Sharp představil novou technologii LCD displeje, která přinese větší úsporu energie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Sharp představil novou technologii LCD displeje, která přinese větší úsporu energie

14. července 2009, 00.00 | Společnost Sharp nedávno představila světu novou technologii LCD displejů, která by údajně měla přinést až 130x nižší energetickou spotřebu ve srovnání se standardními LCD monitory. Více viz náš článek.

K jedněm z nejvíce energeticky náročných zařízení v digitálním fotoaparátu patří, kromě například motorku autofokusu, či internímu blesku, také LCD displej. Zvlášť dnes, když zejména v oblasti kompaktních aparátů začíná být optický hledáček vzácnou raritou, se stává LCD displej monopolním zobrazovacím zařízením, které je během fotografování prakticky permanentně v provozu. Stinnou stránkou tohoto trendu jsou nemalé energetické nároky, které zkracují operační dobu fotografování s aparátem. Člověk se tak mnohdy může „řečnicky“ zeptat, zda jsou díky technickému pokroku na obzoru nějaké nové technologie LCD displejů, které by mohly snižovat jejich nemalou energetickou náročnost.

Prototyp monochromatického LCD displeje Sharp, který využívá obrazové body vybavené pamětí

V tomto kontextu nás před časem zaujalo oznámení společnosti Sharp, která představila novou technologii v oblasti LCD displejů. Tato technologie by mohla v optimálním případě přinést určitou úsporu elektrické energie, ve srovnání se standardními LCD displeji.

Schéma standardního LCD displeje

V čem spočívá princip této technologie? Vtip nových LCD displejů Sharp zhruba spočívá v tom, že každý pixel má v sobě zabudované miniaturní obvody, ve kterých je uložena paměť. V této paměti jsou uchovávána obrazová data, která daný pixel předtím zobrazil. Díky tomu nemusejí jednotlivé pixely měnit svůj obsah snímek po snímku během obnovovací frekvence, kterou taktuje řídící jednotka LCD displeje. Pixely mohou tedy po určitou dobu zobrazovat obrazová data, která se ve srovnání s předchozím zobrazením nezměnila i bez zapojení řídící jednotky.

LCD displej je mimo jiné napojen na jednotku, která určuje jeho obnovovací frekvenci

K úspoře energie by tedy mělo dojít například v těch případech, kdy si na fotoaparátu přehráváme pořízené fotografie. Tím, že po dobu zobrazení fotografie se nemění obsah obrazových dat v jednotlivých pixelech, tak díky zabudované paměti v každém obrazovém bodu nemusejí být tato data zbytečně přepisována obnovovací frekvencí (u dnešních displejů se používá obnovovací frekvence v rozsahu cca 50 – 60 Hz).

Nová technologie by mohla ve spojení s organickým displejem typu OLED přinést ještě větší energetickou úsporu

Výhodu tohoto řešení Sharp demonstruje ve své tiskové správě na parametrech spotřeby u 1,35palcové displeje. Zatímco u standardního displeje se stejnou velikostí jednotlivé pixely spotřebovávají cca 2 miliwatty energie, tak u nových displejů by měla spotřeba pixelu činit pouhých 15 mikrowattů.

Další ilustrativní pohled na vypreparovaný OLED displej

Pravdou ale zůstává, že implementace této technologie je ještě pro oblast LCD displejů digitálních fotoaparátů věcí vzdálenou, neboť Sharp zatím představil pouze monochromatický LCD s miniaturním rozlišením 96 x 96 pixelů (takto velké černobílé displeje by se daly využít pouze pro malé spotřebiče – například hodinky, či mobilní telefony apod.). Rovněž tato technologie neřeší spotřebu elektrické energie, kterou vygenerují jednotlivé podsvětlovací trubice LCD displejů.

Nicméně v blízké budoucnosti by se tato technologie mohla stát nadějným řešením (například v kombinaci s OLED technologií) i pro oblast digitální fotografie (své využití by mohla najít nejen na samotných fotoaparátech, ale i například na digitálních rámečcích).

Zdroje:
Dcviews.com
Shutternews.com
Slashgear.com
Eetimes.com

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

kontrolní jednotka

Autor: finn Muž

Založeno: 14.07.2009, 06:17
Odpovědí: 0

Control unit není kontrolní jednotkou, ale jednotkou řídicí.

Odpovědět na příspěvek

2 mW / pixel

Autor: PavelR Muž

Založeno: 14.07.2009, 21:33
Odpovědí: 2

2 miliwatty na pixel? To se mi nějak nezdá, to by displej o 230.000 bodech měl spotřebu 460W? I kdyby to nebylo na subpixel ale na pixel tak je to přeci strašně moc... To je i na marketingový materiál firmy Sharp trochu silná káva. Nebo počítám špatně? Pavel

Odpovědět na příspěvek

RE: 2 mW / pixel

Autor: mk Muž

Založeno: 14.07.2009, 22:43

Když se podívám na autora, možné je všechno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: 2 mW / pixel

Autor: Honza Muž

Založeno: 15.07.2009, 08:40

Vskutku, není to spotřeba na pixel, nýbrž příklad spotřeby tři a půl centimetrového displeje:

A Memory LCD of 1.35 inches consumes about 15 µW in operation whereas a standard LCD of comparable size needs about 2 mW to render an image.

Odpovědět na příspěvek

zvláštní supertechnologie

Autor: Setnicka Muž

Založeno: 14.07.2009, 22:04
Odpovědí: 2

...když jsem kdysi dávno četl vysvětlení, proč LED displeje neblikají jako CRT, bylo napsáno, že se zobrazování pixelu mění jen a jen tehdy, když se změní požadavek na stav zobrazování. Jinak pixely u LED nemění stav - neblikají. Teď jsme, podle tohoto článku tedy na začátku historie LED - nebo je tenhle článek jen blbý překlad

Odpovědět na příspěvek

RE: zvláštní supertechnologie

Autor: Michal Muž

Založeno: 18.07.2009, 20:37

Článek je v pořádku. U CRT obrazovky se pixel rozsvítí v okamžiku, kdy dostane signál a potom postupně samovolně zhasíná zatímco signál dostávají ostatní pixely a znovu se rozsvítí až dostanou signál všechny ostatní pixelu a dojde na něj řada znovu. Zatímco u LCD displeje svítí všechny pixely pořád, pokud pixel dostane požadavek aby se rozsvítil na stejnou barvu, jakou už má tak se nic nestane a svítí pořád stejně, pokud tedy displej zobrazuje statický obrázek, tak všechny pixely dostávají pořád dokola tu stejnou informaci na změnu ze současného stavu do toho stejného, takže se nic neděje a displej nebliká. Tato nová technologie se dá přirovnat ke kompresi videa, pixel dostane signál pouze pokud se má změnit. Pochybuji o nějaké výraznější úspoře energie, protože největším žroutem energie u displeje je podsvícení a to tahle technologie neřeší.

Odpovědět na příspěvek

RE: zvláštní supertechnologie

Autor: Michal Muž

Založeno: 18.07.2009, 20:43

Teď jsem si všiml, že ve svém příspěvku jsi mluvil o LED displeji, přestože článek je o LCD. Můj první příspěvek se týká LCD. LED displeje blikají, intenzitu svícení pixelu regulují pulzně. Frekvence pulzů je řádově vyšší než u CRT (několik kHz, zatímco u CRT je to 50 - 100 Hz ) takže opět žádné okem pozorovatelné blikání nehrozí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: