Photoshop: Černobílá zvětšenina digitálně - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Photoshop: Černobílá zvětšenina digitálně

2. ledna 2006, 00.00 | Zdá se vám sem tam některé vaše digitální foto příliš digitální a zasteskne se vám po krásně zrnitých zvětšeninách pořízených z převyvolaných panchromatických filmů? Pojďme to tak trochu kacířsky zkusit … no jak jinak než digitálně.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Černobílé snímky

Autor: odin Muž

Založeno: 02.01.2006, 10:43
Odpovědí: 2

Hezky napsáno! Ale co takhle obrázek rovnou převést do stupňů šedi (případně mícháním kanálů) a z filtrů vybrat zrnitý film v nabídce uměleckých? Autor má snímek stále v RGB tzn trojnásobný datový objem oproti stupně šedi. Navíc je zde nebezpečí barevného nádechu při výtisku oproti jednoduchému režimu stupně šedi.
Ani duplexním snímkům se netřeba vyhýbat. Z nabídky obrazového režimu DUPLEX se načtením některého z profilů dobéřeme pěkných výsledků snáze a rychleji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Černobílé snímky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.01.2006, 10:52

Samozrejme existuje vzdy rada cest jak nejaky postup realizovat, ale musim se autora zastat. Pokud jste si nevsiml, autor pracuje s tonalnim posunem, takze stupne sedi neprichazeji v uvahu. Stejne tak ta uspora s prevodem do jednokanaloveho provedeni muze byt zavadejici, protoze pokud by byl vystupnim formatem treba JPEG, tak ten nezna jinou nez plnobarevnou variantu ...

Co se tyce Duplexu, ano to je rozumna cesta.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Černobílé snímky

Autor: Jenc Muž

Založeno: 25.11.2006, 17:38

Dovolím si nesouhlasit, JFIF (JPEG) dovoluje mimo plnobarevnou škálu uložení i ve 256 odstínech šedi, a takto uložený obrázek je pochopitelně menší.

Odpovědět na příspěvek

Zrno

Autor: Aleš Muž

Založeno: 03.01.2006, 13:08
Odpovědí: 2

Celkem povedený návod pro začátečníky. Ovšem zde možná bude trochu protiklad. Začátečníci nezačínají s Photoshopem, kde by se k němu dostali. A pokud už lidé s Photoshopem pracují, pak nejsou začátečníci. To jen tak na okraj.
Hlavní je, že ať se snažíte sebevíc, zrno prostě nebude stejné jako na fotografických klasických materiálech. Na nich je různé, na různých místech jiné. Kdežto filtry ve Photoshopu sice dosáhneme jakéhosi "zrna" ovšem to je příliš homogenní, po celé ploše stejné. Prostě chemie je chemie a na simulaci zrna by byl potřeba zvláštníní filtr přímo k tomu vytvořený.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zrno

Autor: Autor Muž

Založeno: 03.01.2006, 22:14

...ano, váš odhad je zcela korektní, jde o "návod" pro začátečníky. Vznikl na základě ohlasů a reací posluchačů kurzů, které mám možnost lektorovat na půdě IDIF a kde se právě s Adobe Photoshop řada z nich seznamuje. Mohu s nimi některé postupy konzultovat a právě tenhle se pro svoji jednoduchost a relativně uspokojivé výsledky (především při tisku) setkal s kladným ohlasem.
Á propos, přivedl jste mne na myšlenku, že nejde ani tak o různost zrna na různých místech obrazu. Kvalitní film by měl mít zrno homogenní. Ale jde především o tvar. A ten je v digitální podobě bohužel zcela identický s tvarem obrazového bodu. Nicméně trvám na svém, do malého piva bych šel, do frťana díky své škudlivosti už raděj ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zrno

Autor: Radek Muž

Založeno: 10.09.2010, 13:52

Pane, dneska už je jiná doba. Začátečníci s Photoshopem sakra začínají - a oto větší je to fuška! Dostat se bez peněz k nejnovější verzi i v češtině není až tak složité, jak si myslíte :o)
Tož houšť se školeníma základů pro Photoshop...

Odpovědět na příspěvek

Zrno2

Autor: jackx Muž

Založeno: 03.01.2006, 15:57
Odpovědí: 0

To co jste vytvořil není imho zrno, ale klasický digitální šum který produkují všechny levnější foťáky. Ten bych si do fotky rozohodně dobrovolně nepřidal.

Odpovědět na příspěvek

K tomu experimentovani:

Autor: mak2 Muž

Založeno: 05.01.2006, 15:05
Odpovědí: 0

Celkovy vysledek lze velmi dobre ovlivnit snizenim opacity vrstvy s vetsim nastavenim fitru noise. Lze laborovat i s nekolikanasobnou aplikaci filtru noise, ale o to s mensi "mirou" az treba 0,5. V nastaveni "stylu vrstvy" lze posuvnikem omezit prolnuti jen u casti vrstvy a tak ztlumit svetly sum. Jednolite plochy pak vypadaji daleko lepe.

Nebo lze nafotit sedou plochu na klasicky film se zajimavym zrnem. Tu naskenovat a vlozit do vrstvy s rezimem prekryt, bude to fungovat obdobne. Dulezite je aby byla priblizne R128, G128, B128 seda. To se da pripadne prizpusobit az ve photoshopu.

Lze experimentovat s ruznou strukturou jinych materialu nez filmovych.

Nemate jeste nekdo nejaky dobry tip?

Odpovědět na příspěvek

zakaz tohto navodu!!

Autor: Marek Muž

Založeno: 02.11.2007, 09:10
Odpovědí: 0

kurnik chlapi, vsak to nemozete mysliet vazne ze:
- - - - - - - - - -
V paletce Odstín sytost (Ctrl+U) nastavím jezdcem sytost na hodnotu -100.
- - - - - - - - - -

vsak mi skoro az zabehlo ked som si precital taku sprostost ... :))

nabuduce prosim porozmyslat pred tym nez nieco napisem ... na strankach o foteni by som taketo \"sprostarny\" ozaj necakal :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: