MakeUp Pilot: dokonalý portrét snadno a rychle - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

MakeUp Pilot: dokonalý portrét snadno a rychle

7. listopadu 2006, 00.00 | Zabýváte se portrétní fotografií a chcete dosáhnout co nejlepších výsledků konečného produktu? Žádný obličej není dokonalý a často je třeba jít kráse trochu naproti. Jedním z možných řešení by mohl být právě MakeUp Pilot - editační software pro úpravy portrétních fotografií. Co nabízí a jaké jsou jeho možnosti?

MakeUp Pilot je jednoduchý software, sloužící k vylepšení digitálních portrétních fotografií, který vyrábí společnost Two Pilots (více informací naleznete na webu výrobce). K dispozici máte možnost rychlého odstranění klasických neduhů každého portrétu jako jsou pihy, mateřská znaménka, jizvy, vrásky a podobně. Aplikace i její nástroje vycházejí z Adobe Photoshopu. Již z toho je patrné, že veškeré úpravy prováděné pomocí MakeUp Pilotu můžete pochopitelně provést právě též v APS, nicméně hlavní devízou tohoto programu je jeho přehlednost, velmi jednoduché ovládání, ale především rychlost otevírání souborů i spouštění programu. Nová verze 2.0 přináší oproti starší verzi 1.35 užitečné změny jako je možnost nastavení Jasu a Kontrastu, Rotace, Změny velikosti a Ořezy. Program sice postrádá rozšířené možnosti nastavení, ovšem to u něj ani není prioritou. Stručně řečeno: jedná se o aplikaci, která pomocí několika kliknutí myši rychle a efektivně vylepší portrétní fotografii do optimálního stavu.

Ovládání

Rozhraní je shodné s prostředím většiny grafických a prohlížecích editorů. V levé horní liště máte základní nabídku: Soubor (otevření, uložení, tisk apod.), Editace (Krok zpět, krok vpřed), Náhled (Zvětšení, zmenšení, toolbar apod.), Pomoc a Demo (užitečná utilita, která obsahuje tutoriály jak provádět ty které operace). Pod základní lištou následuje lišta ikon pro rychlou volbu, kam si můžete zadat nejpoužívanější funkce. Úplně vpravo na ikonové liště je tlačítko Original Image, pro rychlý náhled a porovnání obrázku původního a obrázku již upraveného. Na pravé straně je Nástrojový panel, kde již vybíráte konkrétní funkce: Korekce, Maskování, Undo, Jas a Kontrast, Rotace, Změny velikosti a Ořez. Ve spodní části nástrojové lišty jsou zobrazeny další - rozšířené možnosti, které lze aktivovat či skrýt.

Odstranění vad (Erase Imperfections): Tento praktický nástroj eliminuje malé vady na pokožce jako jsou pihy nebo mateřská znaménka, vyhladí pleť a stará se o jemný přechod mezi "opravovanou" oblastí a okolím. Funguje na podobném principu jako "záplata" ve Photoshopu, ovšem funkce pracuje převážně automaticky. Stačí zvolit oblast, kterou chcete opravit a software automaticky detekuje vadu, kterou nahradí "zdravými body" z nejbližšího okolí. Můžete zvolit, zda-li chcete odstranit světlé, tmavé nebo všechny defekty. Dále lze nastavit u "označovacího znaménka" základní parametry: velikost, průsvitnost, tvrdost a vyhlazení.

Vyhlazení vrásek (wrinkle smooth effect): jde o funkci, patřící také do skupiny "Odstranění vad", pomocí níž můžete odstranit další z nežádoucích faktorů na snímku, kterými jsou vrásky (pod očima, na čele a podobně). Nástroj se ovládá stejně jako v předešlém případě, funguje podobným způsobem, výsledek je obdobný jako ve Photoshopu použitím "záplaty" a rozostřením. Stačí zvolit opravovanou oblast, kliknout na ní, držet tlačítko myši a "přejet" přes celou vrásku, čímž dojde k jejímu vyhlazení. Postup je stejný jako v předešlém případě, opět stačí vybrat typ defektu (v tomto případě tmavý) a nastavit ostatní parametry - velikost značkovače, průsvitnost, tvrdost a vyhlazení.

Maskování: nástroj Concealer (přeložit se dá například jako maskovač) funguje na principu klonovacího razítka a umožňuje vyhladit místa portrétu, kam zasahují například vlasy, chloupky, nežádoucí částečky vousů a tak dále. Na pracovní ploše si zvolíte oblast, jež chcete aplikovat na "nepovedená" místa, klikem pravého tlačítka myši si určíte barvu a pak již tahem nad danou oblastí nahrazujete (překrýváte) nechtěná místa. Zejména zde využijete nastavení průsvitnosti, neboť ne vždy je žádoucí, aby byla původní oblast úplně 100% překryta.

Magické oči: jedná se zde spíše o zajímavou a jednoduchou funkci vylepšení portrétu než úpravy defektů. Jak již sám název napovídá, můžete zde měnit barvu očí, čímž dodáte celému portrétu radikálně jiný výraz (neboť oči jsou na portrétech pochopitelně to nejzajímavější). Využijeme k tomu stejně jako v předešlém případě funkci Maskování, s tím že si zvolíme režim Color (minule to byl mód Normal). Dvojklikem do okénka výběru barvy (v pravém horním rohu) aktivujeme paletku barev, kde si zvolíme požadovaný odstín. Pak již jen měníme barvu oka - pohybem kurzoru (přidržením a krouživým pohybem), jako při práci s obyčejným štětcem.

Opravy oprav - klasická funkce, která umožní vracet zpět konkrétní upravované části na výchozí bod. Při opravách jakýchkoli defektů na snímku samozřejmě můžeme snadno udělat chybu a maskování nebo eliminaci nežádoucích jevů jednoduše přehnat. Pro tyto účely je zde funkce Undo Brush, která umožňuje vracet konkrétní části snímků do původního stavu - ovšem bez nutnosti začínat vše znovu.

Základní úpravy: V poslední řadě zde máme možnosti úplně základních úprav (což je také novinka oproti starším verzím), jakými je nastavení Jasu a kontrastu, dále Rotace snímku (o 90° vlevo/vpravo, převrácení o 180°) a v poslední řadě nesmí chybět samozřejmě možnost změn Velikosti a nebo Ořez.Vše naleznete na horní liště "Tools", vedle nástrojů pro korekce vad.


Portrét před úpravou (vlevo) a po úpravě (vpravo) MakeUp Pilotem (kliknutím zvětšíte náhled)…

Závěrem

MakeUp Pilot od společnosti Two Pilots představuje jednoduchý a účinný software pro vylepšení digitálních snímků - portrétů. Aplikace se vzhledem ke svému zaměření a možnostem ideálně hodí buďto pro začátečníky nebo jako vhodný pomocník do různých fotolabů malých ateliérů, specializující se na portrétní fotografii. Stejně tak si však využití tohoto programu dokáži představit i coby efektivní nástroj pro pokročilé uživatele, grafiky a fotografy (kteří se zabývají portrétem) - a sice jako doplněk právě Adobe Photoshopu. Velkou devízou MakeUp Pilotu je právě jeho rychlost a snadné, intuitivní ovládání, díky čemuž je ideálním řešením v časovém presu - v případě nutnosti rychlých úprav. MakeUp Pilot pracuje pod operačními systémy Windows 98/ME/2000/XP a jeho oficiální cena je 30 USD (v přepočtu na naši měnu cca 660 Kč).

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: