Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Co můžeme čekat od nové DSLR Sigma SD14?
7. září 2006, 00.00 | Sigma nedávno vydala poměrně nečekaně prohlášení o uvedení nové zrcadlovky. Mnozí si již mysleli, že to Sigma v DSLR segmentu zcela vzdala. Sigma ale dělá vše pro úspěšný comeback. Informovala pouze o skutečnosti, že koncem září bude nový model SD14 představen na veletrhu Photokina. Co můžeme od tohoto nového modelu očekávat a proč by nás měl zajímat?
Sigma nedávno vydala poměrně nečekaně prohlášení o uvedení nové zrcadlovky. Mnozí si již mysleli, že to Sigma v DSLR segmentu zcela vzdala. Sigma ale dělá vše pro úspěšný comeback. Informovala pouze o skutečnosti, že koncem září bude nový model SD14 představen na veletrhu Photokina. Co můžeme od tohoto nového modelu očekávat a proč by nás měl zajímat?
Sigma se tímto informováním o uvedení postarala o dvojitý reklamní účinek. Lidé nyní budou horlivě spekulovat co nový model přinese a po uvedení budou zase bouřlivé diskuze o zveřejněných parametrech. Chytrý tah, snad to nebude náhražka pouhého faceliftování starého modelu SD10, který nedoznal změn téměř tři roky. Odstup SD10 od SD9, což byla zcela první DSLR od Sigmy byl cca 2 roky.
Problému bylo ale hned několik. Kombinace několika neozkoušených věcí situaci komplikovala. První DSLR od Sigmy, první nasazení nového typu snímače Foveon apod. Výsledkem bylo u SD10 rozlišení snímků 3 MPix, možnost ukládání pouze ve formátu RAW (snímky je nutné zpracovat na počítači), vysoká hladina šumu (snímač měl malou citlivost) apod. Je nutno brát v potaz, že 3 MPix u SD10 není to samé jako 3 MPix u klasické DSLR. Snímky ze Sigmy jsou kvalitnější a lépe použitelné pro interpolaci, při zobrazení 1:1 je zde více detailů a snímek je ostřejší.
Model SD10 přinesl inovaci v podobě mikročoček umístěných před každou snímací buňkou, což zvyšovalo efektivitu využívání světla procházejícího přes objektiv.
Co lze očekávat
Co tedy můžeme očekávat po třech letech vývoje nové DSLR? Označení "Full Color Capture Direct Image Sensor" zřejmě značí opětovné použití technologie společnosti Foveon. Doufejme, že Foveon zapracoval na svém snímači, který se bohužel nedočkal příliš velkého uznání, i když se jedná svým způsobem o revoluční řešení, které nabízí řadu výhod oproti klasicky řešeným CCD a CMOS snímačům. Poměrně malá společnost Foveon nepracuje s tak velkými náklady jako například Canon a tak peněz na vývoj není tolik. Snad se po dlouhé době (na fotografický trh) dočkáme rychlejšího zpracování dat a lepší citlivosti snímače.
Také Sigma má na své straně co vylepšovat. V současné době, kdy Sony nabízí stabilizaci snímače a společně s Olympusem a Canonem (EOS 400D) také řeší problém prachu na snímači. Lze tedy očekávat velký displej, zlepšenou ergonomiku a snad také více možností nastavení.
Soudě podle označení, SD14, můžeme spekulovat o 14 milionech snímacích buněk, což je oproti původním 10 miliónům nepříliš velký přírůstek. Ve skutečnosti se dočkáme snímků s rozlišením cca 4,6 Mpix. Proč? Je na čas vysvětlit si jak snímač od Foveonu vlastně pracuje.
Co umí Foveon a proč ho používat?
Klasické CCD a CMOS (ve skutečnosti je Foveon X3 varianta CMOS snímače) snímače pracují na principu snímání jedné barvy na jedné snímací buňce. Pomocí barevných filtrů propouštějících pouze jednu konkrétní barvu tedy měří pouze intenzitu světla pro R, G a B (červenou, zelenou a modrou). Takto sousedící buňky tvoří takzvanou Bayerovu masku, ze které se poté vypočítává výsledná barva každého obrazového bodu. Dochází tak k určitým chybám.
Základní myšlenkou Foveonu je snímání barvy jedním bodem na snímači. Není potřebná žádná interpolace, díky čemuž získáme věrnější barevné podání a ostřejší obraz. Vše pracuje tak, že jeden bod snímače obsahuje tři vrstvy, snímající B, G a R. Využívá se zde toho efektu, že světlo do křemíku proniká různě hluboko, v závislosti na vlnové délce. To znamená, že různé barvy se dostanou do různých hloubek a tím je možné je odlišit.
Že Sigma znovu použije tuto technologii je na snadě. V upoutávce je uvedena věta "full-color-capture direct image sensor". Problémem ale je, že ve spodní vrstvě je již méně světla a musí se více zesilovat. Jak se s tímto a jinými problémy Foveon vypořádá, zjistíme až později.
Konkurence nespí
O něco podobného se snaží i Fujifilm, o čemž jsme informovali již před několika měsíci zde. https://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/fujifilm-organic-cmos.html U Fujifilmu se jedná o speciální CMOS s organickými vrstvami zachycujícími barvy také ve třech vrstvách. Princip je tedy velmi podobný Foveonu, ale je zde použita jiná technologie.
Závěr
Spekulacím udělá přítrž až oficiální představení na veletrhu Photokina 2006, která se koná poslední zářijový týden v Kolíně nad Rýnem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014