Přichází doba FOTOrobotů? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

Přichází doba FOTOrobotů?

25. srpna 2009, 00.00 | Poslední dobou se začíná pomalu vynořovat nový druh fotografické techniky, kterými jsou různé fotografické roboty určené pro (polo)automatickou tvorbu snímků. Po robotickém zařízení GIGAPen na automatické pořizování panoramatických fotografií, nedávno Sony představila podobně laděného samočinného „fotografa“ s označením Party-shot IPT-DS1 Jedná se o první „vlašťovky“ zvěstující, že v budoucnosti nebude spoušť fotoaparátu mačkat jen člověk-fotograf? Více viz náš článek.

Dnešní trh s technikou v oblasti digitální fotografie stále skýtá potenciál objevit nové segmenty, které by mohly zaujmout veřejnost a stát se tak prodejnými artikly v digitálním odvětví fototechniky. V době probíhající celosvětové hospodářské krize, platí tato teze dvojnásob.


Poslední dobou se začíná pomalu v tomto smyslu pomalu vynořovat nový druh fotografické techniky, kterými jsou různé fotografické roboty, pro (polo)automatickou tvorbu snímků. Po robotickém zařízení Gigapan na automatické pořizování panaromatických fotografií, nedávno Sony představila v některých ohledech podobně laděné zařízení s označením Party-shot IPT-DS1, jenž by mělo plnit funkci jakéhosi „automatického fotografa“.


Jedná se o první vlašťovky zvěstující, že v budoucnu nebude spoušť mačkat jen člověk-fotograf? Pojďme si uvedené fotoroboty stručně představit.

Gigapan – automatický „mág“ na tvorbu panoramatických fotografií
Přístroj Gigapan je automatický robot, který s pomocí valné většiny digitálních fotoaparátů dokáže samočinně pořizovat podklady pro tvorbu rozsáhlých panoramatických fotografií. Ačkoliv se nejedná se žádnou novinku, neboť toto zařízení bylo představeno již před několika měsíci (celosvětově se Gigapan proslavil např. gigapixelovým snímkem inaugurace amerického prezidenta Obamy), tak jistě stojí za to, si ho stručně připomenout.


Gigapan EPIC

Robotické zařízení Gigapan vyrábí společnost Gigapan Systems, která tak v praxi zužitkovává technologii, jenž v minulosti vyvinula NASA. Původně byly tímto robotickým systémem vybaveny sondy, které prováděli fotodokumentační výzkum například na povrchu planety Mars. Nyní je podobné zařízení v podobě Gigapanu dostupné široké veřejnosti. Na jakém principu Gigapan pracuje?

Gigapan je vlastně jednoduchá robotická hlava, jenž je možné připevnit na konveční stativ a do které jmůžeme fixovat většinu standardních kompaktů či vybraných typů menších DSLR. Připevněný fotoaparát je pak na Gigapanu otáčen v horizontálním směru anebo vyklápěn ve vertikálním směru, přičemž robot koordinovaně s každým dílčím pohybem aparátu automaticky mačká jeho spoušť. Tímto způsobem je možné zhotovovat gigantická panoramata, jenž se skládají z desítek či stovek dílčích snímků a které dokážou pokrývat až 360 stupňový úhel záběru. Jednotlivé snímky jsou následně ukládány na paměťovou kartu ve fotoaparátu, přičemž výsledná panoramatická fotografie je zkompletována až v uživatelově počítači za pomocí specializovaného softwaru GigaPan Stitcher. Tento software je již součástí produktového balení.


Výsledná panoramatická fotografie je zkompletována pomocí specializovaného softwaru GigaPan Stitcher

Sestavené panaromatické fotografie je možné přímo z programu GigaPan Stitcher uplodovat na stranky Gigapan.org , kde je možné při interaktivním způsobů prohlížení žasnout nad výhodami gigantického rozlišení (viz screenshot výřezu níže z výše uvedené panaromatické fotografie.


Robot Gigapan umožňuje uživatelovi nastavit ve dvouřádkovém displeji úhel záběru a nastavení levého horního / pravého dolního rohu, ohraničující rámec zamýšleného záběru panoramatické fotografie (tzn. že je možné s Gigapanem pořizovat dílčí záběry i v několikach řadách ležících vertikálně nad sebou). Poté přístroj vypočítá uživatelovi, kolik bude celkem potřeba udělat jednotlivých snímků, aby bylo možné pokrýt přednastavené pole záběru. Po těchto jednoduchých úkonech stačí uživateli jen zmáčknout spínač přístroje a vše ostatní pak už Gigapan obstará sám.

Samozřejmě výše uvedený proces může realizovat realizovat i fotograf sám, například s použitím specializované panoramatické hlavy na stativu. Nicméně tento proces si klade nemalé nároky na preciznost při pořizování jednotlivých záběrů, aby bylo možné posléze zkompletovat bezchybnou panoramatickou fotografii. V tomto směru je určitě pohodlné tento zdlouhavý a rutinní proces svěřit mechanicky „neomylnému“ robotu, který dokáže pracovat mnohem rychleji a přesněji než lidský faktor. Dodejme, že vyspělejší varianta produktu, s označením Gigapan EPIC 100, umožňuje také pořizovat až 9 dílčích záběrů na jednotlivých fotografovaných pozicích za sebou. Tato dispozice přístroje se může uživatelovi hodit například pro tvorbu panoramatických fotografií s vysokým dynamickým rozsahem (HDR).

Společnost Gigapan Systems vyrábí své panoramatické roboty v několika variantách (Gigapan EPIC, Gigapan EPIC 100) dle typu podporovaných fotoaparátů. Když už jsme u otázky kompatibility Gigapanu s různými typy digitálních fotoaparátů, tak dodejme, že jich uvedený robot podporuje opravdu nemalé množství (jedná se především o kompaktní fotoaparáty). Na uvedeném přístroji je možné také nasadit i některé menší DSLR jako je například Sony A350 apod. Seznam podporovaných digitálních fotoaparátů je uveden například ZDE. Napájení Gigapanu je zajišťováno 6 kusy AA baterií, přičemž výrobce slibuje výdrž přístroje až na pořízení 1 000 snímků. Dodejme, že společnost Gigapan Systems v současné době pracuje na vývoji větší verze Gigapanu, který bude kompatibilní s většinou digitálních zrcadlovek na trhu. Atraktivitu uvedeného fotorobota podtrhuje i jeho příznivá cena, neboť přístroj lze pořídit už od cca 300 USD (vyšší model Gigapan EPIC 100 stojí cca 450 USD. Více informací o panaromatických robotech Gigapan EPIC můžete naleznout na stránkách výrobce.

Gigapan EPIC – hlavní charakteristika:

  • Rozměry: 190.8 x 190.3 x 120.4 mm
  • Váha: 1 600 g
  • Úhel natočení: až 360 stupňů
  • Úhel naklopení: od + 90 do -60 stupňů
  • Napájení: 6 kusů AA baterií

Další produktové snímky fotografického robota Gigapan EPIC :

Automatický „fotograf“ od Sony
Sony nedávno představila nové zařízení, které si rovněž zaslouží pozornost a můžeme jej taktéž řadit do kategorie komerčních fotorobotů. Zmíněný přístroj nese označení Sony Cyber-Shot IPT-DS1. Jedná se defacto o fotografický dok, na který je možné připevnit nedávno představené kompakty Cybershot WX1 a TX1 od Sony (je očekávatelné, že se seznam kompatibilních kompaktů s Party-shotem IPT-DS1 bude časem rozrůstat) Robot umožňuje s připevněným kompaktem s fotoaparátem otáčet o 360 stupňů. Zařízení také umožňuje upevněný aparát při snímání naklánět o 24 stupňů. V tomto ohledu je zařízení podobné jako výše zmíněný robot Gigapan, protože i jeho je možné připevnit na konvenční fotografické stativy.

Nicméně výrobce Sony robota Party-Shot IPT-DS1 prezentuje jako automatického „fotografa“, takže tato fotografická stanice má ambice jít mnohem dále než uvedený Gigapan. Přístroj je totiž vybaven pokročilým systémem automatiky, který podobně jako současné kompakty, je způsobilý detekovat obličeje lidí (včetně jejich úsměvů) a dokonce je podle výrobce robot schopen samočinně nastavit kompozici snímku podle pravidel „Zlatého řezu“(!). Dále dokáže tento robot detekovat pohyb fotografovaných objektů, což mu podle výrobce umožňuje zachytit ten „správný“moment, neboť přístroj se dokáže otáčet či vyklápět po směru pohybujícího se objektu.

V nastavení uvedeného zařízení si může uživatel manuálně specifikovat úhel natočení/ vyklopení fotoaparátu, počet snímku ve snímací frekvenci či aktivování interního blesku na fotoaparátu.

Díky těmto systémům, které řídí procesor typu BIONZ, robot dokáže sám zhotovovat snímky bez nutnosti mačkat spoušť ze strany lidského faktoru. Z produktových snímku je patrné, že fotografický dok IPT-DS1 nedisponuje mechanickou spouští jako uvedený Gigapan, ale že robot fotoaparát ovládá elektronicky skrze konektor, na kterém je kompakt připojený.

O napájení fotografického doku IPT-DS1 se stará dvojice AA tužkových baterií, které by podle výrobce měly poskytnout přístroji energetickou výdrž na cca 11 hodin provozu (robota je možné napájet i z elektrické sítě přes AV adaptér).

Celkově by se tedy mělo jednat o zajímavé zařízení, které by se mohlo zábavně uplatnit na různých oslavách a párty, kdy i sám fotograf si přeje být zachycen na fotografiích bez nutnosti neustále na aparátu nastavovat klasický režim samospouště.

Dodejme, že automatický „fotograf“ Sony Party-Shot IPT-DS1 se bude prodávat za poměrně příznivou cenu 150 USD (výše tuzemské ceny zatím není známá). Na trhu se měl tento fotografický dok objevit počátkem záři 2009. Více informací o fotografickém robotu IPT-DS1 naleznete například ZDE.

Sony Party-shot IPT-DS1 – hlavní charakteristika:

  • Rozměry: 128 x 34 x 118mm
  • Váha: 175 g
  • Úhel natočení: až 360 stupňů
  • Úhel naklopení: od + 24 do -21 stupňů
  • Rozmezí teplot v provozní činnost přístroje: od +5 do +40°C
  • Rozmezí teplot pro uskladnění přístroje: od -20 do +60°C

Další produktové snímky fotografického robota Sony party-shot IPT-DS1 :


Gigapan EPIC


Gigapan EPIC

Závěr:
Oba výše uvedené fotografické roboty od společností Gigapan Systems a Sony je možné považovat za jedny z prvních představitelů pomalu rodícího se segmentu automatizovaných zařízení, které mohou být v některých situacích fotografům být opravdu užitečné.

Prvně uvedený robot na tvorbu panaromatických snímků, Gigapan Epic představuje precizního pomocníka (soudě podle některých zahraničních recenzí tohoto přístroje) pro pořizování složených snímků s monstrózně velkým rozlišením až v řádů Gigapixelů. V kombinaci s kvalitním stativem, vybaveným vodováhami, může fotograf s Gigapanem pořídit rychle a pohodlně kvanta zdrojových snímků pro pozdější sestavení kvalitní panoramatické fotografie. Většina fotografů, kteří již někdy zkoušeli fotografovat manuálně rozsáhlé panoramatické snímky již ví, že se jedná a poměrně náročný proces, kde jedna chyba například v podobě vynechaného políčka v záběru, dokáže následně zhatit celou „operaci“ Proto takovéto zařízení má rozhodně svůj smysl a je dobré, že něco podobného je dnes již přístupno široké veřejnosti.

Fotografický dok Sony Party-Shot IPT-DS1 naproti tomu představuje poměrně pozoruhodný počin, který, alespoň z pohledu „papírových“ proklamací informačních materiálů výrobce, působí velmi zajímavým dojmem. Jedná se o jednoho z prvních komerčně přístupných fotorobotů, které dokáží využít moderní technologie detekce tváří / úsměvu a sledování pohybu k samočinnému pořizování snímků i bez asistence fotografa. Samozřejmě, nikdo nemůže od tohoto zařízení očekávat plnou náhradu živého fotografa, nicméně pro určité situace může být takové „udělátko" vcelku zábavným a vítaným doplňkem při fotografování ve společnosti. Samotné označení robota „Party-shot“ vlastně již předznamenává, že uvedený stroj se může zhostit úlohy zábavného „fotografy“ například na nejrůznějších párty apod..

Je jasné, že segment fotografických robotů je zatím v „plenkách“a rozhodně se tak zatím nerodí nějaká plnohodnotná „revoluce“ v oblasti fotografické techniky. V obou popsaných příkladech se nejedná o objevení „Ameriky“, neboť se spíše jedná o zpřístupnění již dříve známých technologií, jenž například využívá NASA či armádní složky, směrem ke komerční sféře. Nicméně, pokud vezmeme v úvahu tempo současného technologického vývoje, které panuje například v oblasti digitální fototechniky, tak nemůžeme vyloučit, že v blízké budoucnosti spatří světlo světa některé opravdu vyspělá fotorobotická zařízení, jenž budou moci lidský faktor při fotografování nenáročných situací velmi důstojně zastoupit.

Zdroje:
Gigapansystems.com
Gizmodo.com
Engadget.com
Dimagemaker.com
Cameratown.com
Youtube.com

Sonystyle.com
Dvice.com
Photographyblog.com
Imaging-resource.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Blbost

Autor: Scoty Muž

Založeno: 25.08.2009, 00:06
Odpovědí: 2

Nikdy to nenahradí kvalitní práci fotografa a navíc je to fotografování umělé a bez duše.. Toto neschvaluji i když mám budoucnost a novou techniku rád, toto ne!

Odpovědět na příspěvek

RE: Blbost

Autor: L Muž

Založeno: 25.08.2009, 21:03

A sakra, Scoty to neschválil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Blbost

Autor: habanr Muž

Založeno: 26.08.2009, 08:33

Ale tady není o nahrazování člověka vůbec řeč... Je třeba rozlišovat technickou fotografii pro účely sběru dat, dokumentace apod. a uměleckou fotografii. V prvním případě může být fotorobot nenahraditelný, v druhém případě o jeho použití bez asistence člověka pochybuji...

Odpovědět na příspěvek

blbost/neblbost

Autor: milo Muž

Založeno: 25.08.2009, 18:08
Odpovědí: 0

gigapan vypada luxusne, jestli opravdu zvladne bez problemu 360 x 150 stupnu, jdu do nej.

Odpovědět na příspěvek

roboti už jdou

Autor: kaiman Muž

Založeno: 25.08.2009, 23:13
Odpovědí: 0

To nás čekají věci! A to autor článku ještě neví, že už dávno existují robotičtí pisatelé webových příspěvků - a dokonce umnějí i gramatyku :-) Ale vážně. Kdo před sotva čtvrt stoletím věřil tomu, že za pár let bude moct telefonovat a posílat fotky prakticky odkudkoliv? I když - s těma robotama to je trochu jinak, to věděl už Karel Čapek.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Ale tady není o nahrazování člověka vůbec řeč... Je třeba rozlišovat technickou fotografii pro účely sběru dat, dokumentace apod. a uměleckou fotografii. V prvním případě může být fotorobot nenahraditelný, v druhém případě o jeho použití bez asistence člověka pochybuji...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: