HDR Express se snaží zjednodušit přípravu HDR fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

HDR Express se snaží zjednodušit přípravu HDR fotografií

9. prosince 2010, 00.00 | Nový softwarový nástroj HDR Express společnosti Unified Color Technologies slibuje maximálně usnadnit a urychlit tvorbu HDR fotografií i pro nezkušené uživatele. K dispozici je coby samostatný program i plugin Adobe Lightroom a Apple Aperture. Jeho bližší představení naleznete v tomto článku.

Jeden z významných nových trendů poslední doby představuje tvorba HDR fotografií, jež mají proti běžným snímkům podstatně větší tónový rozsah (další informace najdete například na Wikipedii).

Dají se sice vytvářet ve většině moderních vyspělých obrazových editorů (jako je třeba Photoshop), ale jak roste jejich obliba, přibývá specializovaných softwarových nástrojů (základní možnosti přípravy HDR snímků nabízí dokonce iPhone 4 s firmwarem 4.1 a vyšším).

A objevují se též nástroje, které se přípravu HDR snímků snaží maximálně zjednodušit, patří k nim také program HDR Express kalifornské firmy Unified Color Technologies.

HDR snímky se připravují z několika běžných snímků pořízených s různými expozičními parametry, jež se poté v příslušném softwaru sloučí tak, aby se zvětšil rozsah barevných tónů obrazu jak v osvětlených, tak v zastíněných místech, výsledek by se měl více blížit tomu, co vidí lidské oko. Lze tak ovšem vytvářet i surrealistické obrazy s vysokým kontrastem.

HDR Express přináší intuitivní uživatelské rozhraní

HDR Express vychází z předchozích HDR aplikací Unified Color (využívajících několika patentovaných technologií firmy) a jejich schopnosti balí do intuitivního uživatelského rozhraní, které se snaží umožnit tvorbu HDR snímků i technicky nepříliš zdatným uživatelům.

Aplikace dovoluje „přehrávat“ různé expozice jako animovanou sekvenci, poté uživatel zvolí jednu z přednastavených konfigurací mapování tónů. Vzhled výsledku lze dále doladit pomocí devíti posuvníků určujících jeho různé vlastnosti, proměny jasu se navíc dají sledovat na interaktivním HDR histogramu.

Potom software opět předloží několik přednastavených stylů výsledného obrazu, od normálního vzhledu až po „sítnici vypalující“ obraz, styly samozřejmě lze dolaďovat. Takto vytvořené nové konfigurace parametrů se přirozeně mohou uložit pro pozdější opakované použití na podobných snímcích. (Názorně to předvádí tohle výukové video, podívat se můžete také do ilustrované desetistránkové úvodní PDF příručky.)

Takto by se i laický uživatel měl rychle dobrat zdárného výsledku, právě to vyjadřuje přívlastek „Express“ v názvu programu. HDR Express umí pracovat s RAW a JPEG soubory, vytvořené výsledné HDR snímky lze ukládat jako TIFF, JPEG nebo 32bitové BEF soubory, které umožňují další zpracování v obrazových editorech (typu Photoshopu).

Zákazníci dostanou jak samostatný program, tak zásuvné moduly pro Lightroom a Aperture

HDR Expres se nabízí jako samostatný program, ale současně poskytuje též zásuvné moduly pro Adobe Photoshop Lightroom a Apple Aperture, takže výše popsanou přípravu HDR snímků půjde provádět přímo v aplikaci v, níž fotograf běžně zpracovává své fotografie, moduly se automaticky nainstalují spolu s hlavním programem.

Dodává se pro Mac OS X a pro Windows, vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší, případně Windows XP, Vistu či Windows 7, pro Windows se nabízí jak 32bitová, tak 64bitová verze. Program dále vyžaduje alespoň 2GHz procesor (v Macích to samozřejmě musí být procesor Intel), přinejmenším 2 GB RAM (doporučují se 4 GB) a grafickou kartu s nejméně 128 MB RAM.

Zkušební verze (funkční po 30 dnů) pro podporované operační systémy se dají stáhnout z téhle stránky po zadání jména a adresy elektronické pošty. Za plnou verzi se pochopitelně musí zaplatit, cena činí 99 USD, zákazníkům z oblasti školství nabízí Unified Color slevy a ti, kdo již vlastní jiné programy firmy, si mohou HDR Express pořídit za 49 USD (a vlastníci programu HDR PhotoStudio, který se přestal prodávat, dokonce dostanou HDR Express zdarma).

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Celkem zajímavé

Autor: Lukas_highenergy.cz Muž

Založeno: 09.12.2010, 08:32
Odpovědí: 0

Máte někdo praktické zkušenosti? Vzhledem k tomu že Lightroom používám by to mohla být zajímavá volba pro občasné pokusy s HDR. PSP mám bohužel jen na jednom firemním PC a ne vždy na něm mám čas snímky zpracovávat.

DíkyLukas

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: