Nikon nezrcadlovka na obzoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Nikon nezrcadlovka na obzoru

13. července 2010, 00.00 | Na internetu začínají sílit spekulace, že Nikon v dohledné době možná uvede svoji první nezrcadlovku. Více viz náš článek.

Je to tak trochu paradox, ale Nikon a Canon, jež patří mezi letité etalony výrobců digitálních fotoaparátů, stále ještě nepředstavily nezrcadlový fotoaparát s možností výměny objektivů. Přitom takový fotoaparát již mají v nabídce například konkureční společnosti Olympus, Panasonic, Sony či Samsung. Možná se Nikon a Canon v této souvislosti spoléhají na heslo „kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp“.

Budoucí nezrcadlovka značky Nikon ….

Ale daný stav patrně nepotrvá dlouho, protože minimálně Nikon již začíná vysílat signály, že v brzké době představí svůj první nezrcadlový fotoaparát, který umožní výměnu objektivu a bude rovněž schopen nahrávat HD video. O něčem takovém se na různých diskuzních fórech spekuluje již delší čas, ale až nyní byl chystaný příchod nezrcadlového aparátu potvrzen přímo od čelního představitele společnosti Nikon.

… je již ve fázi intenzivního vývoje, který by mohl být završen ...

O konceptu nezrcadlového fotoaparátu se totiž zmínil samotný prezident Nikonu Makoto Kimura, který tak učinil v rámci rozhovoru pro internetový portál Bloomberg.com. Podle Makoto Kimury by měl Nikon svoji premiérovou nezrcadlovku, na jejímž vývoji Nikon nyní usilovně pracuje, předvést již tento rok.

… například možným představením tohoto typu fotoaparátu na světoznámém veletrhu fotografické techniky Photokina 2010, který se bude konat na prahu podzimu v Německu ...

Hlavním motivačním faktorem, který žene Nikon ve vývoji nezrcadlového fotoaparátu, je kýžené zvýšení prodeje Nikon objektivů a fotoaparátů. V daném kontextu se hovoří o přání dosáhnout 80% navýšení tržeb z oblasti prodeje nezrcadlových fotoaparátů a příslušných objektivů.

Spekulace o brzkém příchodu Nikon nezrcadlovky posiluje rovněž fakt, že Nikon si nedávno nechal patentovat design takového fotoaparátu a objektivu pro daný typ přístroje (číslo patentu je 2010-054660). Více viz ZDE

Zatím však nejsou o konceptu Nikon nezrcadlovky k dispozici žádné informace, které by upřesňovaly jeho technické parametry. Není ovšem vyloučeno, že se opona tajemství okolo parametrů chystané Nikon nezrcadlovky rozplyne třeba na letošním veletrhu Photokina. Nechme se tedy překvapit, jak to celé dopadne a zda se i od Canonu dočkáme v blízké budoucnosti podobného fotoaparátu.

Zdroje:
Slashgear.com
Bloomberg.com
Nikonrumors.com
Photographybay.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: poky Muž

Založeno: 13.07.2010, 07:11
Odpovědí: 28

...do každého odstavce;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Achi Muž

Založeno: 13.07.2010, 08:08

Doporučuji to prokládat termíny BEZZRCADLOVKA a HYBRIDNÍ ZRCADLOVKA, které se vyskytují v předchozích článcích, aby to vypadalo ještě odborněji :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: BK Muž

Založeno: 13.07.2010, 09:02

Proč to prostě nenazvat kompaktem s výměnnými objektivy - slovo nezrcadlovla je jazykový patvat a nesmysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: mk Muž

Založeno: 13.07.2010, 09:50

V angličtině to má hezký název EVIL :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 13.07.2010, 10:20

Nezrcadlovka sice není nejkrásnější slovo, ale "kompakt s výměnnými objektivy" je absolutní blbost. Někdo tady zřejmě netuší, že "kompaktní" znamená "celistvý, souvislý soudržný".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: pepe Muž

Založeno: 13.07.2010, 11:05

A nezrcadlovka zas znamená fotoaparát bez zrcadla.. Tady zas někdo dělá "učence"..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 13.07.2010, 12:14

Váš příspěvek jsem nějak nepochopil, nezrcadlovka pochopitelně znamená fotoaparát bez zrcadla - právě o něm je tu řeč.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: metyn Muž

Založeno: 13.07.2010, 13:31

já nemám v současné době v bytě ani jedno zrcadlo, tudíž mám taky bezzrcadlovku, z toho plyne ponaučení, že nejen fotoaparát může být nazýván bezzrcadlovka

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Radim Muž

Založeno: 13.07.2010, 14:01

no a? To jako ze oko v hlave, na puncose a nebo treba rybi oko se nesmi pouzivat? Nebo snad maji objektivy oko z ryby? Nebo je na puncose oko, nejlepe i s vickem a rasama?

Vase prirovnani k bytu bez zrcadel je trochu slaby argument.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: BK Muž

Založeno: 13.07.2010, 13:22

Významu slova kompakt, zdá se, rozumíte, uniká vám však evidentně smysl jeho použití.

O co jiného než o kompakt s možností výměny objektivů jde ?

Použití slova nezrcadlovka hraničí s debilitou, pokud bych byl neslušný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Petr Muž

Založeno: 13.07.2010, 14:15

Myslím si, že bychom měli se snažit každou věc pojmenovat tak, jak skutečně vypadá a k čemu je určena, či jak slouží. To je i např. kompakt s výměnnými objektivy a podobně i jinak, ne ale bezzrcadalovka. U jiných dříve pojmenovávaných vyrobených věcí se také nenegovala u nového výrobku v novém pojmenování některá vypuštěná část tohoto výrobku. např. u benzinového motoru to byl stručně benziňák, u naftového, nafťák, ne tedy nebenziňák, klasický mechanický rozdělovač u motorů byl nahrazen elektronikou a neříkalo se taky bezpalcový rozdělovač a podobně. Když včas nato náš jazykový ústav s něčím vhodně přívětivým pojmenováním nepřijde, asi se ujme jako jindy některý výraz z angličtiny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: jendai Muž

Založeno: 13.07.2010, 14:28

Já svým kinofilmovým zrcadlovkám běžně říkám nestředoformáty :-D Máte pravdu, nezrcadlovka i bezrcadlovka jsou nesmyslná pojmenování.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 14:36

Ano i ne. Benziňák a nafťák jsou na stejné úrovni, jsou to dvě varianty téhož. U "nezrcadlovky" jde o zcela novou koncepci řešení hledáčku. Takže to není tak jednoduché.
Jinak se nedomnívám, že "jazykový ústav" je tu od toho, aby s něčím "vhodně přívětivým" přicházel. Názvosloví oboru vytvářejí odborníci a autority v oboru, překladatelé atd. Ne ústav. Ten může jen doporučovat, konzultovat, někdy i kodifikovat. Ale sotva "přicházet". Víte, kolik je různých oborů...?
Problém je, při úctě k píli pana Poláčka a jiných, že v masovém měřítku šíří terminologii a informace lidé, kteří nemají dostatečné vzdělání, erudici, interdisciplinární přehled a jazykový cit či zkušenost. Prostě to drtěj v rámci svého úzkého oboru, často bez důkladné znalosti jazyka, z kterého překládají. Těžko je tady ale předěláme :-) Mají moc, i když toho vědí málo.
Hýčkání autorit oboru se ovšem u nás nenosí. Zelenou mají - zelenáči :-) Třebaže mohutně olistění tisíci popsaných stránek...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Achi Muž

Založeno: 13.07.2010, 16:45

Dovolil bych si trochu nesouhlasit, jazykový ústav je tu právě od těchto věcí, protože jsou to odborníci (a třeba pomáhají při tvorně pojmenování nových zvířat, aby nevznikaly slovně nesprávná spojení, protože i jazyk jako výrazový prostředok má svoje zákonitosti a pravidla) a rozhodně by nebyl od věci se na ně obrátit. Odborníci a autority v oboru, pokud se to tak dá nazvat, použijí spíše slovně ustálený cizojazyčný termín, napřiklad fotoaparát kategorie "mirrorless", když použiju přenos z jiných odvětní, například průmyslu. A právě odborník by se měl obrátit na odborníka v oboru, kterému sám nerozumí. No přenechávat to překladatelům, při vší úctě k tomuto nelehkému oboru, by byla cesta do, no, pekla, i když pár vyjímek existuje. Stačí si přečíst pár zahraničních publikací o fotografování přeložených do češtiny:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Petr Muž

Založeno: 13.07.2010, 18:24

Kaimane máte pravdu, v tu chvíli jsem to střelil časově hodně dozadu, jsem již z té hodně už starší geneerace.Myslel jsem první benzinové motory v autech, kdy za nějakých 20 let kolem roku 1900 začali používat i motory naftové.Zrovna příklad ne moc dobrý. Vzpomínám si ale na jev opačný, kdy někdy v roce 1978 jsme začali na vnitřní trh dodávat videomagnetofony z T. Přelouče a naši "jazykotvůrci" vymysleli místo videomagnetofon český název magnetoskop. Za pár měsíců při jednáních i v odborném tisku to stejně vyhrál videomagnetofon, takže jak tu již je psáno, nejspíš to vždy vyhraje již dobře vžitý ustálený cizojazyčný termín. Mně se líbí i to základní rozdělení co používá Megapixel, na Fotoaparáty kompakty, fotoaparáty s výměnnými objektivy a fotoaparáty zrcadlovky a je mi jasné o čem se mluví.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 19:10

V zásadě souhlas, včetně Megapixelu. Skvělé, přehledné stránky, kde je radost brousit.
Ten magnetoskop, to byla bomba! Je to holt problém, s těmi názvy. Ovšem ten, kdo nový pojem zavádí, by měl být lexikálně příčetný a měl by o věcech přemýšlet. Bezzrcadlovka apod. je fakt jen název do úvozovek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 19:16

Achich, achich... Pardón! K Vám na lingvistické švestičky chodit nebudu. Ó jé :-)
PS: Kdesi v téhle diskusi píšu o autoritách v oboru a skutečných profesionálech. Ti to zvládnou levou rukou (no někdy se trošku zapotěj...) i bez jazykové poradny. Mimochodem - jaká to nová zvířata máte v dodávce...? Ta pod ropnou skvrnou...? :-) :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: Achi Muž

Založeno: 14.07.2010, 07:37

Ke mně na radu chodit nedoporučuji:-) Ale existuje terminologické oddělení Ústavu pro jazyk český ČSAV, které se danou problematikou odborně zabývá...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:32

Konečně rozumná řeč :-)
Jen tak mimochodem - žádné "terminologické oddělení Ústavu pro jazyk český ČSAV" neexistuje. Ona totiž neexistuje ta ČSAV, tedy Československá akademi věd. Dnes se to jmenuje Jazyková poradna a patří pod Ústav pro jazyk český AV ČR.
Ale něco podstatnějšího. Tato poradna nevytváří jazyk ani terminologii. O to se "stará" lid český (moravský, slezský...). Poradna jen radí, doporučuje. Si teda myslim, protože proč by ji jazykovědci nazývali poradnou, že ano... :-)
Přeji Vám slunný den oproštěný od bludů totalitně-direktivního a prvoplánově povrchního vidění světa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:30

Abyste mi věřil...:
http://www.f
otografovani.cz/art/fotec
h_df/nikon-nezrcadlovka-n
a-obzoru-2010.html?fshow=
92048

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 13.07.2010, 17:46

S debilitou hranicí použití slova "kompakt" pro fotoaparát, který nevykazuje žádné znaky kompaktu. Kompakt s možností výměny objektivů je ještě stupidnější název, jak "zrcadlovka bez zrcadla".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: BK Muž

Založeno: 13.07.2010, 18:02

Tak se tak nerozčilujte, stejně s tím nic neuděláte.

Je to prostě kompakt s výměnnými objektivy, zkuste si je v obchodě porovnat, a schválně, jestli poznáte pár rozdílů...ve "znacích" kompaktů (:-))

Bezzrcadlovka, nezrcladlovka, to jsou ty OPRAVDOVE debility :-), ještě zpátky zavést klapkobřinkostroj pro klavír, neklapkonebřinkonestroj pro jeho elektronickou verzi :-o

Půvabná debata...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 13.07.2010, 20:47

Já se nerozčiluji, jen mě vždy překvapí, když v diskusi na fotowebu někdo netuší, co je to kompakt :-(
Nemusím chodit do obchodu, ve skříni mám jak kompakty tak zrcadlovky. A to nejen jednooké ale i dvouokou. A taky dálkoměr, deskáč a dírkovou komoru. A svého času jsem měl i kompaktní zrcadlovku.
Takže o typech fotoaparátů mám docela slušnou povědomost ... na rozdíl od těch, kteří znají jen kompakty a zrcadlovky a vše ostatní je nad meze jejich chápaní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 21:45

Jen na okraj. Stupidní a debilní není přiliš lichotivé označení pro - nevědoucí :-)
Včera jsem sledoval zajímavou přednášku Tomáše Halíka. Zazněla tam i myšlenka, že jazyk minulých časů je pro publikum v přítomnosti jazykem cizím až nesrozumitelným.
Podobn
ě je to s Vaším kompaktem.
V době, kdy se objevily na trhu kinofilmové kompakťáčky, nikdo netušil, že jednoho dne se v digitálním provedení objeví i jejich vylepšený (no, dejme tomu...) klon - s výměnnou optikou. Ovšem Vy jako pamětník jistě pamatujete kompaktního Olympuse Pen F, byť zrcadlovku, stejně jako Leicu CL - typický kompakt s výměnnými objektivy. Foťáky už nejsou, co bývaly, měřítka velikosti byla "přepočítána", ledacos je více nebo méně jinak. Není vše tak jednoznačné a nalinkované, jak naznačujete, když hledíte do příšeří svého domácího muzea fotografické techniky :-)
PS: Název typu "kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy" považuji za zcela legitimní, srozumitelný pro zákazníka - i historika fotografie. Je to prostě taková ta Leica CL. Kompaktní přístroj s výměnnými objektivy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 14.07.2010, 00:04

Název typu "kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy" je pro zákazníka stejně srozumitelný jako "zrcadlovka bez zrcadla" ... jen postrádá ten vtip a těm, kdo neznají význam cizích slov, uniká, že je to úplně stejný protimluv. Slovo "kompaktní" znamená v češtině "celistvý, souvislý, soudržný" a název "kompaktní fotoaparát" (zkráceně "kompakt") se vžil pro vskutku kompaktní foťáky, tj. ty, které měly vše integrované v jednom nerozebíratelném funkčním celku. NIKDY se nepoužíval pro (dálkoměrné) přístroje s výměnnými objektivy! Označovat slovem kompaktní=celistvý takový přístroj, jehož podstatná a nepostradatelný součást (objektiv) je nejen oddělitelná ale i vyměnitelná za jinou s odlišnými technikými parametry - to je prostě nesmyslné. A nejen z jazykového hlediska, je to prostě matoucí. Právě u tohoto důvodu byl např. pro Olympusy řady IS ražen název "All In One", protože označení "kompaktní zrcadlovka", je sice správné, ale zároveň právě poněkud matoucí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 00:28

Díky za názor, byť ho nesdílím. Pod pojmem kompaktní není nutné si představovat cosi nedělitelného. Takže kompaktní přístroj může být "necelistvý" - v tomto smyslu. Není tedy nesmysl, když kompaktní přístroj má výměnný objektiv...
Škoda, že jste trošku utekl od tématu - jak tedy vlastně nazvat "nezrcadlovku". Nebo jsem to přehlédl, už se mi zavírá voko :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:20

Pod pojmem kompaktní je nutné si představovat cosi nedělitelného, protože krom významu "celistvý, souvislý, soudržný" má ještě význam "pevný, hutný" čili nedělitelný nebo velmi těžce dělitelný.
Ale opravdu mi nejde o to se hádat, chtěl jsem jen podotknout, že ti kdo se rozčilují nad pojmy "nezrcadlovka" nebo "zrcadlovka bez zrcadla" a navrhují "kompakt s výměnnými objektivy" se dopouštějí ještě horší jazykové mesaliance. A navíc tříslovné pojmenování (vlastně čtyř i s předložkou) nemá v hovorovém jazyce sebemenší šanci.
Jak nejlépe nazvat tento typ foťáku nevím, počkám si co se ujme. Klidně to může být i "kvazizrcadlovka", "pseudozrcadlovka" či podobně, způsobem použití se skutečně nejvíce podobá (D)SLR s výměnnými objektivy. Měl jsem m.j. i Sony R1 - kdyby měl výměnný objektiv, tak na první pohled málokdo nezasvěcený pozná, že to není zrcadlovka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:43

Nevadí, já se stále domnívám, že nedělitelnost není onou jedinečnou a nepominutelnou vlastností kompaktnosti.
Souhlasím i s tím, že víceslovné pojmenování v hovorové praxi neobstojí, třebaže by bylo výstižnější.
Obecn
mě zarazila horlivost a nepoučenost některých diskutérů na téma, o němž jako naprostí laikové sotva mohou mluvit či psát, tedy mluvit a psát s takovou jistotou, přezíravostí a neprofesionalitou :-)
Takže - uvidíme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: ještě víc nezrcadlových fotoaparátů...

Autor: R. Muž

Založeno: 14.07.2010, 10:30

Co je kompaktni tak je to nedelitelne narozdil od nekompaktniho? Treba CZ 75 ?
http://www.czub.cz/cz/
catalog/79-pistole-cz/PC/
CZ_75_COMPACT.aspx

Odpovědět na příspěvek

On pan Kimura v originále řekl

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.07.2010, 07:28
Odpovědí: 0

"tento fiskální rok" - protože ten rozhovor byl především o hospodaření. Tak abyste se nedivili, že "tento rok" taky může být červen 2011... Fiskální roky firem se ve světě vůbec nekryjí s roky kalendářními.

Odpovědět na příspěvek

kvazizrcadlovka a tak dál

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 11:36
Odpovědí: 2

To je ten správný název. Tváří se to jako zrcadlovka, zrcadlovka to ale není... :-)
A dělí se na kvazizrcadlovku se superzoomem a kvazizrcadlovku s výměnnou optikou (chcete-li - s výměnnými objektivy).
Není-li hledáček (napodobující hledáček zrcadlovky) konstrukční součástí přístroje a lze vyměnit objektivy, už to není kompakt, ale kompakt s výměnnou optikou. Jestli si na něj můžete posadit za velké prachy hledáček a udělat z toho "kvazizrcadlovku", nic to nemění na původním určení přístroje.
Kompaktnost
, neboli (např.) celistvost, není dána tím, jestli lze výrobek rozložit na jednotlivé kousky, nebo ne. Takže třeba Leica M9 obsahuje určité rysy kompaktnosti (ve srovnání s některými fullframy), ale jistě nikoho nenapadne ji nazvat kompaktem. Stejně jako véčkaři nemusí nosit tričko s výstřihem do písmene V. Zatím... :-)
PS: Pro místní jazykovědce si dovoluji připomenout, že jazyk je velmi živý fenomén a netřeba se z toho po..... Jiná věc je, že před "ale" se dělá čárka atd. atd. A že analogický a analogový není jedno a totéž.

Odpovědět na příspěvek

RE: kvazizrcadlovka a tak dál

Autor: BK Muž

Založeno: 13.07.2010, 17:21

Já bych to s tím kompaktem tak nehrotil - i M9 je de facto kompakt (byť za skoro 300 tisic, počítáme-li i objektiv). Je to jediný kompakt, který bych opravdu chtěl :-).

Slovo kompakt se používá v širším slova smyslu vzhledme k povaze předměntné věci (u fotoapratů menší rozměry, nižší váha...kompaktní může být koneckonců i zrcadlovka...).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvazizrcadlovka a tak dál

Autor: kaiman Muž

Založeno: 13.07.2010, 18:19

Jo, díky. Píšete to, co já. Jen jinými slovy. Myslím, že nic nehrotím :-) Ano, Leica je svého druhu kompaktní přístroj. Některé droboučké zrcadlovky jsou kompaktní ve srovnání s profi fullframy. Ale pozor na slovíčka. Nejde o adjektivum, ale o substantivum :-)
Každopádně s nezrcadlovkou a mým skvělým návrhem na QSLR - kvazizrcadlovku - má tohle brebentění jen málo společného!

Odpovědět na příspěvek

Tak nechajme to označenie EVIL

Autor: bob222 Muž

Založeno: 13.07.2010, 15:11
Odpovědí: 0

na EVF sme si tiež zvykli. Alebo tam doplňme digital a bude to DEVIL... ;-))))

Odpovědět na příspěvek

Všem jazykovědcům zde:

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:12
Odpovědí: 5

Abyste se nepotentočkovali... Samozřejmě se časem nějaký název ustálí sám. Stejně jako Česko, proti kterému sice ještě dnes sem tam někdo vypískne, ale prostě se ujalo a za dalších deset let už nebude vzrušovat vůbec nikoho.

A samozřejmě největší šanci má název jednoslovný - takže nesmyslný termín "kompakt s výměnnými objektivy" pro tyto foťáky opravdu nikdo používat nebude. IMHO nemá šanci ani "nezrcadlovka" jakožto pojem záporný, protikladný k něčemu. Slova na ne- se v češtině používají buď pro popis něčeho záporného, nepěkného, nebo tam, kde kladný opak z jazyka vymizel. EVIL je v angličině sice zkratka krásná, ale zoufale nevýstižná - popisuje totiž i zrcadlovky... Takže si zvykejme na "bezzrcadlovku", dokud někdo nepřijde s něčím inteligentnějším, co by mělo šanci na úspěch.

Odpovědět na příspěvek

RE: Všem jazykovědcům zde:

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:37

Díky (Bohu...) za zdravý názor. Přiznám se, že já vidím "bezzrcadlovku" zatím spíš jen v úvozovkách, ale nemyslím si proto, že moje "kvazizrcadlovka" by byla lepší :-)
Ono je totiž důležité to, o čem článek je - tedy že i velký Nikon )a možná v zápětí velký Canon...) pracuje na něčem, co jiní už dávno mají a uvedli na trh. Tyhle jazykovědné výrony letním horkem rozpálených laiků a diletantů k ničemu nevedou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Všem jazykovědcům zde:

Autor: BK Muž

Založeno: 14.07.2010, 09:51

No, vaše první věta platí i pro vás...:-)

Uvidíme, jaký název se uchytí, upřímně řečeno, nemám v tomto ohledu příliš vysoká očekávání. BEZzrcadlovka je samozřejmě naprostá hlouppost, ale u BEZmozků by mohla fungovat (to je samozřejmě vtip)...

Odpovědět na příspěvek

RE: Všem jazykovědcům zde:

Autor: mk Muž

Založeno: 14.07.2010, 10:24

EVIL neboli Electronic Viewfinder, Interchangeable Lenses zatím žádnou zrcadlovku nepopisuje :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Všem jazykovědcům zde:

Autor: pepe Muž

Založeno: 14.07.2010, 13:22

Kahovče, Kahovče, EVIL popisuje zrcadlovku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Všem jazykovědcům zde:

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 15.07.2010, 07:26

Aha, tak sorry, já četl o úplně jiném významu zkratky EVIL - takže je jasné, že jazykový bordel mají všude.

Odpovědět na příspěvek

pro kaimana

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:16
Odpovědí: 4

Navazuji na:
"Obecně mě zarazila horlivost a nepoučenost některých diskutérů na téma, o němž jako naprostí laikové sotva mohou mluvit či psát, tedy mluvit a psát s takovou jistotou, přezíravostí a neprofesionalitou :-)"

Nejeden diskurzivní si müsli, že je export a suteréně požívá cizí termity. Není to sice igelitální, ale je to rizoto. Ani odporní Hektoři si s názvem neví rady a jim je jasné, že je to kompatibilní fotoArarat s výmětovými objekcemi.
:-(
Argument
ace obchodním názvem mi připadá na úrovni policajta ve známém vtipu, který nechápal jak v Audi QUATRO může cestovat pět lidí a úplně ho dorazili dva pasažéři ve Fiatu UNO :-)
Spíš jsem čekal, že si někdo vzpomene na ruský kompakt Čajka na půlený kinofilm, jehož objektiv se dal odšroubovat. Ale není možné ho označit za výměnný objektiv, protože žádný jiný objektiv se k němu se nedělal a tudíž ho nebylo za co vyměnit.

Odpovědět na příspěvek

RE: pro kaimana

Autor: BK Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:28

Třeba u té Čajky bylo možné vyměnit objektiv za ten samý :-), i to byl na Rusko pokrok...

Berte věci více s humorem a nadhledem...:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pro kaimana

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:38

Jo, jo, měl jsem ji, kompakťandu uralskou. Prý to byl závit fedu, ale nikdy jsem to nezkoušel.
O humor a nadhled nemusíte mít u mě starosti :-)
Na absenci těchto užitečných vlastností jsou tady jiní fořti (no, možná spíš fotři, i když věkem na to nedosáhnou).

Odpovědět na příspěvek

RE: pro kaimana

Autor: pepe Muž

Založeno: 14.07.2010, 13:31

Hezká dlouhá debata o ničem (slušně řečeno). A takový Štreit se tu ne a ne objevit, ale zas umí fotit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pro kaimana

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 14:14

Ani Dita Pepe :-)

Odpovědět na příspěvek

názor jazykové poradny - citace

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:26
Odpovědí: 3

Vážení diskutéři, nedalo mi to, a o názor jsem požádal odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR, oddělení jazykové kultury - jazyková poradna.
Zde je odpověď Martina Proška na moje dvě otázky, týkající se toho, kdo určuje, co se jak bude nazývat a také našeho oblíbeného brebentění na téma "jak nazvat bezzrcadlovku" (poradně jsem poskytl řadu informací a komentářů, včetně anglické terminologie EVIL a EVF):

ad 1) jazyková poradna je v otázce odborné terminologie skutečně pouze poradním orgánem, nikoli kodifikátorem a arbitrem. Rozhodující je vždy volba, popř. úzus odborníků v oboru.

ad 2) Škoda, že neuvádíte, proč jsou termíny "bezzrcadlovka" a "nezrcadlovka" odmítány jako nevhodné a zavádějící, když absence zrcadla skutečně je společným konstrukčním prvkem dané skupiny přístrojů. Definice negací, tj. podle toho, co přístroj nemá, je rovněž plnohodnotnou definicí. Podle našeho názoru tedy není z jazykového ani věcného hlediska nijak závadné užít kterékoli z označení bez- / ne- / kvazizrcadlovka, a to pro celou množinu daného typu aparátů. Nedokážeme bohužel posoudit, do jaké míry je v technické praxi (ne)přijatelná možnost kolize významů moderní přístroj × stařičký deskový aparát.
Té se vymyká pouze "kvazizrcadlovka".

Je-li v technické praxi potřeba vystihnout, co v konstrukci fotoaparátu JE, nikoli to, co v ní není, pak by se jako odborný termín měl použít nejlépe nějaký vhodný překlad oněch anglických pojmenování konstrukčních prvků daných (pod)skupin fotoaparátů. Jestliže správně vyrozumíváme z Vašeho dotazu, souhrnný termín pro všechny skupiny daných přístrojů neexistuje ani v angličtině. Proč jej tedy v češtině prostě nevytvořit?

Odpovědět na příspěvek

RE: názor jazykové poradny - citace

Autor: BK Muž

Založeno: 14.07.2010, 11:31

Tak uvidíme, co se ujme...třeba budeme všichni časem říkat jakémukoliv fotoaprátu kamera (malá, velká..), jako to dělají (nyní již nikoliv pouze) anglicky mluvící země a toto slovo se rozmáhá i v ČR.

Odpovědět na příspěvek

RE: názor jazykové poradny - citace

Autor: pepe Muž

Založeno: 14.07.2010, 13:19

Zeptej se jich taky na full-frame.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: názor jazykové poradny - citace

Autor: kaiman Muž

Založeno: 14.07.2010, 15:54

Jo, dík za tip. Taky se zeptám, kolik je hodin :-)

Odpovědět na příspěvek

?

Autor: tim Muž

Založeno: 14.07.2010, 18:49
Odpovědí: 0

No a proč se těmto vskutku zajímavým mašinkám neříká prostě FOTOAPARÁT ?

Odpovědět na příspěvek

pro kaimana

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 16.07.2010, 21:08
Odpovědí: 0

Oceňuji, že jste si vyžádal stanovisko Ústavu pro jazyk český AV ČR. Časem uvidíme jaký název se ujme. Analogii se zrcadlovkou evokují pocity které cituji z recenze tohoto typu fotoaprátu Panasonic DMC-G2:
"Hledáček je vynikající, člověk má opravdu dojem, že fotí zrcadlovkou." a "... pohled do hledáčku je tak přesvědčivě "zrcadlovkový", že to zrcadlovkáři přijde divné."

http://www.di
gineff.cz/art/titulka/100
717panag2.html

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: