Fotografické filtry v digitální praxi III. - Polarizační - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

Fotografické filtry v digitální praxi III. - Polarizační

8. dubna 2005, 00.00 | Jedním z nejvíce praktických filtrů pro digitální fotografování je polarizační filtr. Ve většině jeho vlastností nenahraditelný počítačovými úpravami si udržel své místo i v digitální současnosti. Jeho výhod využívají zejména krajináři, ale praktický je i pro řadu jiných fotografických situací. Škála aplikací je vcelku široká.

::Fotografické filtry v digitální praxi I.
::Fotografické filtry v digitální praxi II. - ND filtry
::Fotografické filtry v digitální praxi IV. - Skylight a barevné
::Fotografické filtry v digitální praxi V. - Infračervený filtr

Jedním z nejvíce praktických filtrů pro digitální fotografování je polarizační filtr. Ve většině jeho vlastností nenahraditelný počítačovými úpravami si udržel své místo i v digitální současnosti. Jeho výhod využívají zejména krajináři, ale praktický je i pro řadu jiných fotografických situací. Škála aplikací je vcelku široká. Umí ztmavit oblohu a tím zvýraznit mraky, poskytuje obraz s živějšími barvami, eliminuje odlesky od nekovových předmětů a při použití v páru může fungovat jako ND filtr s proměnlivým faktorem filtrace. Tyto vlastnosti má však pouze za určitých podmínek a dodržení postupů, které je potřeba si osvojit.

Co je polarizované světlo?
Veškeré výhody pramení z jeho jediné funkce, a tou je filtrace polarizovaného světla. Většina zdrojů světla (slunce, žárovka, zářivka) vyzařuje nepolarizované světlo. Světlo, z hlediska teorie vlnění, je definováno jako příčné elektromagnetické vlnění skládající se ze dvou složek, magnetické a elektrické. Obě kmitají vůči sobě kolmo, a zároveň kolmo na směr šíření světla. Takových směrů je však nekonečně mnoho (nekonečně bodů na kružnici). Oproti tomu polarizované světlo se vyznačuje tím, že elektrická složka kmitá pouze v jednom směru. V jakém směru, to je definováno způsobem jeho polarizace.

Polarizované světlo okem nepoznáme, chová se stejně jako světlo nepolarizované. Jak vlastně k polarizaci dochází? Lomem, dvojlomem, odrazem, rozptylem o částice a absorpcí. Nás nejvíce bude zajímat odraz a absorpce.
U odrazu je směr polarizace světla rovnoběžný s rovinou, od které se světlo odrazilo. Míra polarizace je však také závislá na úhlu dopadu, takže kromě určitého úhlu (pro každý materiál jiný) se světlo polarizuje pouze částečně, tzn elektrická složka kmitá i v jiných směrech. Je však nutné pamatovat na to, že odrazem od kovového se světlo nepolarizuje.

Jak funguje polarizační filtr?
Polarizační filtr je vyroben z takového materiálu, který propouští pouze světlo polarizované v určitém směru (s kmitající elektrickou složkou). Můžeme si jej představit jako materiál složený z dlouhých tenkých štěrbin. Projít může pouze to vlnění, jejíž elektrická složka je kolmá na tyto štěrbiny, ostatní se pohltí a v konečném důsledku přemění na teplo (v běžném provozu však zahřátí nepocítíme, pohlcená energie je příliš malá). Pokud za sebe umístíme dva polarizační filtry se stejnou orientací (0°, nebo 180°) štěrbin, budou se chovat jako filtr jeden. Pokud bude jejich orientace kolmá (90°), tak by nemělo procházet vůbec žádné světlo.
Pokud tedy filtrem prochází nepolarizované světlo, vyjde z něj světlo polarizované. To bude mít menší intenzitu a tím pádem má nemalý vliv na světelnost objektivu, která s jeho použitím klesá. Úbytek světla vlivem polarizačního filtru je cca 1,5EV.
Pokud na filtr dopadá polarizované světlo, rozhodne o jeho průchodu směr kmitání elektrické složky světla a orientace samotného filtru. Z toho důvodu jsou polarizační filtry konstruovány tak, aby se ve své objímce daly otáčet.

 

Lineární vs cirkulární
Na trhu s polarizačními filtry pro fotografii existují dva základní typy, lineární a cirkulární. Oba fungují na zcela stejném principu, pouze cirkulární má jednu vrstvu navíc, která polarizované světlo ovlivní tak, že elektrická složka opět kmitá různými směry (přesněji řečeno rotuje v kruhu, proto cirkulárně polarizované světlo). Efekt filtrace to nijak nemění, protože část světla se pohltila na předchozí polarizační vrstvě. Proč je tedy tato změna prováděna?
Polarizované světlo někdy mate pomocné senzory u současných přístrojů, zejména zrcadlovek (filmových i digitálních). Ty svým umístěním vyžadují aby se ve fotoaparátu světlo jejich směrem odráželo (lámalo), což způsobuje druhotnou polarizaci a může dojít k tomu, že určitým směrem polarizované světlo k nim vůbec nedorazí a pohltí se při odrazu o zrcadlo. Ve většině zrcadlovek jsou polopropustná zrcadla, která odrážejí část světla do hledáčku a druhou na senzory autofokusu a expozimetry. To může způsobit, že fotoaparát chybně změří expozici, nebo vůbec nezaostří. Cirkulární polarizační filtry tento problém z větší části řeší a při jejich používání automatická expozice a zaostřování pracují správně.

 
Vlevo bez pol. filtru, vpravo s nasazeným filtrem

K čemu lze polarizační filtr využít?
Existuje několik situací, kde můžeme polarizační filtr aplikovat. Při fotografování krajiny získáme věrnější a živější podání barev díky eliminaci odrazů od objektů na scéně. Eliminovat také můžeme odlesky vodní hladiny, ale pouze částečně, protože úhel odrazu od hladiny je různý v jednotlivých vzdálenostech. Zároveň také ztmavuje modrou oblohu a tím zvýrazňuje mraky, na které nemá vliv. Je však nutné dodržet několik zásad pro práci s oblohou. Tento efekt se prakticky vůbec neprojeví pokud fotografujeme přímo proti slunci, nebo pokud máme slunce v zádech. Největší efekt bude, pokud je slunce po našem boku. Žádného efektu se také nedočkáme, pokud bude obloha celá zatažená.

 
Vlevo bez pol. filtru, vpravo s nasazeným filtrem.

Další situací, kdy se nám hodí eliminace odrazů, je produktová (nebo reportážní) fotografie, kdy snímáme lesklé objekty, na kterých se odráží okolí. Největšího efektu docílíme, pokud je plocha ze které chceme odstranit odlesk rovná. Pokud je nějakým způsobem zakřivená, můžeme eliminovat odlesky pouze v určité části. Pokud se také rovina až příliš vzdaluje od fotoaparátu (velké jezero), bude polarizace fungovat pouze na části její plochy.
Polarizační filtr nás také z části zachrání, chceme-li fotografovat skrz sklo (výlohy, auta apod.), kdy nám pomůže zbavit se odlesků. Je však důležité si pamatovat, že odražené světlo musí mít určitý úhel dopadu/odrazu aby bylo polarizováno, z čehož vyplývá, že polarizační filtr nebude mít žádný efekt, budeme-li fotografovat kolmo k ploše skla.

 
Vlevo bez pol. filtru, vpravo s nasazeným filtrem.

Jak polarizační filtr použít
Polarizační filtry se vyrábí v dvojitých objímkách, kde první, zpravidla vroubkovaná, slouží pro uchycení filtru na objektiv a druhá pro jeho rotaci, což slouží pro nastavení úhlu polarizace. Je důležité vědět zda-li máme objektiv s rotujícím předním členem. Pokud se přední člen neotáčí při zaostřování či zoomování, můžeme polarizační filtr nastavit do požadované pozice a poté zaostřit a změřit expozici. Pokud se přední člen otáčí, je manipulace s ním složitější.
Vhodnou polohu filtru nejlépe nalezneme jeho otáčením, dokud nedocílíme kýženého efektu. Jakmile začne efekt slábnout, musíme se vrátit zpět. Není dobré blokovat automatickou expozici před tímto úkonem, protože otáčením filtru se expoziční hodnoty mohou zásadně změnit.
Další zajímavou aplikací je použití dvou polarizačních filtrů jako ND filtru (psali jsme v minulém dílu). Z pohledu šíření světla, musí být první v řadě filtr lineární a druhý cirkulární. Tzn, že na objektiv nejdříve nasadíme cirkulární a na něj lineární. Touto kombinací docílíme toho, že vzájemným natáčením filtrů budou více či méně propouštět světlo, od úbytku 1,5EV až po teoretické nekonečno, zde záleží na konkrétních filtrech. Zajímavostí je, že LCD displeje vyzařují polarizované světlo a filtrem jej lze zcela eliminovat.

Je vhodné ho používat vždy? Jaká jsou úskalí?
Není vhodný mít polarizační filtr nasazený permanentně. Jednak efekt polarizace nefunguje vždy a také nasazení filtru s sebou nese další negativa v podobě nebezpečí vinětace, nebo zpětných reflexí. Další nevýhodou je také onen úbytek světla o cca 1.5EV, který nám bude činit problémy za špatných světelných podmínek tím, že prodlouží čas expozice.
Je také dobré pamatovat na to, že nefunguje na odlesky od kovových materiálů, které světlo nepolarizují. Polarizované světlo od nich odražené si však svou polarizaci nechávají a tak je možné na kovových materiálech se zbavit odlesku již polarizovaného světla (například jiným odrazem, nebo umístěním polarizačního filtru před zdroj světla).

Shrnutí
Na trhu existuje několik variant polarizačních filtrů v různém cenovém rozpětí. Cena je navíc zhruba úměrná průměru objektivu. Kromě základního rozlišení polarizačních filtrů na lineární a cirkulární také můžeme zakoupit kombinace polarizačních a UV filtrů v normálních, nebo "slim" objímkách, které napomáhají redukce vinětace. Průměrně kvalitní cirkulární polarizační filtr s průměrem 27 mm může stát cca 600,- Kč, průměr 52 mm 1 200,- Kč a 82 mm 2 600,- Kč. Záleží však na konkrétním výrobci a provedení (slim jsou dražší), takže není problém se dostat například až na cenu 8 000,- Kč za průměr 82 mm.
Polarizační filtr patří k velmi užitečným nástrojům v několika situacích, což většinou vede k působivějším snímkům bez rušivých odlesků, nebo barevně živějším snímkům. Velmi působivý efekt je také ztmavení oblohy. Ve všech situacích si musíme dávat pozor, zda-li je efekt rovnoměrný. Pochopení principu práce polarizačního filtru není úplně snadné a výsledek není a i při jeho pochopení zcela předvídatelný. Nezbývá tak než experimentovat a otáčet a otáčet…

::Fotografické filtry v digitální praxi I.
::Fotografické filtry v digitální praxi II. - ND filtry
::Fotografické filtry v digitální praxi IV. - Skylight a barevné
::Fotografické filtry v digitální praxi V. - Infračervený filtr

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

hezky prispevek

Autor: Jan Fikacek Muž

Založeno: 08.04.2005, 10:38
Odpovědí: 7

Opravdu dobry prispevek. S polarizakem delam par let a vim o nem dost, ale opravdu jsem se tady dovedel i neco noveho (napr. potreba mit slunce z boku, aby slo zvyraznit oblohu apod.). Ostatni veci, co jsem vedel, jsou prehledne a uplne popsany. Kdyby takovym stylem byla psana nejaka fotopublikace, hned si ji koupim :-). Jenze takove publikace pralticky neexistuji.

Odpovědět na příspěvek

Odborníci jsou všude ...

Autor: scorpio Muž

Založeno: 12.04.2005, 14:18

Tento článek a celý seriál o filtrech je perfektní a jeho autor si zaslouží poděkování, pro laiky je to užitečné čtení.

Pobavil mě ovšem pan Fikáček (závidím lidem s lehkou hlavou ...), když veřejně napíše, že s polarizákem dělá několik let a ví o něm dost, ale že až v tomto článku se dozvěděl, že je potřeba mít slunce z boku ... Jak s ním tedy těch několik let fotil, když nevěděl úplný základ?
Je to něco podobného, jako když si ve fotografické diskuzi nějaký Neználek stěžuje, že prodejci hodí na hlavu polarizák, který nejde našroubovat na foťák, protože se na filtru protáčí obroučka ... a samozřejmě mu tam hned dalších pět odborníků radilo jak tuto "vadu" odstranit.

A když si pak v příspěvku dál přečtu, že neexistují laicky pochopitelné odborné publikace, tak to už fakt něco napovídá o autorovi - kdo si informace chce vyhledat, tak si je najde, chce to ovšem používat vlastní hlavu a nespoléhat se, až mu to někdo naservíruje na zlatém podnosu.

Nedělám si nárok na patent na chytrost, ale tohle jsem fakt napsat musel, možná jsem se rozjel moc ... Jestli jsem se svým komentářem dotkl autora příspěvku, tak se mu omlouvám, ale tenhle styl psaní příspěvků na netu mi opravdu vadí, to je těch 90 procent balastu, kterým se člověk musí prokousávat než se dobere validních informací. A je úplně jedno, jestli to je jen příspěvek do názorů k článku.

J. Cozl

Odpovědět na příspěvek

RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: Aleš Muž

Založeno: 19.04.2005, 09:03

nikam si se nerozjel, naprosto souhlasím, to co napsal Fikáček působí opravdu jako pěst na voko, ale možná, že to tam dal schválně, třeba jako nějaký humor
:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: Aleš Muž

Založeno: 19.04.2005, 09:03

nikam si se nerozjel, naprosto souhlasím, to co napsal Fikáček působí opravdu jako pěst na voko, ale možná, že to tam dal schválně, třeba jako nějaký humor
:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: Jan Fikáček Muž

Založeno: 13.03.2006, 16:20

Pro Scorpio: Dotyčný zřejmě předpokládá, že všichni lidi jsou ovce, kteří používají vše jen jedním způsobem. Takže například já používám polarizák skoro vždy jen na odlesky výkladů či architekturu ve speciálních podmínkách (většinou pod mrakem). Mám určitý styl, a ten se vždy vlastně vyhývá přímému slunci. Kdyby dotyčný autor neměl tak omezený pohled, že se polarizák používá jen na krajinky apod., pochopil by to. Prostě tuhle informaci jsem nikdy nepotřeboval a zřejmě nikdy potřebovat nebudu. O tom stylu, kterým fotím já, se určitě nikde nic nedočtu, protože používá speciální postupy, které jsou velmi nové - High Definition Range Imaging.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: bayaya Muž

Založeno: 29.04.2008, 09:34

bóóóóže ty si úžasný :( chcel by som si dat tvoj portrét na tričko, ty stred vesmíru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: Silent Cry Muž

Založeno: 13.11.2008, 07:57

Jeste to tak umet napsat spravne :-D Urcite si mel na mysli High Dynamic Range Imaging, to co si tu napsal je pekny blabol, nic takoveho snad ani neni :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Odborníci jsou všude ...

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 24.11.2008, 19:30

Na rozdíl od ostatních si myslím, že máte pravdu. I já ten filtr používám hlavně na odlesky předmětů. Další věc je, pokud mi učitelé nelhali, že každé světlo z oblohy je nějak polarizované. Nezpochybňuji, že v nějakých situacích se zhorší efekt ztmavení oblohy, pouze tvrdím, že zcela nepolarizovaného světla se v přírodě nedočkáme.
Jinak s tím HDR - je to působivé, ale doufám, že to užíváte s mírou. Aspoň v anglicky mluvících fórech se z HDR stal nenáviděný kýč a byl bych nerad, kdyby se tím přesytili diváci i v ČR.

Odpovědět na příspěvek

polatrizak vs. ND filtr

Autor: Honza Muž

Založeno: 08.04.2005, 13:29
Odpovědí: 1

Je nejaka nevyhoda v pouziti dvou pol. filtru proti klasickym sedym ND filtrum? Koupe dvou pol. filtru se mi podle tohoto clanku zda vyhodnejsi prave kvuli nastavovani ruzne propustnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: polatrizak vs. ND filtr

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 08.04.2005, 14:26

Je to sice vice flexibilni metoda, ale mene presna. Jednak tim pridavate dalsi vrstvu skla pred obejktiv a take nevite presne jaky ubytek svetla nastavite. ND filtr ma ze specifikace jasne dany ubytek svetla v EV.

Odpovědět na příspěvek

reakce

Autor: Henry Muž

Založeno: 08.04.2005, 20:38
Odpovědí: 0

Článek o pol. filtrech je pozitivní záležitostí a kdo filtr dosud nevyzkoušel, připravuje se skutečně někdy i o radikální vylepšení celkového dojmu z fotografie. Vřele doporučuji a článek hodnotím pro širokou veřejnost jako přínosný. Zároveň doporučuji i filtr přechodový a mohl by k němu být podobný článek.

Odpovědět na příspěvek

FZ-20 a polarizační filtr

Autor: Josef Novák Muž

Založeno: 20.04.2005, 17:57
Odpovědí: 0

Dobrý den, nevíte někdo prosím Vás kolik stojí polarizační filtr značky HOYA na Panasonic FZ-20?

Odpovědět na příspěvek

super

Autor: Bebe Muž

Založeno: 07.07.2005, 18:35
Odpovědí: 0

vyborny clanek, mam pujceny polarizacni filtr na zkousku, jsem z nej trochu na vetvi a clanek mi velmi pomohl peripetie s nim spojene pochopit... diky moc!

chci se zeptat, s jakou znackou mate zkusenosti a co byste doporucili? slysela jsem chvalu na filtr HAYA...

Odpovědět na příspěvek

oprava

Autor: Bebe Muž

Založeno: 09.07.2005, 00:02
Odpovědí: 0

*HOYA

Odpovědět na příspěvek

LCD

Autor: Lase Muž

Založeno: 01.12.2005, 22:14
Odpovědí: 3

Článek je super, bez diskuze. Chtěl dát na pravou míru snad jen jednu obrovskou botu. LCD Display nevyzařuje polarizované světlo. On totiž nevyzařuje žádné světlo. Pouze propouští či nepropouští /tmavý motiv či světlý motiv/ světlo dopadající. Toto propouštění či nepropouštění se děje pomocí 2 pol. filtrů a LQC. V LQC pak dochází k zmíněné polarizaci, to je pravda ale LCD nic nevyzařuje. Proto v noci na hodinkách nic nevidíme. Chtěl jsem to jen upřesnit, aby ten článek byl úplně dokonalý. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: LCD

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.12.2005, 01:14

Ano, technicky mate pravdu, ale autor mel na mysli podsvicene LCD displeje, ktere vyzazuji svetlo podsviceni.

Odpovědět na příspěvek

RE: LCD

Autor: Lase Muž

Založeno: 05.12.2005, 20:24

Aha, tak to je asi můj přehmat, v tom přpadě se autorovi omlouvám. Nejsem žádný šťoural. Bylo to ale velmi flagrantní. Tenhle seriál o filtrech jako i jiné články na fotografování.cz a grafice.cz jsou skutečným přinosem pro všechny, kteří se zajímají o fotografování a grafiku. V ČR se moc nenosí někoho za něco chválit ale spíš kritizovat, to nám jde. Já chci ale vyjádřit poklonu všem, kteří se na těchto serverech podílejí. Na rozdíl od mnoha ostatních návštěvníků těchto serverů, já za tím vidím práci lidí a je to dobrá práce. Snad jsem vás trochu potěšil. Jako uživatel vám přiliš pomoci nemohu, snad jen že budu číst vaše články a občas vám zvýším imprese na nějaké reklamě :-). S přáním dalších úspěšných a kvalitních článků "Lase".

Odpovědět na příspěvek

RE: LCD

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 24.11.2008, 19:11

No, technicky až tak pravdu nemáte, kapalný krystal bez napětí otáčí rovinu polarizovaného světla o 90°, pod napětím tu schopnost ztratí. Proto jsou filtry kolem skla otočeny (funkcí, ne mechanicky) o 90°. Pokud se vylije kapalina, místo praskliny zčerná - druhý filtr všechno pohltí.
Za druhé, autor měl pravděpodobně na mysli displeje s podsvětlením, které můžou v určitých situacích nežádoucím způsobem kazit scénu (v autě, mobil...) a to se dá skutečně filtrem řešit.
Filtry v displejích jsou ohebné fólie a za větší světelnost platí daň v podobě značně vyšší než nulové propustnosti špatně otočeného světla.

Odpovědět na příspěvek

Polarizak na objektivu s rotujicim clenem

Autor: Michal Muž

Založeno: 20.04.2006, 10:49
Odpovědí: 0

Prosim, poradte - jak nejlepe pouzivat polarizacni filtr na objektivu s rotujicim clenem?
Diky moc za radu!

Odpovědět na příspěvek

Pol. filtre pre objektivy bez intr. zaostrovania (zoomu))

Autor: Vic Muž

Založeno: 03.12.2006, 13:27
Odpovědí: 2

Chcel by som sa spytat ci u vsetkych polarizacnych filtrov sa da otacat sklo nezavisle od zavitu, kedze vlastnim non-IF objektiv (predny clen sa otaca). Dakujem :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Pol. filtre pre objektivy bez intr. zaostrovania (zoomu))

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 04.12.2006, 12:01

I s IF by byla prace s pol. filtrem bez teto moznosti obtizna, takze predpokladam, ze vsechny pol. filtry na trhu budou mit samotny filtr otocny nezavisle na zavitu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pol. filtre pre objektivy bez intr. zaostrovania (zoomu))

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.12.2006, 14:26

Bez ohledu na konstrukci objektivu je otazkou principu mit moznost natocit polarizacni filtr, takze vsechny polarizacni filtry nabizeji moznost natoceni nezavisle na zavitu pro uchyceni. U srobouvacich filtru jde o sendwicovou konstrukci. U nekterych systemu jako je Cokin se otaci s drzakem filtru.

Odpovědět na příspěvek

polarizační

Autor: Olda Šálek Muž

Založeno: 07.11.2011, 18:27
Odpovědí: 0

Polarizační filtr jsem si nedávno pořídil a efekt na oblohu nebo vodu je neuvěřitelný. Kdo se rozhoduje, jestli si jej pořídit nebo ne, tak ať neváhá.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: