Fotografické filtry v digitální praxi IV. - Skylight a barevné - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

Fotografické filtry v digitální praxi IV. - Skylight a barevné

Filtr

12. dubna 2005, 00.00 | V minulých dílech jsme si vysvětlili, k čemu slouží neutrální, polarizační a UV filtry. Dnes probereme několik dalších skupin filtrů, které nemají tak universální použití a v digitální fotografii patří spíše mezi ty méně využívané.

::Fotografické filtry v digitální praxi I.
::Fotografické filtry v digitální praxi II. - ND filtry
::Fotografické filtry v digitální praxi III. - Polarizační
::Fotografické filtry v digitální praxi V. - Infračervený filtr

V minulých dílech jsme si vysvětlili, k čemu slouží neutrální, polarizační a UV filtry. Dnes probereme několik dalších skupin filtrů, které nemají tak universální použití a patří spíše mezi ty méně využívané. V mnoha ohledech je lze také nahradit počítačovým zpracováním, což například u polarizačního, nebo ND filtru (v určitých aplikacích) prakticky nelze.

  

Skylight
Stejně jako UV filtr pohlcuje skylight část spektra v ultrafialové oblasti. Liší se však lehkým zabarvením, z čehož vyplývá, že má vliv na barevnost snímku. Barvu má lehce narůžovělou, až nahnědlou, což má za následek oteplení namodralých odstínů, které vznikají hlavně při fotografování pod jasnou oblohou. Získáme tak například lepší pleťovou barvu při fotografování portrétů za jasného počasí, nebo se zbavíme namodralé barvy sněhu na horách. Vůči ostatním barvám je víceméně neutrální, resp. se prakticky neprojeví. Stejně jako UV filtr ho lze použít jako ochranu objektivu.

Konverzní filtry
Jedná se o celou řadu filtrů, které slouží k posunu tonality snímku. Posunují chromatičnost světla a tudíž nemají pro digitální fotografii valný smysl, pokud máme fotoaparát s možností přesného nastavení vyvážení bílé (v Kelvinech, manuálním měřením, nebo dostatečnou korekcí). Setkat se tak můžeme s číslováním filtrů od 80 do 85 s různými písmeny označujícími intenzitu jejich účinku. Například filtr 82 slouží k filtrování teplých barev, které by se na snímku projevily při fotografování za východu, čí západu slunce a označení 82A je pro filtr s nejmenším účinkem a 82C pro účinek nejsilnější. Opakem je filtr 81, který naopak eliminuje studené barvy a otepluje barvy.

Barevné filtry
Pokud nechceme upravovat snímky ve Photoshopu, pak můžeme použít jeden, či více filtrů z velké nabídky nejrůznějších barevných filtrů, které napomáhají zdůraznit určité barvy. Setkat se tak můžeme i s barevnými přechodovými filtry, kdy jedním zdůrazníme zelenou trávu na dolní části snímku a druhým zintenzívníme modrou oblohu v horní části snímku. Červený filtr nám pomůže vylepšit dojem snímku pořízeného při východu, nebo západu slunce. Oblíbený je také tzv. tabákový filtr, který svou hnědou barvou umí vylepšit mnoho krajinářských záběrů.


Ukázka použití červeného filtru

Shrnutí
V době digitální fotografie lze mnoho filtrů nahradit, ale stále bojují o své místo. Při použití barevných filtrů můžeme výsledek ovlivňovat ještě před expozicí snímku přímo na místě a skylight filtry nám kromě eliminace modrých odstínů způsobených oblohou můžou pomoci při mechanické ochraně objektivu. Úbytek světla je u skylight a konverzních filtrů minimální, u barevných je o něco citelnější. Nesmíme také opomenout nebezpečí vinětace při použití filtrů s širokými obroučkami, zejména u širokoúhlých objektivů, nebo při použití více filtrů najednou.

 
Ukázka použití modrého přechodového a tabákového přechodového filtru




Ukázka použití modrého přechodového a tabákového přechodového filtru

::Fotografické filtry v digitální praxi I.
::Fotografické filtry v digitální praxi II. - ND filtry
::Fotografické filtry v digitální praxi III. - Polarizační
::Fotografické filtry v digitální praxi V. - Infračervený filtr

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

skylight

Autor: lubik Muž

Založeno: 13.05.2005, 09:56
Odpovědí: 1

aky je rozdiel medzi napr. 1A a 1B?

Odpovědět na příspěvek

RE: skylight

Autor: tonda Muž

Založeno: 30.05.2005, 12:18

Rozdíl je v zabarvení filtru a tudíž i v jeho účinnosti. Obecně se uvádí, že lze zaměnit klasický UV s Sky 1A v našem zeměpisném pásmu. Na letní dovolenou u moře se ale doporučuje 1B. Základní popis je v každém reklamním letáku každého slušnějšího výrobce filtrů (i se vzorovými fotografiemi).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: