ILFORD: konec jedné legendy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tisk a zpracování

ILFORD: konec jedné legendy

26. března 2014, 14.56 | Za poslední dekádu se ve fotografickém segmentu událo více změn než za za celou dobu (téměř 200 let) existence fotografie. Nové technologie, fotoaparáty, SW řešení ale též akvizice i konce některých (dříve) významných hráčů (viz Kodak či Konica). Jednou z těch nemilých současných zpráv je, že Ilford ukončil výrobu inkjet a Ilfocolor médií ve svém švýcarském závodě!

llford Photo je výrobce foto materiálů známých po celém světě, hlavně díky B&W filmům, později též coby přední dodavatel papírů. Společnost založil v roce 1879 Alfred Hugh Harman v městečku Ilford. Původně se firma věnovala výrobě fotografických desek, později se portfolio rozrostlo na komplexní nabídku fotografických produktů, od chemie, přes řadu vývojek až po optiku. Dále Ilford proslul díky vysoce kvalitním materiálům, určeným pro barevný tisk: Ilfochrome, Ilfocolor a zejména legendární CibaChrome, vyvinutý ve spolupráci se švýcarskou firmou CIBA-Geigy.

 

Ale život jde dál

Materiály Ilford se velkou měrou podílely na množství tiskových center po celém světě. Jeden z velkých propagátorů a hlavní distributor inkjetových médií u nás – společnost Fomei, založila mj. též na značce Ilford svůj úspěšný projekt STUDIO Professional (kterým jsem též hrdým majitelem, pozn. aut.). Svět se mění a život jde dál! Ilford v oblasti inkjetových médií stojí na konci své životní poutě, je tedy nutné celou širokou nabídku Ilford médií nahradit nějakou vhodnou alternativou. Mezi stálice na světovém trhu patří nadále Harman by Hahnemühle, Epson Signature Worthy a Fomei inkjet! Oblíbená média Ilford Galerie a OmniJet sice končí, nicméně Fomei v tuto chvíli garantuje ve svém královéhradeckém centrálním skladu ještě dostatek zásob na mnoho měsíců, v některých položkách dokonce až na rok dopředu!

 

SIHL MasterClass

Značka Ilford pokračuje dál, jen bez inkjet a Ilfocolor sortimentu. Britská společnost Harman Technology dále rozvíjí výrobu chemie, médií a příslušenství zn. Ilford pro černobílou fotografii a pokračuje též ve výrobě inkjet médií, které společně s firmou Hahnemühle skládá do etablované kolekce „Harman by Hahnemühle – dvě legendy, jeden papír“. Mezi novinku a částečnou náhradu za končící Ilford papíry patří SIHL MasterClass. Právě Fomei se stala autorizovaným dealerem galerijní kolekce SIHL MasterClass pro český, slovenský a polský trh. Více informací viz: http://www.sihl-masterclass.de/en/.

 

Závěrem

Média Ilford patřila mezi jedny z mých nejoblíbenějších a do teď mám stále na skladě výborné (a hojně na ně tisknu): Ilford Omnijet Satin, Ilford Galery Smooth Gloss a Ilford Galery Smooth Pearl. Zároveň tuto trojici osobně řadím mezi jedny z nejlepších fotografických RC papírů vůbec! Nicméně život jde dál! Tak netruchleme, vzdejme se vztyčenou hlavou hold jedné z “papírových legend”, zamáčmněme slzu nostalgie a pojďme hledat a testovat nové možnosti. Je čas jít dál, přátelé!

 

 

Tématické zařazení:

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Trendy  

 » Vybíráme  » Technologie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: