Sony představilo nový typ CMOS snímače s označením „Exmor R“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Sony představilo nový typ CMOS snímače s označením „Exmor R“

12. srpna 2009, 00.00 | Sony minulý týden spolu s novými kompakty Cybershot konečně představila nový typ konstrukce „Exmor R“ CMOS snímačů, jehož nerealizovaný koncept byl představen již v červnu minulého roku. Nový typ snímače by měl zajišťovat 2x větší nativní citlivost snímače, než kterou disponují stávající typy CMOS snímačů. Díky tomu by měl senzor typu „Exmor R“ vykazovat lepší obrazové výsledky například v oblasti fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Podrobnosti naleznete v našem článku.

Pokud se ohlédneme za posledními roky vývoje v průmyslu digitálních fotoaparátů, tak nemůžeme přehlédnout fakt, že výrobci začínají upouštět od „megapixelového zbrojení“ v oblasti rozlišení senzorů. Standardní míra rozlišení se u kompaktu prozatím zastavila u hodnoty okolo 12 Mpix a producenti fotoaparátu se více začínají zaměřovat na vylepšování obrazové kvality jako je např. snižování šumu v obraze, vylepšování dynamického rozsahu či zlepšování kresebnosti detailů na snímku. Proto se poslední dobou začínají pomalu dávat do pohybu nové snahy inovovat konstrukční řešení stávajících CCD či CMOS typů snímačů.

V tomto směru, po Fujifilmu a jeho realizovaném konceptu nadějného senzoru „EXR“, přichází i Sony s něčím novým. Sony totiž na konci minulého týdne představilo nový typ snímače s označením „Exmor R“, který vychází z konceptu, s nímž Sony seznámila veřejnost již v červnu 2008. S čím nový snímač přichází?

Grafické schéma, která ilustruje rozdíl mezi novým snímačem typu „Exmor R“ CMOS a stavajícími CMOS senzory

Jádro vylepšení, čím se nový snímač „Exmor R“ liší od stávajících Sony CMOS, je umístění vodičů. V klasických CMOS snímačích jsou řetězce vodičů umístěny mezi sběrnými čočkami/RGB maskou a vlastními tělísky jednotlivých fotodiod. Tento způsob řešení má ovšem tu nevýhodu, že intenzita světla dopadající skrze sběrné čočky senzoru na fotodiody je snížena tím, že jeho část je odrážena (a zastíněna) vrstvou vodičů zpět (vodiče zakrývají cca 3/4 plochy snímače). Tento neduh CMOS snímačů se u nového typu senzoru rozhodli inženýři ze Sony eliminovat tak, že fotodiody umístili přímo pod sběrné čočky/RGB masky a vodiče položili pod ně. Světelné záření proto může proudit přímo na plochu fotodiod, čímž se zvyšuje nativní citlivost senzoru. Díky tomu není nutné tolik uměle citlivost ISO „boostovat“, a proto by měly být snímky produkované skrze „Exmor R“ senzor méně zašuměné. Podle výrobců by nové konstrukční řešení senzoru mělo až dvakrát zvýšit nativní citlivost snímače, než kterou nyní disponují konvenční CMOS senzory. Dalším faktorem, který měl vést ke zmenšení šumu je také poměrně střízlivá výše rozlišení „Exmor R“ snímače, která činí 10,1 Mpix.


Další grafické schéma nového snímače typu „Exmor R“ CMOS

Na kolik bude daná inovace konstrukce CMOS snímače efektivní v praxi, ukáží až výsledky praktických testů. Přesto je dobré, že do „stojatých vod“, které dosud víceméně panovaly v oblasti vývoje technologií CCD a CMOS snímačů, začínají čím dál tím více pronikat nová konstrukční řešení, jako například v případě příchodu zmíněného „Exmor R“ senzoru. Jsme zvědaví, kdy se typ „Exmor R“ senzoru objeví také v těle některé DSLR Sony. Dodejme, že Sony nový snímač již umístilo do dvou nových kompaktů Cybershot DSC-WX1 a TX1 (více viz ZDE).


Ukázka výhody snímače „Exmor R“ CMOS, který disponuje 2x větší nativní citlivostí, než tomu je v případě konvenčních CMOS senzorů

Více informací o technologii „Exmor R“ CMOS snímače naleznete ZDE.

Zdroje:
Sony.jp
Dcviews.com
Digineff.cz

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Že by malá revoluce?

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 12.08.2009, 09:35
Odpovědí: 5

Je to malá revoluce nebo spíš evoluce? Uvidíme. Konmpakty mají oproti DF s velkým snímačem jen jednu nevýhodu a tou je šum na vyšších ISO. Pokud si výrobci s tímhle poradí, pak klobouk dolů.

Odpovědět na příspěvek

RE: Že by malá revoluce?

Autor: mk Muž

Založeno: 12.08.2009, 09:49

A ještě menší dynamický rozsah.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Že by malá revoluce?

Autor: IO Muž

Založeno: 12.08.2009, 12:51

a menej zaujimavu HO...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Že by malá revoluce?

Autor: mk Muž

Založeno: 12.08.2009, 13:32

Jasně, ale to nesouvisí s vlastní konstrukcí snímače.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Že by malá revoluce?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 12.08.2009, 16:36

dynamicky rozsah sa da zvysit dvoma zabermi, ako to robi Ricoh CX1. (fuji f200exr to robi inaksie...)
Samozrejme sa to neda pouzit vsade, no aspon na staticke zabery...

No len cakam kedy to zacnu pouzivvat aj iny vyrobcovia.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Že by malá revoluce?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.08.2009, 12:04

O téměř jeden EV lepší odstup signálu od šumu by měl znamenat možnost víc zesvětlit stinné partie - takže částečně lepší DR by přinést mohl.

Odpovědět na příspěvek

velká legrace

Autor: radim Muž

Založeno: 12.08.2009, 18:31
Odpovědí: 0

jako vždy jsme se nasmáli u demonstrační fotky. pokud by to opravdu takhle fungovalo, celý segment foťáků s velkými snímači by bylo možné zrušit. už by nebyly potřeba:-)

Odpovědět na příspěvek

Inženýři umístily čočky?

Autor: TomB Muž

Založeno: 12.08.2009, 22:28
Odpovědí: 4

To musely být velice šikovné. :-)
Někdy mi kritika DP připadá nemístná, ale dnes mi to nedá.

Odpovědět na příspěvek

RE: Inženýři umístily čočky?

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 13.08.2009, 11:19

Počkej, za chvíli se tě pan Poláček zeptá, kde jako ty chyby vidíš, že to není možné, protože článek byl "zkorekturován"... :-D.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Inženýři umístily čočky?

Autor: Karel M. Muž

Založeno: 13.08.2009, 11:42

Aááááááááá pan Faraga se vrátil z dovolené, do zase bude koncert zlomyslného prudění - kdybyste radši šel zase něco fotit, takhle budete pro společnost užitečnější! :) Zdař bůh!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Inženýři umístily čočky?

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 14.08.2009, 14:15

Viz můj minulý komentář k tvému příspěvku. BTW, odpovíš, na kterých základních školách dávají absolvetnům ten tebou požadovaný diplom?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Inženýři umístily čočky?

Autor: TomB Muž

Založeno: 14.08.2009, 00:46

No jo, uš si to spravily :-)

Odpovědět na příspěvek

Není vše

Autor: oposuum Muž

Založeno: 14.08.2009, 21:42
Odpovědí: 0

Kompakty nemají jen vyšší šum a nižší dynamický rozsah, to se , možná, časem změní. Kompakty mají zejména obrovskou hlouku ostrosti a tím vyřazují jeden z nejdůležitějších výrazových prostředků fotografie. Tedy - pokud nebudou sestrojeny objektivy světelnější než "1". Jinak nic pproti nim.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: