Canon EOS 650D - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon EOS 650D

10. června 2012, 20.54 | Nová digitální zrcadlovka pro amatérské tvůrce se v nabídce Canon od 15. června zařadí mezi modely 600D a 60D. Uživatelé ji budou moci ovládat klasicky, anebo s využitím dotykového displeje na výklopném a otočném panelu. Výrobce se dále zaměřil na vysokou kvalitu obrazu, a to jak fotografií, tak i Full HD videa, které je navíc stereofonní. K dipozici jsou inteligentní automatické programy, zajímavý výběr praktických i tvůrčích funkcí a také manuální režim pro pokročilé využití.

Canon EOS 650D je vybaven senzorem Hybrid CMOS a jako první fotoaparát ze základní řady EOS má výkonný procesor Canon DIGIC 5. Nově vyvinutý obrazový snímač formátu APS-C má velikost 22,2 × 14,8 mm, poměr stran obrazu 3:2 a efektivní rozlišení 18 milionů pixelů. Tento Hybrid CMOS zaručuje velmi jemné rozlišení a umožňuje pořizování fotografií s mnoha detaily a plnými barvami. Je ideální pro fotografování za špatného osvětlení bez blesku. Rozsah citlivosti ISO 100 až 12 800 lze rozšířit na 25 600.

 

Canon EOS 650D - en face

 

Pro čištění snímače je k dispozici integrovaný čisticí systém EOS. Snímač má také svůj podíl na novém duálním systému automatického ostření: má středový křížový zaostřovací prvek a fotoaparát umožňuje automatické otření nejen metodou detekce kontrastu, ale i pomocí fázové detekce. EOS 650D je první přístroj EOS s dvojím systémem automatického ostření, který umožňuje vysoce kvalitní ostření u fotografií a souvislé automatické ostření při pořizování videosouborů.

 

Hybridní snímač je podporován AD převodníkem a výkonným procesorem DIGIC 5, který zaručuje vyšší rychlost, odezvu a věrné podání barev. Procesor DIGIC 5 se 14bitovým zpracováním snímků nabízí kvalitní, jemné přechody mezi barevnými tóny a zvýšený výkon fotoaparátu umožňuje snáze a lépe zachytit rychlé akce, a to třeba i s využitím souvislého snímání v plném rozlišení rychlostí 5 snímků za sekundu. Pořídit je možno řadu až 22 snímků typu JPEG, nebo 6 snímků typu RAW.

 

Systém automatického zaostřování vychází z modelu EOS 60D a využívá 9 bodů křížového typu (ve středu  f/2,8). Nový hybridní AF systém má kontinuální automatické zaostřování při nahrávání videoklipů a při fotografování v režimu Life View. Nabízí sekundární zaostřování TTL, detekci fázového rozdílu s AF a senzorem CMOS. K dispozici je inteligentní automatické zaostřování, režim ostření po jednom snímku a inteligentní průběžné zaostřování.

 

Výběr bodu AF je automatický, nebo ruční. Zobrazení vybraného bodu automatického zaostření je promítnuto v hledáčku a indikováno na displeji. K ostření a dokonce i následnému exponování snímku je možno použít i dotykový displej. Možné je prediktivní AF (až 10 m), k dispozici je zámek AF namáčknutím spoušti do poloviny. Bohužel není k dispozici samostatná pomocná lampa AF, opět je nutno použít buďto vestavěný výklopný blesk, nebo externího blesku Speedlite. U vybraných objektivů je samozřejmě možno ostřit ručně.

 

Canon EOS 650D - výklopný panel

 

Displej a hledáček

 

Výklopný dotykový displej s variabilním úhlem natočení usnadňuje a zrychluje ovládání fotoaparátu a poskytuje okamžitý přístup k velkému množství nastavení a funkcí. Jedná se o dotykový TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou téměř 7,7 cm (3 palce), poměrem stran 3:2, rozlišením přibližně 1 040 000 obrazových bodů. Má pozorovací úhel (vodorovně i svisle) přibližně 170 ° a povrchovou úpravu odolnou proti znečištění. Nastavení jasu je možno v sedmi úrovních.

 

Použita je kapacitní dotyková technologie, displej je tudíž velmi citlivý a podporuje různá vícedotyková gesta, jako jsou štípnutí či protáhnutí. Jednoduchý je i přístup k různým režimům prostřednictvím displeje. Dotykové ovládání dodává jiný rozměr fotografování v režimu Live View. Je možné vybrat AF body, sledovat obličeje a objekty a jemně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control. Navigace je okamžitá a intuitivní a při přehrávání videa lze přiblížit jakýkoli detail pouhým dotykem prstů. A uvážíme-li, že displej lze vyklopit a natočit do potřebného úhlu, představuje skutečně velmi pružně použitelný a praktický nástroj, který zjednodušuje fotografování a natáčení videa prakticky za každé situace. Dotykové ovládání může uživatel zcela vypnout.

 

Canon EOS 650D - zadní stěna

 

Displej v režimu živého náhledu funguje jako elektronický hledáček s obrazovým snímačem, má pokrytí obrazu přibližně 99 % a frekvenci 30 snímků za sekundu. Zaostřovat je možno ručně s 5- nebo 10násobným zvětšením snímku v jakémkoli bodě obrazovky. Pro automatické ostření slouží hybridní AF systém snímače CMOS (detekce obličeje a sledování AF, FlexiZone-Multi, FlexiZone-Single), Fázová detekce AF (Rychlý režim), měření  je poměrové v reálném čase s obrazovým snímačem, ale možné je použít i měření částečné, bodové a vyvážené na střed. Na displeji lze zobrazit mřížky a histogram.

 

Jestliže jsme už popsali displej a jeho možnosti, musíme se nyní zaměřit na hledáček. Je kompaktního provedení, zrcadlový (pentamirror), ale při krátkém vyzkoušení fotoaparátu během prezentační akce jsme si mohli ověřit, že je dostatečně kvalitní a má jasný, standardní obraz s pokrytím přibližně 95 % a se zvětšením cca 0,85×. Zaostřovací matnice je samozřejmě fixní. Nechybí dioptrická korekce okuláru, a to v rozsahu od -3 do +1 dioptrie. Uživatel má možnost realizovat náhled hloubky ostrosti pomocí tlačítka kontroly hloubky ostrosti. A pro snímky s velmi dlouhými časy expozice je na řemeni připevněna závěrka okuláru. Fotoaparát používá polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem. Jeho přenos světla – reflexní poměr je 40:60 a při použití objektivu EF 600 mm f/4 nebo kratším nedochází k oříznutí obrazu na zrcátku.

 

Fotografie, video, základní funkce

 

Fotoaparát umožňuje pořizovat snímky formátu JPEG (jemná a normální kvalita) a 14bitové soubory RAW (Canon original RAW 2. verze). Samozřejmě je možné i simultánní ukládání ve formátech RAW + Velký JPEG. Stereofonní videozáznam MOV (video: H.264, zvuk: lineární PCM, úroveň nahrávání lze ručně nastavit) má maximum 1920 × 1080 px (29,97/25/23,976 obr./s) a nastavit lze také 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s a 640 × 480 px s frekvencí 30, nebo 25 obr./s.

 

Funkce EOS Movie nabízí výše zmíněnou inovaci s kontinuálním autofokusem: Hybrid AF neustále sleduje objekt, takže se uživatelé mohou plně soustředit na tvůrčí natáčení. Navíc nové objektivy EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM a EF 40 mm f/2,8 STM jsou také ideální pro natáčení videa a díky krokovému motoru AF systému jsou videa plynulejší a jasnější než u předešlých řešení. Jinak co se týče objektivů obecně, používat je možno jak modely s přípojným systémem a bajonetem EF, tak i EF-S a pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát slouží koeficient 1,6×.

 

Režim Videomomentka umožňuje vytvářet zábavná videa s profesionálním střihem. Snímky mohou být zaznamenávány v délce dvou, čtyř nebo osmi sekund a mohou být kombinovány nebo přeorganizovány přímo ve fotoaparátu před přehráváním. Integrovaný mini-HDMI port usnadňuje jejich sdílení na jakékoli HDTV.

 

ilustrace

 

Měření světla je TTL při plně otevřené cloně se 63zónovým SPC (dvouvrstvý iFCL) a kromě měření multisegmentového nabízí také poměrové, spojené se všemi body AF, částečné měření ve středu (přibližně 9 % plochy hledáčku, bodové měření (přibližně 4 % plochy uprostřed hledáčku a celoplošné měření se zdůrazněným středem. K dispozici je expoziční paměť, kompenzace expozice v bohatém rozsahu ±5 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV (lze kombinovat s funkcí AEB) a funkce AEB (3 snímky v rozsahu ±2 EV a v krocích po 1/2 nebo 1/3 EV).

 

Uživatelé mají také mnoho možností pro přesné vyvážení bílé barvy, a tedy celkového podání barev při různém typu osvětlení. Kromě plně automatického vyvážení pomocí obrazového snímače to je řada přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Zářivkové osvětlení bílé, Blesk) a vždy ještě s možností jemné kompenzace vyvážení (modrá/jantarová ± 9 a purpurová/zelená ± 9), uživatelské vyvážení bílé s možností uložit jedno nastavení do paměti, dále je k dipozici funkce WB Bracketing – posouvání vyvážení bílé á ± 3 úrovně v krocích po jednotlivých úrovních, 3 snímky s různou expozicí při spuštění závěrky a volitelný posun k modré/jantarové nebo purpurové/zelené. Přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech ovšem možné není.

 

Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a pokrytí zábleskem až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (ekvivalent pro 35mm kinofilm: 28 mm). K dispozici jsou režimy automatický a ruční, integrovaný vysílač Speedlite, k dispozici je funkce pro snížení jevu červených očí, synchronizace na druhou lamelu závěrky. Čas X-sync je 1/200 s. Kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV v krocích po 1/2 nebo 1/3 EV. Nechybí bracketing expozice s bleskem, avšak jen pomocí kompatibilního externího blesku. Aktivní sáňky pro blesky a externí příslušenství jsou kompatibiliní s externími blesky E-TTL II řady Speedlite EX, zajištěna je podpora bezdrátového připojení více blesků.

 

Canon EOS 650D - blesky

 

Režimy expozice a nabídka funkcí

 

Pro fotografování je na otočném voliči připraven pohodlný automatický inteligentní scénický režim, automatický režim bez blesku a kreativní automatický režim, scénické programy Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční scéna bez stativu, Podvícení displeje s vysokým dynamickým rozsahem, Programová automatická expozice, Automatická expozice s předvolbou času, Automatická expozice s předvolbou clony a Režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

 

K dispozici je zcela nový program HDR Backlight Control, vhodný pro snímky přesvětlené, snímky v ostrém protisvětle. Režim vysokého dynamického rozsahu pořizuje tři expozice scény (podexponované, správná expozice a přeexponované), které jsou ve fotoaparátu zkombinovány tak, aby bylo dosaženo bohatých detailů v oblastech stínů a vysokého jasu. Obdobně režim Noční scéna bez stativu usnadňuje zachycení krásných večerních scén bez stativu. V rámci režimu jsou rychle po sobě pořízeny čtyři snímky, které jsou následně sloučeny do jednoho ostrého a detailního snímku.

 

Canon EOS 650D - shora

 

Uživatel může volit různé styly snímků, a to Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý plus tři si může sám definovat a uložit k pohotovému použití. Použít lze funkce jako Zpracování snímku s prioritou jasných tónů, Automatická optimalizace jasu (4 nastavení), Potlačení šumu u expozic dlouhými časy, Potlačení šumu při nastavení vysoké citlivosti ISO (4 nastavení), Potlačení šumu při více snímcích, Automatická korekce periferního osvětlení objektivu a Základní+. Poslední jmenovaný režim představuje buďto expozici podle volby okolí, anebo podle osvětlení nebo typu scény a jde za hranice základních automatických nastavení. Díky celé řadě předvoleb je možné dramaticky a okamžitě měnit náladu snímku.

 

Potěšující je, že EOS 650D disponuje kreativními filtry, které lze použít prostřednictvím dotykového displeje. Novinkou jsou efekty Art Bold a Water Painting, tedy Umělecké zvýraznění a Efekt vodomalby, které rozšiřují tvůrčí možnosti. K dispozici jsou dále tyto filtry: Č/B zrno, Měkké ostření, Fotoaparát na hraní, Efekt miniatury, Efekt rybí oko, ovšem dostupné jen při přehrávání snímků.

 

První před-zkušební snímky

 

Na prezentační akci nebyl sice ještě „ostrý model“ zrcadlovky EOS 650D, ale mohli jsme si nový fotoaparát alespoň krátce vyzkoušet a pořídili jsme i několik snímků. Nelze je brát jako zkušební, nicméně určitou vypovídací hodnotu mají. Použita byla kombinace nového fotoaparátu s novým univerzálním objektivem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM. Nastaven byl scénický program Krajina.

 

Canon EOS 650D první snímek

 

Celek s objektivem nastaveným v základní poloze zoomu na 18 mm. Citlivost 100 ISO, čas expozice 1/200 s, clonové číslo 13. 

 

dva snímky na výšku

 

Dva záběry na výšku. Vlevo ohnisko 24 mm, citlivost 100 ISO, čas expozice 1/200 s, clonové číslo 14. Vpravo ohnisko 135 mm, citlivost 100 ISO, čas expozice 1/500 s, clonové číslo 9.

 

Canon EOS 650D - bateriové madlo

 

Canon EOS 650D je součástí modulárního systému EOS, je tudíž kompatibilní s komplexní nabídkou výměnných objektivů, externích blesků a dalšího příslušenství. V prodeji je od 15. června 2012. Samotné tělo má stanovenu orientační prodejní cenu 20 490 Kč a kit s nejžádanějším objektivem 18–55 IS II (ekv. 28–90 mm) 22 990 Kč. Ale v létě mají být na trh uvedeny další kity. Celkem jich bude pět, jeden samozřejmě s novým objektivem EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky ze zrcadlovky Canon EOS 650D?

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: