Jak pracujeme s fotografiemi – výsledky ankety - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Zpracování

Jak pracujeme s fotografiemi – výsledky ankety

Anketa webdesigner

12. července 2006, 00.00 | V naší anketě na téma zpracování a archivace digitálních fotografií se sešlo celkem 758 odpovědí, což znamená, že vám můžeme nabídnout velmi reprezentativní výsledky. Nakolik změnil příchod digitální fotografie naše chování?

V úvodu je potřeba konstatovat, že drtivou většinu odpovědí v anketě poskytli pravidelně fotografující amatérští fotografové. Pouze 3% respondentů se označila za laiky s pouze občasnou fotografickou zkušeností a na druhém konci spektra najdeme 9% profesionálních fotografů a grafiků. Přesto k našemu údivu se chování těchto tří skupin nelišilo natolik dramaticky, jak by se dalo očekávat.

Tisk fotografií
Dobrou zprávou pro zpracovatelský průmysl je, že ani po deseti letech s digitální fotografií většina z nás nedokáže odolat kouzlu papírového snímku. 80% respondentů tiskne či nechává zpracovat do papírové podoby minimálně 10% svých digitálních fotografií. Na druhou stranu pouze 1% je ochotno tisknout drtivou většinu svých snímků a to se dá ještě předpokládat, že snímků povedených. Ve výsledku to znamená, že chování fotografů se za posledních 10 let dramaticky změnilo, což dokresluje i fakt, že 13% respondentů preferuje jiný způsob prezentace fotografií, než je jejich papírová podoba. Když už jsme u faktorů limitující vznik papírových fotografií, tak pouze 7% odpovědí uvádí jako překážku příliš vysokou cenu papírové fotografie.
Naopak konzervativními jsme se ukázali v oblasti samotného zpracování. 50% respondentů využívá hromadného zpracování a pouze 26% pravidelně tiskne své digitální fotografie na stolní tiskárně. I tento průzkum ukázal, že samoobslužné kiosky se u nás stále velice málo a pomalu prosazují. K jejich použití se přihlásila pouze 4% fotografů.

Pokud se zaměříme na fotografie jako takové, stále převažuje formát 10 x 15 cm v lesklém provedení, který preferuje přes 60% respondentů. Nicméně 23% odpovědí se hlásí k pravidelnému užití formátu 20 x 30 cm či většímu, což svědčí o tom, že zájem o větší formáty stále roste. Pololesklé a matné provedení snímků má zhruba stejně velkou skupinu zastánců, ale stejně jako například potisk CD nepatří mezi příliš populární.

Archivace digitálních fotografií
Oblast archivace digitálních fotografií je velice citlivou otázkou, která vyvolává velké obavy u většiny fotografů. Pouze 57% respondentů považuje svůj používaný způsob archivace snímků za dostatečný a navíc je pravděpodobné, že velká část s těchto fotografů si neuvědomuje všechna rizika ztráty dat. Svědčí o tom fakt, že plných 35% odpovídajících fotografů se přihlásilo k zálohování fotografií na hard disku bez speciální ochrany, duplicity dat či podobných technologií. 28% respondentů dnes pro zálohování používá CD média a DVD preferuje dokonce 36% uživatelů. Tento fakt ostře kontrastuje s tím, že 70% fotografů chce své snímky archivovat déle než 20 let. Takové životnosti dosahují CD a DVD média jen zřídka a to pouze za podmínky speciálního skladování. Přitom o změně archivačního média do budoucna uvažuje pouze 20% respondentů.

Co se týče softwarových prostředků používaných na archivaci fotografií, 70% odpovídajících nepoužívá žádný speciální archivační program. Důvodem může být skutečnost, že přesně polovina fotografů nepožaduje rychlý přístup ke svému archivu a spokojí se s off-line přístupem k zálohovacímu médiu.

Závěrem
Závěrem bychom v první řadě velice rádi poděkovali všem účastníkům ankety, která přinesla velmi zajímavá data. Vylosovanou trojici výherců cen kontaktujeme prostřednictvím emailu a společnosti Hewlett-Packard děkujeme za ceny do této ankety. Ta kromě jiného ukázala velkou potřebu osvěty v oblasti archivace fotografií, takže tomuto tématu věnujeme samostatný seriál článků, na kterém již pracujeme. Zároveň v průběhu prázdnin připravíme další anketu zaměřenou tentokrát na úpravy fotografií.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jak jste na tom vy?

Autor: cernobila televize Muž

Založeno: 12.07.2006, 10:41
Odpovědí: 1

nerikam, ze jsem uplne klidny, ale vyhovuje mi muj zpusob archivace. Zalohuji na HDD (80% vyfocenych fotografii) v pocitaci + externi (95%).

Doufam, ze to muze byt dostatecna ochrana, i kdyz clovek si nemuze byt nikdy jist.

Odpovědět na příspěvek

RE: jak jste na tom vy?

Autor: Jindra Muž

Založeno: 12.07.2006, 12:56

Já mám všechny fotky na dvou HDD ve dvou lokalitách. Navíc mám ještě všechny fotky (cca 24 GB) na notebooku. Myslím, že je to dostatečné. Navíc mám fotky v malé podobě na webu http://www.fotecka.net.

Fotky mám dostupné pořád - notebook, web a domů na disk se dostanu po Internetu šifrovaným tunelem.
Žádnou "off-line" zálohu (CD, DVD, páska) nemám.
K archivaci nepužívám žádný archivační SW, ale léty prověřenou adresářovou strukturu.
Tak, takhle jsem na tom já :-)))
Setkal jsem se i s tím, že někdo si duplicitně "archivuje" fotky v mailové schránce Seznamu, kde mají relativně dost prostoru pro důležité fotky (umožňuje tuším 2 GB) a navíc jsou servery Seznamu zálohované a tak nemusí řešit další zálohu :-). 2 GB není samozřejmě moc, ale proč duplicitně archivovat například fotky z různých akcí, které má na discích dalších deset lidí, že :-)

Odpovědět na příspěvek

zaloha CD

Autor: noname Muž

Založeno: 12.07.2006, 11:13
Odpovědí: 3

Mám 5 ks CD stáří 9 let a zrovna nedávno jsem z nich mp3 zálohoval na DVD, poslechl si je a žádný problém. Nic méně by mne zajímaly zkušenosti (né až tak teorie) ostatních.

Odpovědět na příspěvek

RE: zaloha CD

Autor: RioD Muž

Založeno: 12.07.2006, 11:20

z meho vzorku asi 700 vypalenych CD 5 - 10 let starych (od noname po Verbatime datalife plus), pouze dve praskla v mechanice, zrejme nejakym pnutim - spatnym vylisem, jinak jsou vsechna stale citelna.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zaloha CD

Autor: Karel S. Muž

Založeno: 12.07.2006, 11:45

A to je právě ono! Dvě prasklá CD ze 700 se zdá málo, ale pokud obsahovala skutečně cenné fotografie, je to stejně citelná ztráta jako by praskly 2 CD ze dvou.

Odpovědět na příspěvek

RE: zaloha CD

Autor: 100r Muž

Založeno: 12.07.2006, 23:08

Pred 10 rokmi boli CD na inej kvalitativnej urovni, lebo sa nevyrabali v takych mnozstvach ako teraz.
Typicky - Kodak Gold CD - boli drahe, ale boli velmi kvalitne. Na tych mojich nevidno ziadne znamky \"oxidacie\".
Vtedy mali vypalovacky rychlosti 1, 2, 4 - nizsie rychlosti zapisu tiez maju svoje opodstatnenie aj dnes.
Asi najlepsie riesenie pre fotky je zatial DVD-RAM. Aspon co mam ja skusenosti su spolahlivejsie ako HDD. Kto si svoje fotky ceni, nech trocha zainvestuje...

Odpovědět na příspěvek

Anketa a její úskalí

Autor: Karel S. Muž

Založeno: 12.07.2006, 11:42
Odpovědí: 3

1) Otázky v anketě o archivaci digitálních fotografií byly sestaveny tak, že neumožňovali kombinované odpovědi od jednoho respondenta. Výsledky tak nemohou odrážet skutečnou realitu. Sám archivuji fotografie na dvou odlišných médiích (hard disk počítače i DVD) ale takovou odpověď anketa bohužel neumožnila.
2) Vzhledem k zmíněné problematice stárnutí dat na CD i DVD by určitě mnoho čtenářů uvítalo speciální članek o archivaci dat s radou, jak tedy vlastně spolehlivě a dlouhodobě data uchovávat. Zatím takový článek postrádám.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa a její úskalí

Autor: cernobila televize Muž

Založeno: 12.07.2006, 12:21

mozna proto, protoze zadny absolutne bezpecny zpusob neexistuje. Jde jen o to minimalizovat riziko.

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa a její úskalí

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 12.07.2006, 12:29

Komentar k otazce v ankete je spravny, i kdyz nyni uz chybu nenapravime. Presto za nej diky.

Co se tyce reseni, tento clanek jej opravdu nenabizi a ani se o to nesnazil. Protoze problematika archivace pomerne narocna, pripravujeme cely serial o archivaci a zaroven spolupracujeme s HP na projektu, ktery by mel prinest nove, dnes chybejici reseni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa a její úskalí

Autor: Karel S. Muž

Založeno: 13.07.2006, 13:25

Děkuji za rychlou a věcnou reakci na můj příspěvek a bude se těšit, určitě se spoustou dalších čtenářů na slíbený článek o archivaci.

Odpovědět na příspěvek

jistota

Autor: Fikáček Muž

Založeno: 12.07.2006, 13:02
Odpovědí: 0

Já mám fotky na 3 HDD (dva externí) a 1 x na DVD. To by mohlo stačit, ne? :-)

Odpovědět na příspěvek

Záloha na 20 let?

Autor: 626 Muž

Založeno: 13.07.2006, 09:09
Odpovědí: 0

Podle mě otázka zněla, jak dlouho chceme fotky uchovat, takže je logický, že fotky kde jsem ještě mladej a krásnej si chci nechat na stáří, nicméně to nemá nic společnýho s výběrem média na kterým to mám uložený. I kdyby jakýkoli médium vydrželo 100 let, tak za 20 let nebude mechanika co ho přečte, i kdyby disk vydržel 100 let, tak za 20 let nebude v počítači rozhraní, ke kterýmu ho připojím. Holt se musí jednou za čas všechno znova nakopírovat na médium co zrovna frčí.

Odpovědět na příspěvek

Archivace

Autor: aarak Muž

Založeno: 13.07.2006, 09:24
Odpovědí: 0

Tak já zas archivuju na 2xHDD + DVD, ale ty nejlepší kousky si nechám vytisknout na fotopapír - to je jistota; fotky starý 100 let si můžeš prohlížet ještě i dnes.

Odpovědět na příspěvek

CD

Autor: HEERY Muž

Založeno: 13.07.2006, 16:36
Odpovědí: 0

Mám pár CD tak 7-9 let staré.Skladované v krabičkách a samozřejmě potmě.Nedavno jsem, dělal jejich zálohu na DVD a dejme tomu 2 z 10 mě načetly polovinu dat.Takže je určitě lepší dvojí záloha - teď mám pořešeno následovně.
USB HDD + vyapluji DVD.Možná se ale vykašlu na DVD a pořídím pro jistotu ještě jeden externí USB HDD a bude to.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Mám 5 ks CD stáří 9 let a zrovna nedávno jsem z nich mp3 zálohoval na DVD, poslechl si je a žádný problém. Nic méně by mne zajímaly zkušenosti (né až tak teorie) ostatních.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: