Je libo 3D objektiv pro DSLR? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Je libo 3D objektiv pro DSLR?

8. září 2010, 00.00 | Nedávno Panasonic vzbudil rozruch oznámením, že pracuje na vývoji prvního 3D objektivu pro M.F.T. fotoaparáty. Nicméně Panasonic není sám, kdo se touto problematikou zabývá, neboť například společnost Loreo již dlouhé měsíce nabízí 3D objektiv pro digitální zrcadlovky s ořezovým formátem senzoru. Více viz náš článek.

Sen o 3D fotografii se v současné době začíná čím dál tím více uskutečňovat. Nedávno rozčeřil stojatou hladinu „okurkové sezóny“ Panasonic se svým oznámením, že dokončuje vývoj stereoskopického 3D objektivu pro Micro Four Thirds fotoaparáty, jenž by mohl být představen již tento rok.

Zařízení „3D Lens in a Cap 9005“ od firmy Loreo, které je určeno pro DSLR fotoaparáty s APS-C formátem senzoru či M.F.T. přístroje a jež umožnuje pořizování stereo-fotografií.

Nicméně pokud se trochu rozhlédneme po internetu, tak zjistíme, že již před Panasonicem například řešila uvedenou problematiku doposud poměrně neznámá společnost Loreo. Tato firma si již v roce nechala patentovat zařízení „3D Lens in a Cap 9005“, což je vlastně jednoduchá kombinace stereoskopického objektivu a krytky na tělo digitální zrcadlovky.

Pomocí tohoto zařízení, chcete-li 3D objektivu, je možné na senzor DSLR aparátů promítat zdvojené snímané reality a díky tomu lze pořídit stereo-fotografii (na plochu 1 poloviny senzoru dopadá obraz z prvního objektivu, zatímco druhá polovina snímače je exponována světelnými paprsky z paralelního skla). Tedy snímek, který vedle sebe obsahuje dvojici políček se stejným obrazem. Pokud se pak na tento snímek podíváte na počítači skrze 3D brýle, tak je možné pocítit iluzi trojrozměrného obrazu.

Dodejme, že dané zařízení je dimenzováno pouze pro použití na DSLR či M.F.T. fotoaparátech s menším formátem senzoru, než mají fullframe zrcadlovky. Jedná se tedy o fotoaparáty s formátem snímačů APS-C (ekv. kinofilmu je ohnisko cca 60 mm při položení snímku na výšku) či 4/3 Four Thirds senzorem (ekv. kinofilmu je ohnisko cca 80 mm při položení snímku na výšku). Bližší údaje o technické specifikaci Loreo 3D objektivu, plus seznam kompatibilních fotoaparátů, můžete naleznout ZDE (bližší informace o M.F.T. verzi 3D objektivu jsou ZDE).

3D brýle od stejnojmenného výrobce

Podle informací výrobce je tento 3D objektiv vybaven dispozicí kompenzace paralaxy, přičemž je možné s ním zaostřovat již od vzdálenosti 1,5 metru od fotografovaného objektu. Jmenované zařízení také nepředstavuje překážku pro využívání některých funkcí na DSLR fotoaparátech (například Automatické měření expozice, TTL měření pro použití blesku).

Jeden z demonstračních snímků výrobce, který bohužel není v plném rozlišení.

Pokud si kladete otázku, proč uvedená firma se svým 3D objektivem dosud nezískala výrazný světový věhlas, tak odpověď na tuto otázku je celkem snadná. Jsou to poměrně nelichotivé parametry, kterými v praxi Loreo 3D objektiv komplikuje fotografům práci. V prvé řadě je to velmi nízká světelnost objektivu f11 („lví“ podíl na nízké světelnosti 3D objektivu bude asi mít konstrukce 3D objektivu, která zahrnuje vestavěné zrcátko), jež si vynutí použití stativu v případě, že se bude fotografovat v horších světelných podmínkách. Od tohoto 3D objektivu rovněž nemůžeme čekat žádné „zázračné výkony“ v oblasti optické kvality jeho skel. Několik demonstračních snímků si můžete prohlédnout například ZDE.

Je tedy jasné, že je nutné zmiňované zařízení řadit spíše mezi technické „hračky“, než mezi skla určené pro seriózní fotografování. A kolikpak taková věcička na hraní vlastně stojí? Zařízení Loreo 3D Lens-in-a-Cap 9005 se na trhu prodává v různých verzích (pro APS-C DSLR a M.F.T. fotoaparáty) za cenu točící se okolo 150 USD (cca 2 800 Kč bez DPH), přičemž cena speciálních 3D brýlí činí cca 1,70 USD (cca 32 Kč bez DPH). Více informací o výše uvedeném produktu můžete naleznout na stránkách výrobce.

Zdroje: Gizmag.com a Loreo.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 09.09.2010, 15:00
Odpovědí: 14

jen drobna poznamka,zminovat jako nedostatek f/11 pro 3d fotografii svedci o elementarnich neznalostech principu ktere s 3d souvisi.3d a nizka dof je tak na facku a fotka je zrala na vyhozeni...jinak loreo pohrbila naprosto silena opticka kvalita.nepouzitelne

Odpovědět na příspěvek

RE: jen poznamka

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 09.09.2010, 16:16

Tenhle adaptér nemá s 3D nic společného, je to zařízení na obyčejnou stereofotografii.

Pro
by stereofotografie nemohla mít malou DOF?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:31

:-) vazeny,tak si to zkuste. krom toho ze stereofotografie = 3d i kdyz se jaky vzdy zacnou rojit chytrolini plantajici neco jineho, v 3d funguju jiz nejaky ten patek a delat stereo s nizkou dof muze jen totalni ignorant.je to nepochopeni toho nejzakladnejsiho principu. nizka hloubka je vhodna JEN pro 2d,kde prave ta simuluje falesnou hloubku fotky. tezko muzete v 3d fotce jezdit zepredu dozadu kdyz tam budete mit rozpatlanou barieru.to je kouzlo 3d,ze vy si urcujete do jake dalky na ktery predmet se chcete podivat a ne autor

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: Oneiros Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:35

Ano, určuje si to divák a ne autor, ale právě to u filmu není úplně žádoucí protože autor musí diváka upoutat na důležitá místa v obraze a nenechat ho jen tak bloudit v rozích - což dělá právě pomocí DoF a 3D v tu chvíli nechá působit jen na periferní viděni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:41

neni pravda.pokud jde jen o periferni videni,chcete nekoho donutit at tam nekouka a jen perifertne,pouziva se na to horizontalni disparita vetsi nez prumerna vzdalenost oci.nesmi se ale prehnat,protoze pak mame dalsi bolehlav

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: Oneiros Muž

Založeno: 10.09.2010, 10:07

Hmm, jak se udělá v rámci jednoho obrazu pro jeho různé části (popředí, pozadí) různá disparita, při natáčení pevnou kamerou?
(nehádám se, i když vím že DoF se používá, jen mě to zajímá)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 10:16

krom toho ze disparita vznika "prirozene" ubyva do dalky,tak se prevazne toci.foti kamerami se sbihavosti,tim se da elegantne ladit jednak "strmost" disparity a taky nulovy bod tj. co je v rovine,co je pred plochou,co je za...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 10:21

a je narikam ze dof se vubec nepouziva...ale ze se pouziva jinak....ze nejsou handicapem skla co neumi pod f/4 protoze to je nepouzitelne prakticky uplne (klasika,jsou specialni pripady pro nejake close-upy a ploche zabery) pod f/8 hodne zridka a prakticky se pouziva vse nad f/10

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen poznamka

Autor: Oneiros Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:32

A nejen u stereofotografie, i u normálního 3D filmu je nízká DoF často zcela žádoucí, takže je to úplný nesmysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:33

a pan tvori 3d obsah? ja ano.jeste nez prisla modny vlna po avatarovi

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:37

jeste dodam,tak jak pro 2d jsou dof kalkulatory,pro 3d se pouziva neco jineho,tam naopak,pro urcity objektivy pocitate bazi(vzdalenost mezi objektivy a clonu tak,aby objektu od-do byly vsechny ostre....pro kazdy zaver je treba tohle vse uvazit a jsou specialiste co tyhle vztahy pro 3d resi (filmy) protoze 3d neni jen iso,clona,cas a hotovo.staci google a stereo base calculatory...nizka dof urcite do 3d nepatri,dela akorat tak bolehlav

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: Oneiros Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:40

Netvořím, jen se zajímám o filmy i o 3D. Zrovna u Avataru bylo specifické že jako snad první opravdu masivně využíval široké záběry s velkou DoF, což bylo dané i zaměřením na exteriéry a "dokumentární popisnost" prostředí filmu. Naopak třeba u pozdějšího How to train your dragon byla DoF často velmi nízká, obzvlášť u emotivnějších scén a zaměření jen na hlavní postavu. A obojí působilo skvěle, takže tvrdit že "nízká dof ve 3D nikdy být nesmí" je naprostý nesmysl. I 3D film musí fungovat ve 2D rovině.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:43

nevim odkud cerpate,mozna nejaky bulvar,ale neni to pravda.ostatne technickeho materialu i o avatarovi,hlavne od The Foundry (autori Oculy.toolu na doladovani stereo zaberu a retuse) je docela dost

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: Öneiros Muž

Založeno: 10.09.2010, 10:04

Čerpám jen z toho co sám vidím :)
(btw u toho Avataru, pokud si dobře vzpomínám, je nízká DoF už v první záběru na Sullyho oko, kdy jsou kapky vody mimo hloubku ostrosti)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jen poznamka

Autor: ferren Muž

Založeno: 10.09.2010, 09:50

2d verze a 3d verze stejneho filmu je neco uplne jineho.kdyz se ma udelat dobre,neni to jen zvolit oko a pouzit ho pro 2d.ostatne i priblem velikosti obrazu je pro 3d zasadni,proto nelze rychle udelat z kino verze verzi pro blue-ray. je treba zaber po zaberu delat prepocty hvuli disparite.3d nelze zvetsit/zmensit jako 2d

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: