Aperture 3: Rychlé úpravy jasu a kontrastu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Úpravy fotografií

Aperture 3: Rychlé úpravy jasu a kontrastu

Aperture

5. ledna 2012, 00.00 | Dnes si popíšeme jak pomocí základních nástrojů v Apple Aperture 3 upravit jas a zejména kontrast fotografie v pěti jednoduchých krocích.

Úpravy jasu a kontrastu jsou spojené nádoby a tak je k nim potřeba i přistupovat. Proto než začnete s jakýmikoli úpravami, je dobré si nejprve odpovědět, co má být cílem? Optimální expozice snímku je zcela subjektivní a každému fotografovi se líbí něco jiného. Přesto lze použít jednoduchý postup pro většinu snímků.

Pro dnešní tutorial použijeme běžný snímek krajiny, konkrétně Ruby beach (zdrojový RAW), kterou jsem fotografoval v národním parku Olympic. Snímek není špatně exponovaný, neobsahuje ani přepaly ani podexponované pasáže, ale lidově řečeno mu chybí šťáva. Technicky vzato potřebujeme zvýšit kontrast aniž bychom snímek poškodili.

Krok 1: Celkově zesvětlit/ztmavit
Pokud je celý snímek podexponován a chceme jej rovnoměrně zesvětlit, pak je ideální použít funkci Brightness. Ta pokud ji posuneme do plusových hodnot rovnoměrně zvýší jas celého snímku. Analogicky, přeexponovaný snímek můžeme korigovat mínusovými hodnotami.

Osobně raději používám funkci Exposure, která zdánlivě dělá totéž, mění jas snímku, ale postupuje nelineárně. Nejvíce mění střední tóny, pak následují jasy a nejméně zasahuje stíny. To mnohem lépe odpovídá vnímání jasů lidským okem, a proto i v případě našeho snímku funguje lépe.

Konkrétně u našeho snímku nastavíme hodnotu Exposure +0.79, která krásně projasní hladinu moře.

Krok 2: Opravit přepaly
Pokud po prvním kroku obsahuje snímek přepaly, neznamená to, že je vše ztraceno. Zejména v případě RAW snímků velmi dobře pomáhá funkce Recovery, která vrací kresbu do nejsvětlejších (přepálených) částí snímku. Abychom zjistili, kde a kolik přepalů máme, můžete zapnout zobrazení přepalů a podpalů: View - Highlight Hot&Cold Area s klávesovou zkratkou Alt-Shift-H.

Po nastavení hodnoty Recovery +0,6 přepaly zmizí. Obecně se nemusíte bát u Recovery nastavovat i velmi vysoké hodnoty, jen výjimečně tato funkce snímku uškodí. A nezapomeňte, že každý přepal nemusí být na škodu.

Pokud by snad Recovery nestačilo, můžete opatrvě použít funkci Highlights. Ta však i při poměrně nízkých hodnotách může vytvářet nepřirozenou kresbu známou z nepovedených HDR. Koneckonců jde o tone-mapping algoritmus.

Krok 3: Korekce černé
Pokud snímek zesvětlíte pomocí Brightness či Exposure, většinou ztratíte plné černé tóny. Ty můžete snadno vrátit pomocí funkce Black Point. Ta ztmavuje zejména stíny a méně střední tóny, aniž by výrazně zasahovala světla. Kombinace součastného zvýšení Exposure a Black Point tedy představuje zvýšení kontrastu s výrazně lepší kontrolou než jakou nabízí funkce Contrast. Ta totiž podobně jako Brightness liearně zasahuje všechny tony a snadno způsobí ztrátu kresby.

V našem případě nastavíme hodnotu Black +14,69.

Krok 4: Prokreslení stínů
Pokud máme snímek příliš tmavý a po kroku 2 nám naopak kresba v tmavých pasážích snímku chybí, můžeme použít místo Black Pointu funkci Shadows pro prokreslení stínů. Podobně jako Highlights jde o poměrně agresivní tone-mapingovou funkci, takže je potřeba s ní zacházet opatrně. Vysoké hodnoty znamenají spoustu šumu a falešní kresby.

V případě našeho snímku tuto funkci nepotřebujeme. Jak ukazuje modrá barva, tak jsme nastavili Black Point tak, že stíny jsou prokreslené a přitom plné.

Krok 5: Kontrola detailů
Změna kontrastu se často používá jako náhrada za komplikované doostřování. I v našem případě trocha prokreslení fotografii prospěje, takže použijeme funkci Definition. Ta zvyšuje kontrast ve středních tonech, aniž by způsobovala ztrátu kresby ve světlech či stínech.

Pokud fotografie obsahuje příliš mnoho šumu, tak nejde funkci Definition efektivně použít, protože by šum zvýraznila. V takovém případě je dobré použít nejprvě Noise Reduction a následně Edge Sharpen pro chytré doostření.

V obou případech se rozhodně vyplatí si zobrazit snímek v poměru 1:1 režimem Zoom s klávesovou zkratkou Z a následně hledat ideální hodnoty. Pro náš příklad jsem zvolil Definition +0,38.

Závěr
Uvedený jednoduchý pětikrokový postup funguje pro 90% rozumně exponovaných snímků. Rozhodně nejde čekat, že zachráníte jakýkoli snímek. Pokud by uvedený postup nepostačoval vašim potřebám, můžete použít pokročilejší nástroje Levels či Curves. Ty nabízejí přesnější kontrolu nad jasem. A nebo lze provádět lokální úpravy pomocí štětců, ale k tomu se dostaneme někdy příště. Pro naše účely „zatraktivnění snímku“ stačilo uvedených 5 kroků spolu se zvýšením Vibrancy pro vyšší sytost barev a zde je výsledek.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: