Kam směřuje standard 4/3? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Kam směřuje standard 4/3?

20. listopadu 2006, 00.00 | Není tomu tak dávno, co byl představen nový standard digitálních zrcadlovek (DSLR) vyvinutý Olympusem. Na systému spolupracuje i Panasonic, který díky tomu mohl jednodušeji vstoupit na trh s DSLR a Sigma, což je nejznámější dodavatel objektivů pro různé standardy DSLR. Dnes jsme pro vás připravili souhrn 24 objektivů, které jsou pro systém 4/3 k dispozici.

Není tomu tak dávno, co byl představen nový standard digitálních zrcadlovek (DSLR) vyvinutý Olympusem. Na systému spolupracuje i Panasonic, který díky tomu mohl jednodušeji vstoupit na trh s DSLR a Sigma, což je nejznámější dodavatel objektivů pro různé standardy DSLR. Dnes jsme pro vás připravili souhrn 24 objektivů, které jsou pro systém 4/3 k dispozici.

Co je to systém 4/3?
Zhruba před třemi roky byla představena první DSLR standardu 4/3, Olympus E-1. V té době bylo na výběr z pěti objektivů Olympus Zuiko. Proč ale vlastně Olympus přišel s vlastním standardem? Všechny tehdejší DSLR vycházely z 35mm kinofilmových zrcadlovek, což přinášelo své výhody i nevýhody.
Standard 4/3 nabízí optimalizovanou technologii pro digitální fotografii. Vše se odvíjí od menšího obrazového snímače, ten je hlavní výhodou i kamenem úrazu tohoto systému. Díky tomu, že je snímač menší, se světlo nemusí lámat do velkých úhlů, aby pokrylo i okraje snímače a nedopadá tak na buňky pod velkým úhlem. Právě to je jeden z konstrukčních problémů, který je nutno u současných DSLR s velkým snímačem řešit.

Snímač použitý u 4/3 je dvakrát menší než kinofilmové políčko. Pro získání stejného úhlu záběru tedy musíme použít poloviční ohniskovou vzdálenost. Stejný úhel záběru, jako máme s 50 mm na kinofilmu, dosáhneme s 4/3 s ohniskem 25 mm. Tento fakt pomáhá při konstrukci teleobjektivů, které mohou být menší. Celková velikost objektivů i samotného těla je do značné míry ovlivněna velikostí snímače (na jak velkou oblast objektiv "kreslí¨). Díky tomu může standard 4/3 dosahovat kompaktnějších rozměrů. Příkladem je Olympus E-400, který se při uvedení v létě chlubil titulem nejmenší DSLR.
Malý snímač však přináší i citelnou nevýhodu. Pro zachování konkurenceschopnosti je nutno na menší plochu vměstnat stejný počet snímacích buněk, jako u konkurence. Menší buňky však mají menší citlivost a jejich signál se musí více zesilovat, čímž zvýrazníme šum. U DSLR systému 4/3 tak můžeme zaznamenat větší úroveň šumu na nejvyšších citlivostech. Stále je však šum na výrazně lepší úrovni než u EVF kompaktů.
V současné době je u všech 4/3 DSLR použit antiprachový filtr, který ze sebe nečistoty sklepává. To však nesouvisí s odlišností systému od konkurenčních, které podobnou funkci také začínají zavádět. Další novinkou, která není závislá přímo na rozdílu 4/3 od ostatních je "Live View". Olympus E-330 a Panasonic L-1 umí během fotografování plnohodnotně zobrazovat scénu na displeji. Můžeme tak pomocí displeje komponovat snímek.

Dostupné DSLR
Olympus E-330
Olympus E-400 (pouze v Evropě)
Olympus E-500
Olympus E-1
Panasonic L1

Dostupné objektivy
Širokoúhlé objektivy:
Olympus Zuiko Digital ED 7-14 mm F4.0
Olympus Zuiko Digital 11-22 mm F2.8-3.5

Standardní zoomy:
Olympus Zuiko Digital ED 14-42 mm F3.5-5.6
Olympus Zuiko Digital 14-45 mm F3.5-5.6
Panasonic Leica D Vario-Elmarit 14-50 mm F2.8-3.5 ASPH
Olympus Zuiko Digital 14-54 mm F2,8-3.5
Sigma 18-50 mm F3.5-5.6 DC
Sigma 18-125 mm F3.5-5.6 DC
Olympus Zuiko Digital ED 18-180 mm F3.5-6.3

Teleobjektivy:
Olympus Zuiko Digital ED 35-100 mm F2.0
Olympus Zuiko Digital 40-150 mm F3.5-4.5
Olympus Zuiko Digital ED 40-150 mm F4.0-5.6
Olympus Zuiko Digital ED 50-200 mm F2.8-3.5
Sigma APO 50-500 mm F4-6.3 EX DG HSM
Sigma 55-200 mm F4-5.6 DC
Olympus Zuiko Digital ED 90-250 mm F2.8

Makro:
Olympus Zuiko Digital 35 mm F3,5 Macro
Olympus Zuiko Digital ED 50 mm F2.0 Macro
Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM
Sigma Macro 105 mm F2.8 EX DG
Sigma APO Macro 150 mm F2.8 EX DG HSM

Pevná ohniska:
Olympus Zuiko Digital ED 8 mm F3.5 Fisheye
Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM
Olympus Zuiko Digital ED 150 mm F2.0
Olympus Zuiko Digital ED 300 mm F2.8

Kam systém 4/3 směřuje?
Zpočátku byl standard 4/3 spojován s Olympusem a Kodakem. Kodak ze začátku pro Olympus vyráběl snímače, ale později začal brát Olympus snímače od Panasonicu, se kterým podepsal bližší spolupráci na tomto standardu. Kodak se celkově stáhl z trhu s DSLR. Čekání na první digitální zrcadlovku Panasonic bylo velmi dlouhé a na jejím konci byl model L1, což bylo pro mnohé rozčarování. Poměrně drahý a nekonvenční fotoaparát je zaměřen spíše na fajnšmekry, než pro masový vstup na trh. Uvidíme tedy, co Panasonic představí jako další model. Na druhou stranu Olympus poctivě zásobuje trh několika "amatérskými" zrcadlovkami, které se liší konstrukcí i schopnostmi. Stále ale však chybí výrazný model v kategorii "profi", protože Olympus E-1, se kterým začínali před třemi roky, již není příliš aktuální. V profi segmentu se rozlišení 5 MPix nebo 3 AF body neberou jako příliš velké výhody.
Olympus již na Photokině 2006 naznačil představením svého designového konceptu, že připravuje nástupce E-1, ale spekulace o jeho parametrech by bylo spíše věštěním z karet. Zprávy ale naznačují to, že bude konečně k dispozici vícebodové zaostřování (stejný AF systém s trojicí bodů používají všechny 4/3 DSLR).

Závěr
Standard 4/3 má za sebou rozjezd a nyní jej čeká boj o udržení a další rozšiřování podílu na trhu. Své zákazníky neláká pouze svými přímými výhodami, jako jsou kompaktnější rozměry, ale také antiprachovým systémem a možností živého náhledu scény na displeji. Z původních 5 je nyní na výběr již 24 různých objektivů.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: