Revoluce u Canonu? Canon přihlásil patent na HDR technologii - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Revoluce u Canonu? Canon přihlásil patent na HDR technologii

16. června 2010, 02.00 | Canon si před časem nechal patentovat technologii, která umožní u fotoaparátu zhotovovat plnohodnotné HDR snímky již při jednom stisku spouště. Více viz náš článek.

V oblasti digitální fotografie se fotografové v praxi potýkají s omezeným dynamickým rozsahem, se kterým operuje drtivá většina CMOS a CCD senzorů, jež se používají v soudobých fotoaparátech. Dnes je bohužel stále nutné, v případě, že fotograf chce zajistit vyfotografování složité kontrastní scény bez existence přepalů a podpalů, používat různé metody kombinování různě naexponovaných snímků, aby bylo možné v postprocesingu na PC vyprodukovat finální snímek s velkým dynamickým rozsahem (neboli HDR fotografii). Jedná se ovšem o proces, který je jednak časově náročný a jenž je zároveň vhodný pouze pro zachycení statické fotografované scény (pohybující se objekty vytvářejí při HDR skládání dílčích snímků tzv. „duchy“).

Je pravděpodovné, že Canon fotoaparáty budou v budoucnosti schopné pořizovat, díky technologickému řešení pracující se speciálně konstruhovanými senzor, HDR snímky, které třeba budou moci konkurovat stávajícím... Foto via Photographybay.com

V současnosti stále platí, že zhotovování právoplatných HDR fotografií (nemyslíme tím tedy různé digitální „náhražky“, které dynamický rozsah zvětšují pouze formou zesvětlování stinných míst na snímku) je činnost, na kterou stále nejsou dnešní digitální zrcadlovky zařízené, a tak je třeba zdrojové LDR (Low Dynamic Range) snímky montovat v počítači za asistence speciálních aplikací (například Photomatix či nejnovější verze Photoshopu). I když je pravdou, že již dnes můžeme v tomto smyslu zaregistrovat určité výjimky. Například některé DSLR aparáty značky Sony (například Alpha A550 ) či Ricoh CX1 (kompakt) dokáží již ve fotoaparátu vyrábět HDR snímky pomocí slučování trojice rozdílně naexponovaných snímků.

... HDR fotografiím, které se dnes zhotovují pomocí skládání několika rozdílně exponovaných fotografií ve speciálních programech. Není vyloučeno, že pomocí Canon technologie bude jednou možné provádět i tonální mapping, tedy efektně vypadající HDR fotografie se zajímavou světelnou atmosférou.

Nicméně stále se jedná o řešení, které vyžaduje montáž několika pořízených snímků, což se neobejde bez patřičné časové prodlevy, protože závěrka fotoaparátu se musí několikrát otevřít, aby bylo možné pořídit rozdílně naexponované snímky. Chtělo by to tedy technologické řešení, které by dokázalo zjisti produkci HDR fotografií již na pixelové bázi senzorů digitálních aparátů. Tedy aby bylo možné HDR snímek pořídit u fotoaparátu už jedním stiskem spouště. Něco takového dosavad praktikuje pouze Fujifilm u svých fotoaparátů, které jsou vybavené senzory typu Super CCD SR (například DSLR Fujifilm S5 Pro ) a Super CCD EXR (například kompaktní fotoaparát Finepix F80EXR a další).

Snímek dokumentace, kterou zahrnuje Canon patent USPTO Appl. č. 12/630,594 na HDR technologii senzorů

Jenomže v daném směru je Fujifilm prozatím osamocen, a tak zamrzí, že dané revoluční technologické řešení doposud v podobném smyslu nepředvedli také majoritní producenti digitálních fotoaparátů, jakými jsou například společnosti Canon, Nikon, Sony, Olympus, Panasonic či Pentax.

Ale zdá se, že tento nelichotivý stav nebude mít dlouhého trvání, neboť alespoň v případě Canonu se v dané oblasti blýská na lepší časy. Canon si totiž před několika dny podal patent ( USPTO Appl. č. 12/630,594 ), který napovídá, že Canon pracuje na vývoji HDR technologie, jež se zřejmě v dohledné budoucnosti objeví ve fotoaparátech zmiňovaného výrobce a umožní pořizovat snímky s větším dynamickým rozsahem.

Snímek dokumentace, kterou zahrnuje Canon patent USPTO Appl. č. 12/630,594 na HDR technologii senzorů

Patentovaná Canon HDR technologie představuje řešení, které dovoluje již na bázi fotodiod senzoru provádět odlišné expozice během jednoho chodu závěrky fotoaparátu. Přestože bude fyzicky senzor osvícen pouze jednou (tzn. jedno otevření závěrky = jeden expoziční čas nastavený na fotoaparátu), bude na fotodiodách prováděna trojice rozdílných expozic formou využití rozdílných citlivostí ISO. Ve finále obrazový procesor tyto 3 „virtuální“ snímky sloučí za pomocí speciálních algoritmů (tyto algoritmy provádějí tonální mapping stinných a jasových oblastí budoucího HDR snímku) v jeden snímek, který bude disponovat vyšším dynamickým rozsahem (HDR fotografie).

Závěr:
Jedná se tedy o revoluční (i když nikoliv ne úplně první řešení - vzpomeneme-li si na již zmiňovaný Super CCD senzor od společnosti Fujifilm) řešení, které by v budoucnu dovolilo pořizovat s Canon digitálními fotoaparáty výrazně kvalitnější snímky, jež by měly velmi zredukovaný výskyt přepalů a podpalů.

Jmenovaná HDR technologie by dovolovala pořizovat snímky s vysokým dynamickým rozsahem i při snímání dynamických fotografických scén jako je například žánr sportovní fotografie či fotografování divé zvěře.

Konečně tak nebude uvedená HDR technologie operující na pixelové bázi výsadou pouze fotoaparátů značky Fujifilm (která alespoň v segmentu produkce DSLR aparátů znatelně stagnuje), ale rozšíří se i na majoritní výrobce digitálních fotoaparátů (je totiž pravděpodobné, že po Canonu by i ostatní výrobci měli zájem danou technologii adoptovat pro své fotoaparáty). Doufáme tedy, že výše uvedené řádky přestanou v dohledné budoucnosti působit jako pouhé „snivé“ přání, ale nabudou status všední reality, ve které bude možné zhotovovat plnohodnotné HDR snímky takřka každým digitálním fotoaparátem.

Zdroje:
Photographybay.com
Gizmodo.com
Improvephotography.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

HDR ve fotoaparátu

Autor: Kikapu Muž

Založeno: 16.06.2010, 08:48
Odpovědí: 0

HDR snímek lze složit i v DSLR Pentax K-x,ale pouze při snímání do JPEG,stejného výsledku lze dosáhnout z jediného RAW snímku. Řešení Fuji je geniální,jen jsem nepochopil,proč u kompaktů tato možnost není doplněna RAW,jak je to s možností snímání HDR do RAW u S5 Pro nemám šajn,ale jestli to nelze sloučit,tak mi tato funkce přijde jako zbytečná. Jsem zvědav s čím se vytasí Canon.

Odpovědět na příspěvek

revoluce

Autor: kaiman Muž

Založeno: 16.06.2010, 12:26
Odpovědí: 2

Uvidíme. Každopádně by to byla velká revoluce. Na druhé straně pochybnosti zůstávají. Oko nemá žádné velké HDR. Jsme zvyklí správně exponovat pohledem jen to, co nás zajímá. Taky počkejme, jak kvalitní bude ten výstup - třeba pro RAW. Nicméně je to vzrušující :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: revoluce

Autor: R. Muž

Založeno: 16.06.2010, 12:45

To je presne o tom, jestli je to bezne potreba. Nechci byt za zpatecnika, ale +- 1EV z RAWu me vzdycky stacilo. Pouzil jsem neco takoveho u jedne z tisice fotek. Jsem ale asi negativne ovlivnen hype, ktera kolem HDR byla, nebo jeste je. Kdyz se neco nepekne vyfoti, to se stane, ale schvalne tu fotku dodrbat HDR...

Odpovědět na příspěvek

RE: revoluce

Autor: Ganec Muž

Založeno: 16.06.2010, 19:05

Pozri si http://www.apical-imaging
.com/iridix
Ich algoritmy robia to co ludske oko - tmave oblasti zosvetluju, svetle oblasti stmavuju.

oko nema HDR, ale oko ma priamo "dynamic compression DR". Akoby sa v oku "kazdy pixel" (alebo oblast pixlov) exponoval samostatne.
Nepracuje s "centralnou uzavierkou".
Ak by sa podaril spravit taky senzor, tak by uplne stacilo aby kazdy pixel mal 8EV a zaber by bol dokonaly.

Ak toto chapem spravne, exponuje sa spravne, no kazdy pixel sa rozdielne zosilni .. 3 roznymi ISO hodnotami. Pri ISO 100 teda prepaly nezachrani, len tiene akoby boli exponovane vyssim ISOm

Odpovědět na příspěvek

toto vs Fuji CCD

Autor: Ganec Muž

Založeno: 16.06.2010, 20:08
Odpovědí: 0

Nie je to nahodou to iste ako malo Fuji vo svojich fotakoch pred erou EXR senzora (teda napr. vo Fuji F100fd/S100fs) .. teda ze HDR 200% bolo od ISO 200, HDR 400% bolo od iso 400, HDR 800% od ISO 800...

Odpovědět na příspěvek

žiadna revolúcia sa nekoná

Autor: klingo Muž

Založeno: 17.06.2010, 08:41
Odpovědí: 4

hdr u pentaxu je iba softvérová záležitosť úpravy jedného obrázka.Čo je ale viac zaujímavé je zvýšenie dynamického rozsahu pomocou D-range.Tu to funguje tak,že sa prepálené pixely zoslabia o určitú hodnotu,teda o 1ev.Takže canon opäť iba rozvinul už existujúcu technológiu.Otázne je ako to bude vypadať v praxi.

Odpovědět na příspěvek

RE: žiadna revolúcia sa nekoná

Autor: mk Muž

Založeno: 17.06.2010, 11:37

Tohle má Canon už dávno pod názvem Highlight Tone Priority

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: žiadna revolúcia sa nekoná

Autor: m Muž

Založeno: 17.06.2010, 18:00

ostatně jako všichni výrobci

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: žiadna revolúcia sa nekoná

Autor: klingo Muž

Založeno: 18.06.2010, 21:47

tak to sa veľmi mýliš ,canon aj nikon to riešia iba softvérovo,a to exponovaním snímku na svetlo a následným zosvetlením kresby v tieňoch.Veď to hovorí aj názov funkcie-Highlight Tone Priority.
U pentaxu je to ale hardvérom.

Odpovědět na příspěvek

RE: žiadna revolúcia sa nekoná

Autor: Milan Muž

Založeno: 17.06.2010, 12:01

Pentax K7 ma HDR v tele, vyfoti se 3x po jednom zmacknuti spouste a ruzne exponovane snimky se automaticky slozi do jednoho. Bohuzel to funguje pouze pro JPG a neni to moc inteligentli a snimky se nijak nezarovnavaji, takze to funguje uspokojive pouze ze stativu, z ruky se to v podstate neda udrzet i kdyz snimky jsou vyfocene snad behem 1s. HDR neni delane pres nastaveni ISO, jinym casem zaverky, posledni snimek ma vetsinou slysitelne delsi expozici, pokud se pohybujeme se zakladnim casem pod 1/180s.

Ale uz davno jsem si lamal hlavu, proc se nedaji ruzne casti fotky (ruzne pixely) prvadet na A/D prevodniku s ruznou citlivosti... fotit jako zaklad rekneme na ISO400 a svetla na ISO100 a stiny treba na ISO1600, podle urovne osviceni... nebo se tohle uz davno dela pod nazvem D-Range a pod?

Odpovědět na příspěvek

novinka?

Autor: bobo2sk Muž

Založeno: 18.06.2010, 15:30
Odpovědí: 0

Ak som spravne pochopil, tak to vlastne len 3x ulozi tu istu fotku s tym,ze upravi expoziciu pomocou ISO do plusu a minusu...
No a presne toto clovek spravi,ked spracuje HDR v RAW konvertore... takze jedina novinka... urobi to fotak (so vsetkymi nevyhodami co k tomu patria ako nemoznost zasahu, fungovanie len s JPG)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: