete partajnimi kadrovaky a cenzory v odpovedi na prispevek kteryvas necenzoruje ale pouze s vami polemizuje maximalne vam neco vytyka.

Naopak vy se chovate jak ucastnik partajnich sjezdu jenz pouze kritizuje ale kduz je dotazan na ukazani vlaastni prace pro jistotu utece z mistnosti.

Odpovědět na příspěvek

LHÁT, LHÁT, POŘÁD JEN LHÁT

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 03.07.2009, 18:11

Milý Luboši, jste vedle. Pan Poláček dobře ví, oč jde. Byla zde smazána diskuse ke 14. Digiforu. Viz: http://www.fotografovani.
cz/art/fo_upravy/greenscr
eenwizard43.html?fall=1

A to je cenzura.
Moje vlastní práce vůbec nesouvisí s mými příspěvky. O tu zde přece vůbec nejde.
Tak to jen, abych neutek z místnosti :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: LHÁT, LHÁT, POŘÁD JEN LHÁT

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.07.2009, 18:21

Dobry den,

dovolil bych si lehce doplnit vase tvrzeni. Ze serveru nebyla "odstranena diskuze", ale byl odstranen cely clanek a nahrazen odkazem a firemni web. Stalo se tak ne kvli diskuzi, ktera nas nijak neposkozovala, ale proto, abychom jasne oddelili redakcni obsah od self-promo PR clanku. To jiste jakozto zastance mravni cistoty a dodrzovani etickych zasad ocenite a pochopite, ze nejde o cenzuru, ale pravo kazdeho provozovatele on-line media...

S pozdravem

J. Brezina

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: pepe Muž

Založeno: 04.07.2009, 20:25

"už nebudu na tenhle server chodit" Urááá!!! Jdu si dát panáka :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: JAK SE VAŘÍ Z VODY

Autor: Cože kdeže Muž

Založeno: 05.07.2009, 14:15

Tak na to si dám panáka také! :-)

Odpovědět na příspěvek

Pro autora článku

Autor: Martin Muž

Založeno: 05.07.2009, 16:17
Odpovědí: 0

Sice nemám v úmyslu obhajovat diskutujícího Matláka, ale nedá mi to nereagovat. Co se to rozmáhá za nešvar, že každý kdo něco kritizuje je označován za blbce a je po něm požadována jeho vlastní a "lepší" práce? Opravdu mohu vyjádřit kritiku pouze pokud jsem sám redaktor? Mohu kritizovat fotku pouze pokud mám sám lepší? Není to blbost? Právo na kritiku má každý a nějaké řeči typu "tak ukaž jak to umíš líp" jsou absolutně mimo. A pokud toto sám napíšete, byť třeba nějakému omezenci, tak toto pokládám za neprofesionální a hloupé jednání od Vás. Pokud sem píšete, tak do toho jdete i s tím, žě vás někdo může kritizovat. A psát mu a't ukáže svoje práce je nesmysl. Takže příště reagujte profesionálně a věcně k tomu co bylo napsáno. Pokud ne, tak raději nepište vůbec...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: