Vynález CCD snímačů sbírá ceny i po 37 letech - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Technologie

Vynález CCD snímačů sbírá ceny i po 37 letech

1. února 2006, 00.00 | Letos uběhne již 37 let od vynálezu CCD snímačů. Lze se jen divit, že ještě po tak dlouhé době jeho tvůrci získávají prestižní ceny. Tou poslední je Charles Stark Draper Prize, kterou vyhlašuje National Academy of Engineering (NAE). Podívejme se na pozadí vývoje technologie, která umožnila masový rozvoj přístrojů, které zaznamenávaly obraz.

Letos uběhne již 37 let od vynálezu CCD snímačů. Lze se jen divit, že ještě po tak dlouhé době jeho tvůrci získávají prestižní ceny. Tou poslední je Charles Stark Draper Prize, kterou vyhlašuje National Academy of Engineering (NAE). Podívejme se na pozadí vývoje technologie, která umožnila masový rozvoj přístrojů, které zaznamenávaly obraz.

Něco málo o Bell Labs
Bellovy laboratoře jsou nyní součástí společnosti Lucent Technologies a zabývají se již přes osmdesát let vývojem nových komunikačních technologií. Od roku 1925, kdy byly založeny firmou AT&T, přihlásily přes 31 000 patentů a mezi jejich vynálezy patří i převratný objev tranzistoru, který v roce 1947 učinili Dr. John Bardeen, Dr. William Shockley, a Dr. Walter Brattain. Bell Labs také vyvíjeli první optická vlákna, solární články, komunikační satelity, mobilní telefony, elektronické spojování hovorů, tónové vytáčení, modemy, operační systém Unix, programovací jazyk C. Vědci z Bell Labs mají na kontě již 6 Nobelových cen za fyziku.


CCD snímač z Nikonu D70

Vývoj CCD
Podobně jako CMOS snímače byly CCD (charge-coupled device) snímače vyvinuty z technologie polovodičových paměťových obvodů. Dr. Willard Boyle a Dr. George Smith v té době pracovali v divizi Semiconductor Components. Smith pracoval mimo jiné i na projektu videotelefonu, a tak díky společnému vývoji s Willardem přišli i na jiné využití vyvinutých paměťových obvodů, které měly udržovat náboj. Polovodičový snímač, který mění dopadající světlo na náboj, šel samozřejmě uplatnit i v jiných oborech, než jen videotelefonii.
V roce 1970 představili zástupci Bells Labs první videokameru používající právě CCD snímač. Videokamera s dostatečně ostrým obrazem pro televizní přenos představena v roce 1975. Od roku 1983 byly CCD snímače používány i v teleskopech. National Academy of Engineering pravidelně uděluje cenu Charlese Starka Drapera v hodnotě půl miliónu dolarů, což oba pánové dostanou 21.2.2006 na konferenci ve Washingtonu.


řádkový CCD snímač z faxu

Praktická aplikace CCD snímačů
Je jasné, že CCD snímače začaly pronikat do nejrůznějších sfér zachycování obrazu. V současné době se s nimi můžeme setkat v digitálních fotoaparátech, videokamerách, zabezpečovacích zařízeních, lékařských nástrojích, čtečkách čárových kódů, skenerech, kopírkách, faxech, satelitech a komunikačních zařízeních. Mimo jiné také CCD snímače přispěly k revoluci v moderní astronomii. Například Hubbleův teleskop používá CCD jako své primární snímací zařízení.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

37 let ?

Autor: m. Muž

Založeno: 08.02.2006, 07:25
Odpovědí: 0

CCD byl údajně vyvinut v roce 1963, ale primární aplikací byly snímače pro špionážní družice. 7 let byl vynález držen v tajnosti (K. Pacner: Kosmičtí špioni).
Nu a drobnost CCD je snímač. Na zobrazovací zařízení by se na Hubbleově teleskopu neměl kdo dívat :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: