Jaká budoucnost čeká rozhraní USB? Bude 10x rychlejší - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Jaká budoucnost čeká rozhraní USB? Bude 10x rychlejší

3. července 2009, 08.00 | Ať se to zdá, nebo ne, USB rozhraní je pro digitálního fotografa stále ještě důležitým prostředkem pro transport fotografií z paměťové karty do počítače. Současné rozhraní USB 2.0 je schopno dosáhnout přenosové rychlosti cca 0,5 Gbit/sit/s (teoreticky). V budoucnu by ovšem jeho nástupce USB 3.0 mohl dovolit rychlost až 10x vyšší. Přečtěte si náš článek.

Ať se to zdá, nebo ne, USB rozhraní je pro digitálního fotografa stále ještě důležitým prostředkem pro transport fotografií například z paměťové karty do počítače. Rozhraní USB (alias Universal Serial Bus) je vlastně univerzální sériová sběrnice a představuje dnes velmi vyhledávaný způsob připojení externích zařízení (například čteček paměťových karet) k počítači. Drtivá většina amatérských fotografů využívá USB rozhraní pro import pořízených fotografií na harddisky počítačů, či úložiště nejrůznějších fotobank. Dodejme, že rozhraní USB se dočkalo postupem času masového rozšíření, neboť se odhaduje, že se celkem objevilo na cca 3 miliardách kusů různých elektronických zařízení.

 

Loga značící rozhraní USB 1.1 a USB 2.0

Připomeňme si, že současné rozhraní USB 2.0 je schopno teoreticky dosáhnout přenosové rychlosti cca 0,5 Gbit/s.. V budoucnu by ovšem jeho nástupce SuperSpeed USB 3.0 mohl umožnit rychlost toku dat až 10x vyšší.


Logo nadcházejícího rozhraní SuperSpeed USB 3.0, které by mělo v blízké budoucnosti začít vytlačovat starší typy USB

Koncept rozhraní sběrnice USB 3.0, která je také známa pod označením „SuperSpeed USB“, byl oficiálně představen již na konci listopadu loňského roku (2008) na konferenci „SuperSpeed USB Developers“ v San Jose (U.S.A.). Na trhu by se mělo USB 3.0 začít ve větší míře objevovat až v roce 2010. Nutno říci, že už je na čase, neboť rozhraní USB 2.0 začíná být zastaralé a jeho teoretická rychlost přenosu dat cca 0,5 Gbit/s přestává být optimální pro přenos stále většího objemu dat, který se například v oblasti digitální fotografie rok od roku výrazně stupňuje (faktory zvyšování rozlišení, nárůst dat u RAW souborů apod.).


Schéma USB 3.0 konektoru

Možná proto dnes profesionální fotografové upřednostňují pro přenos fotografických dat rozhraní FireWire (používá se také pro přenos dat z videokamer), který v nejnovějším standardu IEEE 1394c podporuje teoretickou rychlost přenosu dat až 3,2 Gbit/s, což je v porovnání s technickými možnostmi sběrnice USB 2.0 výrazně více.


USB 3.0 kabel

Potřeba zvýšit konkurenceschopnost USB rozhraní přivedla klíčové konsorcium IT firem Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, NEC, ST-NXP Wireless a Texas Instruments k tomu, aby se konečně rozhodlo nahradit v blízké budoucnosti dnes již zastaralé rozhraní USB 2.0 (poprvé bylo představeno v roce 2000) novou technologií Superspeed USB 3.0.


Schéma řezu USB 3.0 kabelem

Datová sběrnice SuperSpeed USB 3.0 přináší oproti starší verzi vyšší přenosovou rychlost, která je až 10x rychlejší, tedy asi cca 5 Gbit/s.. Například tak bude možné v praxi zkopírovat plný Blu-ray disk (jednovrstvý s kapacitou cca 25 Gb) fotografií do počítače za dobu něco málo přes 1 minutu, přičemž při stávajícím rozhraním USB 2.0 by nám to zabralo téměř 14 minut.


Konektor a socket USB 3.0

Zároveň by nové USB rozhraní mělo přinést nové technologie pro úsporu energie. Podobně jako tomu bylo mezi dřívější sběrnicí USB 1.1 a USB 2.0, bude zajištěna zpětná kompatibilita (ovšem za použití jiných kabelů) mezi stávajícími sběrnicemi USB 1.1- 2.0 a nadcházejícím novým rozhraním USB 3.0. Sběrnice SuperSpeed USB by také měla podporovat tzv. full-duplex přenos dat, v rámci něhož je možné data zasílat oběma směry. Díky tomu by bylo možné se alespoň přiblížit k teoretické rychlosti přenosu dat, která byla u USB 3.0 avizována (cca 5 Gbit/s.).


Obsluhující procesor (neboli řadič) nového rozhraní USB 3.0

První „vlaštovky“ v podobě zařízení s integrovaným rozhraním „SuperSpeed USB 3.0“ by se měly začít na trhu ve větší míře objevovat až v roce 2010. Obecně se očekává, že v roce 2013 bude novou sběrnicí USB 3.0 vybaveno asi 25% zařízení. Určitým faktorem, který může brzdit přechod uživatelů ze starší verze USB na tu novější USB 3.0 bude jistě i jeho větší počáteční cena, kterou lze očekávat. Přesto, pokud se nové rozhraní USB 3.0 na trhu řádně uchytí, lze očekávat, že speciálně v oblasti digitální fotografie to bude vítanou změnou k lepšímu.

Srovnání vybraných technických parametrů u sběrnic typu USB 3.0 a USB 2.0

Parametr USB 3.0
USB 2.0
Přenosová rychlost 5 Gbit/s 480 Mbit/s
Rozhraní dual-simplex, čtyři datové vodiče oddělené od USB 2.0 half-duplex, dva datové vodiče
Vodiče 4 pro SuperSpeed, 2 pro ostatní (+ 2 napájení, celkem 8)
2 pro low, full-speed i high speed (+ 2 napájení, celkem 4)
Transakční protokol sběrnice řízený hostitelem (řadičem)
asynchronní
packetový tok je směrován
řízený hostitelem (řadičem)
dotazovací
packetový tok se vysílá na všechna zařízení

Power management
víceúrovňový (idle, sleep, suspend)
PM pro připojení, zařízení i funkce
na úrovni odpojení a připojení portu
PM pro zařízení
Napájení jako USB 2.0 s možností 50% zvýšení pro nekonfigurovaná zařízení a 80% pro konfigurovaná podpora low/high power (100 resp. 500 mA) zařízení
Detekce připojení
hardwarová detekce s přechodem do provozního stavu pro datovou komunikaci hardwarové detekce připojení portu, softwarový ovladač přepne zařízení do stavu zapnuto (může začít datový přenos)
Typy dat. přenosu jako USB 2.0 se SuperSpeed omezením čtyři typy: control, bulk, interrupt a isochronous

Srovnání některých paramerů USB 3.0 se starší USB 2.0; Zdroj: HW.cz

Další zajímavé zdroje:
Digitimes.com
Fotografovani.cz
HW.cz
Cs.wikipedia.org
Cdr.cz
Cdr.cz
Usb.org
Wikipedia.org
Technet.idnes.cz

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: