Canon PowerShot G16 s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon PowerShot G16 s Wi-Fi

22. srpna 2013, 21.09 | Canon představil čtyři nové kompaktní fotoaparáty PowerShot a šest spotřebitelských tiskáren PIXMA MG, z nichž tři nejvyšší, MG5550, MG6450 a MG7150, mají vylepšené připojení pro tisk z cloudových služeb. Nejvíce nás zaujal kompakt G16, který představujeme jako první, a S120, oba s procesorem Canon DIGIC 6. Co nabídnout ale mají i "ultrazoomy" SX510 HS a SX170 IS.

 

Canon PowerShot G16 využívá obrazový snímač typu CMOS formátu 1/1,7 palce s rozměry 7,44 × 5,58 mm a s rozlišením 12,1 milionu efektivních pixelů a elektronický obvod s nejnovějším procesorem Canon DIGIC 6 s technologií iSAPS. Tyto základní systémy, které podporuje i kvalitní objektiv s výbornou světelností, poskytují široký dynamický rozsah a umožňují pořizovat fotografie a Full HD 60p videoklipy s výborným podáním jemných detailů obrazu a nízkým šumem. Zaujme také zvýšená provozní rychlost včetně rychlosti souvislého snímání s lepším výkonem systému automatického zaostřování.

 

Canon PowerShot G16 s Wi-Fi

 

Nejvyšší rozlišení snímků je 4000 × 3000 px a základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9, 5:4 a 1:1. Jak je u výkonných fotoaparátů řady PowerShot G pravidlem, kromě snímků v grafickém formátu JPEG s možností nastavit kvalitativní úrovně Superfine a Fine je možno pořizovat i nekomprimované obrazové soubory RAW. Fotografie a videozáznamy je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC rychlostní třídy UHS-1.

 

Video formátu MPEG-4 s kodekem H.264 má maximum 1920 × 1080 px s frekvencí 60, nebo 30 obr./s, nastavit je možno také 1280 × 720 px á 30 obr./s a 640 × 480 px á 30 obr./s. Pro video je možno využívat systém Hybrid Auto (HD) a k dispozici jsou také různé tvůrčí a hravě-tvůrčí funkce, jako Hvězdné časosběrné Full HD video á 15 obr./s, Super Slow Motion Movie (L) 640 × 480 px á 120 obr./s a (M) 320 × 240 px á 240 obr./s, Efekt miniatury (HD, L; 6, 3 a 1,5 obr./s). Mikrofon je stereo, reproduktor mono.

 

Canon PowerShot G16 - detailní pohled na objektiv

 

Objektiv je 5násobný optický zoom Canon 6,1–30,5 mm 1:1,8–2,8 IS, jehož rozsah po přepočtu na formát šíře 35 mm odpovídá 28–140 mm. A jak je zřejmé z jeho označení, jeho součástí je systém optické stabilizace obrazu. Je využitelný pro pořizování fotografií i videozáznamů. Inteligentní systém stabilizace detekuje situaci a použije nejvhodnější režim stabilizátoru obrazu ze sedmi programů a disponuje pětiosým dynamickým režimem, který snižuje projevy chvění při typických pohybech fotoaparátu během natáčení videa z jedoucího vozidla nebo při chůzi. Pod sejmutelným krytem objímky obejktivu je bajonet pro připojení adaptéru LA-DC58L, který umožňuje použití předsádkového telekonvertoru 1,4× TC-DC58D, nebo adaptéru FA-DC58D pro připojení 58mm snímacích filtrů, kupříkladu kruhového polarizačního PL-C B, neutrálních šedých ND4-L a ND8-L, UV nebo Softmat č. 1 a 2.

 

Systém TTL automatického zaostřování AiAF pracuje metodou detekce kontrastu, je 9bodový, umožňuje i bodové ostření, výběr bodů AF/velikost a nabízí automatické zaostřování s detekcí obličeje, výběrem a sledováním. Na výběr jsou režimy AF jednotlivé snímky, souvislé, Servo AF/AE, sledování AF. Za špatného osvětlení je možno použít pomocné světlo AF. Zaostřovat lze i ručně včetně zvýraznění obrysů a k dispozici je i zaostřovací řada. V režimu makro je nejkratší zaostřovací vzdálenost 1 cm od předního členu objektivu se zoomem v základní poloze ("wide").

 

Měření expozice je poměrové, propojené s rámečkem automatického zaostřování s funkcí detekce obličeje v záběru, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové, a to ve středu, nebo svázané s AF s detekcí obličeje nebo FlexiZone rámečkem AF. Citlivost ISO lze nastavit na hodnoty 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10 000 a 12 800. Kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV, využít je možno zdokonalenou funkci i-Contrast s manuální a automatickou korekcí dynamického rozsahu a vylepšený režim HDR, neutrální filtr s rozsahem tři kroky a nechybí funkce automatické expoziční řady – AE autobracketing.

 

Pro vyvážení bílé je kromě plně automatického režimu včetně propojení s detekcí obličeje připraveno sedm režimů, vyvážených pro Denní světlo, Zataženo, Žárovku, Zářivku, Zářivku H, Blesk a Pod vodou. K dispozici je funkce kompenzace vyvážení bílé, možnost ručního vyvážení (Vlastní 1 a 2) a v režimu Smart Auto je dostupná speciální korekce vyvážení bílé.

 

Canon PowerShot G16 s vysunutým bleskem

 

Výsuvný blesk má dosah přibližně 7 m a nabízí standardní rozsah funkcí pro daný typ kompaktního fotoaparátu včetně pomalé synchronizace a synchronizace na druhou lamelu závěrky, samozřejmě ale nechybějí aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky a další externí příslušenství.

 

Canon PowerShot G16 - displej a hledáček

 

Displej typu TFT PureColor II G LCD je do zadní stěny vsazen napevno a není dotykový, má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení 922 tisíc obrazových bodů, zobrazení přibližně 100 % záběru a jas nastavitelný v pěti úrovních. Fotoaparát disponuje průhledovým optickým hledáčkem s reálným zobrazením zoomu.

 

Fotografovat je možno s využitím pohodlného režimu Smart Auto, který disponuje sadou 58 detekovaných scén. Sada Speciální scéna obsahuje volby Portrét, Jemná pleť, Chytrá expozice (Úsměv, Samospoušť mrknutím, Samospoušť – detekce obličeje), Rychlé souvislé fotografování HQ, Hvězda (Noční obloha, Hvězdný pohyb, Časosběrný film noční oblohy), Noční scéna z ruky, Pod vodou, Sníh, Ohňostroj. Na otočném voliči režimů expozice je samozřejmě také pružná programová automatická expozice, program s předvolbou času expozice (1/4000–15 s), program s předvolbou clonového čísla, režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a nechybí dvě pozice pro uložení uživatelského nastavení pro rychlé, pohotové použití.

 

Sada tvůrčích filtrů obsahuje volby Vysoký dynamický rozsah, Nostalgie, Efekt objektivu rybí oko, Efekt miniatury, Efekt levného fotoaparátu, resp. dírkové komory, Měkké ostření, Monochromatický, Extra živé a Efekt plakátu. Sada fotografických efektů Mé barvy obsahuje podání Výrazné, Neutrální, Sépiově hnědé, Černobílé, Pozitivní film, Světlé podání pokožky, Tmavší podání pokožky, Výrazná modrá, Výrazná zelená, Výrazná červená a Vlastní barva. Souvislé snímání má maximální rychlost 12,2 snímků za sekundu pro prvních 5 snímků, poté přibližně 9,3 obr./s pro řadu 522 snímků; s autofokusem je rychlost přibližně 5,7 obr./s a v živém náhledu přibližně 5,9 obr./s.

 

Pro snímání videa je také možno využít režim Smart Auto, která má pro film v paměti 21 detekovaných scén, a dále standardní a programovou automatickou expozici a speciální programy a efekty Portrét, Nostalgie, Efekt miniatury, Monochromatický, Extra živé, Efekt plakátu, Pod vodou, Sníh, Ohňostroj a Film s velmi pomalým pohybem.

 

Canon PowerShot G16 - klasický 3/4 pohled

 

Fotoaparát měří 109 × 76 × 40 mm a včetně baterie váží 356 g. Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-ion baterie NB-10L, umožňující pořídit na jedno nabití asi 360 snímků. Dokoupit je možno volitelný adaptér ACK-DC80 pro napájení z elektrické sítě. Pro připojení k počítači nebo fototiskárně je přístroj vybaven konektorem USB 2.0 kombinovaným s A/V výstupem (PAL/NTSC) a pro připojení k HDTV lze využít výstup mini HDMI kompatibilní s HDMI-CEC.

 

Zabudovaná Wi-Fi jednotka (LAN IEEE802.11b/g/n; kmitočet 2,4 GHz) umožňuje bezdrátově sdílet a nahrávat soubory na sociální sítě s využitím internetového připojení, nebo prostřednictvím přenosných zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, které lze také použít k ovládání fotoaparátu namísto dálkových ovladačů. Bezdrátově propojená zařízení, vybavená jednotkou GPS, lze také využít pro záznam zeměpisných souřadnic pořizovaných snímků do jejich exif metadat. Nová funkce synchronizace obrazu usnadňuje ukládání snímků. Uživatelé si mohou vybrat a posílat obrázky přes Wi-Fi pomocí funkce Image Sync, která inteligentně určí nejlepší způsob zálohy dat, a to buď prostřednictvím on-line úložiště v cloudu, nebo na registrovaném počítači. Synchronizace proběhne automaticky.

 

Dokoupit je možno různé příslušenství, třeba pouzdra a řemínky, pouzdro WP-DC52 vodotěsné do hloubky 40 m, externí blesky řady Speedlite, kupříkladu 270EX II, 320EX, 430EX II, 580EX II, 600EX, 600EX-RT, ale také dvojitý makroblesk MT-24EX a kruhový makroblesk Lite MR-14EX, vysílač SpeedliteST-E2, dálkový ovladač/vypínač RS-60E3, anebo HDMI kabel HTC-100 a propojovací kabel IFC-400PCU.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: