BenQ G1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

BenQ G1

15. srpna 2012, 00.28 | Tento stylový ultrakompakt s výklopným a otočným displejem je vybaven 14Mpx senzorem CMOS a 4,6× optickým zoomem s rozsahem 24–110 mm (ekvivalent 35mm formátu), který má v širokoúhlé poloze základní clonové číslo f1,8. Vyráběn je v černé a bílé verzi, lze ho zakoupit za cenu něco málo přes pět tisíc korun a dokoupit je možno i elegantní kožené pouzdro.

Kompaktní fotoaparát BenQ G1 používá obrazový snímač Panasonic CMOS formátu 1/2,3 palce s rozlišením 14 milionů pixelů. Senzor je typu BSI, má rychlý přenos signálu a o 50 % nižší šum než dříve používaný typ. Umožňuje použití i pro scény s nízkým osvětlením. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400. Snímač i elektronický obvod s procesorem také mají nižší spotřebu energie.

 

BenQ G1

 

Snímky formátu JPEG mají rozlišení 14, 8, 4 a 2 Mpx, nastavit je možno i VGA, kupříkladu pro použití v rámci mobilní telefonie, Základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na širokoúhlý 16:9. Stereofonní video MOV má jako maximum plné vysoké rozlišení Full HD/1080p (1920 × 1080 px á 30 obr./s). Nastavit je možno i HD/720p (1280 × 720 px á 30 obr./s) a VGA (640 × 480 px á 30 obr./s). Uživatel může snímat také video, které je při přehrávání zpomaleno [VGA (640 × 480 á 120 obr./s a HD/720p (1280 × 720 px á 60 obr./s)], anebo zrychleno [Full HD/1080p (1920 × 1080 á 15 obr./s)]. Audio je formátu WAV. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i jakási záložní vnitřní paměť s kapacitou 82 MB (± 5 %).

 

BenQ G1 bílý en face

 

Objektiv je 4,6násobný optický zoom 4,3–19,8 mm 1:1,8–4,9 O.I.S. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm kinofilmový formát odpovídá 24–110 mm. K dispozici je ještě až 6× digitální zoom. Snímky lze při prohlížení zvětšit až 12×. Optickou konstrukci objektivu tvoří sedm prvků, které jsou uspořádány do šesti skupin, samozřejmě že jsou použity asférické prvky, které zlepšují kvalitu zobrazení, snižují barevnou odchylku a minimalizují ztráty světla, a principiálně umožňují sestavit takto kompaktní objektiv pro velmi tenký a malý fotografický přístroj. Jak naznačuje označení objektivu, součástí jeho konstrukce je také systém optické stabilizace obrazu.

 

BenQ G1

 

Výborná světelnost objektivu vyjádřená základním clonovým číslem F1,8, platným pro širokoúhlé ohniskové vzdálenosti, umožňuje jednak optimální vizuální jasnost slabě osvětlených scén, ale také tvůrčí využití malé hloubky ostrosti, díky které lze zdůraznit ostrý hlavní skladebný prvek na výrazně rozostřeném pozadí. Rozsah zaostření je v širokoúhlé oblasti od 30 cm do nekonečna a u delších ohniskových vzdáleností od 60 cm do nekonečna, nejkratší zaostřovací vzdálenost v režimu Makro je 3 cm.

 

BenQ G1 výklopný panel

 

Barevná LCD obrazovka s LED podsvětlením má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení 920 tisíc obrazových bodů, široký barevný gamut pro sytější podání barev, vysoký kontrastní poměr 800:1 pro vyšší gradaci a sytost barev, vysoký jas (přes 400 nitů), aby byl obraz viditelný i při jasném svitu slunce, a široké pozorovací úhly pro věrnou prezentaci obrázků a videoklipů i při pohledu „z úhlu“, třeba při prohlížení s členy rodiny nebo s kamarády. Displej je umístěn na výklopném a otočném panelu, což umožňuje pružné a snadné použití i z různých úhlů. Obrazovku lze použít i pro různé úpravy snímků.

 

flexibilita displeje

 

Pro vyvážení bílé barvy je k dispozici plná automatika, pět režimů [(Denní světlo, Pod mrakem, Žárovka, 2× Zářivka (H/L)] a možnost vyvážení realizovat ručně. Funkce korekce expozice má rozsah ± 2 EV. Zabudovaný blesk má nabídku funkcí standardní pro tuto kategorii ultrakompaktů. Kromě automatiky a dvaceti scénických režimů, mezi kterými jsou třeba volby Lomo, Rybí oko, Hračka nebo 360° panorama, má i pružný Program, kdy fotoaparát automaticky nastaví rychlost závěrky a clonu, ale citlivost a vyvážení bílé volí uživatel, programy s prioritou clony a času a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, přičemž rozsah časů je 1/2000–15 s a clonových čísel je 14. A režim rychlého souvislého snímání umožňuje za jednu sekundu pořídit sérii šesti snímků v plném rozlišení.

 

BenQ G1 zezadu

 

Mezi speciálními tvůrčími režimy a funkcemi zaujme kupříkladu simulace hloubky ostrosti, kdy G1 automaticky pořizuje dva snímky s různou hloubkou ostrosti s tím, že umožňuje vytvořit měkké, rozmazané pozadí, které dá vyniknout hlavnímu skladebnému prvku předmět snímku. A samozřejmě nechybí sada digitálních efektových filtrů BenQ MagiQ. Funkce HDR-Art kombinuje více snímků různých expozičních úrovní a kombinuje nejjasnější a nejtmavší oblasti záběru plus upravuje barevné podání. Režim Olejomalba simuluje obraz malovaný touto výtvarnou technikou, obdobně režim Skica. K dispozici je také několik barevných filtrů pro úpravy barevnosti a nechybí přirozeně ani možnost převodu barevných tónů do šedé škály nebo použití sépiově hnědého zbarvení.

 

BenQ G1 shora

 

Fotoaparát má rozměry 114 × 62,5 × 25,5 mm a bez baterie a paměťové karty váží 195 g. Použitá dobíjecí Li-ion baterie umožňuje na jedno nabití pořídit asi 260 snímků (podle norem CIPA). K dispozici je rozhraní USB 2.0, kompatibilní s PictBridge a kombinované s AV výstupem (PAL/NTSC), a mini HDMI.

 

stylové pouzdro

 

BenQ G1 bude na českém trhu dostupný od září 2012 v černé variantě za doporučenou prodejní cenu 4583 Kč bez DPH. Bílá varianta fotoaparátu bude dostupná od října 2012 a za stejnou cenu. Podrobnosti najdete na webu BenQ.cz.

 

O fotoaparát můžete soutěžit na HomeProjectors.BenqContent.com/cz/.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: