PictBridge tajemství zbavený - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

PictBridge tajemství zbavený

PictBridge přímý tisk

27. dubna 2004, 00.00 | Zajímá vás, co znamená ve specifikacích digitálního fotoaparátu či v našich recenzích pojem PictBridge? Slyšeli jste někdy o možnostech přímého tisku, ale nevíte, co se za nimi skrývá? Pak je pro vás určen následující článek, vysvětlující základy těchto pojmů.

Stále rostoucí obliba digitálních fotoaparátů přináší také častější požadavky na tištěnou podobu takto pořízených snímků. Digitální fotografie je především o jednoduchosti a rychlosti, proto není divu, že řada amatérských fotografů hledá tiskové řešení v podobě okamžitého výstupu pomocí domácích tiskáren, ať už se jedná o jednoduché typy či speciální fototiskárny. Aby byl tisk co nejjednodušší, podporuje většina dnešních digitálních fotoaparátů možnost přímého tisku bez nutnosti zařazení počítače do celého procesu. Donedávna však vzájemně komunikoval pouze fotoaparát a tiskárna od stejného výrobce.

Jak vznikl PictBridge
Své zákazníky však chtěly oslovit i ty fotografické společnosti, které nevyrábí vlastní tiskárny. A naopak někteří výrobci tiskáren přivítali možnost širšího využití svých produktů díky podpoře přímého tisku z digitálního fotoaparátu. Tak vznikla myšlenka univerzálního komunikačního protokolu, díky jehož specifikaci spolu dokáží komunikovat fotoaparáty a tiskárny různých značek. Jednotný protokol společnými silami vyvinuli společnosti Canon, Fuji, HP, Olympus, Seiko Epson a Sony a v prosinci roku 2002 jej předložili mezinárodní standardizační asociaci CIPA (Camera & Imaging Products Association). Ta ji 3. 2. 2003 oficiálně vyhlásila jako uznávaný standard. Jeho komerční označení zní PictBridge, oficiální znění je pak CIPA DC-001-2003 Digital Photo Solutions for Imaging Devices (digitální fotografické řešení pro zařízení zpracovávající obraz).

Co je PictBridge
PictBridge je tedy komerční označení standardu, definující aplikační vrstvu fotografických zařízení. Tato vrstva je (jak je některým možná známo) nezávislá na fyzickém rozhraní mezi jednotlivými přístroji či na transportní vrstvě starající se komunikaci po tomto rozhraní. To, že v současné době bylo pro provozování PictBridge zvoleno USB rozhraní neznamená, že by na něm byl standard závislý. Jedná se pouze o to, že USB je v dnešní době nejrozšířenější komunikační rozhraní jak digitálních fotoaparátů, tak periferních zařízení PC. Nebudeme se zde zabývat podrobnostmi o tom, jak probíhá vzájemná komunikace ani tím, jaké komponenty PictBridge definuje v aplikační vrstvě, raději se však podíváme na to, co standard PictBridge přináší běžnému uživateli.

Co PictBridge umožňuje v praxi
Velká výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že majitel digitálního fotoaparátu má možnost okamžitého obrazového výstupu na přímo připojené tiskárně od libovolného výrobce, podporujícího tento standard. A to bez nutnosti instalace jakýchkoliv ovladačů či programů pro stahování dat z fotoaparátu či pro tisk pořízených fotografií. Všechny základní funkce má uživatel k dispozici přímo ve svém digitálním fotoaparátu. Tak je možno po stisku jediného tlačítka na fotoaparátu rychle vytisknout právě zobrazený snímek či všechny snímky uložené v přístroji. Dále jsou k dispozici i funkce indexového tisku náhledů snímků či tisk předem definovaných a upravených snímků. Samozřejmostí je i definice počtu jednotlivých výtisků. Fantazii se v doplňkových možnostech tisku meze nekladou a další funkce (jako je například přidávání zábavních rámečku) jsou již závislé pouze na schopnostech daného digitálního fotoaparátu.
Další výhoda spočívá v tom, že se při tisku nejedná pouze o prosté zasílání dat na tiskárnu, nýbrž o oboustrannou komunikaci. Tak má uživatel tisk plně pod kontrolou díky stavovým informacím zobrazujících na displeji fotoaparátu stav tisku či informujících o případné chybě. Dále se nabízí i možnost nastavení konkrétních parametrů (jako je například velikost výtisku) v závislosti na možnostech tiskárny, která o nich informuje připojený digitální fotoaparát.

Co nás čeká v souvislosti s PictBridge do budoucna?
Jak jsme již napsali, standardizovaný protokol PictBridge není závislý na komunikačním rozhraní, proto se můžeme dočkat i připojení pomocí bezdrátového IrDA či Bluetooth rozhraní. To znamená, že možnost přímého tisku protokolem PictBridge není omezena pouze na digitální fotoaparáty, ale může být implementována i do ostatních mobilních zařízení, která pracují s digitálními snímky, jako jsou například mobilní telefony či PDA.
Také si je třeba uvědomit, že přímý tisk tímto protokolem je vlastně pouze programovou výbavou jednotlivého digitálního fotoaparátu. Proto se může stát (a také se stává), že výrobci uvolňují nové verze firmware přístroje (který dosud podporoval přímý tisk pouze na "svém" kompatibilním zařízení), ve kterých doplňují možnost přímého tisku i standardizovaným protokolem PictBridge. Tak se stávají starší modely digitálních fotoaparátů atraktivnějšími a uživatelé u nich získávají zdarma další užitnou hodnotu.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Vybíráme  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Vybíráme  » Technologie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: