EIZO: Kalibrace monitoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

EIZO: Kalibrace monitoru

eizo_kampan_tit100px

2. května 2012, 01.00 | Kalibrace monitoru je asi ta nejdůležitější věc, kterou musí udělat každý, kdo to s úpravami a tiskem digitálních fotografií myslí vážně. Pro správné nastavení monitoru poskytuje japonský výrobce fotografických monitorů EIZO NANAO Corp. ke svým modelům dvě základní řešení hardwarové kalibrace podle potřeb a zkušeností uživatelů.

Jednodušší kalibrační software EIZO EasyPIX2 je určen zejména pro základní fotografické modely řad “FS”, “EV”, ”S”, ale je schopen obsluhovat také pokročilejší a vybavenější modely řady “SX”. Jedná se o účinný, jednoduchý a srozumitelný nástroj, který umožňuje snadnou a rychlou hardwarovou kalibraci základních obrazových parametrů podle aktuálních světelných podmínek, včetně například měření barevné teploty bílého bodu světla dopadajícího na tiskovou předlohu.

 

Zajímavá a velmi přínosná zejména pro uživatele, kteří s kalibracemi monitorů teprve začínající, je možnost pracovat v režimu „bez kalibrační sondy“, kdy lze pomocí myši „okometricky“ snadno a rychle nastavovat bílý bod a jas monitoru a program sám vygeneruje odpovídající barevný ICC profil monitoru a nastaví jej jako výchozí v systémové správě barev pro jeho další využití fotografickými prohlížeči (např. Adobe Lightroom).

Pokročilejší uživatelé pak mohou tento kalibrační software používat s některým z podporovaných kalibračních senzorů, EIZO EX1 nebo X-Rite ColorMunki Photo, ColorMunki Design. Nastavení základních cílových hodnot monitoru, bílý bod, jas, gamma, je pak možné dosáhnout nejen obyčejným porovnáváním, ale rovněž měřením pomocí kalibrační sondy. V tomto případě je tedy výsledný barevný ICC profil monitoru vygenerován na základě hodnot naměřených použitou sondou.

 

Pro profesionální uživatele má EIZO řešení v podobě modelové řady monitorů EIZO ColorGraphic. K těmto monitorům je zdarma dodáván multifunkční kalibrační software EIZO ColorNavigator. Při příležitosti uvedení vylepšené verze i pro nejnovější operační systémy EIZO ColorNavigator 6.1 nabízí možnost zakoupení cenově zvýhodněného bundle (monitoru, sw a kalibrační sondy). Tato akce platí pro modely CG223W (22“) a CG243W (24“) a součástí bunle je nový kolorimetr X-Rite i1Display Pro, který podporuje nejen měření monitorů s podsvětlovacím systémem klasických trubic (CCFL), ale je též připraven na měření monitorů s podsvětlovacím systémem typu LED.

Profesionální uživatelé tímto získají kompletní sofistikované řešení, které jim umožní:
Rychlou a přesnou kalibraci monitoru pro různé typy úloh (sladění monitoru s nátiskem, s jiným monitorem nebo jeho zkalibrování na určitý specifikovaný standard, atd.).
Rychlé přenastavení gamutu monitoru podle hodnot uložených v cílovém barevném profilu jiného RGB-prostoru.
Rychlé přenastavení gamutu monitoru podle hodnot R-G-B-W naměřených pomocí kalibrační sondy na jiném monitoru, tabletu či jiném zobrazovači podle libovolně zvoleného jiného monitoru.
Využít technologii „hardwarového náhledu“, tedy mít možnost simulace tiskových RGB i CMYK dat v libovolném prohlížeči (nezáleží na tom, zda prohlížeč podporuje CMS, či nikoli).
Validaci dat v jednom z 21 přednastavených CMYK prostorů s možností doplnění dalšího libovolného CMYK prostoru.
U modelů s integrovaným senzorem mají navíc možnost naprogramování automatické kontrolní rekalibrace monitorů pro AUTOMATICKÉ udržování monitoru v nakalibrovaném stavu podle naposledy prováděné kalibrace.
Podpora platforem Windows32/64-bit a MacOSX 10.4.x – 10.7.x (Lion).

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: