Modulární mikrosystémy – srovnání nejmenších modelů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Modulární mikrosystémy – srovnání nejmenších modelů

srovnani_prcku_100px

29. září 2011, 16.00 | Nabídka kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy se postupně zajímavě rozrůstá. Před časem představil svůj modulární mikrosystém Pentax a nejnověji nabídl své řešení také Nikon. Pohledy na kompaktní mikrosystémy jsou různé, po představení fotoaparátu Nikon 1 J1 se na přetřes dostala otázka rozměrů. Připravili jsme tedy praktické srovnání zaměřené především na tento aspekt.

Faktem je, že rozměry fotoaparátů a také výměnných objektivů, které jsou klíčovými částmi nových modulárních mikrosystémů, jsou jedním z hlavních parametrů a předností, které výrobci komunikují s distributory, prodejci a především potenciálními spotřebiteli. Vždyť tento typ fotoaparátů je koneckonců určen uživatelům, kteří nechtějí zrcadlovku, ale kompaktní fotoaparát, avšak nikoli s pevně zabudovaným objektivem, nýbrž s možností používat různé vyměnitelné objektivy. Tedy fotoaparát malý, lehký, snadno přenosný, ale s mnoha možnostmi pro všestranné využití.

A tak takovéto malé, lehké a velmi kompaktní modely nabízejí všichni výrobci nových modulárních mikrosystémů. Rozdíly v samotných rozměrech jsou velmi malé, ba zanedbatelné, jak je zřejmé i z našeho srovnání – viz níže. A podobné to je i u hmotnosti. Hlavní rozdíly jsou spojeny s nabídkou objektivů a také ukryty uvnitř těchto kompaktních přístrojů. Jejich základ tvoří – jako ostatně u všech digitálních fotoaparátů – použitý obrazový snímač a na něj navazující obvod pro zpracování dat. A pak další důležité systémy plus nabídka programů, režimů a funkcí.

Ale zůstaneme-li „vně“ přístrojů, je důležitější posuzovat a před nákupem vyzkoušet zvolené tvarování těla a koncepci ovládacích a kontrolních prvků, tedy jak se nám fotoaparát drží a jak se nám s ním fotografuje (a případně natáčí video, poněvadž tuto funkci nabízejí všechny modely a řada uživatelů ji ráda využívá).

V nabídce malých kompaktů žádný model nedisponuje interním hledáčkem. Někteří výrobci dokonce ve svých modulárních systémech ani modely se zabudovanými elektronickými hledáčky nenabízejí. Pokud tedy patříme k uživatelům, kteří hledáček u svého přístroje požadují, rádi z nabídky vybereme model sice poněkud větší, ale s digitálním hledáčkem. Jako příklady lze uvést Sony Alfa NEX-7, Panasonic Lumix DMC-G3 nebo GH2 a Samsung NX11. Zajímat by nás měly také možnosti připojení více či méně výkonné externí zábleskové jednotky a dalšího exerního příslušenství, zejména elektronického hledáčku, ale také stereofonního mikrofonu, GPS jednotky, případně LED osvětlení a podobně.

Ale teď už se podívejme na výběr nejmenších těl fotoaparátů ze současné nabídky na trhu. Přiložené "obrazové srovnáni" si jako obvykle můžete poklepem otevřít větší v novém okně. Berte je ale jen jako ilustrační – rozměry jednotlivých modelů nemají zachován na milimetr přesný poměr velikostí jako ve skutečnosti.



Nejmenší těla modulárních mikrosystémů – rozměry přehledně:

  • Pentax Q — 9,8 × 5,7 × 3,1 cm
  • Panasonic Lumix GF3 — 10,8 × 6,7 × 3,2 cm
  • Olympus Pen E-PM1 — 11 × 6,4 × 3,4 cm
    (a Pen E-PL1 s výklopným displejem je větší jen o tři desetiny centimetru: 11 × 6,4 × 3,7 cm)
  • Sony Alfa NEX-5N — 11,1 × 5,9 × 3,8 cm
  • Nikon 1 J1 — 11,3 × 7,6 × 4,4 cm
  • Samsung NX200 — 11,7 × 6,3 × 3,6 cm
  • Ricoh GXR a modul GR Lens 18,3 mm 1:2,5 — 12 × 7 × 4,5 cm
  • Pentax Q

    s bajonetem a přípojným systémem Q, jehož průměr odpovídá 2/3 rozměru konvenčního bajonetu K, má rozměry 9,8 × 5,7 × 3,1 cm a hmotnost cca 200 g s paměťovou kartou a baterií. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový snímač CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce má efektivní rozlišení 12,4 milionu pixelů. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu SR –Shake Reduction a má systém pro odstranění prachu DRII – Dust Removal II. Široký LCD monitor s úhlopříčkou 3 palce má rozlišení 460 kpx. Fotoaparát nabízí výklopný blesk i sáňky pro připojení externího blesku a také externího hledáčku.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Pentax Q.

    Panasonic Lumix DMC-GF3

    s bajonetem a přípojným systémem mikro 4/3 systému má rozměry 10,8 × 6,7 × 3,2 cm a hmotnost cca 264 g s paměťovou kartou a baterií. Obrazový snímač LiveMOS 4/3 palce (17,3 × 13 mm) má efektivní rozlišení 12,1 milionu pixelů a má ultrazvukový protiprachový systém. Jako procesor je použit nejnovější Venus Engine VII HD. LCD monitor je dotykový, má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 460 kpx. Přístroj má výklopný blesk, ale nemá sáňky pro připojení externího blesku a hledáčku.

    Více informací najdete v článku zaměřeném na Panasonic Lumix GF3.

    Olympus Pen E-PM1

    s bajonetem a přípojným systémem mikro 4/3 systému má rozměry 11 × 6,4 × 3,4 cm a hmotnost cca 263 g s paměťovou kartou a baterií. Chcete-li stejně malý fotoaparát z řady Pen, ale s displejem na výklopném panelu, pak model Pen E-PL1 je větší o pověstný „chlup“ – 11 × 6,4 × 3,7 cm, tedy o tři desetiny centimetru. Obrazový snímač LiveMOS 4/3 palce (17,3 × 13 mm) má efektivní rozlišení 12,3 milionu pixelů, je součástí systému stabilizace obrazu typu sensor-shift a má ultrazvukový protiprachový systém. Jako procesor slouží nejnovější TruePic VI. LCD monitor s úhlopříčkou 3 palce má rozlišení 460 kpx. Nemá výklopný blesk, ale má sáňky pro připojení externího blesku a hledáčku.

    Více informací najdete v článku zaměřeném na Olympus Pen E-PM1, případně na Pen E-PL1.

    Sony Alfa NEX-5N

    s bajonetem a přípojným systémem E má rozměry 11,1 × 5,9 × 3,8 cm (nejtenčí místo měří ovšem jen 2,33 cm) a hmotnost cca 269 g s paměťovou kartou a baterií. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm má efektivní rozlišení 16,1 milionu pixelů a je chráněn protiprachovým systémem. Pro zpracování dat je použit nový procesor BIONZ. Má široký dotykový displej typu TFT Xtra Fine LCD s technologií TruBlack, úhlopříčkou 3 palce a s rozlišením 921 600 px, který je umístěný na výklopném panelu. Nemá výklopný blesk, disponuje ale miniaturním přípojným systémem, Smart Accessory Terminal, který umožňuje použít buďto externí blesk, nebo elektronický hledáček. V balení je standardní miniblesk HVL-F7S, kompatibilní je ale i výkonnější HVL-F20S, který je možno dokoupit, stejně jako externí hledáčky FDA-EV1S/FDA-SV1.

    Více informací najdete v článku s prvním představením novinek Sony SLT Alfa 77 a 65 a Alfa NEX-7 a Alfa NEX-5N.

    Nikon 1 J1

    s bajonetem a přípojným systémem Nikon 1 pro objektivy nové řady 1 Nikkor má rozměry 11,3 × 7,6 × 4,4 cm a váží 383 g včetně SD karty a baterie. Obrazový senzor CMOS formátu Nikon "CX", tedy s palcovou úhlopříčkou a rozměry aktivní plochy 13,2 × 8,8 mm, má efektivní rozlišení 10,1 Mpx. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti, uvedené na objektivech, na 35mm kinofilmový formát platí přibližný koeficient 2,7×. Nový procesor Expeed 3 je vybaven dvěma výkonnými obvody a pracuje velmi rychle. Napevno umístěná TFT LCD obrazovka má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 460 kpx. Fotoaparát má zabudovaný elektronický blesk s výsuvnou hlavicí, nemá však aktivní sáňky pro blesky externí a neumožňuje ani připojit externí hledáček.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Nikon 1 J1.

    Samsung NX200

    s bajonetem a přípojným systémem NX má rozměry 11,7 × 6,3 × 3,6 cm a váží přibližně 220 g, ovšem bez SD karty a baterie. Šasi těla je z hořčíkové slitiny. Obrazový senzor CMOS formátu APS-C s rozměry aktivní plochy 23,5 × 15,7 mm má rozlišení 20,3 milionu efektivních pixelů a segment snímače je chráněn ultrazvukovým protiprachovým systémem. O elektronickém obvodu s procesorem výrobce dosud neuveřejnil žádné informace. Napevno zabudovaný displej je typu AMOLED s aktivní maticí, poměrem stran obrazu 4:3, délkou úhlopříčky 3 palce a rozlišením 614 kpx. Fotoaparát nemá interní elektronický blesk, má ale aktivní sáňky a v balení by měl být malý kompaktní blesk SEF8A. Uživatel si může dokoupit výkonnější externí blesky Samsung SEF42A, SEF20A nebo SEF15A a také externí hledáček.

    Více informací najdete v článku přímo zaměřeném na Samsung NX200.

    Modulární systém Ricoh GXR

    Jedinečný modulární kompaktní systém Ricoh je důmyslně řešený, pružně a všestranně použitelný. V současné době ještě více, neboť ke čtyřem výměnným modulům, které obsahují nejen objektiv, ale i snímač (CCD, nebo CMOS) a systém zpracování dat (Smooth Imaging Engine IV, nebo GR Engine III – v případě snímačů CMOS formátu APS-C), výrobce přidal ještě dva optimalizované moduly bez objektivu – jeden s přípojným bajonetem Leica M a druhý s bajonetem mikro 4/3 digitálního standardu.

    Univerzální tělo GXR se šasi z hořčíkové slitiny i moduly mají plochý přípojný mechanismus z nerezové oceli a podlouhlý, úzký konektor. Pro odpojení je třeba odemknout mechanismus pomocí ovladače na horní části úchopového gripu před spouští. Tělo i moduly jsou bytelné, robustní, kombinují kov a plast. Má interní blesk i aktivní sáňky pro externí blesk GF-1 a umožňuje také připojit externí elektronický hledáček VF-2. Kvalitní třípalcový, napevno umístěný VGA TFT LCD panel má rozlišení 920 kpx.

    Pro náš příklad jsem vybral nejnovější modul s čipem, procesorem i objektivem, čtvrtý v pořadí, a to GR Lens A12 28 mm 1:2,5 (ohnisko po přepočtu na 35mm formát; nominálně 18,3 mm), který má CMOS snímač formátu APS-C (23,6 × 15,7 mm) s rozlišením 12,3 Mpx a procesor GR Engine III. Celá sestava má rozměry 12 × 7 × 4,5 cm a váží cca 410 g i s SD kartou a baterií, samotný modul A12 pak 6,9 × 6 × 5 cm a 114 g).

    Jako druhý příklad jsem vybral modul s bajonetem Micro 4/3 standardu, který umožňuje připojit jakékoli kompatibilní objektivy, ať už z dílny Olympus (M.Zuiko Digital), nebo Panasonic (Lumix G Micro), anebo také třeba Leica DG Macro-Elmarit 45 mm 1:2,8 Aspherical/Mega O.I.S. Ten výrobce představil po obdobném modulu s bajonetem Leica M pro výměnné objektivy Leica M, případně i L s výjimkami, přičemž použít je samozřejmě možno i objektivy Ricoh GR 28 mm 1:2,8 a GR 21 mm 1:3,5 právě s bajonetem Leica L. A tak touží-li někdo po objektivu s opravdu velmi dobrou světelností, může použít třeba model Leica Noctilux-M 50 mm 1:0,95 Aspherical. A komu by ani toto nestačilo, může pomocí dostupných adaptérů připojit velmi širokou nabídku nejrůznějších vyměnitelných objektivů včetně těch, které jsou určeny pro profizrcadlovky, anebo se speciální konstrukcí a také využitím.

    Tématické zařazení:

     » Vybíráme  

     » Ostatní  » FotoTechnika  

     » Vybíráme  » Technologie  

     » Novinky  

     » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

     » Recenze  

     » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

    Diskuse k článku

     

    Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

     

    Pentax Q

    Autor: Rimmerak Muž

    Založeno: 29.09.2011, 18:17
    Odpovědí: 4

    Ten snímač Pentaxu Q je v porovnání s ostatními jen pro legraci :-)

    Odpovědět na příspěvek

    RE: Pentax Q

    Autor: Karel Kahovec Muž

    Založeno: 03.10.2011, 08:02

    Spíš k vzteku. O jeden použitelný systém míň.

    Odpovědět na příspěvek

    RE: Pentax Q

    Autor: BoD Muž

    Založeno: 03.10.2011, 12:52

    Pro legraci ? Jak pro koho. Je to nejmenší systém na trhu a obrazově se příliš neliší od jednotky Nikonu. Pro legraci bych viděl spíše ten, je stejně velký jako přístroje s APS-C čipem. Ale ne každý zákazník velký čip ocení, tak pro legraci jsou spíš ti, kdož nepochopili, že každá věc má svého kupce.

    Odpovědět na příspěvek

    RE: Pentax Q

    Autor: BoD Muž

    Založeno: 03.10.2011, 12:59

    Ještě bych dodal, Pentax si čipy nevyrábí, a tak má oproti třeba Nikonu možnost daleko rychleji a levněji na bázi malého čipu vydávat novinky. Daleko dřív než se Nikonu zaplatí vývoj svého vlastního čipu.....
    A vysoké počáteční prodeje systému Q také o něčem hovoří.

    Odpovědět na příspěvek

    RE: RE: Pentax Q

    Autor: Hu Muž

    Založeno: 25.10.2011, 10:51

    Tak, v tom případě bych měl na prodej jednu mrtvou krysu, ještě celkem čerstvou. Bratru za pět tisíc. Užitná hodnota je s Pentaxem Q tak zhruba srovnatelná...
    Osobně bych se s tímto přístrojem styděl chodit, protože bych si pořád myslel, že na mě všichni ukazují - hele ho, blbce, dal tolik peněz za tak málo muziky...

    Odpovědět na příspěvek

    Snímače

    Autor: Peter Muž

    Založeno: 29.09.2011, 23:54
    Odpovědí: 1

    Zaujímavé by bolo ukázať obrázok alebo tabuľku, kde by boli snímače alebo ich veľkosti zobrazené vedľa seba. Rozmery sú super vec, ale prehľadná tabuľka kde by som ľahko zistil o koľko je snímač Pentax Q menší ako Nikon by bola lepšia.

    Odpovědět na příspěvek

    RE: Snímače

    Autor: mk Muž

    Založeno: 30.09.2011, 16:20

    google:
    http://files.pet
    apixel.com/assets/uploads
    /2011/05/sensors.jpg

    Odpovědět na příspěvek

    Ricoh

    Autor: T-L Muž

    Založeno: 02.10.2011, 01:22
    Odpovědí: 0

    Docela by mne zajímalo, odkud pochází ten obrázek mikro4/3 modulu pro GXR. Pokud se nepletu, nic takového se nevyrábí a zatím snad ani nebylo ohlášeno. ;)

    Odpovědět na příspěvek

    funkcie

    Autor: aes Muž

    Založeno: 03.10.2011, 14:39
    Odpovědí: 0

    Asponv skratke mohli byt v clanku, alebo pripadne tabulke porovnane aj nejake tie zakladne mody fotenia A,S,T,M.. Sice ludia, co si taketo fotaciky kupuju, az tolko na to mozno nehladia, ale ked uz sa to rozobera, tak nech je aspon nejaka obecna predstava o tom, co ponukaju..

    Odpovědět na příspěvek

     

     

    Odpověď na příspěvek:

    Pro legraci ? Jak pro koho. Je to nejmenší systém na trhu a obrazově se příliš neliší od jednotky Nikonu. Pro legraci bych viděl spíše ten, je stejně velký jako přístroje s APS-C čipem. Ale ne každý zákazník velký čip ocení, tak pro legraci jsou spíš ti, kdož nepochopili, že každá věc má svého kupce.


    Jméno:

    Pohlaví:

    ,

    E-mail:

    Předmět:

    Příspěvek:

     

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: