Photoshop: tip pro úpravu příliš světlých nebo tmavých snímků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Photoshop: tip pro úpravu příliš světlých nebo tmavých snímků

25. listopadu 2005, 00.00 | Dnes si ukážeme několik triků, jak si rychle upravit snímky. První se týká příliš světlých snímků bez kontrastu a druhou vylepšíme fotografie, kde jsou části scény utopeny ve stínech. Pro úpravy jsme zvolili Photoshop, ale lze pro ně použít i freeware GIMP.

Dnes si ukážeme několik triků, jak si rychle upravit snímky. První se týká příliš světlých snímků bez kontrastu a druhou vylepšíme fotografie, kde jsou části scény utopeny ve stínech. Pro úpravy jsme zvolili Photoshop, ale lze pro ně použít i freeware GIMP.
Pro podobné úpravy lze použít i úrovně (ve Photoshopu CTRL+L) nebo automatické vyrovnání úrovní (ALT+CTRL+L). Automatika však ne vždy podá uspokojivý výsledek, a tak si vyzkoušíme jiný postup.

Ztmavení příliš světlých snímků
Pro obě úpravy použijeme velmi podobný trik. Pro bezkontrastní světlé snímky je vhodná následující úprava. Vrstvu se snímkem si zduplikujeme (kliknutím pravého tlačítka na původní vrstvu).

Poté na nové vrstvě nastavíme režim prolnutí na "Násobit". Můžeme použít přímo možnost nastavení v kartě vrstev, nebo opět kliknout pravým tlačítkem myší na novou vrstvu a zvolit "Volby prolnutí".

Poté podle libosti nastavíme krytí (průhlednosti), pro zmírnění účinku.


 
a zde je výsledek

 
jiný příklad

Prosvětlení stínů
Pro úpravu snímků, kde je příliš mnoho detailů "utopených" ve stínu, použijeme velmi podobný postup. Opět vrstvu zduplikujeme jako u předchozího postupu a nové vrstvě nastavíme režim prolnutí "Překrýt".

V menu zvolíme položku Obraz -> Přizpůsobení -> Odstín a sytost (CTRL+U), kde nastavíme odstín nové vrstvy na 180.

Poté v této vrstvě ještě invertujeme barvy pomocí Obraz -> Přizpůsobení -> Invertovat (CTRL+I). Posledním krokem bude opět nastavení krytí na menší hodnotu tak, aby snímek působil přirozeně.

 
původní a výsledný snímek

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: