Photoshop tutoriál: Jak dosáhnout dramatického kontrastu v portrétu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Zpracování

Photoshop tutoriál: Jak dosáhnout dramatického kontrastu v portrétu

9. června 2009, 00.00 | V dnešním Photoshop tutoriálu si ukážeme techniku, která zvyšuje „dramatičnost“ portrétů zejména starších lidí, neboť zvýrazňuje texturu kůže a strukturu vrásek. Více viz náš tutoriál.

Dnes se naučíme techniku, pomocí které je možné dramaticky stylizovat portréty lidí. Jedná se o lokální úpravy kontrastu, díky kterým lze například zvýrazňovat strukturu vrásčité kůže. Proto je tato technika vhodná pro úpravu snímků zejména starších osob. Podobně jako v našem starším tutoriálu, věnovaném vylepšení "midtone" kontrastu, budeme používat filtr „High Pass“ („Horní Propust“) a různé způsoby prolínání vrstev. Pojďme se do toho pustit.

Vybereme si vhodnou portrétní fotografii a otevřeme si ji ve Photoshopu (klávesová zkratka „Ctrl-O“). V našem případě jsme si vybrali snímek „zlověstně“ vyhlížejícího staršího muže. Protože většina úprav, které na fotografii budeme provádět, je destruktivního rázu, tak si pro jistotu snímek hned zduplikujeme, abychom měli zazálohovanou verzi původní fotografie (viz obr. 1 a obr. 2).

Obr. 1

Obr. 2

Zkopírujeme si vrstvu „Background“ („Pozadí“; klávesová zkratka „Ctrl-J“; obr. 3) a otevřeme si filtr „High Pass“ („Horní propust“), který nalezneme v menu „Filter/Other/High Pass“ („Filtr/Ostatní/Horní propust“; viz obr. 4).

Obr. 3

Obr. 4

V dialogu filtru „High Pass“ nastavíme hodnotu parametru „Radius“ („Poloměr“; viz obr. 5) mezi 4 až 5 body. V našem případě jsme zvolili hodnotu 5. Potvrdíme příkazem „OK“. Posléze u aktivní vrstvy změníme režim prolnutí na „Overlay“ („Překrýt“; obr. 6).

Obr. 5

Obr. 6

Nyní se vrátíme k vrstvě „Background“ („Pozadí“), zduplikujeme ji a přetáhneme kurzorem myši v paletce „Layers“ („Vrstvy“) na první místo ( obr. 7). Danou vrstvu převedeme do škály šedé, například pomocí příkazu „Desaturate“ („Odbarvit“), který provedeme klávesovým příkazem „Shift-Ctrl-U“( obr. 8). U odbarvené vrstvy změníme režim prolnutí na „Hard Light“ („Tvrdé světlo“; obr. 9).

Obr. 7

Obr. 8

Obr. 9

Poté všechny vrstvy sloučíme do jedné pomocí příkazu „Flatten Image“, který nalezneme v menu „Layer/Flatten Image“ („Vrstva/Do jedné vrstvy“; obr. 10 a obr. 11).

Obr. 10

Obr. 11

Vrstvu „Background“ („Pozadí“) duplikujeme ( obr. 12) a na této zkopírované vrstvě znovu aplikujeme efekt filtru „High Pass“ se stejným nastavením, jako je uvedeno výše („Horní propust“; pro zrychlení můžeme použít klávesovou zkratku „Ctrl-F“, pomocí které se aplikuje filtr, jenž byl použit naposled; viz obr. 13). Opět u dané vrstvy nastavíme režim prolnutí na „Overlay“ („Překrýt“; viz obr. 14).

Obr. 12

Obr. 13

Obr. 14

Poté znovu sloučíme všechny vrstvy (viz obr. 15). Nyní budeme chtít portrétované osobě zvýraznit jas v očích, které jsou důležitým kompozičním elementem každého portrétu. Proto si založíme vrstvu úprav „Curves“ („Křivky“; viz obr. 16) a v jejím dialogu nastavíme křivku tak, aby se oči osoby dostatečně zjasnily. V našem případě jsme křivku nastavili tak, jak můžete vidět na obr. 17. Potvrdíme příkazem „OK“.

Obr. 15

Obr. 16

Obr. 17

Protože nám jde pouze o zjasnění očích partií, tak bude nutné ostatní místa na snímku vymaskovat tak, aby jejich úroveň jasu zůstala beze změny. Klikneme tedy na masku vrstvy úprav „Curves“ („Křivky“) a invertujeme její obsah (klávesová zkratka „Ctrl-I“), což se projeví tím, že maska vrstvy úprav zčerná (viz obr. 18). Vidíme, že snímek přestal být přesvětlený. Poté si aktivujeme nástroj „Brush“ („Štětec“; klávesová zkratka „J“) a nastavíme jeho parametry tak, aby měl štětec jemnější okraje. V našem případě jsme průměr štětce („Master Diameter“) nastavili na 11 pixelů a jeho tvrdost (Hardness) jsme stanovili na 16 % (viz obr. 19). Krytí štětce ponecháme na výchozí hodnotě 100 %. Jako barvu popředí („Foreground“) si zvolíme bílou barvu (klávesová zkratka „D“) a poté malujeme štětcem v očních partiích portrétované osoby tak, abychom je zjasnili (viz obr. 20 a obr. 21).

Obr. 18

Obr. 19

Obr. 20

Obr. 21

Nyní jsme v zásadě s úpravami hotovi. Pokud chceme, můžeme pozornost na oční partie fotografovaného objektu ještě zvýšit tím, že změníme jejich zbarvení. V našem případě má muž na snímku kuriózně levé oko modré, zatímco pravé má zbarvené do hněda. Rozhodli jsme se, že hnědé oko zbarvíme také do modra. Založíme si proto novou vrstvu (klávesová zkratka „Ctrl-Shift-N“; viz obr. 22) a aktivujeme si nástroj kapátko „Eyedropper“ („Kapátko“), kterým si nasamplujeme modrý odstín z levého oka objektu na snímku (viz obr. 23). Barva popředí se nám teď změnila na modrou barvu. Dvojitým kliknutím (viz obr. 24) na políčko barvy popředí („Foreground Color“) si otevřeme dialog „Color Picker“ („Výběr barvy“), ve kterém si můžeme daný odstín modré dále modifikovat podle našeho gusta (viz obr. 25) a potvrdíme příkazem „OK“.

Obr. 22

Obr. 23

Obr. 24

Obr. 25

U prázdné vrstvy změníme režim prolnutí na „Color“ („Barva“; viz obr. 26 ), aby se barevné úpravy projevily pouze v odstínech očí, a nikoliv v jejich lesku. Poté si zapneme nástroj „Brush“ („Štětec“), jehož parametry ponecháme stejné jako v případě výše, a vybarvíme duhovku oka (viz obr. 27).

Obr. 26

Obr. 27

Nyní si můžeme konečně prohlédnout výsledek našeho snažení. Vidíme, že jsme pomocí provedených úprav na snímku rapidně zvýšili lokální kontrast, který vynikl především ve viditelném zvýraznění vrásčitosti tváře a rovněž jsme dodali očím objektu patřičnou „jiskru“. Celkově jsme tedy portrét výrazně zdramatizovali a zvýšili jeho působivost. Pokud chcete, tak si uvedený snímek můžete převést do černobílé tonality, která může dramatičnost fotografie ještě více umocnit. Během všech úprav doporučujeme bedlivě sledovat histogram a dávat si pozor, aby na snímku nevznikly nehezké přepaly. Uvedený postup je pouze orientační, a proto je vhodné konkrétní hodnoty všech nastavení přizpůsobit podle svého uvážení a charakteru upravované fotografie.

Před a Po

Snímek před a po úpravě

Před a Po

Snímek před a po úpravě (Black&White verze)

Poznámka: Ilustrační snímek, použitý v tomto tutoriálu, byl zakoupen v internetové fotobance Shutterstock.com a podléhá autorským právům.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

príšerné

Autor: klingo Muž

Založeno: 09.06.2009, 09:19
Odpovědí: 9

Pokiaľ by to malo byť len ako ukážka techniky práce vo PS tak prosím ale výsledný portrét je príšerný.

Odpovědět na příspěvek

RE: príšerné

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 09.06.2009, 09:33

Dobrý den,
je to Váš názor. Ano, tento tutorial je jen ukázkou práce ve Photoshopu, zbytek umění je na Vás. Navíc pokud jste článek četl bedlivě celý, tak jste jistě nemohl přehlédnout pasáž, která je dostatečně výmluvná : "Uvedený postup je pouze orientační a proto je vhodné konkrétní hodnoty všech nastavení přizpůsobit podle svého uvážení a charakteru upravované fotografie.".

Přeji Vám dobré světlo.
S pozdravem

Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: príšerné

Autor: klingo Muž

Založeno: 09.06.2009, 12:26

Príspevok som čítal a už v nadpise sa hovorí o zvýšení dramatického kontrastu v portréte.Preto si myslím že v tomto konkrétnom prípade chcete ukázať ako vylepšiť fotografiu.Dokázali ste ju ale iba zpotvoriť a slovné spojenie \"Uvedený postup je pouze orientační a proto je vhodné konkrétní hodnoty všech nastavení přizpůsobit podle svého uvážení a charakteru upravované fotografie.\". nieje namieste.Ak to tak nemalo byť potom mal znieť nadpis asi takto-Postup pri zvýšení kontrastu pre väčšiu dramatičnosť obrazu.Ak chcete niekoho niečo naučiť musíte ukázať ako a kedy je zvolená úprava vhodná a kedy už prekračuje hranice únosnosti.Inak si čitateľ povie že autor síce ovláda program ale o fotografií nemá ani potuchy.Som možno tvrdý ale v tomto článku ste popísal techniku kedy po vzhliadnutí výsledku nemám žiadny záujem to vyskúšať.Na to potrebujem pozitívny príklad a nie odstrašujúci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: príšerné

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 09.06.2009, 12:39

To nevysvetlis... Komentar k (take) VELMI nepovedene a odflaknute simulaci hloubky ostrosti byl take sestrelen stejne nesmyslnou argumentaci: je to jen obecny navod, vysledek je jen 'nanecisto', ale urcite to jde lepe...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: príšerné

Autor: Milan Muž

Založeno: 09.06.2009, 17:21

zase by som to neprehanal... ten postup je oukej... a kazdy si zvazi aku silu toho kontrastu chce a potrebuje. Ja som to skusil s min. mierou a je to o.k a neviem preco by mal niekto hovorit kedy je kontrast o.k a kedy nie... ved nech si to kazdy nastavi podla seba...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: príšerné

Autor: pepe Muž

Založeno: 09.06.2009, 23:01

Když je někdo pako, kterýmu se musí všechno vysvětlit do detailu a nemá vlastní invenci, tak nemá ani příspívat do diskuzí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: príšerné

Autor: R. Muž

Založeno: 09.06.2009, 23:19

No jo, ale jak pane Polacku to maji zvladnout amateri pro ktere je tutorial urcen, kdyz to nezvladne udelat ani fotoportal s odborniky? Tak prece vyberte neco co zvladnete. V TV prece taky Bohdalova v poradu o vareni nevytahne z trouby spalene francouzke brambory a nerekne "to neva, zhruba tak se to dela..."
Me to taky v photoshopu moc nejde, ale kdyz se potrebuji s necim vytahnout, najmu si za 800 Kc retusera viz odkaz. Nevim teda ale jestli bude takovy clovek ochoten za 4mistnou sumu popsat jak co dela.

Odpovědět na příspěvek

učit se 3x

Autor: raketa Muž

Založeno: 10.06.2009, 00:22

Takže speciálně pro R: jestli si myslíte, že zmáknete fotošop za pár týdnů, tak jste na velkém omylu. Hezké je, že přiznáváte, že vám to moc nejde, to je z vaší reakce zřejmé. Já taky nejsem profík, ale uvedený tutorial jsem prošel v pohodě a editace snímku se povedla na první pokus. Taky jsem už u fotošopu pár hodin proseděl, ale to je vedlejší ... Odkazem na tablo říkáte asi toto: Zvládnu jen triviální úkony, práci s pluginy a vrstvamy po mě nechtějte .... Ty snímky z tabla nejsou nijak vyjímečné, zkušené oko pozná i druh pluginu, přes které jsou snímky filtrovány. Možná by bylo namístě se zeptat, kolik peněz jste investoval do programu (a počítače) a kolik máte doplnkové literatury. A času pochopitelně. No a jestli je ve výsledku číslo blízké nule, tak se nikam nedohrabeme, že ano ....
ps pro Poláčka - nenechte se odradit, klidně napište další postupy, lidi to doufám zajímá.... Dovolím si upozornit na vcelku slušný plugin z rodiny DCE Tools s názvem ReDynaMix HDR. Ten by se lidem líbil, to je přesně taková úprava, která i z nevalného snímku udělá \"hezkou fotku\" a nemusí se u toho moc myslet :)

Odpovědět na příspěvek

RE: učit se 3x

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 10.06.2009, 09:33

"úprava, která i z nevalného snímku udělá "hezkou fotku" a nemusí se u toho moc myslet :)"
- zadny SW, plug-in ani nejaka magie z nevalneho snimku dobrou fotku neudela. Kazes druhym, zatimco sam placas nesmysly...

Odpovědět na příspěvek

RE: učit se 3x

Autor: R. Muž

Založeno: 10.06.2009, 22:26

U jedne z tech osmi retusi jsem byl, trva to asi hodinu a bylo tam cca 15 vrstev v jeden okamzik. (Nekdo jich dela az 50ti kdyz je to poreba.) Plugin jsem mel kdysi nejaky instalovany na test, ale za 14 dnu vyprsel trial. Muzu se zeptat jestli dva lidi kteri me obcas neco retusuji nejaky maji, ale pochybuji. Vy je asi pouzivate, ze? Muzete me nejaky vasim pluginem odstanit jen jako priklad tyto vrasky http://picasaweb.google.c
z/lh/photo/ur7IOmciNn8PBk
JZUk5G4A?authkey=Gv1sRgCM
7o6MihiZGvogE&feat=direct
link?
Zbytek vaseho textu nema zadnou logickou strukturu, ktere by se dalo chytnout.

Odpovědět na příspěvek

Ja bych to zase tak nezatracoval

Autor: JohnyO Muž

Založeno: 09.06.2009, 13:57
Odpovědí: 0

Autor slibuje zvyrazneni struktury vrascite kuze a to se mu myslim povedlo. Kdyby chtel napsat tutorial, jak udelat tuto konkretni fotku "krasnejsi" jiste by musel popisovat i techniky, ktere s vyse uvedenym zamerem nesouvisi.

Odpovědět na příspěvek

dokonale fotky dvojklikom

Autor: aes Muž

Založeno: 09.06.2009, 14:35
Odpovědí: 0

Ja si naopak myslim, ze to nie je zly sposob ako sa dopracovat k zvyrazneniu kontrastu, aj ked vysledna fotka je uz dost extremna, ale ved budme kreativny kazdy po svojom a necakajme navod na dokonale fotky dvojklikom.

Odpovědět na příspěvek

ABYCHOM SI ROZUMĚLI...

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 10.06.2009, 14:28
Odpovědí: 1

Abychom si rozuměli... Je svobodným rozhodnutím editorů, čím tyhle stránky zaplňovat. Ale je škoda tady plýtvat místem na skrytou reklamu a nebo nahrazovat profesionálně zmáknuté tutoriály, např. pro PHOTOSHOP, vědomě neumělými laickými hříčkami. Když má někdo PHOTOSHOP, asi má i objemnou publikaci apod. (mimochodem - PHOTOSHOP CS4 už vyšel v češtině - OFICIÁLNÍ VÝUKOVÝ KURZ v COMPUTER PRESSu). A nemusí studovat na fotografovani.cz. Souhlasím s těmi příšpěvky, jež uvádějí, že předvádět tu nějaké nedotažené hokusypokusy je poněkud pošetilé. A opravdu, pane Poláčku, i Vy, pane Březino, coby tiskový mluvčí pana Poláčka, nechci nijak znevažovat a napadat Vaši práci. Berte to jako podnět pro zajímavou změnu v náplni tohoto webu. A ne jako příležitost, jak budete sporné věci urputně obhajovat - třeba i za cenu osobních výpadů na mou či jinou adresu :-) Buďte trochu nad věcí a třeba pak budete věci vidět jinak - a Váš web se stane oázou pro každého milovníka fotografie.

Odpovědět na příspěvek

RE: ABYCHOM SI ROZUMĚLI...

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 10.06.2009, 14:58

Thumb up!

Odpovědět na příspěvek

Podobnej styl pouziva Dragan

Autor: Roberto Muž

Založeno: 12.06.2009, 14:32
Odpovědí: 0

A co treba rikate na fotky Andrzeje Dragana? (http://andrzejdragan.com
). Mrknete na jeho portfolio. Je to fotograf znamej dost razantnimi upravami ve Photoshopu, a presto dostal spoustu cen. Ale je pravda, ze tyhle nastroje je treba pouzivat s citem a rovahou.

Odpovědět na příspěvek

PRoč se vždy diskuse jaksi zvrhnou?

Autor: Radim G. Muž

Založeno: 15.06.2009, 12:54
Odpovědí: 0

Donbrý den všem,
proč se vždy diskuse velmi rychle odpoutají od daného tématu? Vždy se najdou jeden nebo dva hnidopichové, kteří všechno znají a vše je jim jasné a hlavně, nikomu neporadí, protože co kdyby náhodou něco... Prosím berte tyto tutoriály jako osvětlení pro amatérské fotografy jako jsem já a mnoho jiných, kteří se s prací s grafickými editory teprve seznamují a díky těmto tutoriálům objevůj, co vše je možné s fotografiemi udělat v PC. Tyto znalosti nám ušetři mnoho hodin proseděných u internetu a nad odbornou literaturou. Toto je podle mě jediný a správný cíl těchto ukázkových postupů. S pozdravem Radim G.

Odpovědět na příspěvek

taky myslím, že to autor fest přepískl

Autor: Couperfield Muž

Založeno: 01.10.2009, 16:24
Odpovědí: 0

podle mě to je fakt už mooooc, ani monitor už to nesnese, natož papír :-)

Odpovědět na příspěvek

nemá to úroveň

Autor: Lenka L. Muž

Založeno: 23.10.2009, 13:23
Odpovědí: 0

Někdo tu psal, že podobný efekt dělá Dragan. To sice ano, jenže tamto dílo má aspoň trochu šmrnc. Toto je podle mého ne moc řízená degradace obrazu.

Odpovědět na příspěvek

Bože !

Autor: Kostas Muž

Založeno: 22.03.2010, 00:45
Odpovědí: 0

Ani nevím, jestli se smát, nebo brečet. Horší diskuzi jsem nečetl. Na tutorial mám osobní názor takový, že je to dobré obohacení zkušeností s Photoshopem. Každý má o dramatizaci portrétu jinou představu. Nebudu tedy říkat, že je výsledek dokonalý, ale taktéž nebudu tvrdit, že je hrozný. Nechápu \"výkřiky do tmy\" viz. Lenka L. aj...raději to nebudu komentovat...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: