Canon EOS 100D: kompaktní a výkonný - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 100D: kompaktní a výkonný

22. března 2013, 09.32 | Canon do své nabídky digitálních zrcadlovek zařadil nejmenší a nejlehčí model se snímačem formátu APS-C. Na prezentační akci jsme měli možnost vzít přístroj z předprodukční série do rukou a krátce se s ním seznámit, stejně jako vyšší model, představený současně – EOS 700D. Na tiskové konferenci byly také nové kompaktní fotoaparáty a další novinky, jak uvádíme na jiném místě.

 

Maximálně kompaktní zrcadlovka Canon EOS 100D váží včetně baterie 407 g a měří 117 × 91 × 69 mm, díky ergonomickému tvarování, řešení ovládacích prvků a povrchu plastového těla se vcelku dobře drží a ovládá. Na výrobu těla přitom byly použity kvalitní, odolné a lehké materiály: hliníková slitina a polykarbonátová pryskyřice zpevněná uhlíkovými a skelnými vlákny. Příjemné je řešení povrchu u nejvíce exponovaných míst při uchopení fotoaparátu pravou rukou a při ovládání. Tedy úchopového madla samotného a také opěrky palce v horní části zadní stěny, ale také tvarované plochy kolem spoušti nebo provedení otočného voliče režimů expozice.  

 

Canon EOS 100D

 

Fotoaparát výborně poslouží především amatérským uživatelům, kteří na cesty, dovolené, výlety a rodinné, školní a jiné akce preferují lehký a nevelký, snadno přenosný a použitelný fotoaparát s možností měnit podle potřeby objektivy a využívat nejrůznější příslušenství z bohaté nabídky EOS, avšak chtějí, aby to byla zrcadlovka s TTL optickým hledáčkem, byť je kompaktní, využívající místo optického hranolu systém miniaturních zrcadel. 

 

prezentace Canon EOS 100D na TK v Praze

 

Fotoaparát využívá obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm a s rozlišením 18 milionů efektivních pixelů a obvod s procesorem DIGIC 5. Senzor je vybaven čisticím systémem EOS. Snímek má maximální rozlišení 5184 × 3456 px a základní poměr stran obrazu 3:2 lze změnit na 4:3, 16:9 a 1:1. Formát souboru JPEG umožňuje nastavit dvě kvalitativní úrovně, jemnou a normální, nekomprimované obrazové soubory RAW jsou 14bitové a design typu systému souborů je verze 2.0.

 

Canon EOS 100D - zařazení uprostřed spotřebitelským modelů

 

Slide z tiskovky Canon ukazuje zařazení zrcadlovky Canon EOS 100D přesně do středu portfolia spotřebitelských modelů. Zcela vlevo je bezzrcadlový systémový kompakt EOS M, zcela vpravo novinková zrcadlovka EOS 700D, která byla představena spolu s EOS 100D a která nahrazuje model EOS 650D.    

 

Video MOV/Motion JPEG s kodekem H. 264 má maximum 1920 × 1080 px a snímkovou frekvenci 29,97/25/23,976 obr./s. Možné je nastavit 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s, anebo 640 × 480 px á 30, nebo 25 obr./s. Zvuk je lineární PCM, mikrofon i reproduktor jsou monofonní, úroveň nahrávání lze ručně nastavit. Použít je možno paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I), zajištěna je kompatibilita s kartami typu Eye-Fi pro využití bezdrátového Wi-Fi připojení.

 

Hledáček je zrcadlový, má pokrytí (vertikální/horizontální) přibližně 95 %, zvětšení obrazu přibližně 0,87× a dioptrickou korekci okuláru v rozsahu od -3 do +1 dioptrie. Zaostřovací matnice je fixní. Polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem má udávaný reflexní poměr přenosu světla 40:60. Při použití objektivu EF 600 mm f/4 nebo kratší ohniskové vzdálenosti nedochází k oříznutí obrazu na zrcátku. Možný je kontrolní náhled hloubky ostrosti pomocí samostatného tlačítka.

 

Canon EOS 100D - zadní stěna - displej

 

Dotykový displej typu TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou 7,7 cm (3 palce) má poměr stran 3:2, rozlišení přibližně 1 040 000 obrazových bodů, přibližně 100% pokrytí a přibližně 170° pozorovací úhel (vodorovně i svisle). Jeho povrchová úprava efektivně omezuje vytváření šmouh. Nastavení jasu je možné v sedmi úrovních. Displej poslouží jak pro komponování záběrů v režimu živého náhledu nebo při snímání videoklipů, tak pro prohlížení a základní úpravy snímků a klipů, ale samozřejmě také zobrazuje obrazovku rychloovladače a slouží k nastavení a ovládání fotoaparátu jako takového.

 

Canon EOS 100D - zepředu - bajonet

 

Pro upevnění výměnných objektivů je vybaven přípojným systémem a bajonetem, který umožňuje používat objektivy EF i EF-S. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm slouží koeficient 1,6×.

 

Hybridní systém automatického zaostřování používá modul TTL-CT-SIR se senzorem CMOS, umožňuje tudíž využívat jak metodu detekce fáze, tak i kontrastu (snímač). Má 9 křížových ostřicích bodů (ve středu f/2,8), přičemž rozsah autofokusu v režimu ostření na střed má rozsah -0,5 až 18 EV (při 23 °C a ISO 100) a na ostatní body 0,5 až 18 EV za stejných podmínek. Autofokus nabízí řadu režimů, inteligentní automatické zaostřování, po jednom snímku, inteligentní průběžné zaostřování, vícebodový, bodový. Výběr bodu AF může probíhat automaticky, anebo lze volbu provádět ručně. Vybrané body AF se promítají v hledáčku a jsou indikovány na displeji. Nechybí funkce detekce tváří v záběru, k dispozici je samozřejmě zámek AF, ale pomocné osvětlení obstarává vestavěný blesk, nikoli samostatná LEDka. Vybrané objektivy umožňují jemné a přesné manuální ostření.

 

Canon EOS 100D - využití efektivních základních systémů

 

Systém TTL měření světla využívá SPC modul se 63 zónami a umožňuje poměrové měření spojené se všemi body AF, částečné měření ve středu záběru, bodové měření a celoplošné se zdůrazněným středem. Rozsah měření je 1–20 EV (při teplotě 23 °C, s objektivem 50 mm f/1,8 II a s nastavenou citlivostí ISO 100). Kompenzace expozice má rozsah ± 5 EV, k dispozici je funkce automatických expozičních řad AE Bracketing. Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 12 800 s možností rozšíření na 25 600. Kromě automatického vyvážení bílé je možno využít režimy vyvážené pro vybrané teploty chromatičnosti (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk), možná je i kompenzace vyvážení bílé (modrá-jantarová/purpurová-zelená vždy v rozsahu ±9 kroků), také uživatelské vyvážení bílé a funkce WB Bracketing, tedy automatické posouvání vyvážení bílé. 

 

Canon EOS 100D - shora

 

Pro fotografování i natáčení videa lze využít automatický inteligentní scénický režim a otočný volič režimů dále nabízí režimy Bez blesku, Kreativní automatický, Portrét, Krajina, Detail, Sport, pozici Scény s volbou konkrétních programů v menu (Děti, Jídlo, Svit svíček, Noční portrét, Noční scéna bez stativu, Podsvícení displeje s vysokým dynamickým rozsahem), dále je k dispozici Programová automatická expozice, Automatická expozice s předvolbou času (1/4000–30 s + dlouhá expozice/Bulb), Automatická expozice s předvolbou clony a pro fotografie i video lze využít i režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Režimy řízení mají tyto volby: Jednotlivé, Sekvenční, Samospoušť (2 s, 10 s + dálkové snímání, 10 s + po sobě následující snímky 2–10), tiché jednotlivé, tiché sekvenční). Souvislé snímání má maximální rychlost přibližně 4 snímky za sekundu pro přibližně 28 snímků typu JPEG, nebo 7 souborů RAW. 

 

Přístroj samozřejmě disponuje sadou Stylů snímků (Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a až tři Definované uživatelem). K dispozici jsou také funkce jako Priorita jasných tónů, Automatická optimalizace jasu (4 nastavení), Potlačení šumu u dlouhé expozice, Potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO (4 nastavení), Potlačení šumu při použití vícesnímkového režimu, Automatická korekce periferního osvětlení objektivu a korekce chromatické aberace, Základní+ (expozice podle volby okolí, expozice podle osvětlení nebo typu scény), set uživatelských funkcí a sada Tvůrčích filtrů (Umělecké zvýraznění, Efekt akvarelu, Č/B zrno, Měkké ostření, Efekt levného fotoaparátu, Efekt miniatury, Efekt rybí oko). Jak upravit snímky ukazuje zdokonalený režim Creative Auto a režim Extra Effect Shot zase umožňuje pořídit dva snímky současně, jeden s aplikovaným kreativním filtrem, druhý standardní. U videa lze použít efekt miniatury. Možné jsou i jednoduché úpravy snímků a videa.

 

Canon EOS 100D - blesk

 

Přístroj umožňuje snímat i za velmi nízké hladiny osvětlení i bez použití umělého osvětlení, umožňuje ale také použít vestavěný výklopný blesk s dosahem záblesku přibližně 9,4 m a výkonné i speciální externí blesky připojené pomocí aktivních sáněk.

 

Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně lze využít rozhraní USB 2.0, s nímž je kombinován videovýstup (PAL/NTSC), pro připojení k HDTV a dalším zobrazovacím zařízením lze využít miniaturní konektor HDMI (kompatibilní s HDMI-CEC), nechybí konektor pro externí mikrofon (stereofonní minijack 3,5 mm), při použití paměťové karty typu Eye-Fi lze využít bezdrátové Wi-Fi připojení, dokoupit je možno dálkové ovládání RC-6 a externí GPS jednotku GPE2.

 

Canon EOS 100D - klasický 3/4 pohled

 

Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie LP-E12, která umožňuje na jedno nabití pořídit přibližně 380 snímků (podle norem CIPA; teplota 23 °C, automatická expozice 50 %, expozice s bleskem 50 %). Indikátor stavu baterií má 4 úrovně. Dokoupit je možno sadu adaptéru ACK-E15 pro napájení ze sítě.

 

Prodej kompaktní digitální zrcadlovky Canon EOS 100D by měl být zahájen koncem dubna. Samotné tělo má stanovenu orientační maloobchodní cenu 15 990 Kč. Fotoaparát bude prodáván také ve čtyřech cenově výhodných sadách s různými objektivy. Sada těla a nového objektivu EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM má orientační MOC 19 990 Kč, set těla a objektivů EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM a EF 40 mm 1:2,8 STM má orientační MOC 24 490 Kč, kit tělo + objektiv 18–55 mm DC III 17 490 Kč a set tělo + objektivy 18–55 mm DC III a 40 mm STM pak 21 990 Kč. Samotný nový objektiv EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM, který představujeme v samostatném článku, má stanovenu orientační maloobchodní cenu 5990 Kč.  

 

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 100D.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: