Upravujeme fotografie pomocí retušovacího štětce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Zpracování

Upravujeme fotografie pomocí retušovacího štětce

3. dubna 2006, 00.00 | V dalším díle, kde si prakticky představujeme různé postupy úprav fotografií, si vyzkoušíme funkci retušovacího štětce (Healing Brush) v programu Adobe Photoshop. Jeho novou verzí, která je dostupná od verze CS2 je bodový retušovací štětec. Oba slouží pro odstranění nežádoucích vad ze snímku, jako jsou menší objekty, odlesky, vady pleti a podobné.

V dalším díle, kde si prakticky představujeme různé postupy úprav fotografií si vyzkoušíme funkci retušovacího štětce (Healing Brush) v programu Adobe Photoshop. Jeho novou verzí, která je dostupná od verze CS2, je bodový retušovací štětec. Oba slouží pro odstranění nežádoucích vad ze snímku, jako jsou menší objekty, odlesky, vady pleti a podobné.Healing Brush
Nástroj Healing Brush (retušovací štětec) nám umožňuje odstraňovat nedokonalosti tak, že je nechá "zmizet" do okolí. Podobně jako klonovací razítko umožňuje retušovací štětec nabírat body ze zdrojové oblasti. Vybraná oblast ovlivní výsledek na místě, kde nástroj aplikujeme, ale na rozdíl od klonovacího razítka bere retušovací štětec v úvahu i okolí oblasti, kde nástroj aplikujeme, světlost, průhlednost a stínování. Výsledkem je splynutí zdrojových bodů do okolí. Podobně může u klonovacího razítka působit i nastavení opacity, ale retušovací štětec. Jako zdrojovou oblast můžeme označit jakoukoliv část snímku, nebo použít vzor (pattern).

Spot Healing Brush
Velmi podobných výsledků však můžeme často docílit mnohem jednodušeji. Pomocí funkce Spot Healing Brush, která je dostupná od verze CS2, stačí pouze jednoho kliknutí. Nemusíme nabírat "zdrojovou oblast", ale nástroj automaticky vyhodnotí okolí odstraňované vady a podle toho ji upraví. Nemáme k dispozici tolik možností nastavení a kontroly, ale pro jednoduché úpravy na plochách bez kresby je výrazně rychlejší.

Praktická ukázka
Fotografie z autosalonů jsou pro tyto dva nástroje přímo rájem. Desítky odlesků ruší snímek a většinou zde zcela nepomůže ani použití polarizačního filtru, který sice odlesky citelně redukuje, ale většinou neodstraní zcela úplně. U tohoto snímku byl polarizační filtr použitý. Snímek prošel také redukcí šumu (fotografovaný na citlivost ISO 800) a oříznutím, abychom se zbavili rušivého okolí (zábradlí v dolním levém rohu a okraj stěny v horní části).

Nyní k samotným úpravám. Tam, kde se toho na snímku příliš neděje, tzn., kde nejsou hrany karoserie, můžeme použít bodový retušovací štětec.

U oblastí, kde se vyskytují hrany, nebo jiná důležitá kresba, je vhodné použít retušovací štětec, kterým nejdříve nabereme podobnou oblast, které by se měla retušovaná část podobat (nejlépe je vybrat část hrany přímo vedle retušované oblasti). To se udělá pomocí stisknutí tlačítka Alt a kliknutím na zvolenou oblast. Poté nástroj aplikujeme na požadovaném místě. Pokud jsme se netrefili a hrana nenavazuje na okolí, stačí stisknout Ctrl+Z, čímž poslední akci vrátíme, pohneme myší pro korekci umístění a aplikujeme znovu.

Pro ukázku přikládáme výsledek, kde jsou upraveny hrany pouze bodovým štětcem. Je patrné, že hrana se nezachovala.

A zde máme celý výsledek našeho retušování.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Základní postupy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: