Co je EXIF a k čemu je dobrý? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

Co je EXIF a k čemu je dobrý?

EXIF

22. června 2005, 00.00 | V dnešním článku si vysvětlíme, co je to EXIF. Pokročilí a profesionální fotografové jistě prominou, ale je mnoho uživatelů, kteří přesně neví, co tato zkratka označuje. V souvislosti s digitální fotografií se jedná o soubor užitečných informací, které se připojují ke každému pořízenému snímku. Tyto informace můžeme využít pro analýzu povedených i nepovedených snímků.

V dnešním článku si vysvětlíme, co je to EXIF. Pokročilí a profesionální fotografové jistě prominou, ale je mnoho uživatelů, kteří přesně neví, co tato zkratka označuje. V souvislosti s digitální fotografií se jedná o soubor užitečných informací, které se připojují ke každému pořízenému snímku. Tyto informace můžeme využít pro analýzu povedených i nepovedených snímků, kde můžeme najít příčinu rozmazání snímku, výskytu příliš silného šumu atd. Ve srovnání s klasickou fotografií je toto jedna z velkých výhod digitální fotografie.

Co je to EXIF
Soubory JPEG (TIFF apod.) nejsou tvořeny pouze samotným snímkem, ale obsahují i přidružená data, která jsou jejich součástí. Kromě toho, že JPEG má v sobě uložený i vlastní náhled pro rychlé zobrazování (stejně tak i RAW), tak obsahuje i soubor informací o fotoaparátu, jeho nastavení, okolnostech pořízení snímku apod. Tím je právě EXIF (Exchangeable Image File Format).
Standard EXIF je součástí většího celku standardů pro soubory digitální fotografie (DCF - Design rule for Camera File system). Oboje má na svědomí asociace JEIDA (Japan Electronic Industry Development Association Standard), která se nyní jmenuje JEITA (Japan Electronics and Information Technology industries Association). V současné době je nejaktuálnější EXIF 2.2 z roku 2002, který podporuje drtivá většina digitálních fotoaparátů.
EXIF se skládá z několika částí, z nichž každá je určena pro určitou skupinu informací. Přesné složení, název jednotlivých oddílů a jejich formáty ponecháme ke studiu výrobcům fotoaparátů a programátorům prohlížecích programů. Jaké informace se do EXIFu ukládají? Lze je rozdělit do několika skupin:

  • informace o fotoaparátu (model, výrobce, typ snímače, ořezový faktor, maximální clona apod.)

  • nastavení fotoaparátu pro konkrétní snímek (rozlišení, čas expozice, clona, citlivost, vyvážení bílé, míra komprese, režim zaostřování, expoziční režim, oblast měření expozice, režim blesku, korekce expozice, digitální zoom, fyzická ohnisková vzdálenost, přepočtená ohnisková vzdálenost na ekvivalent kinofilmu, nastaveni kontrastu, saturace a ostrosti, barevná prostor, zaostřená vzdálenost, zdroj světla, natočení fotoaparátu, datum pořízení, informace o objektivu apod.)

  • poznámky výrobce

  • GPS údaje (pokud fotoaparát sám disponuje nebo k němu lze připojit GPS adaptér)

  • audio poznámka (součástí EXIFu může být i zvuková poznámka)

  • ostatní informace (verze EXIFu, komentáře uživatele atd)

Ne všechny fotoaparáty využívají všechna pole EXIF souboru, a tak je možné se u různých modelů setkat s různými informacemi. Pro větší flexibilitu EXIF také obsahuje prostor pro libovolné parametry, které výrobce uzná za vhodné do něj vložit. U vybraných fotoaparátů se z EXIFu tedy můžeme dozvědět například i celkový počet snímků, které fotoaparát pořídil.


ukázka zobrazení EXIFu v programu EXIF Viewer

K čemu využít informace z EXIFu?
Lze rozlišit dvě situace, kdy se k prohlížení údajů v EXIFu dostaneme. První, běžnější, je analýza vlastních snímků. Můžeme tak zjistit, jaké hodnoty fotoaparát nastavil u konkrétního snímku a poučit se z toho. Pokud snímek obsahuje příliš šumu, zjistíme, zda-li to bylo způsobeno nastavením příliš velké citlivosti, pokud je snímek neostrý, mohl selhat autofokus nebo byla nastavena příliš dlouhá doba expozice, a tím se snímek rozmazal. Přeexponování snímku můžeme vysvětlit zvolením bodového měření expozice atd. Druhá situace nastává při analýze cizích snímků, což vede ke stejnému závěru, a to poučit se, jak byl snímek vyfotografován. To může sloužit jednak pro inspiraci a také pro vzájemné porovnávání snímků.


ukázka zobrazení EXIFu v programu ACDSee

Prohlížení a editace EXIFu
Zobrazit data z EXIFu umí v současnosti prakticky každý prohlížeč fotografií a základní informace lze získat i z průzkumníka Windows. Problém však je, že každý výrobce může některá data ukládat jinak než ostatní a ztrácí se tak možnost kompatibility. Zde pak záleží na kvalitách konkrétních programů, jaká data umí zobrazit.
Editace EXIFu může sloužit jednak pro upravení poznámek a také pro smazání EXIFu. To z důvodu utajení "know-how", kdy chceme snímky vystavit, ale nechceme, aby si někdo mohl detailně zjistit, jaké nastavení jsme použili při expozici.
Stejně tak většina programů pro úpravu snímků buď EXIF smaže, nebo do něj vloží poznámku o provedení editace, protože se pak již nejedná o ten samý snímek.

Specializované programy:

Shrnutí
EXIF je souhrn mnoha informací, které se vážou k použitému fotoaparátu, jeho nastavení a okolnostem pořízení snímku. Lze jej chápat jako rádce, díky kterému se můžeme poučit, nebo nalézt příčinu nezdařeného snímku. Na rozdíl od formátu RAW, kde lze některá tato data měnit (vyvážení bílé, barevný prostor, ostrost, redukce šumu atd.), nemůžeme pomocí EXIFu ovlivňovat snímek.

::Specifikace standardu EXIF 2.2

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz

Autor: tom Muž

Založeno: 21.10.2005, 10:55
Odpovědí: 1

Měl bych dotaz. Lze a jakým způsobem odstranit z obrázku EXIF (např. pro vystavování na internetu) ? A druhou otázku: Jakým způsoben zjistit EXIF z fotky na internetu u které je napsáno, že tam je EXIF? (při prohlížení vlastností v e-prohlížeči se nic nezobrazí - jen prázdné kolonky autor atd. a rozlišení). Díky za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: Marco Muž

Založeno: 12.11.2006, 19:54

Odstranit informace z fotografie (exif) jde například sw Zoner.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: