Panasonic v blízké budoucnosti uvede 3D objektiv pro M.F.T. fotoaparáty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Panasonic v blízké budoucnosti uvede 3D objektiv pro M.F.T. fotoaparáty

3. srpna 2010, 00.00 | Panasonic se chystá uvést první výměnný 3D objektiv určený pro Micro Four Thirds fotoaparáty. Více viz náš článek.

Zřejmě se pomalu schyluje k dalšímu rozmachu 3D technologie v oblasti digitálních fotoaparátů. Dosavadním průkopníkem byla v tomto směru společnost Fujifilm, která sestrojila koncept kompaktu FinePix Real 3D umožnující pomocí dvojitého objektivu zhotovovat třírozměrné fotografie. Nyní to vypadá, že i Panasonic začíná výrazně koketovat s 3D technologií, neboť na internetu pronikly informace zvěstující, že jmenovaný výrobce chystá v blízké budoucnosti uvést první 3D objektiv určený pro Micro Four Thirds fotoaparáty.

Zamýšlené uvedení 3D objektivu pro platformu Lumix G Micro Systém nezrcadlovek není koneckonců žádným překvapením, neboť Panasonic již před několika dny představil první 3D videokameru HDC-SDT750 na světě, která je určená pro širší veřejnost. Tato videokamera disponuje stereo objektivem Leica Dicomar s 12x zoomem, který se skládá ze dvou identických skel, jež se nalézají těsně u sebe.

Panasonic 3D videokamera HDC-SDT750, která disponuje speciální stereo objektivem Leica Dicomar s 12x zoomem

Na obdobném principu budou patrně založené 3D objektivy pro Panasonic M.F.T. fotoaparáty, jak napovídá pohled na níže uvedený produktový snímek. Ten zobrazuje 3D objektiv jako tenké pancake sklo s dvěma čočkami, jež jsou obě přikryty jedním optickým elementem. Díky tomu přístroj bude moci zhotovit dvě stereo fotografie, které poté pomocí speciálních algorytmů prolne v jeden výsledný snímek. Otázkou ovšem zůstává, jak se Panasonic v praxi dokáže vypořádat například s tiskem 3D fotografií tak, aby byl zachován jejich trojrozměrný efekt viděný na elektronických monitorech.

M.F.T. Fotoaparát Panasonic Lumix G2 a prototyp 3D objektivu

Přesný časový termín uvedení 3D objektivů pro Panasonic M.F.T. fotoaparáty zatím nebyl uveden, nicméně je pravděpodobné, že by se tato skla mohla objevit ještě v rámci letošního roku. Více informací o projektu 3D objektivů pro M.F.T. můžete najít v tiskové zprávě Panasonic.

Zdroje: Photographyblog.com a Ubergizmo.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No pekny

Autor: F12 Muž

Založeno: 03.08.2010, 11:12
Odpovědí: 15

Cekal sem nastup 3D trochu pozdeji teda o kvalite a svetelnosti to asi tqk maly cockyn ebude. Nicmene doufam, ze vymyslej technologii, aby to nemelospatnej dopad na oci a na boleni hlavy. Prece jen je to oblbovani smyslu.

Odpovědět na příspěvek

RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 03.08.2010, 13:01

Hlavne by si mali konečne všetci priznať, že to nie je 3D, iba pseudo D. U skutočného 3D obrazu (alebo filmu) by som ho mohol obísť a pozrieť sa aj na druhú stranu.... ;-)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No pekny

Autor: mk Muž

Založeno: 03.08.2010, 13:13

V tom případě je třeba divadlo taky pseudo 3D?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No pekny

Autor: Cože kdeže Muž

Založeno: 03.08.2010, 13:31

:-D Zuřivej pes za plotem také tvoří pouze pseudoD, nikoliv 3D ! :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 03.08.2010, 22:19

A nie je možné v divadle ísť z opačnej strany a vidieť? Je, akurát Vás tam nepustia.
Alebo máte dojem, že ak namaľujete obraz, posuniete farby a dáte si brýle, stvorili ste priestorové dielo? ;-)))
Skutočné 3D už sa vyvíja a japonci predvádzali aj prototypy projektujúce obraz do priestoru. Samozrejme zatiaľ nič zložité, iba geometria.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.08.2010, 10:48

vzdy me tyhle hlouposti pobavi,hlavne ze se vzdy vyskytne v kazde diskuzi o 3d apson jeden clovek co proste musi svetu sdelit ze to neni 3d :-) mily zlaty, 3d to jiste je, argument ze to nemuzu obejit je smesny. jestli vam pomuze,ano,neni to realita,ani hologram,koneckoncu nejen ze to nemuzu obejit,dokonce si na to ani nemuzu sahnout. presto (s jistymi omezenimi) ma kazdy bod x,y,z coz jsou pokud umim pocitat 3 rozmery. 3d obsahem se zabyvam dlouho,ve vfx branzi kupodivu par let pred avatarem,takze velmi dobre vim o problemech duality focus distance a sbihavosti,o nastrojich na korekci vad a snizeni namahani oci atd atd, tak se me prosim nesnazte presvedcit ce to neni 3d.ostatne,z vertikalni disparity se da jednoduse dopocitat hloubkova mapa,takze ten 3 rozmer tam opravdu je

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.08.2010, 10:51

a jeste dodatek...k tomu vasemu obchazeni,zkuste si ve skutecnosti obejit vlastni oci.to je zhruba to same co nam tak vitezoslavne sdelujete ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.08.2010, 10:57

sypu si popel nahlavu,samozrejme z horizontalni disparity nikoli vertikalni ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: Zimic Muž

Založeno: 04.08.2010, 11:02

Tak ja se v tom asi nevyznam... je pravda, ze jsem snad ani 3D obraz nevidel...ale dle mne to co se promita na 2D tezko bude 3D. Kino neni divadlo... Ale treba mi to vysvetlite.
Kdyby snimany obraz zaznamenalo treba 50 kamer a pak se do poustelo do prostoru...(3D hologram) rekl bych ano to je 3D. Ale kdyz si nekdo vezme brejle... asi neznam tu technologii....
Poučte mne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.08.2010, 11:31

a mate snad dojem ze lidske oko vidi 3d? urcite ne.takze s touto logikou je 3d pro cloveka nedosazitelne.nastesti mozek z 2 posunutych obrazu dopocita hloubku.a to same delaji tyhle technologie.ano,rozdil je,konkretne v tom ze mozek hloubku pocita s sbihavosti a akomodace,3d filmy ovloadaji sbihavost ale akomodace je fixni,ale kdyz se folmar nerozsoupne,nenuti lidi prilis krizit oci pred projekcni rovinou (tak trochu klise efekt objektu pred platnem) tak s tim mozek problem nema.ostatne tento rozdil mez 2 urceni hloubky,to je primarni duvod bolesti hlavy.ono ne kazdy ma 3d zvladnute,krome iso,clona cas se musi pro kazdy zaber resit baze,sbihavost,volba ohniska ma jine kriteria,dof je nezadouci atd atd,ne kazdy zaber je dobre realizovatelny,ale fakt ze kazdy bod ma hloubku (pokud jej vidi obe kamery) je zrejmy. ostatne,nikdo nerika,ze kamery musi byt jen 2....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 04.08.2010, 12:59

Iba taká otázočka, čo je teda potom socha? 4D???
tie "3D" foto aj filmy sú na ploche a iba využívajú nedokonalosť oka a mozgu, de facto ho oblbujú. Žiadny reálny tretí rozmer tam nie je, iba niečo, čo vytvorí mozog. Inak Váš samotný argument skúsim obrátiť. Asi 10% ľudí (neviem úplne presne) to tzv. 3D nevidí, neregistruje ako 3D. Takže pre nich je to 2D a pre ostatných 3D?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 04.08.2010, 13:15

Inak aby som to zasa nestaval do hádky, tak chápem, čo mi hovoríte. Pre mňa je to porovnateľné (s veľkou fantáziou) napríklad s deskriptívnou geometriou. Na 2D papieri je zobrazený 3D predmet, u ktorého je možné zistiť aj jeho tretí rozmer.
Samozrejme, máte pravdu, že je tam zobrazený 3D predmet aj s jasným tretím rozmerom. Ja však tvrdím, že je to stále ploché 2D zobrazenie 3D predmetu.
Otázka či pseudo alebo ako to voláme je nepodstatná.
Pekný deň.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 04.08.2010, 13:04

sám mi tvrdíte, že tú hĺbku musíte dopočítať. Reálne je to obraz na ploche. Kde je tam ten tretí rozmer? A nemyslím to, čo si na základe klamu vytvorí mozog. Myslím skutočný tretí rozmer.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.08.2010, 21:03

a neni tohle prave jedine podstatne? co na to mozek. je fuk co je realne,je fuk co vidi oko.jde jen o to co vidi mozek.proc by melo zalezet na tom co je fyzicke a co ne? takze tvou logikou,kdyz se prijde na metodu,jak primo neco promitat do mozku,bude to 3d nebo ne,kdyz to neni ani hologram v prostoru,ani promitani na plochu? kdyz to bude obraz s hloubkou,tak z pohledu mozku to 3d bude

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: bob222 Muž

Založeno: 05.08.2010, 07:14

Rozumiem, čo chcete povedať. Asi som od začiatku použil zlý prímer s tým obídením objektu.
Možno jednoduchšie by bolo povedať, že zmenou pozorovacieho uhla o povedzme 30% sa nezmení charakter toho trojrozmerného obrazu (skôr sa zmení jeho pozerateľnosť). Preto je to pre mňa pseudo, nech už má nejakú virtuálnu hĺbku vytvorenú iba v mojej hlave.
Je to skrátka o názore a použitých výrazoch. Pre mňa ako strojára je 3D iné ako pre IT špecialistu.
P.S. Ani vytieňovaním nádoby na obraze a dokreslením predmetov v pozadí sa z neho nestane 3D obraz, hoci získa hĺbku. Ale samozrejme Vám neberiem Váš názor z iného uhla pohľadu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: No pekny

Autor: ferren Muž

Založeno: 05.08.2010, 10:49

obavam se ze s P.S. nemuzu souhlasit ani trosku. to je prave ten zasadni rozdil,stinovanim ani dokreslovanim hloubku nikdy neziskate.ostatne to by normalni film taky mel hloubku.pri 3d je hloubka objektivni,skutecna...pro mozek.neni to nic,co mozek doplnuje na zaklade zkusenosti a inteligence,jako u normalniho obrazku,ale ta hloubka tam prijde ze smyslu,i kdyz neni uplne skutecna...tato hloubka se da primo pouzit,kdyz do 3d filmu chcete pridat objekt,dejme tomu kouli,nemusite jak u normalniho obrazku sam manualne resit hloubku,resit s cim je v zakrytu atd,ale podle toho kam ji umistite,tak bude objekty zakryta,protoze je tam plna informace u hloubce kazdeho pixelu...

Odpovědět na příspěvek

odborná diskuse?

Autor: kaiman Muž

Založeno: 05.08.2010, 13:14
Odpovědí: 0

Milí diskutéři, chcete-li diskutovat o technických, či jiných exaktních problémech, čiňte tak exaktně, s diakritikou a bez překlepů. A také s rozmyslem. Tohle je dost šílený :-)
PS: Jinak trošku nechápu, co řešíte. Stereofotografie je stará takřka jako fotografie sama. A ten základní princip, jak člověk vnímá prostor, už také není nový...

Odpovědět na příspěvek

Špecyjální stereo rytmická fotografyje

Autor: TomB Muž

Založeno: 07.08.2010, 10:21
Odpovědí: 0

"Díky tomu přístroj bude moci zhotovit dvě stereo fotografie, které poté pomocí speciálních algorytmů prolne v jeden výsledný snímek."

Když jsem viděl tohle, málem jsem smíchy spadl ze židle :-)))) To v redakci opravdu nemáte ani spell-checker? Když už si méně zdatní autoři nenechají své texty zkontrolovat někým schopnějším, mohli by se poradit aspoň s počítačem...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: