Adobe vydala modul Camera Raw 6.3 a Lightroom 3.3 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Adobe vydala modul Camera Raw 6.3 a Lightroom 3.3

8. prosince 2010, 02.00 | Společnost Adobe uveřejnila novou podobu svých nástrojů pro práci s RAW fotografiemi. Co přináší plugin Photoshopu Camera Raw 6.3 a editor RAW snímků Lightroom 3.3?

Profesionální fotografové ve stále větší míře pracují se snímky ve formátu RAW, vlastně však jde o celou skupinu formátů specifických pro jednotlivé typy fotoaparátů, takže software pracující s RAW snímky se musí průběžně aktualizovat, aby si poradil s formáty nových modelů. Apple takovou podporu poskytuje přímo na úrovni Mac OS X a své programy podporuje pochopitelně také Adobe.

Modul Camera Raw 6.3 přidává 15 nových fotoaparátů a 60 profilů objektivů

Pro Photoshop CS5 (a Creative Suite CS5) zajišťuje Adobe podporu formátů RAW zásuvným modulem Camera Raw, který průběžně aktualizuje, včera uvolnila jeho novou verzi 6.3 (již od konce října se nabízela RC verze), předchozí verze 6.2 se přitom objevila na konci srpna.

Verze 6 tohoto modulu byla zcela přepracována v rámci přechodu na Photoshop CS5 a verze 6.1 přidala funkci korekce vad objektivů, umožňující ze snímků odstraňovat geometrická zkreslení, chromatické vady a vinětaci vyvolané konkrétním použitým objektivem, k čemuž jsou ovšem potřebné profily příslušných objektivů. Verze 6.2 už jen doplnila nové typy fotoaparátů a objektivů a verze 6.3 v tom pokračuje.

Modul Camera Raw 6.3 doplňuje podporu fotoaparátů Canon Powershot G12 a S95, Nikon D3100, D7000 a Coolpix P7000, Olympus E-5, Panasonic Lumix DMC-GF2 a GH2, Pentax K-5 a K-r; Ricoh GXR a modulu GR Lens A12 (28mm F2.5), Samsung NX100 a TL350 a Sony A560 a A580.

Vedle těchto 15 nových fotoaparátů přibyly ještě profily 60 dalších objektivů, jejichž soupis (spolu s popisem několika oprav menších chyb předchozí verze) obsahuje oznámení na blogu Adobe (seznam všech podporovaných fotoaparátů se nachází tady).

Varianta modulu pro Mac OS X se dá stáhnout odtud (jde o 75,5 MB), pro Windows pak tady (34,9 MB). To jsou varianty modulu pro Photoshop CS5 a Creative Suite CS5 (pro nižší verze se modul řady 6 použít nedá), pro Photoshop Elements a Premiere Elements se musí užít samostatné varianty (odkazy na ně najdete v uvedených stránkách pro stažení).

Na verzi 6.3 byla samozřejmě aktualizována též utilita DNG Converter, která umí všechny podporované formáty RAW převést na „digitální negativ“ Adobe, formát DNG. DNG Converter 6.3 pro Mac OS X získáte zde (54,3 MB), pro Windows tady (50,6 MB).

Nový nástroj Lens Profile Downloader

Výše jsme již zmínili, že modul Camera Raw dovoluje korekce vad objektivů, k tomu ovšem potřebuje jejich profily. Řadu jich dodává samotná Adobe, ale znalí uživatelé mohou vytvářet další vlastní profily s pomocí utility Adobe Lens Profile Creator. Její třetí předběžná verze (dostupná od konce října) se dá zdarma stáhnout z Adobe Labs (opět se nabízí jednak pro Mac OS X, jednak pro Windows, v obou případech zabírá zhruba 80 MB).

Vytvořené profily lze sdílet s ostatními, Creator je umí uložit na servery Adobe, odkud si je ostatní mohou stahovat pomocí dalšího nového nástroje Lens Profile Downloader (jde o aplikaci platformy AIR o velikosti pouhý 1 MB, takže není závislá na platformě, na daný počítač se ovšem musí nainstalovat Adobe AIR).

Tyto nástroje se pochopitelně dají použít pro všechny aplikace Adobe pracující s RAW fotografiemi, tedy i pro Photoshop Lightroom, včera rovněž aktualizovaný:

Photoshop Lightroom 3.3 opravuje řadu drobných chyb

Jako vždy spolu s novou verzí modulu Camera Raw včera Adobe vydala také novou verzi svého programu Photoshop Lightroom pro profesionální zpracování a správu fotografií (na Macu tvoří hlavního konkurenta Aperture). Lightroom 3 se nabízí od června, na konci srpna přišla jeho první následná aktualizace na verzi 3.2 (verze 3.1 neexistuje, Adobe se rozhodla srovnat číslování verzí Lightroomu a modulu Camera Raw) a teď tu máme verzi 3.3.

Ta samozřejmě přináší všechny novinky modulu Camera Raw 6.3 (Lightroom ho totiž má integrovaný přímo v sobě, takže podpora nových fotoaparátů a objektivů se musí obstarávat aktualizacemi celého programu) a dále opravuje řadu menších chyb.

Jejich podrobný seznam najdete na blogu Adobe, verze 3.3 například už nemá potíže s importem některých snímků z iPhonu 4, automaticky nastavované hodnoty ISO z fotoaparátů Nikon D3 se již zpracovávají správně, byly vyřešeny potíže se zamrzáním programu při použití velkého počtu klonovacích a retušovacích míst a už by neměly vznikat potíže při spolupráci programu s alby služeb SmugMug a Facebook.

Proti RC verzi se navíc zvýšil výkon exportu do JPEG a výkon nástroje Target Adjustment Tool, dále program ještě opravuje četné drobnější vady importu z některých fotoaparátů a řeší pády, k nimž docházelo u některých kombinací příkazů a nastavení.

Photoshop Lightroom 3.3 pro Mac OS X si lze stáhnout odtud (aktualizace má velikost 84,5 MB), varianta pro Windows se nalézá tady (195 MB).

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: