Jak pracujeme s fotografiemi – výsledky ankety - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Jak pracujeme s fotografiemi – výsledky ankety

Anketa webdesigner

12. července 2006, 00.00 | V naší anketě na téma zpracování a archivace digitálních fotografií se sešlo celkem 758 odpovědí, což znamená, že vám můžeme nabídnout velmi reprezentativní výsledky. Nakolik změnil příchod digitální fotografie naše chování?

V úvodu je potřeba konstatovat, že drtivou většinu odpovědí v anketě poskytli pravidelně fotografující amatérští fotografové. Pouze 3% respondentů se označila za laiky s pouze občasnou fotografickou zkušeností a na druhém konci spektra najdeme 9% profesionálních fotografů a grafiků. Přesto k našemu údivu se chování těchto tří skupin nelišilo natolik dramaticky, jak by se dalo očekávat.

Tisk fotografií
Dobrou zprávou pro zpracovatelský průmysl je, že ani po deseti letech s digitální fotografií většina z nás nedokáže odolat kouzlu papírového snímku. 80% respondentů tiskne či nechává zpracovat do papírové podoby minimálně 10% svých digitálních fotografií. Na druhou stranu pouze 1% je ochotno tisknout drtivou většinu svých snímků a to se dá ještě předpokládat, že snímků povedených. Ve výsledku to znamená, že chování fotografů se za posledních 10 let dramaticky změnilo, což dokresluje i fakt, že 13% respondentů preferuje jiný způsob prezentace fotografií, než je jejich papírová podoba. Když už jsme u faktorů limitující vznik papírových fotografií, tak pouze 7% odpovědí uvádí jako překážku příliš vysokou cenu papírové fotografie.
Naopak konzervativními jsme se ukázali v oblasti samotného zpracování. 50% respondentů využívá hromadného zpracování a pouze 26% pravidelně tiskne své digitální fotografie na stolní tiskárně. I tento průzkum ukázal, že samoobslužné kiosky se u nás stále velice málo a pomalu prosazují. K jejich použití se přihlásila pouze 4% fotografů.

Pokud se zaměříme na fotografie jako takové, stále převažuje formát 10 x 15 cm v lesklém provedení, který preferuje přes 60% respondentů. Nicméně 23% odpovědí se hlásí k pravidelnému užití formátu 20 x 30 cm či většímu, což svědčí o tom, že zájem o větší formáty stále roste. Pololesklé a matné provedení snímků má zhruba stejně velkou skupinu zastánců, ale stejně jako například potisk CD nepatří mezi příliš populární.

Archivace digitálních fotografií
Oblast archivace digitálních fotografií je velice citlivou otázkou, která vyvolává velké obavy u většiny fotografů. Pouze 57% respondentů považuje svůj používaný způsob archivace snímků za dostatečný a navíc je pravděpodobné, že velká část s těchto fotografů si neuvědomuje všechna rizika ztráty dat. Svědčí o tom fakt, že plných 35% odpovídajících fotografů se přihlásilo k zálohování fotografií na hard disku bez speciální ochrany, duplicity dat či podobných technologií. 28% respondentů dnes pro zálohování používá CD média a DVD preferuje dokonce 36% uživatelů. Tento fakt ostře kontrastuje s tím, že 70% fotografů chce své snímky archivovat déle než 20 let. Takové životnosti dosahují CD a DVD média jen zřídka a to pouze za podmínky speciálního skladování. Přitom o změně archivačního média do budoucna uvažuje pouze 20% respondentů.

Co se týče softwarových prostředků používaných na archivaci fotografií, 70% odpovídajících nepoužívá žádný speciální archivační program. Důvodem může být skutečnost, že přesně polovina fotografů nepožaduje rychlý přístup ke svému archivu a spokojí se s off-line přístupem k zálohovacímu médiu.

Závěrem
Závěrem bychom v první řadě velice rádi poděkovali všem účastníkům ankety, která přinesla velmi zajímavá data. Vylosovanou trojici výherců cen kontaktujeme prostřednictvím emailu a společnosti Hewlett-Packard děkujeme za ceny do této ankety. Ta kromě jiného ukázala velkou potřebu osvěty v oblasti archivace fotografií, takže tomuto tématu věnujeme samostatný seriál článků, na kterém již pracujeme. Zároveň v průběhu prázdnin připravíme další anketu zaměřenou tentokrát na úpravy fotografií.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: